Elektroprivreda BIH

Sabur2
Posts: 1947
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Ne smije biti gubitka na domacinstvima. Eto dopustam da ne bude zarade, ali i to je glupo i neodgovorno.
brzi
Posts: 2750
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Sabur2 wrote: 15 Jul 2024, 15:04 Ne smije biti gubitka na domacinstvima. Eto dopustam da ne bude zarade, ali i to je glupo i neodgovorno.
Ma ne kazem da treba biti ali nerealno je ocekivati da će prije prodajna za domaćinstva sustići proizvodnu prije 2026.
Trebaju najmanje još dva poskupljenja kao ovo od 01.08.2024. da bi dosli do sadasnje prosjecne proizvodne od 12 feninga.
A do tad mora se pokrivati taj gubitak drugim dobicima.
panzer
Posts: 12270
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Dnevna potrošnja električne energije, u petak 12. jula, u Hrvatskoj je bila 70,3 gigavat sati što predstavlja istorijski rekord.

Toga dana između 13.15 i 13.30 časova, u bh. komšiluku zabilježeno je opterećenje od 3.551 megavata
EPBIH bi čuda radila sa raspoloživih 500-600.000 tona uglja za proizvodnju struje za izvoz.

Makar ih kupili od Stanara.
Sabur2
Posts: 1947
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Mora prvo biti neko u EPBiH da se nesto pita, i da zna raditi cuda.
Moj je dojam da ovi ne znaju.
brzi
Posts: 2750
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://www.energy-charts.info/charts/p ... ?l=de&c=BA

Ako su podaci tačni, danas su TE proizvodile i do 1300 MW.
brzi
Posts: 2750
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Izvještaj za juni kaže da su tri elektroprivrede imale neto uvoz od cca 75 GWh. Elektroprivreda BiH -7 GWh, Elektroprivreda HZHB -19 GWh i Elektroprivreda RS-a -50 GWh.
Izvoz u prvih šest mjeseci ( neto) te tri Elektroprivrede je 480 GWh a prošle godine 1.530 GWh.
Neće biti dobiti.
montypython
Posts: 4006
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

brzi wrote: 16 Jul 2024, 19:41 Izvještaj za juni kaže da su tri elektroprivrede imale neto uvoz od cca 75 GWh. Elektroprivreda BiH -7 GWh, Elektroprivreda HZHB -19 GWh i Elektroprivreda RS-a -50 GWh.
Izvoz u prvih šest mjeseci ( neto) te tri Elektroprivrede je 480 GWh a prošle godine 1.530 GWh.
Neće biti dobiti.
Ne očekujem ništa za prvo polugodište. Povećanje cijena ide tek u drugom polugodištu a što se tiče izvoza, ove drastično više cijene na berzi su tek od jula tako da i nije bilo očekivano da nešto i izvoze prije. Međutim sad je druga priča, danas prosječna na HUPXu 230 E/MWh a išlo je i do 890. U prvom polugodištu rijetki su bili dani kad je prosječna išla preko 100 a maksimalna preko 200. Sad imaju šansu za nevjerovatan izvoz. Trenutno (22 h) se vidi višak od 660 MW a na electricity maps neuobičajeno velika (za standarde u zadnje vrijeme) proizvodnja od 1,3 GW iz TE.
Tako da bi mogla biti ogromna razlika poslovanja u 1. i 2. polugodištu. U prvom bez povećenja cijene za domaćinstva i bez izvoza a u drugom povišena cijena za domaće tržište i za domaćinstva i privredu plus vrlo visoke cijene na berzi uz veliki mogući izvoz. Ne bi me čudilo da bude prvo polugodište recimo -50 miliona a na kraju +150 m ili više, tako da je ovo možda najteža godina za prognozu poslovanja.
brzi
Posts: 2750
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Monty nepopravljivi optimista.
Ako bude -50 i 0 na kraju godine i to bi bilo dobro.
Tek sljedeće godine sa jos nesto većim cijenama za privredu i boljom nabavom uglja i izvoza bi moglo biti značajno bolje.
Truba
Posts: 545
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

Jesam ja ulupo para u ovo...gospode ja kao crnjak i mrgud vjerujem optimistima
Onda sam i naivcina

Bice bolje za 4 do 14 godina...dobra dionica
Sitna buranija
Posts: 2245
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Šega mi fakat čitati ove optimistične bombastične projekcije. Još od pametnog lika kao što je monty. Da je neko drugi, ne bih se ni obazirao. Jedno je šta bismo mi željeli, a drugo je ono što je realno. Trebamo se ipak držati činjenica.
Koliko je učešće javnog snabdjevanja u ukupnim prihodima EPBiH? Recimo 50%, tj. cca 500 mio KM? Prostom računicom rasta cijene od 10% to je oko 50 mio KM na godišnjem nivou. Oni tek od avgusta mogu računati na to, znači nepunih 20 mio KM. Je li to cifra koja je game changer? Ne. Tržišna cijena na berzi je možda skočila, ali ona se ne može tek tako preslikati na izvoz EPBiH s obzirom da EPBiH izvozi preko posrednika sa nekom već unaprijed ugovorenom cijenom. Zapravo taj ekstra profit završi kod posrednika, a tek manji dio kod EPBiH. Može li to biti game changer? Mislim da ne.
S ovim nesposobnjakovićima možemo očekivati samo debeli minus. Na kraju krajeva, poslovnim planom su ga i planirali, s obzirom da su planirali biti na pozitivnoj nuli uz rast cijene za koji su računali da će se ranije desiti.
Post Reply