Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 12154
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

brzi wrote: 10 Jun 2024, 17:57 https://avaz.ba/vijesti/bih/910600/laki ... ivrede-bih

"Pravni propisi predviđaju da, ukoliko predložena cijena javnog snabdjevača nije u skladu s propisanom metodologijom, FERK samostalno utvrđuje cijene za javnu opskrbu, što oni nisu uradili. Uprava Elektroprivrede je stoga bila prinuđena da prema FERK-u uputi novi prijedlog usklađivanje cijena, ali ovaj put linearni koji će se odnositi na sve kupce podjednako nezavisno od utroška - naveo je Lakić"

Ovo nisu spominjali dok im nisam na skupstini ukazao na to.
Ako hoćemo da se ovo zakotrlja u pravom smjeru moramo zatražiti i sastanak sa članovima FERKa. Sa ovim današnjim izjavama očito je da i ovaj ministar sad tačno zna šta će se desiti sa firmom da se nije reagovalo i očito je da su svi oni u kontaktu.
FERK moramo potaknuti nezavisno od ove političke strukture vlasti.
A nakon ova dva sastanka , sa upravom i EPBIH, vidljivo je da im treba neko ko im sugeriše a na koga ne gledaju kao na političkog protivnika.

Isto tako moramo i kod FERKa, ali obavezno.

Za sad nismo ni zatražili sastanak.
brzi
Posts: 2676
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

panzer wrote: 10 Jun 2024, 19:52
brzi wrote: 10 Jun 2024, 17:57 https://avaz.ba/vijesti/bih/910600/laki ... ivrede-bih

"Pravni propisi predviđaju da, ukoliko predložena cijena javnog snabdjevača nije u skladu s propisanom metodologijom, FERK samostalno utvrđuje cijene za javnu opskrbu, što oni nisu uradili. Uprava Elektroprivrede je stoga bila prinuđena da prema FERK-u uputi novi prijedlog usklađivanje cijena, ali ovaj put linearni koji će se odnositi na sve kupce podjednako nezavisno od utroška - naveo je Lakić"

Ovo nisu spominjali dok im nisam na skupstini ukazao na to.
Ako hoćemo da se ovo zakotrlja u pravom smjeru moramo zatražiti i sastanak sa članovima FERKa. Sa ovim današnjim izjavama očito je da i ovaj ministar sad tačno zna šta će se desiti sa firmom da se nije reagovalo i očito je da su svi oni u kontaktu.
FERK moramo potaknuti nezavisno od ove političke strukture vlasti.
A nakon ova dva sastanka , sa upravom i EPBIH, vidljivo je da im treba neko ko im sugeriše a na koga ne gledaju kao na političkog protivnika.

Isto tako moramo i kod FERKa, ali obavezno.

Za sad nismo ni zatražili sastanak.
Meni nije jasno da li sutra odluku donosi stara postava FERK-a ili su novi već preuzeli.
Bilo je razlicitog pisanja.
A sto se sastanka tice,.. dobro bi bilo.
Treba da se u sto kraćem roku prodajna cijena za domaćinstva dovede do prosjecne proizvodne.
Da li je dovoljna godina ili godina i po ali treba stići do te cijene.
Naravno svako poskupljenje bi trebalo da prati i povečanje subvencije za socijalno ugrožene a neka Vlada odluči koliko će subvencije pokrivati iz dobiti Elektroprivrede a koliko iz budžeta.
panzer
Posts: 12154
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Sad je kao vlast prigovorila ferku što se kasni sa povećanjem cijene ali za ubuduće ferk treba da bude jedan od inicijatora povećanja ako bi vlast i uprava firme zaboravila.

Treba napraviti taj krug da svako utiče na svoj način ako ostali zakažu. Npr početkom iduće godine za drugo poskupljenje.
Sitna buranija
Posts: 2136
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Sitna buranija wrote: 29 May 2024, 15:44
panzer wrote: 29 May 2024, 15:23 Pitanje.

Da li odmah tražiti sastanak sa FERKom ili sačekati skupštinu EPBIH na kojoj će se usvajati izvještaj za 2023. Ja očekujem da će biti već naredni mjesec.
Treba tražiti sastanak odmah, a dok se on realizuje možda u međuvremenu i budu polugodišnji izvještaji. Svakako imamo argument od 140 mio gubitka iz prošle godine.

P.S. Ne znam zašto si uvjeren u isplatu dividende kada su eksplicitni bili na skupštini da je neće isplaćivati. Zato sam i reagovao na skupštini, ima u zapisniku. Mislim da će oni iz vlade i dalje davati subvencije određenim kategorijama, a ovi u EPBiH će i dalje knjižiti potraživanja po tom osnovu, a isplata će biti nekad kada se stvore uslovi. Možda...
Ja sam davno rekao svoj stav. FERK se nameće sam od sebe kao sljedeća destinacija na kojoj možemo pokušati zaštititi svoja prava...
panzer
Posts: 12154
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Sitna buranija wrote: 10 Jun 2024, 21:11

Ja sam davno rekao svoj stav. FERK se nameće sam od sebe kao sljedeća destinacija na kojoj možemo pokušati zaštititi svoja prava...
Možda ste primjetili u januaru da se niko nije počešao na "prava dioničara".
A tek ste trebali vidjeti negativnu reakciju parlamentaraca kada je kolega @ grovnica napravio uvod sa akcentom na prava dioničara.

Tako da sve što nam treba je pozitivno poslovanje i samo o tome moramo pričati sa svima. A naša prava će se pojaviti slijedom prilika.

Trenutno je samo bitno pravo države i građana da im ostane veliki i povoljan snabdjevač strujom, ali koji ipak mora poslovati pozitivno.
Sitna buranija
Posts: 2136
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 10 Jun 2024, 21:33
Sitna buranija wrote: 10 Jun 2024, 21:11

Ja sam davno rekao svoj stav. FERK se nameće sam od sebe kao sljedeća destinacija na kojoj možemo pokušati zaštititi svoja prava...
Možda ste primjetili u januaru da se niko nije počešao na "prava dioničara".
A tek ste trebali vidjeti negativnu reakciju parlamentaraca kada je kolega @ grovnica napravio uvod sa akcentom na prava dioničara.

Tako da sve što nam treba je pozitivno poslovanje i samo o tome moramo pričati sa svima. A naša prava će se pojaviti slijedom prilika.

Trenutno je samo bitno pravo države i građana da im ostane veliki i povoljan snabdjevač strujom, ali koji ipak mora poslovati pozitivno.
Pa mi svoja prava štitimo upravo na način da ih natjeramo da firma posluje pozitivno i na normalnim tržišnim osnovama... Na to sam mislio kada kažem "možemo pokušati zaštititi svoja prava". Akcenat je na "možemo pokušati" što ne znači da ih i hoćemo uspjeti zaštititi, a kada govorimo o pravima ne mislim da se odmah traži dividenda. Neka firma posluje pozitivno, nama je to sasvim dovoljno, sve ostalo samo po sebi dolazi s tim...
Dejan118
Posts: 318
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

montypython wrote: 10 Jun 2024, 19:47 Neće biti ni 200 ni 2000 % ali realno je očekivati da cijena bude 50 do 100 KM u roku od godinu dvije, a ne bi me čudilo da se do kraja ove godine vrati na koliko toliko realnije nivoe od ovoga sad, recimo 25 do 30.KM. Tu bi se negdje počeli uključivati i ostali investitori i širi puk. Sve što je potrebno je da prestane prodaja fondova makar značajnija I onda nastupa raketno uzlijetanje. A ovo sad, do bar 20-25 ne vrijedi ni komentara.
Vec se o tome puno pisalo i svi se slazemo da su glavni krivci za nisku cijenu fondovi. Narednih dana cemo da vidimo kako ponuda raste . Ovo vec traje godinama par maraka gore dole.
I onda neko kupi znacajniju kolicinu po tako niskoj cijeni. Nije mnogo vazno 10 ili 15 . Jer je to fond namjerno ponudio u tom trenutku . I tako se desetine hiljada dionica u toku godine prebace u vlasnistvo privatnih lica na stetu dionicara fondova.
Dionicari fondova su najveci gubitnici u konacnici.
Dionicari EP ce doci na svoje . Oni sto su kupovali od fondova ce ostvariti ekstra profit ako ih prije toga ne zatvore a dionicari fondova ce bankrotirati.
panzer
Posts: 12154
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Image

ovih 11 dionica stoje same na braniku
Sabur2
Posts: 1927
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Dok se neko ne ohrabri da plati tih 160 maraka da pomijeri statistički limit.
brzi
Posts: 2676
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Sabur2 wrote: 11 Jun 2024, 10:22 Dok se neko ne ohrabri da plati tih 160 maraka da pomijeri statistički limit.
Sad bi ja to uradio ali valja se sa brokerom zajebavati. Reći će da ne smije, i ubjeđivati me da je ispravno da se postavimo fening iznad 12 maraka.
Post Reply