Bosnalijek

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

Ne zna se ko je iza skrbničkog, ali se bar zna ko prodaje.
Vidi iznenađenja - "investicioni" fond :lol:

http://ba.seebiz.eu/skrbnicki-racuni-po ... /ar-52585/
panzer
Posts: 12082
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

U četvrtak, 20. prosinca, zakazana je sjednica Nadzornog odbora Podravke na kojoj bi, uz plan za 2013. godinu, trebala biti usvojena i petogodišnja strategija poslovanja kompanije.

Cilj Uprave Podravke, na čelu sa Zvonimirom Mršićem, da Podravka do 2017. godine dosegne više od pet milijardi kuna prihoda već je najavljivan proljetos, a strategija će napokon detaljnije otkriti i kako to kompanijin vodeći tim namjerava postići. Povećati prihode za skoro milijardu i pol kuna (trenutačno iznose 3,7 milijardi kuna) moguće je samo uz akvizicije, a poznato je da Podravka po tom pitanju već godinama 'šteka' i bilježi njihov blagi rast. Jučer smo o tome htjeli pitati Zvonimira Mršića, no on nam se nije javljao na telefon, a predsjednik Nadzornog odbora Dubravko Štimac, predsjednik Uprave PBZ-Croatia osiguranje mirovinskog fonda bio je bez komentara. Prema neslužbenim informacijama koje je dobio Poslovni dnevnik, u strategiji se navodi 15 mogućih akvizicija, uglavnom u regiji. Navodno se cilja na tvrtke koje se bave proizvodnjom dječje hrane, a na listi su i neke stare Podravkine mete poput srbijanskog Bambija. Pregovori s Bambijevim vlasnikom, investicijskom tvrtkom Salford, propali su prije nekoliko godina zbog previsoke cijene. Svojedobno je Salford tražio nevjerojatnih 200 milijuna eura, a navodno je sada cijena spuštena na 120 milijuna eura, što i dalje u Podravci ocjenjuju previsokim.

No, Bambi i dalje drže potencijalnom metom. Navodno bi se mogli obnoviti i pregovori o strateškom povezivanju s makedonskom farmaceutskom tvrtkom Alkaloid, koji su se vodili još tijekom 2011. godine.
Svi nešto kupuju.
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

Tema zamrla, ima li sta novo? Proslu dividendu isplatili nelegalno a zna li se hoce li ove godine firma uopste biti profitabilna? Mozda finansijski strucnjak polic izvuce iz rukava neki racunovodstveni joker :)
Vlada se usutila, mediji takodjer, jedino u novom izdanju bh dani blate vladu zbog aktivnosti u bosnalijeku i kaze "na svu srecu" ta akcija nije uspjela - e kakve mi budale od novinara imamo da Bog sacuva. Do jucer su resetali rukovodstvo bosnalijeka, prizivali vladu da reaguje a sad kontra prica, toliko o profesionalnosti i konzistentnosti.
Dionica miruje na 14 tako da vec sad mogu cestitati svima koji su imali ovu dionicu prosle godine u isto vrijeme kada je bila 8 KM jer smo bogatiji na ovoj dionici za okruglo 75% :)
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

"Dionica miruje na 14 tako da vec sad mogu cestitati svima koji su imali ovu dionicu prosle godine u isto vrijeme kada je bila 8 KM jer smo bogatiji na ovoj dionici za okruglo 75%"

Mnogi su je imali prošle godine, ali nisu ništa bogatiji jer su je plaćali 16, 18, 24 i više KM.
Ako misliš na one rijetke koji su kupili po 8-10 KM, mislim da su to bile minorne količine i da su je ti rijetki koji su je uzeli po toj cijeni (ako su bili pametni) već davno prodali.
A što se Eldara Dizdarevića tiče, jasno je da piše po narudžbi gazdi Selimovića i SDA koji se očajnički bore da zaustave proces koji je počeo i ovo vrijeme maksimalno iskoriste da izvuku što više.
Novinari su najgori smrad poslije advokata, a obzirom kakva je situacija mogu se kupiti za 50 KM.
Ako ga neko sretne negdje, molim da ga mirno i dostojanstveno pljune u moje ime, častit ću ga u ...pa može i u Hilminoj pivari :)
svabo
Posts: 2
Joined: 13 Dec 2012, 09:55

Re: Bosnalijek

Post by svabo »

Da li se zna ko preuzma restoran 01.01.13?
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

proleter wrote:"Dionica miruje na 14 tako da vec sad mogu cestitati svima koji su imali ovu dionicu prosle godine u isto vrijeme kada je bila 8 KM jer smo bogatiji na ovoj dionici za okruglo 75%"

Mnogi su je imali prošle godine, ali nisu ništa bogatiji jer su je plaćali 16, 18, 24 i više KM.
Ako misliš na one rijetke koji su kupili po 8-10 KM, mislim da su to bile minorne količine i da su je ti rijetki koji su je uzeli po toj cijeni (ako su bili pametni) već davno prodali.
A što se Eldara Dizdarevića tiče, jasno je da piše po narudžbi gazdi Selimovića i SDA koji se očajnički bore da zaustave proces koji je počeo i ovo vrijeme maksimalno iskoriste da izvuku što više.
Novinari su najgori smrad poslije advokata, a obzirom kakva je situacija mogu se kupiti za 50 KM.
Ako ga neko sretne negdje, molim da ga mirno i dostojanstveno pljune u moje ime, častit ću ga u ...pa može i u Hilminoj pivari :)
Prijatelju, bogatiji smo danas na ovoj dionici za 75% nego u isto vrijeme prosle godine i to je cinjenica, a druga je prica po koliko smo tu dionicu platili... stid me reci po kojoj cijeni sam je kupio i radije ne bi da mislim o tome!
Eldar dizdarevic nije sam u bh danima ali je svakako odron od novinara i strucnjaka i nazalost covjek dobija medijski prostor da iznosi gluposti i kojekakve djecje analize.
pavaroti
Posts: 49
Joined: 23 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by pavaroti »

Restoran od 01.01.2013. preuzima Bosnalijek to je vec zavrsena stvar.

Radnici ce dobijat bonove ali isti nemogu unovcit niti prenijet u drugi mjesec niti dobit hranu...isto kao i ranije samo sto su sad vrednovali dnevni bon sa 8KM...restoran je pripao sektoru za opste usluge kome je pripadao i prije rata...direktor je izuzetno dobar covjek i radnik Samir i tu nebi trebalo biti malverzacija.

Polic klasicni SDA-ovac zaposlio kao internog revizora rod, nova funkcija u bsnlr kako bi kontrolisao sve troskove...uglavnom je na snagu je rezanje svih troskova,sindikatu nema ni banke itd...

Coban polic rekao da nema zaposljavanja preko stele na sijelu u konjicu a licno znam za kratko vrijeme 5-6 zaposlenih na VSS funkcije nekvalifikovanih.
Neko je pominjao prodaju robe po rusiji navodno kompaniji u stecaju, sto je djelimicno tacno ali zato postoje bankarske garancije koje su obezbijdjene...
panzer
Posts: 12082
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Zanimljivo, naveo si tri odlične stvari : restoran je unutar firme i nema više curenja sredstava jer je "samir dobar čovjek i neće biti malverzacija", druga stvar je da je "na snazi rezanje svih troškova" a treća da se puno više radi na osiguranju naplate putem bankarskih garancija što znači da će biti manje otpisa potraživanja.
I nakon svega, opet je taj polić negativac.

Da spomenem i pridjev čoban. Već drugi forumaš koji naglašava da neko nije iz Sarajeva i proziva ga čobanom i seljačićem. Jeli to privilegija živjeti u Sarajevu?
brzi
Posts: 2625
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Bosnalijek

Post by brzi »

Koliko se sjećam Polić je platio ceh vijernosti SDA, nešto slično kao Bičakčić.
Nisam siguran da će se ponovo žrtvovati i vjerujem da će mu biti cilj da dokaže svoju sposobnost uspješnim vođenjem Bosnalijeka.
Naravno nema boljeg dokaza za to od visokog prometa i dobre dobiti.
Post Reply