Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 12363
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Vuk Hamović, Milenko Bašić, Gordan Pavlović a odskora i Senad Džambić podržavaju sve koji tako misle.
Dejan118
Posts: 422
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

Sabur2 wrote: 13 Jun 2024, 12:36 Potražna strana došla do 12,51, prodajna stoji na 14 sa simboličnom količinom.
Sa 100 KM kupovine se dize cijena za 5%.

Jos ovdje ima puno opreza kod ozbiljnih ulagaca.
Moze opet sletiti na 10. A mozda kratkotrajno ode do 20.
Taj raspon izmedju 10 i 20 je realnost.
I 20 i 10 su samo dno i podcijenjena vrijednost.
Last edited by Dejan118 on 13 Jun 2024, 19:51, edited 1 time in total.
SSenseiSS
Posts: 100
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by SSenseiSS »

montypython wrote: 13 Jun 2024, 18:03 Kako god da je, EPBiH se mora postaviti tako da ne može biti nikakva šema u kojoj ona otkupljuje od bilo koga uz bilo kakav gubitak. I ako ih nekako natjeraju da moraju otkupiti od domaćeg vlasnika solara po lupam 60 eura a na berzi tada ima kupiti po recimo 20, tih 40 ima da država nadoknadi EP. I naravno nikad ne smije otkupna od vlasnika solara biti viša od prodajne EP minus bar 15%.
Možda neko zna kako je sad ili kako se planira jer meni nije poznato?
Kako ne treba EP, tako ne treba ni država, opet iz budžeta koji smo punili mi - poreski obveznici, da plaća tajkunima proizvedenu struju po cijenama većim od tržišnih. Ako su srljali u neodrživ poslovni poduhvat, neka sami snose posljedice.
brzi
Posts: 2780
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Jamski kop nema budućnost ali ima povrsinski i na povrsinskom se bez ikakvih problema moze kopati 4 do 5 miliona tona. A plata od 2 ili 2 i po hiljade maraka je dovoljno atraktivna da ne bi trebalo da fali radnika.
brzi
Posts: 2780
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

montypython wrote: 13 Jun 2024, 18:03 Kako god da je, EPBiH se mora postaviti tako da ne može biti nikakva šema u kojoj ona otkupljuje od bilo koga uz bilo kakav gubitak. I ako ih nekako natjeraju da moraju otkupiti od domaćeg vlasnika solara po lupam 60 eura a na berzi tada ima kupiti po recimo 20, tih 40 ima da država nadoknadi EP. I naravno nikad ne smije otkupna od vlasnika solara biti viša od prodajne EP minus bar 15%.
Možda neko zna kako je sad ili kako se planira jer meni nije poznato?
Prema planu otkupit će 28 GWh po cijeni od 12,59 feninga.
Dakle jos uvijek se radi o malim kolicinama.
Elkombar
Posts: 194
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Elkombar »

panzer wrote: 13 Jun 2024, 19:40 Vuk Hamović, Milenko Bašić, Gordan Pavlović a odskora i Senad Džambić podržavaju sve koji tako misle.
Cisti, neto profit na povrsinskom kopu rudnika uglja je najmanje 150 KM po m2 kod ovih privatnih rudnika.
montypython
Posts: 4045
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Znatizeljni wrote: 13 Jun 2024, 18:54 Misli da TE nemaju buducnost kod nas iz jednostavnog razloga sto nema ko da kopa ugalji. Nece niko u rudni vise. Prosla su vremena, danas imas izbor poslova po cijeloj evropi, niko vise nece trazit vezu da svoje dijete zaposli u rudnik, nego ce ga poslati na baustelu u Austriju gdje ce zaraditi 3-4 x vise. Prosla su vremena Alija Sirotanovica, danas svi zele da su gospoda.
Nisam ja siguran da neće biti nikoga da kopa ugalj i da će Diznilend u Austriji ili Njemačkoj još dugo trajati. Ovo s obzirom na deindustrijalizaciju zapadne Evrope. prekid dotoka jeftinog ruskog gasa i vidljive namjere nekoga da ugasi zapadnu Evropu, prvo preko energije a i na druge načine. Još se živi od nagomilanih rezervi i brendova. Dođe li većeg broja otkaza a mislim da hoće uz milione imigranata koji će rušiti nadnice a cijene energije i hrane porastu biće druga priča, kopaće oni ugalj rukama ako treba i prevrtati kontejnere u potrazi za krompirom. Znam ja da svi žele da su gospoda ali nužda zakon mijenja a vrijeme laganog života polako prolazi. Ja već srećem naše koji se vraćaju jer su pri polasku mislili da tamo na Zapadu teče med i mlijeko a realnost je drugačija i svakim danom sve gora. Na kraju će se sve svesti na hranu i energiju i bukvalno borbu za opstanak ali nadam se iskreno da griješim i da je to samo moja teorija zavjere.
mikriza
Posts: 21
Joined: 21 Oct 2022, 16:38

Re: Elektroprivreda BIH

Post by mikriza »

A da samo mi koji piskaramo ovdje za početak pokupimo sve ispod 12 (valjda možemo poduprijeti bar 20hiljada kom, i uduplati "nasumičnu ponudu" od po 10k komada, koja se sve više topi...Iako se nadam da ću ovaj prijedlog morati uskoro korigovati na više. Iako je rješenje "nasumične ponude" jednostavna trading mobilna aplikacija, usmjerena na male uplate, onaj broker koji tu bude hrabar mogao bi dobar kajmak pokupiti.
brzi
Posts: 2780
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Pa nema nista ispod 12,98 odnosno 14,00.
mikriza
Posts: 21
Joined: 21 Oct 2022, 16:38

Re: Elektroprivreda BIH

Post by mikriza »

Kako napisa nadam se će se prijedlog samo korigovati na više. Iako ovo ne bi bilo potrebno da samo postoji mob trading app usmjerena na manje uplate. Valjda će nas morati tehnologija pregaziti, htjeli mi to ili ne.
Post Reply