Elektroprivreda BIH

Anoniman
Posts: 35
Joined: 26 Apr 2021, 05:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Anoniman »

Gost na BHT1 bio je Almir Becarevic,trebate pogledati.
Sto se tice EP,kaze da ne znaju prodati struju i ako je tako trebaju javno reci.
Za prvih 4 mjeseca EP posluje negativno u odnosu na proslu godinu,i u svemu tome planiraju 300 radnika zaposliti.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Pogledao. Još goleme količine populizma od g Bečarevića, da malo odmijeni kolegu Čavalića. Po njemu je jedini problem pad proizvodnje. Ne pominje naravno cijenu struje koja je niža od proizvodne i da bi, da je proizvodnja veća ustvari i gubitak bio još veći. Pravo rješenje je i veća proizvodnja i viša cijena. A što bi stado zamarao logikom i činjenicama. Kuknjava o jadnom narodu i "s naših leđa". Nula bodova, potpuno bezvrijedno.
I to nije sve, ovaj čak problematizira prelazak ovih korisnika za koje smo konstatovali da primjena kasni, sa javnog na tržišno snabdjevanje podvodeći to kao poskupljenje od više od 20 % čime se kao krši vladina odluka. Njega ne da ne zanima zašto se izgubilo onih 18 miliona KM neprimjenom od 01 01 nego on ne bi nikako ove godine zbog "odluke Vlade". Stiče se utisak da bi lik volio da gubitak EP bude što veći. Miješa kruške i jabuke jer to uopšte nije poskupljenje. Pravo bi pitanje bilo zašto su se i dosad isti šlepali pod javno snabdjevanje I zašto se I njima struja prodavala ispod proizvodne cijene. Vrlo loše I bez traga struke, samo populizam u svakoj rečenici, prosto te stid da živimo u zemlji gdje se ovakvi zovu stručnjacima
(od 1:12:25)
https://m.youtube.com/watch?v=2jfLXaoC4 ... EgdcW-aXZv
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Postoji jedan broj politikanata koji se redovno pojavljuju u javnosti. I uvijek ista priča.

Samo se nadam da će naša inicijativa imati bar neke efekte jer mi nemamo nikakvu vezu za bilo kojom politikom i čini mi se da su to shvatili. Samo ih moramo sinhronizovati da svi istovremeno djeluju jer 10% poskupljenja je za sad moguće ali moraju nastaviti.

Kako rekoh,očekujem da bi u ovom ili početkom idućeg mjeseca mogla biti skupština dioničara gdje bi im se trebalo naglasiti da su parlamentarci za poskupljenje a to će im i oni reći u ovim sedmicama.

Već će i taj loši poslovni rezultat u ovom polugodištu biti jasan dokaz šta će se desiti ako to ne urade.
brzi
Posts: 2633
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

S obzirom na pad izvoza sa 500 na 220 miliona u prva 4 mjeseca,.. vjerovatno će sve tri elektroprivrede biti u minusu.
Promjene odnosa politike prema Elektroprivredama je neizbjezna ili slijedi privatizacija.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Prvo polugodište za EPBiH će vjerovatno biti minus, to je neizbježno s obzirom na povećanje cijena uglja a nepromjenjenu cijenu struje za domaćinstva kao i neprimjenu onog prelaska sa javnog na tržišno. Situaciju će malo izvući povećanje od 20% za privredu. Takođe mnoge gluposti koje su silom nakačili u FI kako bi dobili onih 140 m minusa neće postojati ove godine. (Ja vjerujem da pravi minus nije bio veći od 40-50 miliona, ostalo su bile računovodstvene akrobacije).
Međutim drugo polugodište će biti drastično bolje, naravno ako se odobri tih 10% za domaćinstva, pa onda od avgusta počne prelazak za tržišno ovih koji su dosad bili na javnom snabdjevanju (tu je ako sam dobro shvatio +60%). Za dobar rezultat u 2. polugodištu se vjerovatno neće ni znati do marta '25 i FI tako da ako budu mudro postupali dok još bude aktuelan polugodišnji minus, mogu zatražiti jedno tiho poskupljenje od recimo 5% za pola godine. 5% je nedovoljno da populisti i mediji prave neku buku, kuknjavu i intervjue, tako da može lako proći. Pogotovo ako uz ovo sada poskupljenje bude neka vladina subvencija za "ranjive".
Ovo sve uz ostale faktore nepromjenjene, a naravno mnoge su promjene moguće, povećanje proizvodnje, povećanje izvoza jer teško da može išta gore nego prošle godine i do sada.
Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Nisam ja siguran da su akrobacije u pitanju kada govorimo o onih 142 mio KM gubitka, nego su imali troškove kao inače, ali su izostali prihodi od izvoza. S obzirom da su prva 4 mjeseca podbacili sa proizvodnjom, a da cijena nije rasla, ja očekujem polugodišnji gubitak od 50-60 mio KM, a u drugoj polovici godine (uz uslov da podignu cijene) još 20-30 mio gubitka. Dakle, u 2024. će popraviti rezultat u odnosu na prošlu godinu - neće biti minus 140 mio KM, nego "samo" 70-80 mio KM...

Treba vazda biti optimista :roll:
brzi
Posts: 2633
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Neka moja racunica je da je na 2,5 TWh za privredu zarada oko 6 feninga po KWh a na cca 3 TWh javnog snabdjevanja gubitak oko 5 feninga po KWh.
Od same distribucije bi trebali imati neki sitni plus i sve zavisi od otpisa prema rudnicima.
Neka ozbiljnija dobit bi se mogla ocekivati iduće godine kada će isporuke privredi zbog prebacivanja dijela potrošača na trzisno biti oko 2,8 TWh a JS oko 2,7 TWh.
Uz to sve je izglednije da će cijena za trzisno rasti na 100 fo 110 eura.
Uz neko domaćinsko poslovanje iduće godine bi mogli imati dobit od 100 miliona KM.
Naravno i trgovina bi im mogla donijeti desetine miliona kada bi se to radili kako treba.
one
Posts: 1737
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by one »

kad vec idete na te sastanke trebalo bi provjerit da li objekti u sklopu koncerna imaju pokriveno osiguranje od prirodnih katastrofa ili sami snose posljedice moguce stete.ako ne na termo ili hidro bar ono nesto solara sto prave
one
Posts: 1737
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by one »

Sve veći udio solarnih i vjetroelektrana i proizvodnje istiskuju fosilna goriva.

Na primjer, u travnju 2024. EU je zabilježila rekordno nisku proizvodnju energije iz fosilnih goriva i rekordno visok udio obnovljivih izvora energije u miksu električne energije, kaže Ember. U travnju je fosilna goriva prvi put proizvela manje od četvrtine električne energije u EU-u, dok je udio obnovljivih izvora energije, rekordno visok za jedan mjesec od 54%, potaknut vjetrom i suncem te oporavkom hidroenergije u usporedbi s travnja 2023., kada su suše smanjile udio hidroenergije u proizvodnji.

Proizvodnja iz fosilnih goriva u travnju 2024. pala je za 24% u odnosu na godinu ranije. Kao rezultat toga, proizvodnja fosilnih goriva u EU dosegla je najnižu mjesečnu razinu od 46 TWh.

Proizvodnja električne energije iz ugljena i prirodnog plina oštro je pala. Proizvodnja ugljena činila je 8,6% miksa električne energije u EU-u u travnju 2024., što je najniži udio ikada, dok je proizvodnja na plin činila 12,1% miksa električne energije, što je najniži udio u najmanje osam godina, prema Emberovim podacima.

Nacionalni ciljevi država članica EU-a približavaju se razinama potrebnim za ispunjavanje ciljeva bloka REPowerEU, "ali potreban je daljnji pritisak kako bi se zatvorio preostali jaz i ubrzala implementacija", napisali su analitičari Embera u prošlomjesečnom izvješću.

Prema think tanku, obnovljivi izvori su na putu da proizvedu 66% električne energije u EU do 2030., što je porast u odnosu na 44% u 2023. No to bi bilo ispod cilja REPowerEU od 72%.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Sitna buranija wrote: 03 Jun 2024, 23:19 Nisam ja siguran da su akrobacije u pitanju kada govorimo o onih 142 mio KM gubitka, nego su imali troškove kao inače, ali su izostali prihodi od izvoza. S obzirom da su prva 4 mjeseca podbacili sa proizvodnjom, a da cijena nije rasla, ja očekujem polugodišnji gubitak od 50-60 mio KM, a u drugoj polovici godine (uz uslov da podignu cijene) još 20-30 mio gubitka. Dakle, u 2024. će popraviti rezultat u odnosu na prošlu godinu - neće biti minus 140 mio KM, nego "samo" 70-80 mio KM...

Treba vazda biti optimista :roll:
Ne vjerujem da su prihodi od izvoza prethodnih godina bili osobito visoki da bi im neki pad uticao značajno na rezultat u 2023 (značajno u smislu desetina ili čak 100 nedostajućih miliona po tom pitanju). Imali su međutim poprilična rezervisanja za sudske sporove, velike sume su plaćane vanjskim dobavljačima uglja po visokim cijenama, nerad 2 bloka u TE dobar dio godine (u Kaknju mislim zbog požara, u Tz se odužila rekonstrukcija i stavljanje u pogon nakon toga). Čak je bila ovdje priča da su velike količine uglja prebačene u 2024 kako bi rezultat u 2023 bio što gori a u 2024 bolji itd. Ne znam da li je to istina ali jasno je da nije lako preći iz plusa od 100 tinjak miliona u 2021 i 2022 (ako računamo otpis) u minus od 140 m 2023 a da se naizgled ništa nije posebno promijenilo. Ne može to biti rezultat (samo) smanjenog izvoza (koji nikad i nije bio osobit, čak ni kad su cijene struje bile rekordne). To mi govori da je uložen veliki napor u pumpanje tog minusa i dramske efekte a to je teško ponoviti 2 godine uzastopno, pogotovo kad će željeti da dokažu da su sposobni. Ja recimo mislim da će prvo polugodište biti minus ali drugo veliki plus i da će na kraju 2024 biti oko pozitivne nule ili sa manjim plusom a 2025 bi trebala biti sa značajnijom dobiti, 100 m ili više.
Post Reply