Fabrika duhana Sarajevo

one
Posts: 1741
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

evo i fds ide u prodaju.valda ce prvo povuci svu dividendu iz akumullirane dobiti prije prodaje.
one
Posts: 1741
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

FDS ima neraspoređenu dobit iz ranijih godina od 51,58 miliona KM.

Fabrika duhana Sarajevo imala je u prošloj godini (na bazi stanja krajem svakog mjeseca) 338 zaposlenih, što je 16 zaposlenika manje nego u 2013. godini.
Kompanija nema dugortočnih obaveza, dok kratkoročne obaveze iznose 8,9 mil. KM (13,3 mil. KM u 2013.).


BAT je veoma dobro platio za TRD ,i to 12 x ebitda.
panzer
Posts: 12118
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Saziva se 20. Skupština Društva “Fabrika duhana Sarajevo” d.d. Sarajevo za 15.07.2015. godine (srijeda) sa početkom u 12 sati, u prostorijama Društva, ul. Pofalićka broj 5, u Sarajevu.



Dnevni red:



1. Izbor predsjednika Skupštine i imenovanje dva ovjerivača zapisnika

2. Usvajanje godišnjeg finansijskog izvještaja o poslovanju Fabrike duhana Sarajevo d.d. za 2013. g. sa izvještajem nezavisnog revizora, Odbora za reviziju i Nadzornog odbora

3. Donošenje odluke o raspodjeli dobiti iz 2013.g.

4. Donošenje odluke o isplati dividende za 2013.g.

5. Izbor vanjskog revizora za 2014.g. i 2015.g.

6. Usvajanje Plana poslovanja Fabrike duhana Sarajevo d.d. za 2015. g.

7. Donošenje odluke o formiranju supsidijarnog društva za upravljanje hotelom u Srebrenici i odobravanje Statuta supsidijarnog društva.

Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Shahab »

FDS se transformiše u investicioni fond. Core business polako i nezaustavljivo preuzima konkurencija. Problem je što su investicije FDS sve do jedne promašene... Tobaco Press, hotel u Srebrenici, dokapitalizacija Vakufske banke, sve su to investicije bez povrata i budućnosti.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by proleter »

Imitiraju ADRIS grupu, ali na jadan i karikaturalan način. Pri tome izvlačeći novac...hajde da ne ponavljam ko i kome....
one
Posts: 1741
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

kad su ovde povecali udio?
Bor banka:

TOP 10 dioničara sa najvećim procentualnim ucešćem
Naziv Adresa % vlasništva
POBJEDA - RUDET d.d. Goražde GORAŽDE, BIH 15,97
PRŠEŠ HAMID Sarajevo, BIH 9,15
FDS DD SARAJEVO Sarajevo, BIH 8,58
UNIS FAGAS DOO SARAJEVO Sarajevo, BIH 6,89
ZIF "NAPRIJED" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 5,96
FOND "BOŠNJACI" SARAJEVO Sarajevo, BIH 5,24
DENGE YATIRIM HOLDING ANONIM SIRKETI ISTANBUL, TUR 4,59
AME d.o.o. Breza BREZA, BIH 4,17
TV mreža d.o.o. Sarajevo Sarajevo, BIH 3,32
BUTMIR OIL DOO VAREŠ VAREŠ, BIH 2,13
one
Posts: 1741
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

i ovde su jos nesto malo dokupili:
Privredna banka sarajevo

OP 10 dioničara sa najvećim procentualnim ucešćem

FDS DD SARAJEVO Sarajevo, BIH 17,25
UNIS FAGAS DOO SARAJEVO Sarajevo, BIH 10,32
BOR BANKA D.D. SARAJEVO Sarajevo, BIH 9,88
UNIGRADNJA d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 7,10
"AQUAREUMAL" D.O.O. FOJNICA FOJNICA, BIH 6,79
YILDIZLAR INSAAT VE TICARET ANONIM SIRKETI ANKARA, TUR 5,74
ČAUŠEVIĆ NUSRET Sarajevo, BIH 5,13
PRECISA DOO GORAŽDE GORAŽDE, BIH 3,40
BEGLEROVIĆ NEDŽAD Sarajevo, BIH 3,31
LOK - Institut za organizaciju i ekonomiku d.o.o. Sarajevo, BIH 3,31
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by savjetnik »

Danas sretoh jednog druga i na moje pitanje da li zna kolika je dividenda predviđena za isplatu reče mi 2,90 KM po dionici.Sigurno znam da je porprilično informisan i da je ova informacija tačna.Nije mi nikako jasno kako je moguće da se samo donosi odlluka o isplati dividende za 2013 godini,a da niko i ne spominje 2014.godinu.Mislim da bi ova udruženja UDAU iz Tuzle i Dividenda iz Sarajeva trebali izvršiti pritisak na vladu da naprave dopunu dnevnog reda u kojoj bi tražili da se isplati dividenda i za 2014 godinu.
panzer
Posts: 12118
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Ako je 2,9 KM onda je 7% prinosa na ovu tržišnu cijenu. Nije čudo što ima potražnje.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by savjetnik »

Prema za sada nepotvrđenim informacijama do kojih sam došao udruženje malih dioničara DIVIDENDA uputilo premijeru Federacije Novaliću zahtjev za dopunu dnevnog reda u kojem od njega traže da reaguje na vrijeme i uvrsti tačke dnevnog reda za isplatu dividende iz neraspoređene dobiti.Navodno zahtjev je predat na protokol vlade i da je premijer isti dobio u petak.Ako je ovo tačno,a mislim da 99% jest sada ne može da kaže eto nismo imali dovoljno vremena da reagujemo u zakonom predviđenom roku.Nemam informaciju da li je udruženje UDAU iz Tuzle reagovalo iako ima nekih informacija da će i oni izvršiti pritisak na vladu FBiH.
Evo nam prave prilike da vidimo da li je premijer spreman da uradi ono što je u najboljem interesu vlade u ovoj hroničnoj besparici i tako obezbjedi značajna materijalna sredtva iz dividendi.Volio bih da griješim, ali mislim da je njegovi potezi nam ne idu u prilog.Ako neko raspolaže sa nekim informacijama u vezi gore navedenog neka postavi na forum.
Post Reply