Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 4038
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Mora neko biti i optimista pored toliko "Žalosnih Sova". Evo da odbacim prošlu godinu kao neki parametar jer je jasno da je tu svašta fiktivno natovareno u rashode u FI, plus 2 bloka TE nisu radila većinu godine. Uzmimo recimo 2022 pa i 2021 za poređenje. Realno, da Andelija nije odradio onaj otpis obje bi godine na kraju završile sa cca +100 miliona. Šta se od tada promijenilo? Povećana cijena uglja za čini mi se 35 % Samo što on ni blizu nije sav trošak TE tj ne utiče ni blizu u tom postotku na trošak ni TE a na HE nikako. S druge strane povećana cijena za domaćinstva za 10-12%, povećano privredi 2x 20% i povećano onima koji su prešli sa javnog na tržišno +60%. kad se ovih +10 + 40 i +60 % nabaci (ponderisano prema % učešća svake od te tri grupe u potrošnji, recimo 50, 40 i 10 % lupam sad) na 1,2 miljarde prihoda koliko to povećanja prihoda ispada? Za domaćinstva dakle 10% na 600 m, za privredu 40% na 480 m i za one treće 60% na 120 m, to je 60 miliona + 192 m +72 m=324 miliona više u odnosu na prihod iz 2022. Računajući za cijelu godinu, međutim za 2024 neće biti za cijelu godinu pa onda srazmjerno. Pa kad se to doda na onih +100 m iz 22 (otpisa pretpostavljam više neće biti) i odbije rashod kao posljedica povećanja cijena uglja, to bi bilo to. Ne računajući uopšte eventualno povećani prihod od izvoza po ovim sad enormnim cinenama na berzi. I mogućnost uvoza po bagateli. E sad, šta je u gornjem doduše grubom računu netačno nerealno ili bombastično, moguće da jest ali i ja bi volio da znam ako jeste i gdje griješim. Npr jesu li ovi postoci poskupljenja gore na račun ili samo na struju, u sva tri slučaja, nisam sve provjeravao.
brzi
Posts: 2769
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Ugrubo kad se računa, prosječna proizvodna cijena je 12 feninga, prodajna za JS je 8 feninga (nova cijena) cca 3 TWh i prosječna prodajna za privredu i izvoz oko 18 feninga na oko 3 TWh pa bi prosječna prodajna bila nesto iznad 13 feninga odnosno 50 do 60 miliona dobiti.
To je pod pretpostavkom da se distribucija vrti oko nule, da nema poklona za rudnike i ne racunam zaradu od trgovine.
Znaci zavisno od ova tri parametra lako se mjenja rezultat od -100 miliona do +150.
U 2025. bi prosjecna prodajna mogla biti i do 2 feninga iznad prosjecne proizvodne sto stvara vise prostora.
Znaci moraju podići prihod na 1,4 milijarde a planirali su ga jako kozervativno sa oko 1,2 i ispod toga u sve tri godine 2024.-2026.
brzi
Posts: 2769
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Planirana proizvodnja u 2024. godini je 5.921 GWh. Ostvarena u prvih 6 mjeseci je oko 2600 GWh. Dakle da bi ispunili plan u drugom polugodištu bi trebali proizvesti preko 3.300 GWh ili 27% više nego u prvom polugodištu.
Ne znam da li se već sad može reći da plan nije ispunjen.
Sitna buranija
Posts: 2275
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

montypython wrote: 17 Jul 2024, 00:25 Mora neko biti i optimista pored toliko "Žalosnih Sova". Evo da odbacim prošlu godinu kao neki parametar jer je jasno da je tu svašta fiktivno natovareno u rashode u FI, plus 2 bloka TE nisu radila većinu godine. Uzmimo recimo 2022 pa i 2021 za poređenje. Realno, da Andelija nije odradio onaj otpis obje bi godine na kraju završile sa cca +100 miliona. Šta se od tada promijenilo? Povećana cijena uglja za čini mi se 35 % Samo što on ni blizu nije sav trošak TE tj ne utiče ni blizu u tom postotku na trošak ni TE a na HE nikako. S druge strane povećana cijena za domaćinstva za 10-12%, povećano privredi 2x 20% i povećano onima koji su prešli sa javnog na tržišno +60%. kad se ovih +10 + 40 i +60 % nabaci (ponderisano prema % učešća svake od te tri grupe u potrošnji, recimo 50, 40 i 10 % lupam sad) na 1,2 miljarde prihoda koliko to povećanja prihoda ispada? Za domaćinstva dakle 10% na 600 m, za privredu 40% na 480 m i za one treće 60% na 120 m, to je 60 miliona + 192 m +72 m=324 miliona više u odnosu na prihod iz 2022. Računajući za cijelu godinu, međutim za 2024 neće biti za cijelu godinu pa onda srazmjerno. Pa kad se to doda na onih +100 m iz 22 (otpisa pretpostavljam više neće biti) i odbije rashod kao posljedica povećanja cijena uglja, to bi bilo to. Ne računajući uopšte eventualno povećani prihod od izvoza po ovim sad enormnim cinenama na berzi. I mogućnost uvoza po bagateli. E sad, šta je u gornjem doduše grubom računu netačno nerealno ili bombastično, moguće da jest ali i ja bi volio da znam ako jeste i gdje griješim. Npr jesu li ovi postoci poskupljenja gore na račun ili samo na struju, u sva tri slučaja, nisam sve provjeravao.
Bolan, problem i jeste u tome što nisu ovi toliko opteretili rashode koliko su podbacili na prihodovnoj strani. Fali im prihoda, odnosno proizvodnje.

A ovo za Andeliju, pa u onom postu od neki dan sam ti upravo poredio Andelijine 3 godine u kojima je on uz iskazanu dobit progutao preko 200 mio ispravki ( bez ispravki bi za 3 godine ima cca 300 mio dobiti), a ovi diletanti i bez ispravki napravili minus od 142 mio, a sa ispravkama 331 mio. Ako tebi nije jasno da budala i neznalica ne može napraviti posao, onda jbg...
Sitna buranija
Posts: 2275
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Evo ti moj post u kojem sam ti sve fino objasnio, pa ga još jednom pročitaj:
Sitna buranija wrote: 12 Jul 2024, 23:03 Dakle, na ovim pozicijama u bilansu uspjeha na kojima su korigovali rezultat, tj. povećali gubitak je u prethodnom izvještaju bilo iskazano samo 26 mio KM, a po novom korigovanom izvještaju je iskazano čak 212 mio KM, dakle 186 mio KM više (što korespondira sa umanjenjem vrijednosti ulaganja u zavisna društva u bilansu stanja u iznosu od 117 mio KM, smanjenjenjem vrijednosti finansijske imovine od 68 mio KM i smanjenjem vrijednosti avansa i drugih pozicija za ovu razliku od oko 1 mio KM).

Poređenja radi, prethodna uprava je na tim pozicijama u bilansu uspjeha 2022. godine ispravila 122 mio KM, dakle gotovo 100 mio KM je bilo više iskazano nego u ovom njihovom prvom izvještaju za 2023. godinu. Valjda su kontali "toliko smo usrali rezultat, gdje ćemo još sad i ispravke raditi", dok ih neko nije posavjetovao drugačije. Takođe, i u izvještaju za 2021. godinu je na ovim pozicijama bilo iskazano 72 mio KM. Za ranije godine je bio drugačiji obrazac pa mogu samo pretpostaviti šta se na ove pozicije trpalo (ispravke vrijednosti, otpis potraživanja, umanjenje vrijednosti), a prema toj pretpostavci i 2020. je progutano oko 70 mio KM.

Dakle, za tri godine je prethodna uprava preko tih pozicija "ispravila" 264 mio KM i uz to iskazala pozitivan neto rezultat u iznosu od 26 mio KM (dakle, da nisu čistili to nego da su postupili kao ovi u prvom izvještaju, mogli su svake od tih godina iskazati pozitivan rezultat u iznosu od 70-100 mio KM). S druge strane, ovi su bez tih otpisa napravili negativan rezultat od 142 mio KM u 2023. godini, pa se naknadno sjetili "sljuljati" i sve ostale otpise i gubitke u 2023. godinu, jer će i 2024. godina biti loša, ali je bolje kada kažu da su napravili gubitak od samo 90 mio KM u odnosu na raniju godinu kada je gubitak bio čak 331 mio KM. Još će se hvaliti kako su uložili nadljudska znanja i napore da stabilizuju poslovanje...

Ogromne su pare ubačene u rudnike (što kroz ulaganja u opremu, što kroz davanje pozajmica koje nikad nisu vraćene) od pravljenja koncerna do unazad nekoliko godina. Ali, s druge strane je, koliko mi je poznato, EP ugalj u to doba plaćala značajno manje rudnicima iz koncerna nego što je bila tržišna cijena koja se plaćala eksternim dobavljačima. Pa se to peglalo kroz pozajmice koje su naknadno otpisivane. Problemi su zapravo krenuli zadnje 3-4 godine kada se proizvodnja, tj. iskop uglja počeo smanjivati, a istovremeno su rudari uz političku podršku određenih struktura počeli vršiti pritisak na upravu i vlast stalnim štrajkovima, blokadama, dolascima u Sarajevo pred vladu i zgradu EPBiH, sve žestoko popraćeno medijskom kampanjom i podrškom rudarima, pri čemu su se počele povećavati cijene koje se plaćaju za ugalj iz koncerna (mislim 3 puta po 20%) uz istovremeni pad proizvodnje. I uz izostanak korekcije prodajne cijene struje za javno snabdjevanje. I u tim okolnostima su oni prije uspijevali hendlati sve da ostanu pozitivni, a ovi novi koji više nemaju ni pritisak rudara, ni medijsku harangu kakva je ranije bila, a koji su mogli odmah ići na rast cijene da nisu populistički branili "jadno stanovništvo od poskupljenja", nisu u stanju napraviti višak struje i prodati je kako bi imali pozitivan rezultat. Uz sve one zalihe uglja od 160 mio KM koje su zatekli, a koje lagano prže i nestaju a gubitak raste.

I onda ovdje pročitam nekakvo nadanje da će se ovi novi probuditi i odjednom postati sposobni. Znači, treba ih posmatrati kroz cifre i činjenice, a ne kroz neki politički afinitet prema onima koji su ih ovdje postavili...
panzer
Posts: 12338
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ma hajd, uvijek iz budžeta mogu dobiti donaciju od 50- 100 miliona KM da bi funkcionisali.
Sitna buranija
Posts: 2275
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Ne mogu oni iz budžeta dobiti ni one pare da naplate dug od vlade za subvencije, a ne da dobiju pare onako... ;)
panzer
Posts: 12338
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Nema para, nema muzike tj struje....
brzi
Posts: 2769
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Cijena za sutra,.. na Cropex-u do 500 eura, na HUPX-u do 1000 eura.
Ranije uvijek bila ista cijena a posljednjih dana viša na HUPX-u.
montypython
Posts: 4038
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Sitna buranija wrote: 17 Jul 2024, 12:56
montypython wrote: 17 Jul 2024, 00:25 Mora neko biti i optimista pored toliko "Žalosnih Sova". Evo da odbacim prošlu godinu kao neki parametar jer je jasno da je tu svašta fiktivno natovareno u rashode u FI, plus 2 bloka TE nisu radila većinu godine. Uzmimo recimo 2022 pa i 2021 za poređenje. Realno, da Andelija nije odradio onaj otpis obje bi godine na kraju završile sa cca +100 miliona. Šta se od tada promijenilo? Povećana cijena uglja za čini mi se 35 % Samo što on ni blizu nije sav trošak TE tj ne utiče ni blizu u tom postotku na trošak ni TE a na HE nikako. S druge strane povećana cijena za domaćinstva za 10-12%, povećano privredi 2x 20% i povećano onima koji su prešli sa javnog na tržišno +60%. kad se ovih +10 + 40 i +60 % nabaci (ponderisano prema % učešća svake od te tri grupe u potrošnji, recimo 50, 40 i 10 % lupam sad) na 1,2 miljarde prihoda koliko to povećanja prihoda ispada? Za domaćinstva dakle 10% na 600 m, za privredu 40% na 480 m i za one treće 60% na 120 m, to je 60 miliona + 192 m +72 m=324 miliona više u odnosu na prihod iz 2022. Računajući za cijelu godinu, međutim za 2024 neće biti za cijelu godinu pa onda srazmjerno. Pa kad se to doda na onih +100 m iz 22 (otpisa pretpostavljam više neće biti) i odbije rashod kao posljedica povećanja cijena uglja, to bi bilo to. Ne računajući uopšte eventualno povećani prihod od izvoza po ovim sad enormnim cinenama na berzi. I mogućnost uvoza po bagateli. E sad, šta je u gornjem doduše grubom računu netačno nerealno ili bombastično, moguće da jest ali i ja bi volio da znam ako jeste i gdje griješim. Npr jesu li ovi postoci poskupljenja gore na račun ili samo na struju, u sva tri slučaja, nisam sve provjeravao.
Bolan, problem i jeste u tome što nisu ovi toliko opteretili rashode koliko su podbacili na prihodovnoj strani. Fali im prihoda, odnosno proizvodnje.

A ovo za Andeliju, pa u onom postu od neki dan sam ti upravo poredio Andelijine 3 godine u kojima je on uz iskazanu dobit progutao preko 200 mio ispravki ( bez ispravki bi za 3 godine ima cca 300 mio dobiti), a ovi diletanti i bez ispravki napravili minus od 142 mio, a sa ispravkama 331 mio. Ako tebi nije jasno da budala i neznalica ne može napraviti posao, onda jbg...
Kako nisu opteretili rashode kad su im rashodi po zadnjem korigovanom izvještaju veći za
200 miliona nego za prethodnu godinu. U ovom zadnjem su uradili isto što i Andelija prije, samo u još većoj mjeri, utrpali su u rashode sve što se moglo. A iz ona prva 142 m, i to je namješteno, sigurno je manipulisano sa proizvodnjom prebacivnjem uglja u sljedeću godinu da bi se mogao prikazati što gori rezultat u Andelijinoj godini i možda stvorila osnova za jače potkovan zahtjev za povećanje cijene. A za proizvodnju rekoh već 2 bloka nisu radila po pola godine i više tako da je potpuno besmisleno govoriti o nekom padu proizvodnje u 2023 kao bilo kakvom osnovu za poređenje. Zato sam i uzeo bazu za poređenje 2022 a ne 2023 i meni je ispalo da kad se na rezultat iz 2022 (+100) bez otpisa) dodaju poskupljenja za domaćinstvo i privredu dobija se dodatnih 300 tinjak miliona na to da sve drugo ostane isto. Na prihodovnoj strani je dakle potencijalnih 400 miliona više npr u 2025 a na rashodovnoj samo trošak skupljeg uglja. To je bila moja poenta. Stvarno se ne bih opterećivao pretpostavkama o nečijoj nesposobmosti pa onda na osnovu te pretpostavke izvlačio zaključak o lošoj ili katastrofalnoj 2024. Čekamo FI za prvo polugodište a pogotovo za drugo i tek tad mogu reći jesu li sposobni i je li loše ili je dobro, do tada je nagađanje.
Uostalom ovi novi su toliko blata nabacili na Andeliju da je ekstremno čudno da on sam ne ustane i ne zakaže termin u medijima da se odbrani i spere ljagu sa sebe ili bar dio, ako ima nešto pozitivno reći. On se međutim ne javlja i mudro šuti i ne obrazlaže ništa (uključivo zašto je i kod njega padala proizvodnja, zašto je on prodavao struju ispod cijene uz gubitak a nije zatražio poskupljenje, zašto nije izgradio ni počeo graditi nijedan proizvodni kapacitet, zašto je držao ogroman novac na računu pri inflaciji od 17 % itd) tako da ispada da ga jedino ti braniš, više nego on sam sebe a znam da si dovoljno inteligentan da znaš da je to nemoguća misija.
Last edited by montypython on 17 Jul 2024, 14:24, edited 1 time in total.
Post Reply