Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 3990
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Pa ako se objektivno pogleda, upravo ovi prethodni nisu znali napraviti višak struje i prodati je da bi imali pozitivan rezultat. Prisjetimo se da je Andelija bio u sedlu kad je pretprošle godine struja na berzi išla i po 300- 400 Eura/ MWh I kad se moglo zaraditi 300 miliona godišnje više samo na izvozu, nije prodao bukvalno ništa. Evo ja nemam nikakvog političkog afiniteta, jednako su mi antipatični i stari i novi, pokušavam sve sagledati objektivno čisto kao zainteresovani dioničar I građanin. I teško bi mogao optuživati ove nove da, su "branili narod od poskupljenja" ako su upravo oni poskupili unutar prve godine upravljanja nakon što prethodnici nisu 9 godina. I upravo oni navikli javnost na džabnu struju. Što nije Andelija povećao prošle godine dok je vladao? Čak se upravo prethodnici i sateliti javljaju sada u medijima i prave harangu i oko ovog mizernog poskupljenja. Što se tiče nekog poređenja kroz cifre i činjenice realno 2023 nije dobra godina za poređenje. Prvo, u prvom polugodištu je bio Andelija, drugo čitavo drugo polugodište 2 bloka TE su bila van pogona, jedan u Tz zbog remonta a u Kaknju zbog havarije. To što su ovi natovarili 200 ako ne i 300 miliona lažnog minusa (jer i onih 140 je sumnjivo da ne kažem napumpano) svakako nije moralno ali nije realna slika poslovanja. Pravo poređenje će se moći napraviti tek za drugo polugodište 2024 jer za prvo polugodište cijena uglja je povećana a tek u drugom ide efekat povećanja cijena struje. Ili bolje pravo I realno poređenje kako ko upravlja moći će se vidjeti tek u 2025 g. Ako drugo polugodište 2024 gledano zasebno, bude u minusu a cijela 2025 g ne bude sa profitom od bar 150 m evo složiću se tad da su ovi novi nesposobni. Jer realno trenutno nemamo pojma koliko ima uglja ne depoima, koliko se izvozi, koliko se uvozi po niskim cijenama i sl. Jedino što se može reći je da će efekat povećanja cijena 10 % za domaćinstva I 20 I 60 % za privredu dati rezultat veći za 100-200 miliona da sve ostalo ostane isto. Sve ostalo hoće li oni ili neće biti nesposobni je po. meni nagađanje, volio ja njih ili ne.
Sitna buranija
Posts: 2225
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Pa da si detaljno pročitao poslovni plan vidio bi obrazloženje o propuštenoj dobiti zbog štrajkova i obustava isporuka uglja iz rudnika. Mada bi ti to trebalo biti jasno i bez toga obrazloženja. Oni koji su politički stajali iza tih "rudara" su doveli ove danas na vlast, pa taj problem sa rudarima više ne postoji.

Što se tiče remonta u Tuzli, on je trebao biti gotov do avgusta i taj najpotentniji blok je trebao biti u funkciji. Znaš da smo ih na sastanku pitali zašto je tek krajem decembra uveden u pogon.

Na 30.06.2023. su imali duplo više uglja na zalihama u odnosu na uobičajene okolnosti kojeg su ovi novi zatekli i koji je trebao poslužiti da se po planu napravi u 2023. gosini 100 mio dobiti. Gomila se topi, a rezultata nema.

A povećanje cijene su trebali odmah tražiti a ne gubiti gotovo godinu dana, ti si ih prvi kritikovao zbog toga na sastanku, a ovo sada povećanje je trebalo zapravo biti drugo povećanje da bi mogli reći uhvatili su se u koštac sa problemom.

Konačno, ako tebi treba do 2025. da se uvjeriš da su ovi nesposobni, evo ja ne znam šta da ti kažem na to a da se ne uvrijediš :roll: :lol:
Anoniman
Posts: 40
Joined: 26 Apr 2021, 05:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Anoniman »

EP ima problem jer ne prodaje struju na berzi nego preko posrednika,mislim kao i klasicna javna jabavka.
I onda ima prostora da se postignu i poprave razni prihodi ne samo EP.
Sve dok politika postavlja direktore,nama nece biti puno bolje stanje u firmama.
Druga stvar, npr. druga drzavna firma posluje 40-50 mil KM pozitivno a tada je bivsa VFBiH ovaj novac ulozila u puteve. onda bi se ja kao direktor ove firme pitao,pa cekaj kome mi radimo i pravimo profit?
Nisam protiv da se prave ceste,al valjda bi dio novca trebao zavrsiti u investicijama,isto tako dionicarima i radnicima.
Al nemoj i onda imamo ovo da nam firme postanu stare,a dobre za privatizaciju.
Sitna buranija
Posts: 2225
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Anoniman wrote: 14 Jul 2024, 03:58 EP ima problem jer ne prodaje struju na berzi nego preko posrednika,mislim kao i klasicna javna jabavka.
I onda ima prostora da se postignu i poprave razni prihodi ne samo EP.
Sve dok politika postavlja direktore,nama nece biti puno bolje stanje u firmama.
Druga stvar, npr. druga drzavna firma posluje 40-50 mil KM pozitivno a tada je bivsa VFBiH ovaj novac ulozila u puteve. onda bi se ja kao direktor ove firme pitao,pa cekaj kome mi radimo i pravimo profit?
Nisam protiv da se prave ceste,al valjda bi dio novca trebao zavrsiti u investicijama,isto tako dionicarima i radnicima.
Al nemoj i onda imamo ovo da nam firme postanu stare,a dobre za privatizaciju.
Ta druga firma koju navodiš zapravo i jeste modus koji treba vlada usvojiti u svim firmama gdje je ona većinski vlasnik. Napravi dobit i podijeli dividwndu, a onda od svoje dividende radi šta hoćeš - pravi puteve, daji subvencije, daji u socijalne svrhe, penzionerima... A ta druga firma ima svakako dovoljno para za investicije i one nisu nikad bile upitne...
Sabur2
Posts: 1942
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Ne znam kako nisu svjesni da bi sa recimo redovnih 200 miliona profita imsli 180 miliona da kupuju simpatije javnosti.
Mnogo se simpatija i glasova sa tim novcem moze kupiti.
brzi
Posts: 2732
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Rijeke su prazne, protok Bosne u Zenici se prepolovio u deset dana, nije bilo snijega.
Treba kupiti svaki kwh koji se može kupiti a cijena je ispod 70 eura.
brzi
Posts: 2732
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://www.zenicablog.com/epbih-nastav ... a-trzistu/

200.000 tona lignita za 20 miliona.
Ovdje će Stanari sigurno ponuditi jer nisu proizvodili mnogo struje, trebalo bi da imaju viska uglja.
montypython
Posts: 3990
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

brzi wrote: 14 Jul 2024, 19:51 Rijeke su prazne, protok Bosne u Zenici se prepolovio u deset dana, nije bilo snijega.
Treba kupiti svaki kwh koji se može kupiti a cijena je ispod 70 eura.
... i prodati svaki KWh koji se može u večernjim satima. Skoro svaki dan u zadnje vrijeme na HUPXu cijena bude po 3-4 sata po 500 E/MWh i više. Bez problema se može imati npr 1000-1500 MWh viška dnevno i prodati ga uz vrtoglavu zaradu od recimo milion KM dnevno. Ne prihoda nego čiste zarade. I vidi se da neko to i radi jer na grafu potrošnje vidi se u večernjim satima veliki rast proizvodnje nad potrošnjom (i planirane i ostvarene), što bi značilo izvoz, i to od cca 400-500 MW po satu. E sad ko to izvozi (teško da je EPHZHB sa ovakvom hidrologijom), da li je tu i EPBiH, koliko i po kojoj cijeni? Da li tu ostvaruje zaradu ili kajmak ubiru posrednici?
https://hupx.hu/en/
https://www.nosbih.ba/bs/ees/graf-potrosnje/
Hugo
Posts: 17
Joined: 17 Jun 2024, 13:06

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Hugo »

Vrijeme za ulazak u elektrosektor.
brzi
Posts: 2732
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

montypython wrote: 15 Jul 2024, 13:43
brzi wrote: 14 Jul 2024, 19:51 Rijeke su prazne, protok Bosne u Zenici se prepolovio u deset dana, nije bilo snijega.
Treba kupiti svaki kwh koji se može kupiti a cijena je ispod 70 eura.
... i prodati svaki KWh koji se može u večernjim satima. Skoro svaki dan u zadnje vrijeme na HUPXu cijena bude po 3-4 sata po 500 E/MWh i više. Bez problema se može imati npr 1000-1500 MWh viška dnevno i prodati ga uz vrtoglavu zaradu od recimo milion KM dnevno. Ne prihoda nego čiste zarade. I vidi se da neko to i radi jer na grafu potrošnje vidi se u večernjim satima veliki rast proizvodnje nad potrošnjom (i planirane i ostvarene), što bi značilo izvoz, i to od cca 400-500 MW po satu. E sad ko to izvozi (teško da je EPHZHB sa ovakvom hidrologijom), da li je tu i EPBiH, koliko i po kojoj cijeni? Da li tu ostvaruje zaradu ili kajmak ubiru posrednici?
https://hupx.hu/en/
https://www.nosbih.ba/bs/ees/graf-potrosnje/
Pa u onoj izjavi iz Eelektroprivrede je rečeno da su na dan raspada elektroenergetskog imali ugovorenu kupovinu od 1900 MWh i prodaju u večernjim satima od 1500 MWh.
Znaci mjesecno ni to moglo biti minimalno 50 GWh ili cca 500 GWh godišnje. Ako su te prodaje po prosjecnoj cijeni od 200 eura moglo bi se uprihodovati oko 200 miliona maraka, uz cistu dobit veću od 100 miliona maraka.
Trgovina bi mogla pokriti kompletan gubitak na domaćinstvima.
Post Reply