Elektroprivreda BIH

Stockton
Posts: 29
Joined: 04 Apr 2023, 12:17

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Stockton »

Sitna buranija wrote: 06 Aug 2024, 10:27 Pa što se tiče te obaveze za subvencije koje stalno spominješ, padne mi na pamet ona stara narodna "lipši magarče dok trava naraste". A u međuvremenu je mogu izmiriti i uplatom iz budžeta. Za sve godine, pa tako i za 2022. godinu...

A za izvještaj za 2022. sam ti već naveo primjer telekoma. Nisu nikad usvojili izvještaj za 2022. a podijelili dividendu iz te dobiti. Ali usvojili ljudi izvještaje za 2023. godinu, pa valjda smatraju da su time riješili i 2022. godinu jer se ona svakako pojavljuje kao uporedna godina u izvještajima za 2023. gidinu :lol: Pa tako valjda i ovi... ;)

Inače, ja sam ih na skupštini pitao šta je sa tom zateznom kamatom za neplaćene subvencije i mogu li i ja kao mali dioničar da ne plaćam svoje račune za struju, pa da čekamo dobit da prebijemo dug za struju sa dividendom. Nisu ništa odgovorili, a shvatili su vrlo dobro šta sam im rekao. Ko je bio na skupštini, čuo je sve.

Ovako kako rade nam prave direktnu štetu jer su umanjili prihod najmanje za 1 milion zateznih kamata koje su trebali obračunati vladi za neplaćene račune (dio računa koji je vlada preuzela subvencionirati, a nije platila). Ali kada ja o tome govorim, niko ni od nas ne reaguje, a ja sam ne mogu ništa. Tako da... Lipši magarče dok trava naraste...
Moraju ti odgovoriti na pitanje koje postavis na skupstini, i trebas na tome insistirati. Ja sam izjavio na skupstini da nisam zadovoljan odgovorom koji sam dobio tokom skupstine, i naknadno sam dobio detaljan pismeni odgovor. Prepun nebuloza naravno (jer su pokusali objasniti kako je doslo do toga da fule procjenu gubitka u 2023, 80 miliona u samo 4 mjeseca) , ali ipak odgovor...
Dejan118
Posts: 422
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

panzer wrote: 06 Aug 2024, 10:53 Niko od nas nije kupio dionice samo radi dividende. Ali ne treba je ni otpisati ako je to naše pravo jer je glavni suvlasnik uzeo svoj dio. Tako da će trebati instistirati.Čini mi se, zatezne kamate bi trebalo tražiti sudskim putem, ako se isplati, jer drugačije oni neće priznati.

I izgleda imamo taj problem sa izjavama na skupštini. Nema nekog efekta da samo nešto iskritikujemo a oni samo saslušaju. Moramo tražiti drugi način. I opet, najbolje bi bilo da se i ovi fondovi malo angažuju.
Nista mi ne znaci par stotina KM dividende ali znaci mi moje pravo kao suvlasnika odnosno dionicara. Dionice su podcijenjene ali ne treba dozvoliti da nas kao dionicare podcijenjunu ignorisu i omalovazavaju. Mogu nas ignorisati ali ne mogu ignorisati zakon. Mnogi su zavrsili iza resetaka zbog toga. Treba insistirati na pravima dionicara i prijavljivati nadleznim svaku nezakonitost.
Upravo iz tih razliga procavam zakon o elektricnoj energiji pa ce mo vidjeti.
beka26
Posts: 913
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Eto, odlučili su da unište i sebe i sve oko sebe.


(Patria) - Od 01. januara 2025. godine JP Elektroprivreda BiH počinje sa punom primjenom novog Zakona o električnoj energiji, a kojim svi potrošači prelaze na tržišno snabdjevanje osim domaćinstava.

Vidljivo je ovo iz dostavljenih ugovora određenim pravnim licima. A, šta ovo znači pojašnjava Almir Bečarević koji je već ranije govorio o problemima sa poslovanje Elektroprivrede.

„Ovo znači da u odnosu na trenutne cijene električne energije povećanje za manju tarifu iznosi od 01. Januara .2025. godine cca 160%, a povećanje za višu tarifu iznosi nešto preko 100 posto“, kaže Bečarević.

Inače, ove prijedloge JP EPBIH dostavlja svojim kupcima po principu "uzmi ili ostavi".





„Ne mora niko pristati na ove uslove, ali onda tražiš sam isporučioca. Vjerujem da će ozbiljne kompanije to i raditi ako nađu povoljnije“, dodaje Bečarević.

Ovim prijedlogom jasno je da JP Elektroprivreda BIH ide u pravcu uništavanja svih svojih kupaca iz sektora privrede.

„Cijena više tarife preračunato u MWh iznosi cca 150 EUR-a što je nerazuman iznos gledajući cijene na berzama i uspoređujući cijene za privredu iz okruženja.

Elektroprivreda propada i sa ovim prijedlogom na dno će povući sve svoje kupce, a domaćinstva će dovesti na prosjački štap jer povećanje od 10% nije kraj povećanjima za domaćinstva“, dodaje Bečarević.

Podsjećamo da od 1. avgusta građani dijela FBiH koji su korisnici Elektroprivrede BiH plaćaju višu cijenu električne energije.

Povećanje cijene struje za kategoriju domaćinstva iznose 10,04 posto, a za kategoriju ostala potrošnja 7,29 posto.

Inače, u prvih pola godine prihodi Elektroprivrede su pali za 32 miliona i 408 hiljada KM u odnosu na isti period prošle godine, a gubitak je povećan sa 24 miliona KM na 26 miliona KM.

Trenutna cijena za kategoriju ostala potrošnja na 0,4 kV napona I tarifna grupa:

7,45 f/kWh manja tarifa
14,89 f/kWh viđa tarifa

Od 01.09. do 31.12. 2024. godine
8,25 f/kWh manja tarifa
19,36 f/kWh viša tarifa

Od 01.01. do 31.08. 2025. godine
19,36 f/kWh manja tarifa
30,55 f/kWh viša tarifa
panzer
Posts: 12362
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Opet pametolog. Koji ne zna da EPBIH svake godine daje ponude sa tržišnim cijenama a na kraju godine dođe korekcija od 20%.

Odnosno zna ali po političkoj dužnosti dramatizuje. Kako bi drugačije ponovo dobio funkciju u javnom preduzeću.
Sitna buranija
Posts: 2288
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Posebno ovo "a domaćinstva će dovesti na prosjački štap"... :roll:
montypython
Posts: 4044
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Kao uvod, nađoh ovu biografiju Bečarevića na sajtu vlade KS.
.Almir Bečarević rođen je u Sarajevu 1965. godine i po zanimanju je diplomirani pravnik. U Sarajevu je završio Drugu gimnaziju i Pravni fakultet. Prvo radno iskustvo stekao je na Filozofskom fakultetu u Sarajevu gdje je radio od 1992. do 1996. godine. Potom se zapošljava u Elektroprivredu BiH – Elektroprenos na poziciji samostalnog stručnog saradnika za pravna pitanja, a zatim rukovodioca Samostalne službe pri direkciji JP EP BiH. U BH-Gas dolazi 2000. godine i to na poziciju direktora pravnog sektora na kojoj ostaje sve do 2004. godine kada je imenovan za direktora kompanije sve do 2011. godine, gdje postaje savjetnik Uprave. Od 2022. godine do danas obavlja poslove Stručnog saradnika za imovinsko - pravne odnose u BH-Gasu. Dobitnik je priznanja za Poslovnu ličnost godine (2005.) za uspješno poslovanje u organizaciji Direkcije za izbor menadžera BiH i Jugoistočne Evrope i poslovne plakete Evropski menadžer BiH u organizaciji Evropskog pokreta u BiH (2010. godine). Predsjednik je Skupštine Udruženja za gas u BiH i član Upravnog odbora Udruženja za gas u Bosni i Hercegovini. Bio je član radne grupe za izradu Zakona o gasu - Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH i idejni tvorac i član radne grupe za izradu Zakona o južnoj interkonekciji, a također i član radne grupe za izradu Zakona o cjevovodnom transportu - Ministarstvo komunikacija i prometa BiH.

Potpisnik je ugovora, memoranduma i protokola o izgradnji i povezivanju gasovodnih sistema, TAP, IAP, Južna interkonekcija, Zapadna interkonekcija, CNG postrojenje itd. Bio je predsjednik komisije za izradu programa male privatizacije EP BiH, rukovodilac Tima za obnovu PTZ JP EP BiH, predavač na Security Policy Forumu u organizaciji OSCE-a, učesnik/predavač na Crans Montana Forumu, član komisija za izradu zakonskih rješenja na nivou BiH i FBiH. Bio je učesnik/predavač na raznim međunarodnim stručnim skupovima i autor je desetina stručnih tekstova u medijima BiH i regionu. Također, bio je član ekspertskog tima za izradu uredbe o regulisanju gasne privrede u FBiH, te predstavnik naše zemlje u projektu NETS (Novi evropski sistem prijenosa).
montypython
Posts: 4044
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Vidim Bečerević, "energetski ekspert" analizira u zadnje vrijeme sve i svašta, nema valjda drugog posla, a posebno kupi jeftine populističke poene na cijeni struje i EPBiH. Sad smišlja buduće "štetne događaje" koje bi EPBiH navodno mogla napraviti i brani jadni napaćeni narod od tih budućih događaja (poskupljenja u stotinama posto i sl) koje je sam smislio Pa pošto je takoreći napravio od sebe celebrity i javnu ličnost tipa Severina tako da ne možeš ni paštetu otvoriti da on iz nje ne iskoči, zašto se ne bi malo proanalizirala I njegova meteorska karijera jer ima tu štošta nejasnog bar meni. Evo čitam polako prethodni CV
Dakle lik je završio pravni fakultet, kako onda postade energetski I ekonomski ekspert sa potpuno neodgovarajućom stručnom spremom i kvalifikacijama? Dalje, prvo "radno" iskustvo mu je bilo na Filozofskom fakultetu 1992 (u 27.oj godini, šta je radio do tada???? ) do 1996. Ček, ček, 92 do 96, pa zar nije tad bio rat? Mislim, ja sam kao svršeni inžinjer u to doba bio na liniji, kakav fakultet i bakrači, kakvo "radno iskustvo" u sred rata. Znamo mi kakva su to radna mjesta i kome su namjenjena. Čitam dalje, nakon 1996, sa 0 (nula) godina radnog staža u realnom sektoru (ovo sa fakultetom smatraću šalom), pravo u EPBiH za stručnog saradnika pa za rukovodioca službe u direkciji JPEPBiH. Meteorska karijera najblaže rečeno ili je neko gurao ŽESTOKO. Dalje postaje još luđe. U BH Gas, u biografiji mu piše, dolazi 2000. godine, na poziciju direktora pravnog sektora. Je li samo meni čudno da od hiljada ekonomista i inžinjera u Sarajevu, ali i šire, sa mnogo dužim radnim stažom I iskustvom na to ne baš bez veze mjesto dođe mladac sa 4 godine radnog iskustva u realnom sektoru? I to pravnik. Je li samo meni čudno da taj mladac u 2004. g postaje direktor tako važne kompanije sa, u tom trenutku 8 g radnog staža u realnom sektoru? Da bi isti svega godinu kasnije (2005) dobio priznanje za poslovnu ličnost godine za uspješno bla bla itd.... Ne znam zovite me staromodnim ali ova turbo mlazna karijera meni smrdi do neba. Znam ljude koji su karijeru gradili na žestokoj samopromociji a znam i one koji su progurani različitim stranačkim, porodičnim ili nekim drugim vezama. Je li ovdje u pitanju oboje ne znam, ali da nije u pitanju novi Tesla- siguran sam.
Sitna buranija
Posts: 2288
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Ma on ti je bio kadar SBiH dok je još Silajdžić bio u politici. Tako da mislim da je po toj liniji napredovao. Nikakav ekspert sigurno nije...
montypython
Posts: 4044
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

I dok sam malo googlao o našem "energetskom stručnjaku" nakon par klikova izleti mi ovo.
https://almirbecarevic.wordpress.com/
Neko mu je posvetio malo više pažnje i čitavu web stranicu jer na manje očito ne može stati. Ne znam šta je od svega tačno ali ako je i pola-mnogo je, od sukoba interesa, promašenih investicija-gasovoda, navijanja za ovaj ili onaj pravac ili firmu i posebno interesantno, tzv litvanska veza i računi.
Pat
Posts: 79
Joined: 17 May 2024, 07:44

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Pat »

Odlukom o pokriću gubitka sva zadržana dobit iz prethodnih godin bit će iskorištena za pokriće lanjskog gubitka.ostatak rezervi nakon pokrića gubitka iznositi 431.3 mil sto čini 19.28% osnovnog kapitala.Budući da fond rezervi mora iznositi najmanje 25% osnovnig kapitala društva .dobit koja bude ostvarena u narednom razdoblju u iznosu od 20% raspoređivati će se u fond rezervi do dostizanja zakonskog minimuma navodi se u prijedlogu ,
Dividende po zadugo neće biti
Sretno dioničarima ,
Post Reply