Elektroprivreda BIH

Truba
Posts: 473
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

70 bih dao za po 100
100 bih dao za po 250 300 :D do 1000 hahah

Ostatak nek kapa dividedica
Dejan118
Posts: 294
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

brzi wrote: 07 Jun 2024, 15:13 Brzo će to ići na 13 do 14 maraka, na toj cijeni i bila prije nego sto je NN odlucio da ptoda 10.000 dionica u dva dana.
Kad objave pozitivnu odluku FERK-a a očekivati je da bude pozitivna mogla bi trgovina krenuti
NN ima jos da proda. Sve je ovo prodavano da se pokupuje od fondova. Prodace oni jos 10 000 samo da bi kupili milion. To je cilj ovih sto kontrolisu fondove.
Odrzavace nisku cijenu izmedju 10 i 15 KM i onda obaviti blok tansakcije 100 k dionica ili vise.
montypython
Posts: 3952
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Dejan118 wrote: 07 Jun 2024, 17:31
NN ima jos da proda. Sve je ovo prodavano da se pokupuje od fondova. Prodace oni jos 10 000 samo da bi kupili milion. To je cilj ovih sto kontrolisu fondove.
Odrzavace nisku cijenu izmedju 10 i 15 KM i onda obaviti blok tansakcije 100 k dionica ili vise.
Nisam siguran jesam li ovo dobro razumio. Neko prodaje povremeno po niskoj cijeni da bi destimulisao rast cijene na berzi čime bi se dalo opravdanje fondovima da oni prodaju po toj niskoj cijeni onome s kim su u vezi a ko hoće da kupi što veću količinu?
Nisam siguran da je baš tako jer nema logike da neko proda 10 hiljada kom samo da bi smanjio cijenu a onda malo toga kupi po nižoj, manje nego je prodao. 10000 mi je prevelika količina za obaranje cijene, ako dionica na kraju ode na 100 KM to je milion a milion se ne baca tek tako. Mislim da su fondovi održavali nisku cijenu samom svojom prodajom nije im bio potreban budući kupac da povremeno prodaje ako sam dobro shvatio tvoj post. A slažam sa da su fondovi prodavali da bi se neko napunio. Samo ta količina za prodaju je jako opala, npr BIG koji je to radio godinama ostao ja na svega 27 hiljada kom. Mislim da ni Naprijed nije puno bolji. Onda, moguće da i ne smiju da nastave, privukli su previše pažnje, a u zatvoru hrana i smještaj i nisu baš za 4 zvjezdice. U svakom slučaju i da nastave u manjoj mjeri, u bilo kojoj varijanti, ako postoji značajan kupac/kupci kome to ide, tj ako je ta teorija tačna, taj na kraju ima samo jedan cilj, da cijena drastično naraste.
Doduše neki ovdje smatraju da nema tog nekog VIP kupca, da su fondovi prodavali godinama za bagatelu čisto jer su im trebale pare a dionice nisu njihove lične pa da brinu o cijeni. S tim da su onda mogli zaraditi kupujući za tako stečen novac potpuno bezvrijedne firme rastaljujući se s vlasnicima istih ispod stola. Kako god, mislim da su se stekli uslovi za snažan rast od sljedeće sedmice.
panzer
Posts: 12122
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Obzirom da je tom NN bilo stalo da po svaku cijenu proda svojih 10-20.000 dionica, tako smo i "uradili".
Bukvalno ja sam ga natjerao da skine cijenu i proda po 10 KM. Jer na tom nivou se pojavila jaka potražnja. A da nisam ja prodao određenu veću količinu prije njega ne bi ni on požurio da ih proda i taj njegov pritisak bi se razvukao bar još mjesec.

Ameri tu imaju dobar princip. Ako će cijena već pasti, neka padne odmah i da znamo da je pad završen. A tako je nekako i bilo, 50% tog pada je već eliminisano.
Uzimam 13 KM kao neku najnižu tačku sa koje je palo. Ionako se slabom podrškom čuvalo blizu 14 KM.
Da ne kažem da sam određenim manjim kupovinama pravio "likvidnost" ali je bilo očito da se neće održati oko 14 KM.
U svoj toj trgovini nema nikakvih fondova. Oni skoro dvije godine i ne trguju ovim dionicama.

Ali zato ima ljudi koji znaju da je cijena od 10-11 KM skoro pa besplatna i zato ima dosta kupovnih naloga nevezano za poslovanje firme.
Sitna buranija
Posts: 2112
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Ma oni su muljažama na berzi prethodnih godina toliko oborili cijenu dionica Elektroprivrede da se njihova kupovina po ovakvim cijenama isplati i sa gubitkom od 140 mio KM i bez feninga dividende. Kada je nešto obezvrijeđeno najmanje 7-8 puta, onda je potencijal za rast uvijek prisutan. Ali treba imati strpljenna, jer se na faktor vremena ne može utjecati...
Dejan118
Posts: 294
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

montypython wrote: 07 Jun 2024, 20:05
Dejan118 wrote: 07 Jun 2024, 17:31
NN ima jos da proda. Sve je ovo prodavano da se pokupuje od fondova. Prodace oni jos 10 000 samo da bi kupili milion. To je cilj ovih sto kontrolisu fondove.
Odrzavace nisku cijenu izmedju 10 i 15 KM i onda obaviti blok tansakcije 100 k dionica ili vise.
Nisam siguran jesam li ovo dobro razumio. Neko prodaje povremeno po niskoj cijeni da bi destimulisao rast cijene na berzi čime bi se dalo opravdanje fondovima da oni prodaju po toj niskoj cijeni onome s kim su u vezi a ko hoće da kupi što veću količinu?
Nisam siguran da je baš tako jer nema logike da neko proda 10 hiljada kom samo da bi smanjio cijenu a onda malo toga kupi po nižoj, manje nego je prodao. 10000 mi je prevelika količina za obaranje cijene, ako dionica na kraju ode na 100 KM to je milion a milion se ne baca tek tako. Mislim da su fondovi održavali nisku cijenu samom svojom prodajom nije im bio potreban budući kupac da povremeno prodaje ako sam dobro shvatio tvoj post. A slažam sa da su fondovi prodavali da bi se neko napunio. Samo ta količina za prodaju je jako opala, npr BIG koji je to radio godinama ostao ja na svega 27 hiljada kom. Mislim da ni Naprijed nije puno bolji. Onda, moguće da i ne smiju da nastave, privukli su previše pažnje, a u zatvoru hrana i smještaj i nisu baš za 4 zvjezdice. U svakom slučaju i da nastave u manjoj mjeri, u bilo kojoj varijanti, ako postoji značajan kupac/kupci kome to ide, tj ako je ta teorija tačna, taj na kraju ima samo jedan cilj, da cijena drastično naraste.
Doduše neki ovdje smatraju da nema tog nekog VIP kupca, da su fondovi prodavali godinama za bagatelu čisto jer su im trebale pare a dionice nisu njihove lične pa da brinu o cijeni. S tim da su onda mogli zaraditi kupujući za tako stečen novac potpuno bezvrijedne firme rastaljujući se s vlasnicima istih ispod stola. Kako god, mislim da su se stekli uslovi za snažan rast od sljedeće sedmice.
Upravo tako. Cilj im je da dionice koje su u vlasnistvu fondova prebace na privatna lica na neki nacin na sebe. Sad je samo pitanje koliko dugo ce trajati ovaj proces.

1. Dok ih neko ne pohapsi ali to bi se davno desilo da postoji polticka volja.
2. Dok ne prebace dovoljan broj dionica da se zasite a to moze potrajati jos dugo jer vidimo da su jako pohlepni.
3. Dok se ne pojave ozbiljni investitori na SASE. Ovo sto povremeno neko kupi ili dokupi par stotina nije znacajno.
brzi
Posts: 2651
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

U zadnje dvije sedmice Jablanicko dopunjeno, nivo akumulacije podignut za cca 1,5 metara i sad je blizu najvise tacke.
Dejan118
Posts: 294
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

brzi wrote: 08 Jun 2024, 09:36 U zadnje dvije sedmice Jablanicko dopunjeno, nivo akumulacije podignut za cca 1,5 metara i sad je blizu najvise tacke.
Kako ce to da utice na cijenu dionica ?
Metri akumulacie ne znace nista. Bar ja tako mislim . Vazni su prihodi i rashodi ostvarena dobit ...i dividenda . Kes na racunima. To sto imaju akumulaciju u jednoj HE ne znaci da ce to pozitivno iskoristiti. Posebno ovi eksperti iz vodovida i kanalizacije
montypython
Posts: 3952
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Dejan118 wrote: 09 Jun 2024, 16:41
brzi wrote: 08 Jun 2024, 09:36 U zadnje dvije sedmice Jablanicko dopunjeno, nivo akumulacije podignut za cca 1,5 metara i sad je blizu najvise tacke.
Kako ce to da utice na cijenu dionica ?
Metri akumulacie ne znace nista. Bar ja tako mislim . Vazni su prihodi i rashodi ostvarena dobit ...i dividenda . Kes na racunima. To sto imaju akumulaciju u jednoj HE ne znaci da ce to pozitivno iskoristiti. Posebno ovi eksperti iz vodovida i kanalizacije
Po meni znači itekako. Ne znači da će neko dobro iskoristiti akumulaciju samo zato što je ima, ali ako je nema onda je garantovano ne može iskoristiti, nikakva mu sposobnost ne može pomoći. Ni prihodi ni dobit pa onda ni dividenda ne padaju s neba, mora se struja proizvesti. Za mene je akumulacija u jablaničkom isto što i iskopani ugalj, samo što ovde nemaš rudare i bolovanja i štrajkove i nerad, kvarove, dampere i naftu, sve bukvalno pada s neba. Mala prevaga u postotku struje u HE prema TE u odnosu na, standardnu (npr lupam, 35/65 prema npr 15/85) može biti jako bitna na kraju baš zbog jeftinije struje iz HE u odnosu na TE i nižih troškova. Ne treba zaboraviti da je prodajna cijena struje drastično niska (čak i sa eventualnim povećanjem cijene za par dana) I da svaki MW nešto jeftinije struje iz HE dobro dođe, bukvalno svaka se kiša pika a svaki metar akumulacije zlata vrijedi. A još više ako na berzi struja dalje poskupi raste mogućnost da se proizvedeni višak proda i ostvari zarada jer kako vidim iz rudnika i TE još nema povećanja proizvodnje. A sa niskom proizvodnjom TE veći je trošak proizvodnje (zbog višeg udjela fiksnih troškova proizvodio ti ili ne) pa onda i proizvodna cijena i onda još gori onaj gubitak zbog trenutno niske prodajne cijene struje. Tako da struja iz HE može to dosta kompenzirati ali nje nema bez kiše i akumulacije. Vidjeli smo kako se drastično mijenja dobit mostarske EP samo u zavisnosti je li sušna ili dobra godina.
brzi
Posts: 2651
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Gdje su prodajni nalozi?
Post Reply