Elektroprivreda BIH

Dejan118
Posts: 422
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

beka26 wrote: 03 Aug 2024, 10:05 Jasno se kaže da će placati iz dobiti EP koja pripada vladi tj. Iz dividende.
Znaci da ce da isplaćuju dividendu.
Dobit i dividenda nije isto. O tome sam pisao da je nemoguce da uzmu svoj dio dobiti. Kako mogu znati koliki je njihov dio od njihovog dijela dobiti. Dakle ne mora sva dobiti biti podjeljena u dividendama i ne treba. Ali ovi bacaju narodu prasinu u oci pa nije ni vazno sto prave banalne greske.
beka26
Posts: 913
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

A sta bi ti da ti je naredeno da struju moras prodavati po trzisnoj cijeni bacao narodu u oči, a moras poskupiti? Moraju im nešto obećati i davati.Davat ce subvencije iz dobiti EP obe ako je bude, a bit će zato sto ce struju da prodaju poi trzisnoj cijeni.
Prosto..
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

beka26 wrote: 03 Aug 2024, 12:06 To i hocu da kazem ali neki ne kontaju..
Sada, ko ne konta to je vrlo diskutabilno.

Dakle, da pojednostavimo, da bi isplatio dividendu moraš imati dobit. Ako nema dobiti nema ni dividende. Jednostavno.

Ima tu još kompleksniji problem, što NO mora da potvrdi da isplata dobiti ne može negativno utjecati na poslovanje i likvidnost prije upućivanja prijedloga, a već su u poslovnom planu rekli da je neće isplaćivati jer bi to negativno utjecalo na likvidnost preduzeća koja je već narušena. Osim toga, skupština bi svake godine trebala donijeti odluku o rasporedu dobiti ili pokriću gubitka, pa samim tim akumulirane dobiti više ne može biti. Ali to je već za pametnije. Da se vratimo na jednostavna objašnjenja.

Dakle, EP nekim kategorijama ispostavlja manje račune jer za njih država "subvencionira" tj. trebala bi plaćati dio računa. Ali država to ne radi pa EP stvara potraživanja od države za taj iznos. S obzirom da je EP dosad uvijek imala dobit oni su ta potraživanja "prebijali" sa iznosom dividende koja pripada državi, a visina dividende je uvijek određivana do nivoa koji taman pokriva ove obaveze države po osnovu subvencija. Drugi način da EP zatvori ova potraživanja jeste da im država direktno uplati taj iznos. Da ponovim, s obzirom da su dosad uvijek imali dobit, oni su to zadnjih nekoliko godina zatvarali preko dividende. Sada dobiti NEMA, a likvidnost je ugrožena, dok ukupni kapital ne iznosi ni koliko bi trebao iznositi dionički plus 25% obaveznih rezervi. Jedan od načina je i da im država iz budžeta uplati ta sredstva. Ili da se jednostavno gomila neplaćeni iznos subvencija do nekih boljih vremena kada će opet biti dobiti (na štetu nas ostalih dioničara).

De mi sad objasni ovako jednostavno, kako će onda da isplaćuju dividendu iz dobiti koje nema?

Mislim, ovi kreteni iz Trojke svašta mogu uraditi, ali bi to bilo suprotno zakonu, struci i logici. Ja govorim o legalnom i zakonitom načinu isplate dividende.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 03 Aug 2024, 12:01 Ne postoji način da državi " isplate dividendu" kroz subvencije građanima a da ne isplate ostalim suvlasnicima.
Postoji i to smo im prigovorili i na sastanku i na skupštini.

Znači, te subvencije države posebnim kategorijama građana ne plaća država nego Elektroprivreda koja po tom osnovu onda knjiži potraživanja od države. Na taj dug država ne plaća zateznu kamatu, dok mi ostali dioničari kao i svi drugi kupci na svoj dug plaćamo i zateznu kamatu. Država je de facto svoju dividendu već dobila svakom neplaćenom subvencijom sukcesivno, a mi ostali svoju dividendu dobijemo tek kada se država smiluje da to kroz papire poravna. Dakle, ne da ne postoji način, nego oni to rade, državi "isplaćuju dividendu". A hoćemo li je i mi dobiti na kraju, to je već upitno. Jer, ako država uplati sredstva iz budžeta, onda nećemo dobiti ništa jer nije ni država dobila. A da bi je nama isplatili, mora postojati osnov za to, tj. dobit koje nema.
beka26
Posts: 913
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Nek krenu struju da prodaju po tržišnoj cijeni pa da vidimo hoce li biti dobiti.
Naredili su im da struju prodaju po trzisnoj, a narodu nek objašnjavaju kako znaju.
brzi
Posts: 2783
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Ovaj gubitak od 330 miliona nije gubitak iz poslovanja nego je glavnina gubitka iz ulaganja u zavisna drustva i trebalo bi da se knjizi kao gubitak u kapitalu.
Najbolje bi bilo da idu na smanjenje kapitala.
Tako bi stvorili uslov za isplatu dividende.
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Sitna buranija wrote: 03 Aug 2024, 18:35
panzer wrote: 03 Aug 2024, 12:01 Ne postoji način da državi " isplate dividendu" kroz subvencije građanima a da ne isplate ostalim suvlasnicima.
Postoji i to smo im prigovorili i na sastanku i na skupštini.

Znači, te subvencije države posebnim kategorijama građana ne plaća država nego Elektroprivreda koja po tom osnovu onda knjiži potraživanja od države. Na taj dug država ne plaća zateznu kamatu, dok mi ostali dioničari kao i svi drugi kupci na svoj dug plaćamo i zateznu kamatu. Država je de facto svoju dividendu već dobila svakom neplaćenom subvencijom sukcesivno, a mi ostali svoju dividendu dobijemo tek kada se država smiluje da to kroz papire poravna. Dakle, ne da ne postoji način, nego oni to rade, državi "isplaćuju dividendu". A hoćemo li je i mi dobiti na kraju, to je već upitno. Jer, ako država uplati sredstva iz budžeta, onda nećemo dobiti ništa jer nije ni država dobila. A da bi je nama isplatili, mora postojati osnov za to, tj. dobit koje nema.
Hajde još jednom , pedeseti put ,možda da napišem radi ovih ostalih.

Iako je bezpredmetno jer ljudi ne vole čitati niti uvažiti činjenice.

Od 2012. se daje subvencija ugroženim potrošačima EPBIH tako što se dobit koju bi većinski vlasnik uzet kao dividendu, direktno umanjuje račun za struju koju troše ti ugroženi tj porodice sa nedovoljnim primanjima.

Od 2012. se ostalim suvlasnicima isplaćuje dividenda u istom omjeru. I ništa se nije u zadnjih 12 godina nije promijenilo.


Ovo smo pisali desetine puta i onda neko dođe i hoće li EPBIH eventualno izmiriti obavezu prema malim dioničarima ako je većinski vlasnik već "uzeo " svoju dividendu preko subvencije.
Čak pitaju hoće li uopće subvencionirati iako ima jasna odluka vlade entiteta.

Koliko treba crtati političaru osnovne stvari oko EPBIH izgleda isto treba crtati nekome ko je navodno suvlasnik EPBIH.

Totalno zanemare 12to godišnju praksu i proceduru i imaju neko svoje mišljenje.

I da , jedini način da EPBIH ne isplati dividendu malim dioničarima za 2023. je da entitetska vlada iz budžeta vrati 4-5 miliona KM ili koliko već, a čisto sumnjam da će to ikad uraditi.
Dejan118
Posts: 422
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

Moze li se naci podatak da li EPBiH direktno prodaje struju na berzi ili unaprijed proda viskove koje kasnije preprodavci prodaju na berzi ?
Da li ista znace sad ove visoke cijene za jzvoz ?
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Nemaju direktan pristup "berzi". Ni beogradskoj ni zagrebačkoj a pogotovo HUPXu.

Do kraja andelijinog mandata trejding sektor je bolila neka stvar za trejdingom.

Jedino što su radili da višak struje za sljedeći dan koju dobiju od planera proizvodnje daju na vlastitu platformu za prodaju odnosno Bluetrader i ko od veletrgovaca registriranih u BIH da najbolju ponudu taj kupuje sav višak.

Niti je šef sektora bio voljan za kupoprodajom niti su se direktori trudili da trejding sektor iskoriste za veću zaradu.

Da li se sad šta promijenilo to ne znamo.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 03 Aug 2024, 21:49
Sitna buranija wrote: 03 Aug 2024, 18:35
panzer wrote: 03 Aug 2024, 12:01 Ne postoji način da državi " isplate dividendu" kroz subvencije građanima a da ne isplate ostalim suvlasnicima.
Postoji i to smo im prigovorili i na sastanku i na skupštini.

Znači, te subvencije države posebnim kategorijama građana ne plaća država nego Elektroprivreda koja po tom osnovu onda knjiži potraživanja od države. Na taj dug država ne plaća zateznu kamatu, dok mi ostali dioničari kao i svi drugi kupci na svoj dug plaćamo i zateznu kamatu. Država je de facto svoju dividendu već dobila svakom neplaćenom subvencijom sukcesivno, a mi ostali svoju dividendu dobijemo tek kada se država smiluje da to kroz papire poravna. Dakle, ne da ne postoji način, nego oni to rade, državi "isplaćuju dividendu". A hoćemo li je i mi dobiti na kraju, to je već upitno. Jer, ako država uplati sredstva iz budžeta, onda nećemo dobiti ništa jer nije ni država dobila. A da bi je nama isplatili, mora postojati osnov za to, tj. dobit koje nema.
Hajde još jednom , pedeseti put ,možda da napišem radi ovih ostalih.

Iako je bezpredmetno jer ljudi ne vole čitati niti uvažiti činjenice.

Od 2012. se daje subvencija ugroženim potrošačima EPBIH tako što se dobit koju bi većinski vlasnik uzet kao dividendu, direktno umanjuje račun za struju koju troše ti ugroženi tj porodice sa nedovoljnim primanjima.

Od 2012. se ostalim suvlasnicima isplaćuje dividenda u istom omjeru. I ništa se nije u zadnjih 12 godina nije promijenilo.


Ovo smo pisali desetine puta i onda neko dođe i hoće li EPBIH eventualno izmiriti obavezu prema malim dioničarima ako je većinski vlasnik već "uzeo " svoju dividendu preko subvencije.
Čak pitaju hoće li uopće subvencionirati iako ima jasna odluka vlade entiteta.

Koliko treba crtati političaru osnovne stvari oko EPBIH izgleda isto treba crtati nekome ko je navodno suvlasnik EPBIH.

Totalno zanemare 12to godišnju praksu i proceduru i imaju neko svoje mišljenje.

I da , jedini način da EPBIH ne isplati dividendu malim dioničarima za 2023. je da entitetska vlada iz budžeta vrati 4-5 miliona KM ili koliko već, a čisto sumnjam da će to ikad uraditi.
Nisu oni platili za subvencije ni za 2021. ni za 2022. ni za 2023. a niti će za 2024. godinu platiti. Za 2021. i 2022. su bili pripremili odluku o isplati dividende u iznosu 0,1547 KM ako se ne varam kako bi poravnali subvencije za te dvije godine, ali je nisu usvojili. Mislim da si ti bio na toj skupštini. U međuvremenu, nema više te dobiti iz koje bi mogli isplatiti dividendu.

Ja ovdje samo reagujem na neosnovane tvrdnje i optimizam o isplati dividende. Dakle, da bi je isplatili mora biti dobiti iz koje je isplaćuju. A dobiti nema. Hoće li je biti, ne znam, možda, ali to je sve na dugom ṣ̌tapu. Pa tako i dividenda.

Uglavnom, vlada može iz budžeta uplatiti Elektroprivredi pare za sve godine neplaćenih subvencija. I onda je potpuno završena priča o dividendi za te godine. A ja da sam na njihovom mjestu, povukao bih vanrednu dividendu iz akumulirane dobiti iz telekoma, a onda odgovarajući dio, tih 10-tak mio KM koliko se dosad nakupilo, uplatio Elektroprivredi. I završio priču...
Post Reply