Elektroprivreda BIH

Dejan118
Posts: 283
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

Kenanhr wrote: 30 May 2024, 11:47 Ne mogu reci da sam vodjen mnogim misljenjima na forumu kupio dionice, prije jer sam bio siguran da je ovo kompanija koja ne može lose poslovati.

Ipak, sto rece Warren Buffet vodite računa ko je većinski vlasnik, a u ovom slučaju to je hobotnica...

Sve u svemu, mozemo i dalje pricati o nebeskim vrijednostima dionice, ali spreman sam prodati po 15 izaci sa gubitkom, i nastaviti dalje sa nekim drugim investicijama.

Ja sam izasao i usao u HETR na Blberzi. Cisto u Hidroelektranu ali posle gidinu dana zanemarljivo bolja situacija. Bilo bi puno bolje da sam bar dio ulozio u ELDO ili HELV. U svakom slucaju i dalje sam dugorocno optimista elektroprivtlrede ce morati jednog dana vrijediti
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ovo je zvanična verzija

Operator distributivnog sistema JP Elektroprivreda BiH je u skladu s novim Zakonom o električnoj energiji Federacije BiH (“Službene novine Federacije BiH”, broj: 60/23), utvrdio listu malih kupaca i listu kupaca od posebnog društvenog značaja, koji zadržavaju pravo na korištenje javne usluge snabdijevanja električnom energijom. Pored navedenih, pravo na javnu uslugu snabdijevanja imaju i kupci iz kategorije domaćinstva.

Kupci koji nisu na listi malih kupaca i listi kupaca od posebnog društvenog značaja, izuzev domaćinstava, pravo na javnu uslugu snabdijevanja kod JP Elektroprivreda BiH gube od 01.09.2024. godine, i u obavezi su da do tada pronađu snabdjevača na tržištu električne energije, o čemu će do kraja maja 2024. godine biti obaviješteni od strane JP Elektroprivrede BiH u svojstvu javnog snabdjevača.

Kupcima koji gube pravo na javnu uslugu snabdijevanja, JP Elektroprivreda BiH će u svojstvu tržišnog snabdjevača u periodu od 03. juna do 31. augusta 2024. godine, dostaviti ugovore o snabdijevanju električnom energijom za tržišno snabdijevanje, koji će biti kreirani po istim kriterijima za sve kupce.

Imajući u vidu da je u navedenom periodu potrebno kreirati značajan broj ugovora, Elektroprivreda BiH upućuje molbu kupcima da se za ove potrebe ne obraćaju s pojedinačnim zahtjevima, uz poziv za strpljenje i zahvalnost na razumijevanju.

brzi
Posts: 2631
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Na osnovu ovog zahtjeva upućenog FERK-u sracunao sam da sa ostale potrosnje JS na trzisno prelazi preko 20.000 korisnika sa ukupnom potrosnjom od 390 GWh i finansijskim efektom od 28 miliona. Dakle vise od 18 miliona je ispusteno zato sto to nije uradeno sa 01.01.2024.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Šta je ovo? Svi odjednom progledali....

Profesor na Fakultetu elektronike u Tuzli Mirza Kušljugić ne može da predvidi do kada će trajati svojevrsna solaromanija.

Pored dostupnog zemljišta investitorima ide na ruku i to što su cijene kompletne opreme za fotonaponske elektrane u stalnom padu, a najviše su pale cijene fotonaponskih panela.

U svakom slučaju upozorava na potencijalne rizike sa kojima će se suočiti investitori.

„Jedan od glavnih rizika je plasman struje pogotovo za veće elektrane. Moraće imati kvalitetne ugovore o otkupu, a na tržištu je zbog velike proizvodnje došlo do negativnih cijena energije“, kaže Kušljugić.

On kaže da na domaćem tržištu osim Elektroprivrede BiH, druge dvije elektroprivrede nemaju previše potrebe za kupovinom struje, pa se izvoz nameće kao jedina opcija.

„Ostaje pitanje da li to možete prodati vani, a to ide sve teže jer se velike količine solarnih panela i elektrana stavljaju u opticaj u Sloveniji i Hrvatskoj“, rekao je on.

Prema njegovim riječima država je pustila da se ova oblast stihijski razvija bez puno kontrole, zbog čega upozorava na potencijalni balon koji bi u jednom momentu mogao da pukne.

Podsjetiću vas na neuspješne priče oko smilja u Hercegovini i malina u Posavini. Ovo je na papiru jedan balon. Ipak mislim da će tek 10 do 15 odsto svih najavljenih komercijalnih projekata biti završeno“, zaključio je Kušljugić.
Finasijski gledano biće totalni haos i teško za upravljati novčanim tokovima.

Ali još gora će biti situacija sa tehničke strane i uspostave stabilnog energetskog sistema.
one
Posts: 1735
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by one »

mreza ce se morati digitalizovat tj. postat smart grid.osim toga u eu se vec pocinju koristiti kablovi na bazi keramike i jos nekih primjesa jer su se pokazali ucinkoviti kod smanjenja gubitaka na mrezi a osim toga su daleko jeftiniji od bakrenih kablova
one
Posts: 1735
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by one »

Elkombar
Posts: 154
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Elkombar »

panzer wrote: 31 May 2024, 18:15 Šta je ovo? Svi odjednom progledali....

Profesor na Fakultetu elektronike u Tuzli Mirza Kušljugić ne može da predvidi do kada će trajati svojevrsna solaromanija.

Pored dostupnog zemljišta investitorima ide na ruku i to što su cijene kompletne opreme za fotonaponske elektrane u stalnom padu, a najviše su pale cijene fotonaponskih panela.

U svakom slučaju upozorava na potencijalne rizike sa kojima će se suočiti investitori.

„Jedan od glavnih rizika je plasman struje pogotovo za veće elektrane. Moraće imati kvalitetne ugovore o otkupu, a na tržištu je zbog velike proizvodnje došlo do negativnih cijena energije“, kaže Kušljugić.

On kaže da na domaćem tržištu osim Elektroprivrede BiH, druge dvije elektroprivrede nemaju previše potrebe za kupovinom struje, pa se izvoz nameće kao jedina opcija.

„Ostaje pitanje da li to možete prodati vani, a to ide sve teže jer se velike količine solarnih panela i elektrana stavljaju u opticaj u Sloveniji i Hrvatskoj“, rekao je on.

Prema njegovim riječima država je pustila da se ova oblast stihijski razvija bez puno kontrole, zbog čega upozorava na potencijalni balon koji bi u jednom momentu mogao da pukne.

Podsjetiću vas na neuspješne priče oko smilja u Hercegovini i malina u Posavini. Ovo je na papiru jedan balon. Ipak mislim da će tek 10 do 15 odsto svih najavljenih komercijalnih projekata biti završeno“, zaključio je Kušljugić.
Finasijski gledano biće totalni haos i teško za upravljati novčanim tokovima.

Ali još gora će biti situacija sa tehničke strane i uspostave stabilnog energetskog sistema.
A zato cijena zemljista sa 1.5 KM/m2 ode preko 20 KM/m2.
brzi
Posts: 2631
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://www.poslovni.hr/europska-unija/ ... je-4443679

584 milijarde ulaganja u mrezu, povećanje potrošnje el. energije do 2030. za 60%.
Ko bude imao za prodati u vecernjim satima i zimi taj će diktirati cijenu.
Cijena mrezarine će sigurno rasti.
brzi
Posts: 2631
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Sutra cijena izmedu 90 i 210 eura, nema jeftine struje radnim danom.
one
Posts: 1735
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by one »

koliko sam ja dokucio buducnost el energije je vezana za stare projekte nikole tesle i nece se placati ni eurima ni dolarima nego saginjanjem glave
sva silna ulaganja su radi zaduzivanja a visoke cijene struje ce biti radi stvaranja nezadovoljstva
Post Reply