Fabrika duhana Sarajevo

savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by savjetnik »

Jutros promjena na Rvp među prvih deset na Zif Migroup.Fabrika dudana Sarajevo povećala svoj udio u Zif Migroup koje sada iznosi 15.3864%.Tačna je informacija koju sam objavio prošle sedmice da je najvjerovatnije fabrika duhana kupovala ove dionicw preko brokerske kuće AW Broker.Znači da je na tržištu kapitala novo savezništvo Selimović-Mulahasanović.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Shahab »

Teško nama dioničarima kada je na djelu savez "od zla oca - od gore matere". To znači samo novu pljačku i manipulaciju fabrikom. Jedini spas je privatizacija, ali ko je zainteresovan za firmu koja gubi tržišnu utakmicu. Suština duhanske industrije jeste u snazi bredova koje fabrika posjeduje. FDS ne može izaći izvan okvira BiH a limitiranje na ograničeno tržište znači redukciju dobiti, čemu svjedočimo iz godine u godinu. Duhanski biznis je globalni biznis i nije prirodno da se FDS upravlja na ovaj način. Ja sam ogorčeni protivnik sadašnjeg direktora i njegovih pogrešnih poteza. On je najveća smetnja bilo kakvom pozitivnom iskoraku i blagostanju za dioničare. Još gore on zbog svojih ličnih koruptivnih interesa ugroava i budućnost zaposlenika kojima će se neminovno smanjivati plate i beneficije.
one
Posts: 1742
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

dobit fds je izgleda u stvari samo prihod od kamata orocenog novca
slavuj
Posts: 1955
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

Dioničari uopće,a ovi FDS-a posebno,neće se opametiti dok im ovi kriminalci ne uzmu baš sve!Isto se odnosi i na uposlenike.Oni su još uvijek na strani koja pljačka.
Na kraju ih čeka sudbina onih iz Tuzle,ili iz Hidrogradnje,ili iz Vogošće,ili...
Svi su šutjeli dok su i do njih dolazile bar mrvice sa stolova na kojima se krčmila imovina Vlade i malih dioničara.Njima je gospodario njihov vlastiti unutarnji lopov,i nisu
mogli vidjeti ništa u tim,svojom voljom iskrivljenim ogledalima!
Kad se samo sjetim kako su čoporaitivno,ko pobješnjeli psi,navalili na mene kad sam im pokušao nešto reći o kriminalnom profilu njihovog vođe.
Od tada sam potpuno siguran da su oni zapravo kao i on!Samo njih manje zapadne!
Evo upravo je završila zadnja finansijska operacija ovog kriminalca pd pokroviteljstvom prvih stranačkih vođa u Bošnjaka!Uložio je ,ne da mi se računati koliko,u dokapitalizaciju BOR banke.Ja ,kao i gotovo svi ostali dioničari to nismo htjeli!Htio je samo on,tuđim k...om gloginje mlatiti!Spašava našim parama nečije pare tamo!!
Kao i u Vakufskoj banci!I za sve je to uredu!Kao što je uredu i to što ni godinu dana nakon što je istekao rok u kome je trebao usvojiti izvještaj o poslovanju za 2013.godinu,on to ne radi.Možete samo misliti koliko kopšta to što više niko neće da objavi ni rečenicu o FDS!I sve se to plača parama dioničara,kao u ostalom i liječenje stranačkih prvaka u inostranstvu!
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by savjetnik »

Mi dioničari smo izgleda najviše na gubitku gdje god da uložimo.Nije problem samo FDS ,iako se slažem sa slavuj-em da je možda najveći problem korporativnog upravljanja ovom kompanijom.Ali jedno je sigurno da se našim parama kupuje šutnja medija koji su ne tako davno pravili šeme kako se i na koji način izvlače pare iz kompanija.Meni samo jedno nije jasno,a to bi mi neko trebao da objasni na ovom forumu odakle da Oslobođenje i Dani odjednom prestanu da pišu o kriminalu u FDS,Bosnalijeku Zif-ma.Prema pisanju na ovom forumu mislim da gosp."slavuj" ima konekciju sa gospođom Vildanom(Oslobođenje) pa ne bi bilo loše da je pita;Šta to bi od istraživačkog novinarstava?.Zar i ono ima svoju cijenu.Ako je tako,a izgleda da jeste onda jedino ostaje Slobodna Bosna koju još uvijek nisu uspjeli markentiški poklopiti.Na kraju moram da istaknem da sam ozbiljno zabrinut i nisam siguran ima li neko u ovoj zemlji da ovo zaustavi.Ovom prilikom bih molio udruženja dioničara da probaju doći do ovih novih ministara u Federalnij vladi i probaju zajedničkim snagama zaustaviti ovo bezvlašće.Ko zna možda se nešto i počne dešavati nabolje.Treba probati i nikad ne odustati.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Shahab »

FDS gubi tržište. Jedan Adris koji je za FDS NATO pakt morao je pristati na akviziciju, a ovdje lokalni hohštapleri govore o jakoj domaćoj kompanijom kojom naravno treba oni da upravljaju (da je pljačkaju kako se to sada radi). Briga njih šta će biti za par godina, jer su oni svakako milioneri, koje nema ko da procesuira. Stvar se opet vraća na male dioničare koje potkupljuje upravba FDS i tako imaju legitimitet za pogubnu politiku. Ja jedini spas vidim u privatizaciji koja bi mogla uspostaviti neki red i otjerati kriminalce. Osima zaštite pozicije stranački podobnih kriminalaca kakav je interes države da bude dioničar u FDS?
slavuj
Posts: 1955
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

U posljednjem broju sedmičnika Start BiH pokušali su odgovoriti na pitanje GDJE SU PARE!Nekoliko njihovih sugovornika ukazuje na nekoliko linija za izvlačenje para iz BiH.
Kriminalna hobotnica koja je trenutno ovladala Sarajevskom berzom,naznačena je kao jedna od tih šumskih pruga.Kao vrhovni gazda naznačen je Aleksandar Hrkać,domaći kriminalci nisu ni pomenuti!Fabrika duhana je pomenuta dosta neodređeno,i to samo u malom segmentu.A oni,družina oko direktora Mulaosmanovića,nadmašili su možda čak i Miju Brajkovića iz mostarskog Aluminija,mada je on iza sebe ostavio samo kostur nekadašnjeg Blumova giganta!
U skoro osam godina vladavine ovaj doktor o trošku dioničara uspio je da rasprčka više od 60 miliona kroz razne maštovite investicije!Od Hercegovačkih trafika,preko vlašičkih vukojebina pa do teferič odaja na največem mezarju u Evropi na kraju dvadesetog vijeka!Kakve sulude ideje za investiranje.
I nako što su njegovu doktorsku glavu sa svih medija bombardovali činjenicama da su Portugal i Španija jedva izvuklke živu glavu iz ogromnih nepotrebnih investicija u nekretnine,on nastavlja investirati samo u nepokretnosti koje ama baš nikome nisu potrebne.Poslije ostataka Upi sistema,kupio je i UNIS.A nakon propalih izleta u nekoliko banaka i fondova,dao se na spašavanje nečijih para u Vakufskoj banci!I sve to na račun dioničara.I naravno ,uposlenika koji će koliko sutra marširati kroz grad tražeći radna mjesta.A to,zašto je kupio baš najlošiju banku,koju će morati i dokapitalizirati,saznat će mo uskoro!A dotle,valja platiti sve one koji o tome čute,kao i o nekoliko Izvještaja o počinjenim krivičnim djelima,koje je o ovom najvećem domačem investitoru,podnijela Finansijska policija.A on će dotle ubiratoi naknade za kupljena dva mjesta u Nadzornim odborima Vakufske banke i Unisa.Ja koimko će nas koštati te njegove dvije nadoknade!A skupština nema,nema usvajanje ni izvještaja za 2013.godinu!Jer Hasan A.P.Čelam je dio talaI ne samo on!!!!
slavuj
Posts: 1955
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

U posljednjem broju sedmičnika Start BiH pokušali su odgovoriti na pitanje GDJE SU PARE!Nekoliko njihovih sugovornika ukazuje na nekoliko linija za izvlačenje para iz BiH.
Kriminalna hobotnica koja je trenutno ovladala Sarajevskom berzom,naznačena je kao jedna od tih šumskih pruga.Kao vrhovni gazda naznačen je Aleksandar Hrkać,domaći kriminalci nisu ni pomenuti!Fabrika duhana je pomenuta dosta neodređeno,i to samo u malom segmentu.A oni,družina oko direktora Mulaosmanovića,nadmašili su možda čak i Miju Brajkovića iz mostarskog Aluminija,mada je on iza sebe ostavio samo kostur nekadašnjeg Blumova giganta!
U skoro osam godina vladavine ovaj doktor o trošku dioničara uspio je da rasprčka više od 60 miliona kroz razne maštovite investicije!Od Hercegovačkih trafika,preko vlašičkih vukojebina pa do teferič odaja na največem mezarju u Evropi na kraju dvadesetog vijeka!Kakve sulude ideje za investiranje.
I nako što su njegovu doktorsku glavu sa svih medija bombardovali činjenicama da su Portugal i Španija jedva izvuklke živu glavu iz ogromnih nepotrebnih investicija u nekretnine,on nastavlja investirati samo u nepokretnosti koje ama baš nikome nisu potrebne.Poslije ostataka Upi sistema,kupio je i UNIS.A nakon propalih izleta u nekoliko banaka i fondova,dao se na spašavanje nečijih para u Vakufskoj banci!I sve to na račun dioničara.I naravno ,uposlenika koji će koliko sutra marširati kroz grad tražeći radna mjesta.A to,zašto je kupio baš najlošiju banku,koju će morati i dokapitalizirati,saznat će mo uskoro!A dotle,valja platiti sve one koji o tome čute,kao i o nekoliko Izvještaja o počinjenim krivičnim djelima,koje je o ovom najvećem domačem investitoru,podnijela Finansijska policija.A on će dotle ubiratoi naknade za kupljena dva mjesta u Nadzornim odborima Vakufske banke i Unisa.Ja koimko će nas koštati te njegove dvije nadoknade!A skupština nema,nema usvajanje ni izvještaja za 2013.godinu!Jer Hasan A.P.Čelam je dio talaI ne samo on!!!!
panzer
Posts: 12126
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Sumnjam da bi ukinuli jednom uvedene akcize ali bi bilo zanimljivo kad bi se to desilo.
Pet duhanskih kompanija koje posluju u BiH uputile su prošle sedmice članovima Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje BiH prijedlog za dvogodišnje zamrzavanje rasta akciza na duhanske proizvode zbog alarmantnog rasta crnog tržišta. U dokumentu koji je u posjedu Oslobođenja stoji da proizvođači duhanskih proizvoda, koji posluju BiH, na ovaj način žele ukazati na iznimno visoko akcizno opterećenje na duhanske prozvode, što je uzrokovalo potražnju supstituta na ilegalnom tržištu. Odnosno, zbog previsokih cijena cigareta, uzrokovanih previsokim akcizama, koje su u konstantnom porastu od 2009. godine, te akciznog opterećenja rezanog duhana, potrošači nabavljaju ilegalni duhan i krijumčarene cigarete.

Procjene

Koliko je crno tržište duhanskih proizvoda uzelo maha u BiH pokazuje i to što se na svakoj pijaci može kupiti ilegalni duhan i cigarete, koje prodavači drže ispod tezge. Činjenica da inspkecije i granična policija svake sedmice otkriju barem jedan slučaj nelegalne trgovine duhanskim proizvodima, pokazuje da je krijumčarenje postalo najisplativiji posao.

"Prema internim procjenama i postojećem trendu godišnje se proda 1.920.000 kilograma ilegalnog rezanog duhana, od čega se napravi 96 miliona paklica cigareta, što ukazuje da 263.000 pušača dnevno konzumira po paklicu napravljenu od ilegalnog rezanog duhana", stoji u dopisu dostavljenom UO UIOBiH.

Kako ističu potpisnici dokumenta, zbog crnog tržišta država gubi 200 miliona KM na ime akciza i PDV-a, što je nagli rast u odnosu na inicijalnu studiju koju je Agencija za istraživanje javnog mnijenja Ipsos provela krajem 2013, kada je taj gubitak za državu iznosio 69,2 miliona KM.

Duhanske kompanije su više puta tokom 2014. upozoravale Upravni odbor UIOBiH na ovaj trend tražeći da se uspori rast akciza.

Naime, iznimno agresivan rast akciza nije pratio kupovnu moć građana pa su potrošači posegnuli za nelegalnim alternativama. Također, treba napomenuti da su cijene cigareta u BiH značajno više u odnosu na regiju.

Dva prijedloga

No, Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje BiH nije poslušao šta imaju reći kompanije, te je ponovo podigao akcizu na duhanske proizvode od 1. januara 2015, čime je ovaj opasni trend rasta crnog tržišta potpuno izmakao kontroli.

Duhanske kompanije, kako navode u dopisu, imaju samo dva prijedloga. Prvi je zamrzavanje rasta akciza na dvije godine (2016. i 2017.) kako bi se stabilizovalo tržište. Drugi prijedlog je da vladine agencije za provedbu zakona za to vrijeme rade na

suzbijanju crnog tržišta, što bi dorpinijelo povratku potrošača na konzumiranje legalnih duhanskih proizvoda, te punjenju državnog budžeta.

Kompanije naglašavaju da u toj borbi na raspolaganje stavljaju ekspertizu, informacije, laboratorije ili bilo šta drugo što Upravnom odboru UIOBiH i drugim vladinim agnecijama može biti od koristi u tim naporima.

Osim Upravnom odboru UIOBiH, dopis je dostavljen Ministarstvu finansija i trezora BiH, entitetskim ministarstvima finansija, direktoru UIOBiH i Odjelu za makroekonomsku analizu UIO, Uredu MMF-a u BiH, ekonomskom odjelu Delegacije EU u BiH, Uredu visokog predstavnika za BiH i Direkciji za ekonomsko planiranje.
Post Reply