Elektroprivreda BIH

Truba
Posts: 568
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

Planiraju li dividendu
brzi
Posts: 2762
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Truba wrote: 17 Jul 2024, 14:10 Planiraju li dividendu
Strpi se koju godinu.
Truba
Posts: 568
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

Sve znate sem 2 stvari
Kace rast i kad dividenda
brzi
Posts: 2762
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

montypython wrote: 17 Jul 2024, 13:55
Sitna buranija wrote: 17 Jul 2024, 12:56
montypython wrote: 17 Jul 2024, 00:25 Mora neko biti i optimista pored toliko "Žalosnih Sova". Evo da odbacim prošlu godinu kao neki parametar jer je jasno da je tu svašta fiktivno natovareno u rashode u FI, plus 2 bloka TE nisu radila većinu godine. Uzmimo recimo 2022 pa i 2021 za poređenje. Realno, da Andelija nije odradio onaj otpis obje bi godine na kraju završile sa cca +100 miliona. Šta se od tada promijenilo? Povećana cijena uglja za čini mi se 35 % Samo što on ni blizu nije sav trošak TE tj ne utiče ni blizu u tom postotku na trošak ni TE a na HE nikako. S druge strane povećana cijena za domaćinstva za 10-12%, povećano privredi 2x 20% i povećano onima koji su prešli sa javnog na tržišno +60%. kad se ovih +10 + 40 i +60 % nabaci (ponderisano prema % učešća svake od te tri grupe u potrošnji, recimo 50, 40 i 10 % lupam sad) na 1,2 miljarde prihoda koliko to povećanja prihoda ispada? Za domaćinstva dakle 10% na 600 m, za privredu 40% na 480 m i za one treće 60% na 120 m, to je 60 miliona + 192 m +72 m=324 miliona više u odnosu na prihod iz 2022. Računajući za cijelu godinu, međutim za 2024 neće biti za cijelu godinu pa onda srazmjerno. Pa kad se to doda na onih +100 m iz 22 (otpisa pretpostavljam više neće biti) i odbije rashod kao posljedica povećanja cijena uglja, to bi bilo to. Ne računajući uopšte eventualno povećani prihod od izvoza po ovim sad enormnim cinenama na berzi. I mogućnost uvoza po bagateli. E sad, šta je u gornjem doduše grubom računu netačno nerealno ili bombastično, moguće da jest ali i ja bi volio da znam ako jeste i gdje griješim. Npr jesu li ovi postoci poskupljenja gore na račun ili samo na struju, u sva tri slučaja, nisam sve provjeravao.
Bolan, problem i jeste u tome što nisu ovi toliko opteretili rashode koliko su podbacili na prihodovnoj strani. Fali im prihoda, odnosno proizvodnje.

A ovo za Andeliju, pa u onom postu od neki dan sam ti upravo poredio Andelijine 3 godine u kojima je on uz iskazanu dobit progutao preko 200 mio ispravki ( bez ispravki bi za 3 godine ima cca 300 mio dobiti), a ovi diletanti i bez ispravki napravili minus od 142 mio, a sa ispravkama 331 mio. Ako tebi nije jasno da budala i neznalica ne može napraviti posao, onda jbg...
Kako nisu opteretili rashode kad su im rashodi po zadnjem korigovanom izvještaju veći za
200 miliona nego za prethodnu godinu. U ovom zadnjem su uradili isto što i Andelija prije, samo u još većoj mjeri, utrpali su u rashode sve što se moglo. A iz ona prva 142 m, i to je namješteno, sigurno je manipulisano sa proizvodnjom prebacivnjem uglja u sljedeću godinu da bi se mogao prikazati što gori rezultat u Andelijinoj godini i možda stvorila osnova za jače potkovan zahtjev za povećanje cijene. A za proizvodnju rekoh već 2 bloka nisu radila po pola godine i više tako da je potpuno besmisleno govoriti o nekom padu proizvodnje u 2023 kao bilo kakvom osnovu za poređenje. Zato sam i uzeo bazu za poređenje 2022 a ne 2023 i meni je ispalo da kad se na rezultat iz 2022 (+100) bez otpisa) dodaju poskupljenja za domaćinstvo i privredu dobija se dodatnih 300 tinjak miliona na to da sve drugo ostane isto. Na prihodovnoj strani je dakle potencijalnih 400 miliona više npr u 2025 a na rashodovnoj samo trošak skupljeg uglja. To je bila moja poenta. Stvarno se ne bih opterećivao pretpostavkama o nečijoj nesposobmosti pa onda na osnovu te pretpostavke izvlačio zaključak o lošoj ili katastrofalnoj 2024. Čekamo FI za prvo polugodište a pogotovo za drugo i tek tad mogu reći jesu li sposobni i je li loše ili je dobro, do tada je nagađanje.
Uostalom ovi novi su toliko blata nabacili na Andeliju da je ekstremno čudno da on sam ne ustane i ne zakaže termin u medijima da se odbrani i spere ljagu sa sebe ili bar dio, ako ima nešto pozitivno reći. On se međutim ne javlja i mudro šuti i ne obrazlaže ništa tako da ispada da ga jedino ti braniš, više nego on sam sebe.
Pogledaj planirane prihode prema trogodisnjem.
Nema tu u planovima nikakvih 400 miona više nego čak manje u 2025. Ili su previse konzervativno planirali ili nemaju namjeru praviti veće prihode.
Sitna buranija
Posts: 2260
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Doći će iz guzice u glavu Monty, polako.

Uglavnom, ja govorim o prvom izvještaju kada su iskazali gubitak 142 mio KM. Tu rashodi nisu bili teret, nego su falili prihodi. Ovaj drugi izvještaj je jasno da su rashodi narasli za iznos otpisa/ispravki koje ranije nisu ni uključili. Poenta i jeste upravo u tome, oni bez otpisa/ispravki prave 142 mio minusa.

Da, Andeliju branim zato što je čovjek u okolnostima u kojima je rukovodio firmom čuda napravio. Prihvatam da to ne moraju svi biti u stanju ni vidjeti, ni shvatiti, ali ne prihvatam da kada se nekome nešto "nacrta" taj jednostavno izignoriše iznesene činjenice.

Ovdje se Andeliji prigovaralo što nije ugovorio izvoz struje u ogromnim količinama kada su cijene bile visoke posmatrajući samo priliku, a potpuno ignorišući izvjesnost rizika nemogućnosti izvršenja ugovora (čime bi otišla EP u dubiozu, umjesto da profitira) i činjenicu da je tada imao opstrukcije iz rudnika u proizvodnji uglja i medijske, političke i sve druge pritiske. S druge strane, ovdje se ovima od samog početka neosnovano daju krediti i šansa (svaki put iznova) da pokažu da nisu nesposobni, iako bi svakom prosječno inteligentnom čovjeku dosad trebalo biti jasno da ovi veze sa vezom nemaju. Uglavnom, Andelija je "mogao proizvesti još bar 10% više struje, ali nije htio", a ovi jadni "pokušavaju spasiti firmu od dubioza koje su im ostavili oni prethodni, pa je dobro ako proizvedu bar 90% potrebnih količina". A od faze da smo mogli imati viška i više nego što smo imali, do faze da je dobro ako ne budemo imali manjka, prošlo svega nekoliko mjeseci.

Evo, brzi ti je dao presjek plana i ostvarenja proizvodnje za ovih pola godine. Podbacili, a ti se nadaš čudu...

P.S. Sreća pa odosmo na onaj sastanak, ovdje su neki već počeli sumnjati da sam Andelija piše iza nick-a "Sitna buranija" :lol: :lol: :lol:
montypython
Posts: 4023
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Pa vidjeli smo mi te njihove trogodišnje planove pogotovo u zadnje vrijeme. Nema to više nikakve veze sa realnošću. Možeš pisati u planu +150 m a da bude -200 a može (i još je vjerovatnije) i obrnuto. Na kraju krajeva ko bi tražio povećanje cijene uz ovaj populizam u javnosti i ciku i vrisku i oko mizernog povišenja a istovremeno stavio u plan dobit od recimo 250 miliona. A onda je kad to vrijeme dođe lako prebaciti rezultat, puno ljepše nego podbaciti. Zaboravljate da treba tražiti još bar 10ak % poskupljenja uskoro je li to lakše dobiti kad imaš dobit na polugodištu ili...? Ne moram valjda sve crtati, bar vama.
Pa oni su u decembru govorili da će gubitak biti 80 ak miliona, malo kasnije 140 a a još par mjeseci kasnije 330. Mijenjaju rezultat ZAVRŠENE godine za po 50 100 ili 200 miliona. I onda takvima vjerovati šta će biti za 2 ili 3 godine po nekavom planu, pa to više niko i ne smatra ozbiljnim dokumentom niti bazom za bilo kakav zaključak.
Sitna buranija
Posts: 2260
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Razlika između mog i tvog poimanja njih kao uprave je u tome da ti misliš i vjeruješ da oni znaju šta rade i da je ovo sve predstava za javnost, a ja mislim da oni pojma nemaju šta rade i da im se tek sad počelo razbistravati koliki su problemi kojima oni nisu dorasli.

Pa oni su od prvog dana pričali priču kako neće podizati prodajnu cijenu građanima iako je ona niža od troškova proizvodnje i nisu tražili od FERK-a povećanje. A upravo smo im mi na sastanku to tražili. Pa ti sam si im o tome održao predavanje da nije sačinjavanje zahtjeva viša matematika. Koliko su pogubljeni pokazuje činjenica da su onda najednom promijenili priču za 180 stepeni i počeli pričati o nužnosti povećanja cijene ako hoćemo da spasimo EP i optuživali FERK da uniṣ̌tava firmu jer im nije usvojio prvi zahtjev za povećanje. Remont bloka u Tuzli je trebao biti gotov u avgustu prošle godine, a oni ga pustili u pogon tek u decembru i to u momentu kada je Gacko stavilo svoj pogon u stanje mirovanja jer su cijene na tržištu bile preniske, niže od troškova proizvodnje. I ti od takvih kretena očekuješ čudo i nekakav obrat? Ljudi planiraju pad proizvodnje i istovremeno povećanje broja zaposlenih za 400, optužuju prethodne da su preplaćivali ugalj, a onda ga kupe po istoj cijeni, ali u momentu kada je na tržištu cijena struje 3 puta manja nego kada su oni prethodni isti taj ugalj toliko plaćali. Moj Monty, ne znaju oni šta rade...
brzi
Posts: 2762
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Pricate o Upravi kao da se radi o potpuno drugim ljudima dovedenim od nekud.
Osim Generalnog svi su oni bili u upravljackim strukrurama Elektroprivrede BiH.
Mislim da se tu ne moze pricati o tome da jedni znaju a drugi ne znaju.
Znanje je isto, ovi novi su samo bogatiji za jedno novo iskustvo.
Poslovanje bez izvoza.
To prosla Uprava nije iskusila. Uvjek se oslanjala na taj prihod.
Nista spektakularno ovi novi ne mogu ni uciniti ni zabrljati bez podrske vlasti i bez promjene odnosa prema Elektroprivredi BiH
Ovi ako nista imaju podrsku Vlade, Andelija nije imao podrsku Vlade. Podrsku Vlade su imali rudari.
Sitna buranija
Posts: 2260
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Znači uz podršku vlade napravili 142 mio gubitka (čistog, bez ispravki). Onda bi bez podrške vlade napravili 250 mio gubitka. A u ovoj upravi su uglavnom sve novi ljudi...
Dejan118
Posts: 381
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

Kako rade cijena dionica je dobra.
Post Reply