Bosnalijek

panzer
Posts: 12082
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Pa, ne bi trebalo biti bitno ko je privatni ulagač. Svako od nas se može pojaviti u prvih 10. Važnije su sada ostale "operacije" jer ostaje državni udio i mali dioničari. Šta će oni uraditi ako im Haden ponudi 14 KM po dionici?
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by leon »

Problem koji ja vidim trenutno u Vladi FBiH i pasivnosti spram Bosnalijeka je što premijer Nikšić i nadležni resorni ministar Trhulj nisu više jedinstveni kao na početku akcije u Bosnalijeku, te se često u medijima nalaze na suprotnim stranama...
http://www.indikator.ba/ekonomija/28088 ... rgoinvestu

A što se tiče HADEN S.A. sve više vjerujem da je iza toga "mreža" sa teme komentari, obzirom da je kako sam shvatio promet izvršen preko brokerske kuće Zijada Blekića, a UniCredit je jedan od prvih koji je prebacio svoje dionice u HADEN (Aleksandar Hrkač). Po meni sve više vjerujem da oni stoje iza toga i sa prešutnim dogovorom sa Vladom FBiH, obzirom da je Vlada FBiH previše pasivna, pa je nemoguće da ne znaju tko je iza akcije HADEN-a.

Ovo je moje mišljenje, ukoliko je neka od pretpostavljenih informacija netačna, unaprijed se ispričavam
montypython
Posts: 3940
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

insider wrote:odogovor ko je Nersudin:

http://www.bhdani.com/default.asp?kat=t ... ekst_rb=16
Nisam stručnjak za likvidaciju firmi ali članak je malo čudno napisan. Ako je likvidacija onda se povjeriocima dijeli ono što u firmi ima. Ovdje je međutim predstavljeno kao da je neko u zadnji čas izvršio dokapitalizaciju ili kupnju nekretnina ili ne znam šta ali po meni pojmovi su ovdje malo pobrkani. Vjerovatno je taj Rus kupio nekretnine od firme pa se sad kad je novac legao na račun ide u likvidaciju firme koja sad više nema tu nekretninu ali ima keš.
brzi
Posts: 2625
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Bosnalijek

Post by brzi »

montypython wrote:
insider wrote:odogovor ko je Nersudin:

http://www.bhdani.com/default.asp?kat=t ... ekst_rb=16
Nisam stručnjak za likvidaciju firmi ali članak je malo čudno napisan. Ako je likvidacija onda se povjeriocima dijeli ono što u firmi ima. Ovdje je međutim predstavljeno kao da je neko u zadnji čas izvršio dokapitalizaciju ili kupnju nekretnina ili ne znam šta ali po meni pojmovi su ovdje malo pobrkani. Vjerovatno je taj Rus kupio nekretnine od firme pa se sad kad je novac legao na račun ide u likvidaciju firme koja sad više nema tu nekretninu ali ima keš.
dobro kažeš.
Čovjek piše haotično i nejasno. Kakvi su nam novinari takvi su nam i prilozi o biznisu u dnevnoj štampi.
Najčešće na stranici predviđenoj za bizis budu objavljena dva priloga a crne hronike 50 puta više.
U tekstu kaže: " Bio je spreman platiti".
Čuj bio je spreman. Znači nije više ?
Nigdje se ne spominje dokapitalizacija i nigdje se ne spominju neuspjele prodaje po javnom pozivu. Ispade našli se, dogovorili za cijenu i pazarili.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Bosnalijek

Post by Odbrana poste »

Nema u ovom tekstu o likvidaciji Slane banje nista haoticno!Haoticno je bilo sve prije postupka likvidacije.
Da pdsjetim:Dionicko drustvo prestaje ,u skladu sa zakonom i statutom:
1.Odlukom skupstine
2,Spajanjem,pripajanjem i podjelom
3.odlukom Komisije i suda
4.stecajem
Ako DD prestane na osnovu tacaka 1. i 3. gornjeg clana Zakona pokrece se postupak likvidacije.
Taj postupak je definisan odgovarajucim propisima.U slucaju iz tacke 3. Sud imenuje likvidatora.
E tu sad treba procitati onaj moj tekst o radu Agencija za privatizaciju.
Ovdje je likvidator pokazao i dokazao kako oni rade.On je nakon sto su oni budzasto prodali ovu firmu,i nakon sto su je ti kupci dobrano oglodali,istu prodao za iznos iz kojeg su se u skladu sa probisima ,svi namirili.Novinar kaze da je nesto ostalo cak i za dionicare,a oni su zadnj u redu.Vise detalja o postupku likvidacije i stecaja morate traziti negdje drugdje,ali u vlastitim postovima sigurno ne!
montypython
Posts: 3940
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

OK, da rezimiram malo ovo sto kaze Odbrana poste kojem je sve jasno ko suza. Prema cl 1 i 3 DD prestaje da postoji, a onda sud imenuje likvidatora. Likvidator sad prodaje FIRMU (koja vise, kako je receno, ne postoji) a kupac kupuje FIRMU koja ne postoji.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Bosnalijek

Post by Odbrana poste »

Likvidator ne prodaje firmu nego imovinu firme1
montypython
Posts: 3940
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Super, napredujes polako. Sad tvrdis isto sto i mi kojima je clanak nejasan. Nakon puno pompoznog pametovanja u sekundi potires sam sebe koji si tvrdio da likvidator prodaje firmu (procitaj) do toga da prodaje nekretninu sto smo tvrdili (procitaj) i prije tvog samovjerenog izliva neznanja. Procitaj sad ponovo clanak pa reci je li jasan i nedvosmislen. Ne zaboravi, mi smo govorili o clanku a ne o samom postupku likvidacije.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Bosnalijek

Post by Odbrana poste »

Ljudi,meni nije ni na kraj pameti da ovdje polemisem.Meni je ovo samo dobra informacija i nada da se kriminal i propusti Agencija za privatizaciju mogu ponekad popraviti u korist dionicara makar u stecaju ili likvidaciji firme.U najvecem dijelu dosadasnjih stecaja ili likvidacija stecajni upravnici i likvidatori bi to sve razvlacili i potrosili i ono malo sto je ostalo od imovine drustva.Ali ipak hvala vam sto mi pruzate priliku da naucim!
brzi
Posts: 2625
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Bosnalijek

Post by brzi »

@ odbrana poste
Braniš autora teksta kao da si ga ti pisao.
Kao što i on tekstom brani stečajnog upravnika.
Ako neko kaže da je XY bio spreman da plati, onda bi to značilo da se predomislio i da nije platio iz nekih razloga.
Dalje nigdje se ne spominju tri propala javna poziva za prodaju imovine pa me sve nešto dovodi u sumnju da je sve regularno.
To što se stečajni upravnik brani argumentima da je sve obaveze izmirio i da je još ostalo nešto novca za dioničare ne znači da se nije moglo bolje prodati.
I ja bi rado rasprodao imovinu mnogih gubitaša i još bi ostalo novca na računu. :roll:
Post Reply