Vijesti iz ekonomije/privrede

Sitna buranija
Posts: 2301
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sitna buranija »

Panzer, ako dobro prostudiraš podatke zavoda za statistiku primjetićeš da su u ovom mandatu neznatno povećali broj zaposlenih u sektorima koji plate dobijaju iz budžeta ili koji je dominantno u državnom vlasništvu (tipa telekomunikacije i energetika), a velika većina (gotovo sve) od onih 30-tak hiljada novouposlenih je zapravo uposleno u realnom sektoru (uglavnom u industriji, poljoprivredi, ugostiteljstvu, turizmu i trgovini). To je veliki napredak, u odnosu na prethodno razdoblje. Slažem se s tobom da može i bolje, ali bar su za početak zaustavili rast aždaje. Naredna faza bi trebala biti povećanje produktivnosti te aždaje, jer ako rade više posla sa istim brojem ljudi to je dodatni napredak. A evidentno je da su nešto i počeli raditi...
brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by brzi »

Da napredak je postignut, prvi put su prihodi od PDV-a veći od 7 milijardi KM i sad će taj napredak slučajno ili dogovoreno da pojedu povišice plaća budžetskim korisnicima.
Evo krenulo je od zdravstva pa će vjerovatno ići dalje sa policijom, obrazovanjem, itd,... dok se sav taj napredak ne iscrpi, a vjerovatno i preko toga.
Ne treba zaboraviti da su tako isto kod neočekivano velikog rasta prihoda od PDV-a u periodu 2006.- 2008. godina plate budžetskim korisnicima rasle za više od 50 %. Svaki napredak i "višak",... glasačka mašinerija će bez imalo ustručavanja pojesti.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Shahab »

Sitna buranija wrote:Panzer, ako dobro prostudiraš podatke zavoda za statistiku primjetićeš da su u ovom mandatu neznatno povećali broj zaposlenih u sektorima koji plate dobijaju iz budžeta ili koji je dominantno u državnom vlasništvu (tipa telekomunikacije i energetika), a velika većina (gotovo sve) od onih 30-tak hiljada novouposlenih je zapravo uposleno u realnom sektoru (uglavnom u industriji, poljoprivredi, ugostiteljstvu, turizmu i trgovini). To je veliki napredak, u odnosu na prethodno razdoblje. Slažem se s tobom da može i bolje, ali bar su za početak zaustavili rast aždaje. Naredna faza bi trebala biti povećanje produktivnosti te aždaje, jer ako rade više posla sa istim brojem ljudi to je dodatni napredak. A evidentno je da su nešto i počeli raditi...
Klasična relativizacija činjenice da je BiH najbjednija i najprljavija država u Evropi i to infantilnom zamjenom teza u stilu spinovanja SDA agipropa.
Ne postoji nikakav napredak osim u statističkim iluzijama. U ovom mandatu u odnosu na prethodno razdoblje jedini pomena vrijedan događaj jeste hapšenje Amira zukića.

https://www.rtvbn.com/3856428/bih-najsi ... a-u-evropi
Sitna buranija
Posts: 2301
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sitna buranija »

brzi wrote:Da napredak je postignut, prvi put su prihodi od PDV-a veći od 7 milijardi KM i sad će taj napredak slučajno ili dogovoreno da pojedu povišice plaća budžetskim korisnicima.
Evo krenulo je od zdravstva pa će vjerovatno ići dalje sa policijom, obrazovanjem, itd,... dok se sav taj napredak ne iscrpi, a vjerovatno i preko toga.
Ne treba zaboraviti da su tako isto kod neočekivano velikog rasta prihoda od PDV-a u periodu 2006.- 2008. godina plate budžetskim korisnicima rasle za više od 50 %. Svaki napredak i "višak",... glasačka mašinerija će bez imalo ustručavanja pojesti.
Pa s jedne strane se žalimo jer doktori rade u privatnoj praksi paralelno sa državnim poslom (a oni to pravdaju da su im male plate), a onda kada im povećaju plate nakon 10-12 godina neko to smatra nemoralnim i rasipničkim. A plate im prije ovog povećanja zajedno sa toplim obrokom i kartom nisu prebacivale 2 hiljade KM (doktoru specijalisti). Imamo profesore na fakultetu (doktore nauka) sa još nižim primanjima. I kada nekad i njima povećaju plate, biće priča o glasačkoj mašineriji. S druge strane, značajno niže kvalifikovani radnici u finansijskom, energetskom ili telekomunikacionom sektoru tuku bez problema 1500-2500 KM. O čemu mi tu onda pričamo? Je li to sramota biti plaćen iz budžeta? Je li to samo po sebi kriminal? To nama ne trebaju doktori, učitelji, policija, poreznici...?

Fol je u tome što su mediji napravili jednu negativnu atmosferu prema "budžetlijama" stavljajući ih sve u isti koš. Opravdano je ljutiti se na veliku administraciju i višak administrativnog osoblja, ali kompletna uprava i administracija u Federaciji predstavlja tek nešto više od 10% ukupnog broja budžetskih korisnika. Ostalih skoro 90% čine ljudi zaposleni u školstvu, zdravstvu, policiji, sudstvu, poreskim organima... Ako vama i vašoj djeci ne treba država sa svojim aparatom (školstvom, zdravstvom, policijom i sl.) meni i mojoj trebaju.
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Sitna buranija wrote:Panzer, ako dobro prostudiraš podatke zavoda za statistiku primjetićeš da su u ovom mandatu neznatno povećali broj zaposlenih u sektorima koji plate dobijaju iz budžeta ili koji je dominantno u državnom vlasništvu (tipa telekomunikacije i energetika), a velika većina (gotovo sve) od onih 30-tak hiljada novouposlenih je zapravo uposleno u realnom sektoru (uglavnom u industriji, poljoprivredi, ugostiteljstvu, turizmu i trgovini). To je veliki napredak, u odnosu na prethodno razdoblje. Slažem se s tobom da može i bolje, ali bar su za početak zaustavili rast aždaje. Naredna faza bi trebala biti povećanje produktivnosti te aždaje, jer ako rade više posla sa istim brojem ljudi to je dodatni napredak. A evidentno je da su nešto i počeli raditi...
Sve to oko statistickih podataka stoji. Sigurno su ispravni. Ali pricamo o potrosnji javnog sektora. Onog koji za 22 godine nije nasao za shodno da smanji potrosnju niti da jedan jedini budzet napravi razvojnim.
Gutaju sve sve sto se moze progutati. Za 10 godina prikupljeni prihodi su veci za bar 5 milijardi km. I onda kazu nemamo za autoputeva.
Sitna buranija
Posts: 2301
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sitna buranija »

Shahab wrote:
Sitna buranija wrote:Panzer, ako dobro prostudiraš podatke zavoda za statistiku primjetićeš da su u ovom mandatu neznatno povećali broj zaposlenih u sektorima koji plate dobijaju iz budžeta ili koji je dominantno u državnom vlasništvu (tipa telekomunikacije i energetika), a velika većina (gotovo sve) od onih 30-tak hiljada novouposlenih je zapravo uposleno u realnom sektoru (uglavnom u industriji, poljoprivredi, ugostiteljstvu, turizmu i trgovini). To je veliki napredak, u odnosu na prethodno razdoblje. Slažem se s tobom da može i bolje, ali bar su za početak zaustavili rast aždaje. Naredna faza bi trebala biti povećanje produktivnosti te aždaje, jer ako rade više posla sa istim brojem ljudi to je dodatni napredak. A evidentno je da su nešto i počeli raditi...
Klasična relativizacija činjenice da je BiH najbjednija i najprljavija država u Evropi i to infantilnom zamjenom teza u stilu spinovanja SDA agipropa.
Ne postoji nikakav napredak osim u statističkim iluzijama. U ovom mandatu u odnosu na prethodno razdoblje jedini pomena vrijedan događaj jeste hapšenje Amira zukića.

https://www.rtvbn.com/3856428/bih-najsi ... a-u-evropi
Shahab, eto ja sam član SDA sa zadatkom na ovom forumu da ih promovišem i veličam. Jebi ga.

Pokušavam malo objektivnije sagledati stvari. Ne kažem niti sam rekao da je stanje super, ali je bolje nego što je bilo ranije. U tom smislu vidim napredak. Npr. penzioni fond je koliko toliko stabilizovan, nakom što je uvaljen u dubiozu jer je populistički u prethodnom mandatu podignuta penzija u dva navrata po 5% ali bez ikakvog realnog osnova za to. Sada kada ima osnova za povećanje, ne mogu to uraditi jer moraju pokriti naslijeđeni deficit. Ako imaš nekoga u PIO može ti ovo potvrditi. I sada razlika je u tome što ja to vidim kao napredak jer je došlo do stabilizacije stanja, a ti ćeš to negirati i reći kako penzije trebaju biti duplo veće. Ili PDV - rekordno prikupljeno PDV-a. Kako je to moguće ako je sve gore nego što je bilo? Majku mu, pa valjda PDV govori o količini obavljenog prometa roba i usluga. Itd, itd...

Znači, ako sam ja neko ko relativizira činjenice infantilnom zamjenom teza u stilu spinovanja SDA agipropa, onda je red reći da si ti klasični primjer ostrašćenog mrzitelja jedne političke opcije koji svome "protivniku" neće priznati ni kada je ovaj evidentno bolji i uspješniji od njega. U sportu, ti bi bio onaj koji kada dobije po ušima neće da pruži protivniku ruku i čestita mu na pobjedi. U ratu, zna se šta su ostrašćeni mrzitelji drugih radili ovim drugim.

I da, bar su Makedonija, Moldavija i Kosovo lošiji od nas. Nego, je l' se to referiraš na BN? :roll:
Sitna buranija
Posts: 2301
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sitna buranija »

panzer wrote:
Sitna buranija wrote:Panzer, ako dobro prostudiraš podatke zavoda za statistiku primjetićeš da su u ovom mandatu neznatno povećali broj zaposlenih u sektorima koji plate dobijaju iz budžeta ili koji je dominantno u državnom vlasništvu (tipa telekomunikacije i energetika), a velika većina (gotovo sve) od onih 30-tak hiljada novouposlenih je zapravo uposleno u realnom sektoru (uglavnom u industriji, poljoprivredi, ugostiteljstvu, turizmu i trgovini). To je veliki napredak, u odnosu na prethodno razdoblje. Slažem se s tobom da može i bolje, ali bar su za početak zaustavili rast aždaje. Naredna faza bi trebala biti povećanje produktivnosti te aždaje, jer ako rade više posla sa istim brojem ljudi to je dodatni napredak. A evidentno je da su nešto i počeli raditi...
Sve to oko statistickih podataka stoji. Sigurno su ispravni. Ali pricamo o potrosnji javnog sektora. Onog koji za 22 godine nije nasao za shodno da smanji potrosnju niti da jedan jedini budzet napravi razvojnim.
Gutaju sve sve sto se moze progutati. Za 10 godina prikupljeni prihodi su veci za bar 5 milijardi km. I onda kazu nemamo za autoputeva.
Pa ti znaš Panzer da pola tog budžeta odlazi na otplatu kredita od kojih je barem polovina otišla na kapitalne projekte. Bila je nekad u medijima data analiza strukture vanjskog duga BiH, HR i SRB, i pokazalo se da smo se mi dobrim dijelom zadužili za investicije uz podatak da smo daleko manje zaduženi i od jednih i od drugih. Ovaj budžet za 2018. godinu je trebao za naše prilike biti prilično "razvojno" orijentisan, pa ga promicatelji blokiraše. A nikad ranije nije bio ovako strukturiran i ja to vidim kao napredak za razliku od nekih.

Budžet Federacije je dobrim dijelom jebalo to što je kancerogeni klempo (Tihić) pred izbore 2008. gurao zakon kojim je u neka od prava uvedeno više od 150.000 ljudi. Tada mu je (zbog nadolazećih izbora) u tome asistirala i pozicija i opozicija (dakle jednako neodgovorno) iako su ih stranci sve upozoravali da će usvajanjem tog zakona opteretiti budžet FBiH između 300 i 500 mio KM godišnje. Ipak su ga svi podržali. E tu je otišlo bar 3-4 mlrd KM od tih 5 mlrd KM viška PDV-a koje spominješ. A sada oduzeti nekome stečena prava je nemoguće. Sve dok sami ne izumru, na žalost.

E vidiš, ja imam problem sa ovom vrstom budžetskih korisnika, a ne onih koji rade za državu i za to primaju platu iz budžeta (profesori, doktori, policajci, poreznici, itd...).
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Da dam misljenje o tim kategorijama...

I ja sam za to da se doktori cijene. Ali svi znamo da je zdravstvo bez para zato sto su stranke naredile da desetine hiljada ljudi iz javnih preduzeca ne placa doprinose a da se lijece besplatno i evo sad imamo to sto imamo.
Nastavnici i srednjoskolski profesori imaju solidne plate. Nije ni moja veca a radim duplo vise od njih.
Univerzitetski prof svakako rade na vise mjesta.
Policajci manje- vise. Znamo kako funkcionise to sa policijom.

I sve te kategorije nisu problem.
Jedan od problema pocinje 2004. Kada se pocinju koristiti boracke populacije i na njih trositi stotine miliona km.
To su fadilu i dalje socijalne kategorije pa mu eto zao sto nam budzet nije razvojni.
Ne diraj u njih.
Da ne kazem koliko ima kantonalnih agencija za sve i svasta i koji zaradjuju duplo vise od mene a ne rade nista.

Uglavnom sve je nakaradno i meni nije uspjeh sto su naizgled obuzdali azdahu.
Sutra je mogu pustiti sa lanca a meni ostadose svi novi nameti koje sam dobio u 2017.
brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by brzi »

Sitna buranija wrote:
brzi wrote:Da napredak je postignut, prvi put su prihodi od PDV-a veći od 7 milijardi KM i sad će taj napredak slučajno ili dogovoreno da pojedu povišice plaća budžetskim korisnicima.
Evo krenulo je od zdravstva pa će vjerovatno ići dalje sa policijom, obrazovanjem, itd,... dok se sav taj napredak ne iscrpi, a vjerovatno i preko toga.
Ne treba zaboraviti da su tako isto kod neočekivano velikog rasta prihoda od PDV-a u periodu 2006.- 2008. godina plate budžetskim korisnicima rasle za više od 50 %. Svaki napredak i "višak",... glasačka mašinerija će bez imalo ustručavanja pojesti.
Pa s jedne strane se žalimo jer doktori rade u privatnoj praksi paralelno sa državnim poslom (a oni to pravdaju da su im male plate), a onda kada im povećaju plate nakon 10-12 godina neko to smatra nemoralnim i rasipničkim. A plate im prije ovog povećanja zajedno sa toplim obrokom i kartom nisu prebacivale 2 hiljade KM (doktoru specijalisti). Imamo profesore na fakultetu (doktore nauka) sa još nižim primanjima. I kada nekad i njima povećaju plate, biće priča o glasačkoj mašineriji. S druge strane, značajno niže kvalifikovani radnici u finansijskom, energetskom ili telekomunikacionom sektoru tuku bez problema 1500-2500 KM. O čemu mi tu onda pričamo? Je li to sramota biti plaćen iz budžeta? Je li to samo po sebi kriminal? To nama ne trebaju doktori, učitelji, policija, poreznici...?

Fol je u tome što su mediji napravili jednu negativnu atmosferu prema "budžetlijama" stavljajući ih sve u isti koš. Opravdano je ljutiti se na veliku administraciju i višak administrativnog osoblja, ali kompletna uprava i administracija u Federaciji predstavlja tek nešto više od 10% ukupnog broja budžetskih korisnika. Ostalih skoro 90% čine ljudi zaposleni u školstvu, zdravstvu, policiji, sudstvu, poreskim organima... Ako vama i vašoj djeci ne treba država sa svojim aparatom (školstvom, zdravstvom, policijom i sl.) meni i mojoj trebaju.
Nemam ja ništa protiv da doktor, sestra, profesor,.. dobro zarade,... ali situacija je slična onoj u rudnicima, tek svaki četvrti ozbiljno radi.
Na hirurgiji u kantonalnoj bolnici Zenica dvije sestre rade u smjeni na 120 teških pacijenata i njima bi dao platu po dvije hiljade ali je bolnica puna ljudi koji ništa ne rade, rade na izmišljenim radnim mjestima.
U Domu zdravlja Zenica od 2008. se uduplao broj uposlenih službenika, ljudi koji nikad nisu vidjeli pacijenta, u Službi za zapošljavanje Zenica se broj uposlenih uduplao od 2008. godine.
Da ne spominjemo sve silne agencije koje ništa ne rade ali uredno troše budžetska sredstva.
Dakle nemam ništa protiv povišica ali samo iz vlastitih resusa, smanjenja broja uposlenih penzionisanjem pa i otkazima ako rade na izmišljnim radnim mjestima.
Ili misliš da je OK da i dalje javna potrošnja u BiH bude 55,8 % BDP-a a prosjek u Europi 35,8% ?
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Ili ovo "radno mjesto": glasnogovornica doma zdravlja u jednoj opstini.
Svi znaju da je to mjesto izmisljeno da bi ons dobila posao jer nije prosla u opstinsko vijece na proslim izborima. I do sada se nije dva puta pojavila u javnosti. Ali uredno plata plus sve ostalo u dzep. Doktori nece radi toga strajkovati nego bi samo da se njima poveca.

A autoputeve cu ja finansirati...
Post Reply