Elektroprivreda BIH

Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Ma oni su ih kritikovali konstruktivno za svašta nešto što narod djelomično razumije, a ovo im se ubolo za populističke priče koju narod najbolje upija. Pa oni su cijelo vrijeme i pričali priču kako mi imamo dovoljno "naše" struje i za izvoza i da je napaćeni narod treba jeftino dobijati jer je "naša" znajući da ovi neće znati to održati. I sada kada su ovi posegnuli za tim stvarima, što bi zeleni propustili priliku da to kapitalizuju?

Svi mi znamo da je ovo trebalo davno uraditi i to u više navrata, ali narod to ne razumije niti prihvata. Pogotovo što su ovi diletanti sve pogrešno radili od početka. Pa upravo su oni sami sebi nametnuli visok standard obezbjeđivanja jeftine struje narodu pričom kako je oni neće poskupljivati bez obzira na sve. I nakon pola godine, sve suprotno uradili...
veliki dedo
Posts: 112
Joined: 10 Jan 2013, 17:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by veliki dedo »

brzi wrote: 28 Jun 2024, 15:38
Ako nista natjerali smo ih da priznaju da je proizvodna daleko iznad prodajne i da to javno kazu.
...
Jadna je uprava, a i mi zajedno sa njom, koju neko sa puno truda i izgubljenog vremena mora natjerati da prizna osnovni i najjednostavniji, najočigledniji i najvažniji ekonomski princip...
Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

veliki dedo wrote: 28 Jun 2024, 20:52
brzi wrote: 28 Jun 2024, 15:38
Ako nista natjerali smo ih da priznaju da je proizvodna daleko iznad prodajne i da to javno kazu.
...

Jadna je uprava, a i mi zajedno sa njom, koju neko sa puno truda i izgubljenog vremena mora natjerati da prizna osnovni i najjednostavniji, najočigledniji i najvažniji ekonomski princip...
Upravo tako. Čak mi se čini da su nas ovi iz uprave iskoristili pred svojim šefovima kao opravdanje za podizanje cijene. Uglavnom, u zaokretu u priči o nepodizanju cijene struje do priče o neophodnosti podizanja smo jedino mi nešto novo što se pojavilo, pa možemo povjerovati da smo doprinijeli tom zaokretu u priči...
veliki dedo
Posts: 112
Joined: 10 Jan 2013, 17:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by veliki dedo »

I ne zaboravimo da ovo poskupljenje neće biti dovoljno ni da pokrije rastuće troškove koje će se, između ostalih odnositi i na zapošljavanje oko 400 dodatnih uhljeba, neradnika i novih podanika u naredne 3 godine - a sve to uprkos stavovima prethodnih uprava o neophodnosti smanjivanja broja uposlenika i to iz svih kategorija.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Nažalost, vrijeme i pare ( u EPBIH) su izgubljeni.

Ali tako je kako je. Ipak ovu izjavu direktora treba zapamtiti:
.Važno je bilo čuti da je prethodni saziv FERK-a na čelu sa Jasminom Bešom bez potrebe skinuo ovu tačku s dnevnog reda. FERK nije ništa promijenio u našem zahtjevu. Bešo očito nije htio da se miješa u svoj posao za koji primao plaću", naveo je Buljubašić,
I iskoristiti na sastanku sa članovima FERKa. Jer, uprava EPBIH je prozvala članove FERKa a onda ovaj sadašnji saziv ne treba čekati da ih ponovo prozovu nego da rade svoj posao i sami iniciraju tarifni postupak za 6 mjeseci ako EPBIH neće sama.
Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Sve je to super, kriv je FERK, krivi rudnici, svi krivi samo uprava nije. Pa i prethodna uprava je imala sva ova sranja, i FERK, i populistički pristup politike, i rudnike, pa je uspijevala poslovati pozitivno. Ovi ni sa 40% povećanja cijene neće izaći na zelenu granu, u plus. Pa nisam ih ja bezveze pitao na skupštini kako mogu planirati pad proizvodnje električne energije u naredne tri godine i istovremeno rast broja zaposlenih za 400. Pa je onaj picopjevac, stručni saradnik ili šta je već što je obrazlagao plan, počeo palamuditi da se ne može to tako pojednostavljeno posmatrati. Kao ja ne znam, a on je pametan. A upravo, što veliki dedo reče, sve prethodne uprave radile na smanjivanju broja zaposlenih. I sad odjednom noraju povećati, fali im. Fali im dobro plaćenih radnih mjesta za stranačke uhljebe...
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ako se zavrti spirala poskupljenja, onda će to zapošljanje biti manji problem.

Naša inicijativa bi trebala imati dobar rezultat. Upravi firme je trebalo skrenuti pažnju na zdravu logiku, parlamentu da ne prave smetnju poslovanju EPBIH sa svojim inicijativama protiv poskupljenja, a sada bi sa Ferkom trebalo napraviti da i oni budu ti koji će pratiti podržavati ili inicirati korekcije jer im je to posao.

Bez onog: ko je kriv...
Dejan118
Posts: 283
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

2597 jos uvijek nema novih dionicara.
veliki dedo
Posts: 112
Joined: 10 Jan 2013, 17:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by veliki dedo »

panzer wrote: 28 Jun 2024, 22:36 Ako se zavrti spirala poskupljenja, onda će to zapošljanje biti manji problem.
...
Da ponovimo, jer sam već nekako pisao o tome.
Svaka osoba, firma pogotovo, može uvijek, ponavljam uvijek, potrošiti više nego što može zaraditi. Znači fol nije u zaradi već u trošenju (troškovima).

Nekada su ti troškovi opravdani jer generiraju novu i veću zaradu ali, na nesreću, mi ovdje ne govorimo o takvim troškovima.

Primjer, jpesr se mogla čak i zadužiti da izgradi blok7 iako je imala, odnosno mogla steći dovoljno novca da to realizuje sama - ali svakako trošak bloka7 bi bio pozitivan, ispravan trošak te odlično uložen tj. potrošen novac.

Ali kada jpesr toliko autodesruktivno posluje preko svjesnog napuhivanje svih svojih troškova, izmišljanja novih, plaćanja nepotrebnih, prihvatanjem da se stotine pojedinaca, subjekata i satelitskih kompanije bogate i ostvaruju ogromne dobiti a na račun i štetu jpesr onda za posljedicu imamo gubitke od desetine i stotine miliona.

Pored toga, vrlo je bitno razmisliti o činjenici da kada imamo jpesr u gubitku od recimo 150 miliona a kompanije u okruženju koje obavljaju istu djelatnost prave dobit od 100 miliona onda mi imamo zaključak da je jpesr u biti potrošila, pojela, a zapravo druge preko svojih troškova obogatila za oko 250 miliona... I da je to u stvari realni (a ne apsolutni) gubitak!

Tako da ne postoji dobit koju troškovi (loše poslovanje) ne mogu anulirati i uništiti...

Ima jedan interesantna priča kako Jeff Bezos ima još uvijek radni sto koji je napravljen od vrata koje je zatekao u prvoj kancelariji kada je pokrenuo biznis a nije htio ih da baci već ih je iskoristi za svoj radni stol.
A svima je poznata priča da je do skoro (nisam siguran da li još uvijek) koristio i vozio jednu pravo staru Hondu accord...
E sada razmislite o likovima koji kod nas vode državne firme, bave se politikom i td...
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ako nekome treba prigovarati za troškove onda to nije EPBIH.

Jedina državna firma koja je u zadnjih osam godina smanjila broj radnika za preko 600 i koja je ozbiljno radila na smanjenju troškov unutar svoje organizacije. Zašto se to cijelo vrijeme ignoriše?
A bilo ko ko se razumije u opšte poslovanje danas zna kakav je trend rasta troškova. S tim se susreću i privatne firme.

Isto tako, sektor elektromreže u zadnjih godinu i po je pod velikim pritiskom što se tiče zahtjeva korisnika. Previše se čeka na izvršenje poslova jer nema dovoljno ljudi na terenu. Tako da nije čudno niti loše što će biti novih zapošljavanja.
Post Reply