BH Telecom

Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Mene vise interesuje za sta fondovi prikupljaju ovu lovu, Fds, bsnl i sosor
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

Sabur2 wrote:Pa ne možemo znati baš koliko će se ova dionica kretati nakon isplate dividende i nakon ovog istresanja, ali mislim da bi trebala biti u rasponu 16 do 17 maraka, tako da je prinos koji je kolega izracunao dostizan.
Sabur2, pogledaj malo dijagrame nakon "ex dividenda day", svaki put je drastično padala, što bi sada bilo suprotno?
U stvari, možda baš BIG koristi interes za dividendu da se istovari ?
Možda procjenjuju da će pad vrijednosti dionice biti veći od ovog iznosa dividende, pa da ispadnu dobri domaćini?
Koliko su oštećeni dioničari fonda što će fond biti uskraćen za nekoliko stotina hiljada KM dividende, pisalo ja na temu ZIF-ovi.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: BH Telecom

Post by leon »

proleter wrote:
leon wrote:
savjetnik wrote:Prema nepotvrđenim informacijama predložena dividenda 1,238 KM po dionici.Skupština do kraja Juna 2016.godine.Na cijenu od 17 KM prinos preko 7%.Po mom mišljenju u ovom trenutku odlična opcija.
A na cijenu 14,50 KM prinos je 8,5 % . . .
A na porastu cijene 14,50 - 16,80 je 2,3 KM po dionici, pa je taj prinos 15,8 % ...
Kad sve sabereš 2,3 KM + dividenda, prinos fantastičnih 24,3 % ...
Jesi li ti to kupovao po 14,5 i prodao po 16,8 KM ??
Ako si prodao, nemaš dividendu, ako nisi onda nemaš prinos 2,3 KM.
Dva puta razmisli prije no što pošalješ objavu.
Ne nisam, zadnji put sam dionice BHTSR kupovao po 16,5 KM, a do sada niti jednu svoju dionicu nisam prodao . . . Ne bavim se špekulacijama, nego samo skupljam dionice! U uvijek nakon dana presjeka za dividendu cijena padne, ali se i brzo vrati na neki nivo cijene.

Ako razmišljaš o prinosima na godišnjem nivou - kupio si po 14,5 KM - ne prodaješ odmah nakon presjeka za dividendu, nego kroz godinu dana čekaš povećanje cijene, koje će sigurno doći do recimo pred dividendu za sljedeću godinu, itd...

Nego cilj mojih tih izračuna je prikazati da nije bio dobar potez prodavati po 14,5 KM i koliki je gubitak onih koji su prodavali po 14,5 KM (ili u ime kojih je prodavano - dioničari fondova)
dervissedam
Posts: 39
Joined: 19 May 2016, 17:25

Re: BH Telecom

Post by dervissedam »

neko je danas u padže stavio pedeset somova, muljajući tuđom lovom.
Sabur2
Posts: 1919
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

proleter wrote:
Sabur2 wrote:Pa ne možemo znati baš koliko će se ova dionica kretati nakon isplate dividende i nakon ovog istresanja, ali mislim da bi trebala biti u rasponu 16 do 17 maraka, tako da je prinos koji je kolega izracunao dostizan.
Sabur2, pogledaj malo dijagrame nakon "ex dividenda day", svaki put je drastično padala, što bi sada bilo suprotno?
U stvari, možda baš BIG koristi interes za dividendu da se istovari ?
Možda procjenjuju da će pad vrijednosti dionice biti veći od ovog iznosa dividende, pa da ispadnu dobri domaćini?
Koliko su oštećeni dioničari fonda što će fond biti uskraćen za nekoliko stotina hiljada KM dividende, pisalo ja na temu ZIF-ovi.
Jasno ko dan, ali šta je sad realan kurs? 15? 14,5? 17?
Ako je prinos od dividende na 16-17 maraka 7-8 posto, najbolja kamata u banci na oročenje 3 puta manja, a vidimo i da se trezorski zapisi preplaćuju, onda mi sve govori da će telekom dionica ici mozda i do 18 u narednih 10 mjeseci, a uopste ne sumnjam da ce se brzo vratiti na ovih 16,5 nakon pada poslije ex dividend dana. tako da vjerujem da se u prinos mopze uracunati ta cijena sa prodajom npr u septembru.
Narocito ako se bilo sta od drzavnog kapitala privatizuje pa uslijedi tender za otkup, gomila keša će da se vraća na berzu, a na šta će otići?
one
Posts: 1740
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: BH Telecom

Post by one »

Kada je u pitanju Pismo namjere, premijer tvrdi da ni on nema zvaničnu verziju koju očekuje 21. ili 22. juna, ali na koju će biti potrebno staviti potpise cijelo Fiskalno vijeće i sve vlade, poslije čega taj dokument može postati javan.

Kazao je i da se zbog svega ovoga neće prodati telekom, no gledajući uopćeno pitanje treba li prodati telekom, Novalić kaže da je to teško društveno, socijalno i ekonomsko pitanje, zato što je ono "vještački napuhano".

"Međutim, u suštini svega toga leži ekonomska opravdanost da li i kada treba prodati telekom. Prije deset godina mogli smo ga prodati za tri milijarde i 400 miliona, a danas možemo za milijardu i 400 miliona, ali u međuvremenu je neki profit ostvaren. Kad se sve sagleda može se donijeti odluka, društveno jasna i opravdana", stav je Novalića.

U Pismu namjere upravo stoji, pojašnjava, da će se napraviti dubinska analiza oba telekoma, odnosno u njemu se ne spominje prodaja, nego samo analiza u smislu povećanja efikasnosti telekom operatera.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Saziva se 45. Skupština društva “Bh Telecom” d.d. Sarajevo za 30. 06. 2016. godine (četvrtak) sa početkom u 10:00 sati, u prostorijama društva u Sarajevu, ul. Franca Lehara 7
Za skupštinu je predviđen slijedeći Dnevni red:
1. Izbor radnih tijela skupštine
2. Usvajanje godišnjeg izvještaja o poslovanju društva za 2015. godinu, koji uključuje finansijski izvještaj i izvještaj revizora, izvještaj nadzornog odbora I odbora za reviziju
3. Odluka o raspodjeli dobiti
4. Odluka o isplati dividende
Izvor, dnevne novine “Avaz” od 09.06.2016. godine
http://www.sase.ba/v1/SASE/O-SASE/SASE- ... 98/type/50
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

MI-GROUP prodavao
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: BH Telecom

Post by savjetnik »

Ja sam čitav dan pokušavao da provjerim unazad ali nisam uspio.Ako je to tačno onda su vjerovatno pare potrošili na Šumaprojekt.Vidjet će mo u srijedu na RVP.ali ovi sve izvukoše iz fondova.Kako je moguće da prodaš dionice bh telecoma po 15 KM dvadeset dana prije skupštine na kojoj treba da se donese odluka o isplati dividende i tako preko 50.000 KM podijeliš narodu.Izgleda da ovi puno vode računa o narodnim masama.
Sitna buranija
Posts: 2108
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Kaže Novalić da smo prije deset godina mogli prodati telekom za 3,4 mlrd KM, a danas za 1,4 mlrd KM. Kada se ovaj iznos podijeli na broj vladinih dionica izađe oko 24,5 KM po dionici. Čak i kada se ovaj iznos podijeli na sve dionice izađe cijena oko 22 KM po dionici. A ovi prodaju po 15 KM? Uglavnom, ova izjava indikativno govori o vladinoj/premijerovoj percepciji vrijednosti BH Telekoma i najmanje cijene koja će biti tražena... Bar se nadam da je tako... :)
Post Reply