Elektroprivreda BIH

Trezvenjak
Posts: 122
Joined: 24 Jan 2023, 12:00

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Trezvenjak »

Truba wrote: 30 May 2024, 10:39
novi wrote: 29 May 2024, 22:51 imam ovih dionica i htio sam nesto napisati ali me sramota, ono fuj, ima potencijal ali u drugoj drzavi, prodat necu jer sam shkrt ali za zaradu ovo mi je odlozeno na 10 20 godina, truba sori svi smo se zajebali, ali ima ovih sto postaju 20 puta dnevno i kontaju da ce to donjeti pare,
Da i mene sramota vec sam 2 dividende mogo dobit dasam isa prema prvobitnom planu o 5 vrsta dionica ali sam skoro sve preusmjerio ovdje na konto vaseg pisanja
Svi smo se zajebali ali zbog mene nije niko
Tuzite sudu upravu, nadzorni i vecinskog vlasnika i ako se dokaze da su nacinili stetu po EP BIH od x stotina miliona KM, onda se kao dionicar mozete naplatiti ovisno o broja dionica. Put je dug, ali je i zatezna kamata fina. Ubijanje EP BIH nece prestati pisanjem po forumu.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

A evo šta je taj isti Jerlagić govorio 2022. g.
"Naš sagovornik podvlači kako domaćinstva u BiH imaju nisku cijenu struje..."... "Cijena struje u BiH i Srbiji su najniže u Evropi." ...."Zato mislim da možemo očekivati, kovertiram ovu svoju procjenu, povećanje cijene električne energije u FBiH u 2023. za domaćinstva za 20 do 30 posto"
https://faktor.ba/bosna-i-hercegovina/a ... ekt/134983
Dakle isti taj čovjek, koji je prije 2 godine tvrdio da je cijena struje niska, da očekuje porast od 20-30% u 2023. godini, nakon što toga porasta nije bilo ali je bilo inflacije od 20% i porasta cijena uglja od čini mi se 35% (što bi značilo da bi trebalo biti i po njegovoj procjeni normalno da struja poraste i 40-50%), taj isti čovjek ni 2 godine kasnije tvrdi da je povećanje cijena "preko leđa građana" i da bi eventualno trebalo biti 2-3 procenta (a ne više 20-30% +inflacija+povećanje cijene uglja). Jasno se može vidjeti koja je hipokrizija u pitanju i koliko vrijedi riječ naših "stručnjaka".
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

novi wrote: 29 May 2024, 22:51 imam ovih dionica i htio sam nesto napisati ali me sramota, ono fuj, ima potencijal ali u drugoj drzavi, prodat necu jer sam shkrt ali za zaradu ovo mi je odlozeno na 10 20 godina, truba sori svi smo se zajebali, ali ima ovih sto postaju 20 puta dnevno i kontaju da ce to donjeti pare,
Ja mislim da je pisanje po forumu mnogo važnije nego se možda čini. Kad izađe članak npr na klixu o cijeni struje javi se po 100 plaćenika i botova koji bi da režu vene jer će im djeca krepati od gladi i praviće nerede ako struja poskupi za 5 KM. Iako dnevno popiju više kafe i cigareta nego je to mjesečno poskupljenje. Dakle lažu. I na taj način potiho, zajedno s medijima, prave pritisak na vlast koji se onda jasno vidi u strahu da poveća cijenu i kad je to neophodno. Dakle pisanje uspjeva. S druge strane ne vidim takav sličan pritisak malih dioničara u drugom racionalnom i proekonomskom smjeru. Jer rijetko vidim u komentarima suprotno mišljenje pomenutom iako JPESR ima 2600 dioničara sa 10ak hiljada članova porodica i to ne brojeći one koji posredno imaju dionicu preko ZIFova. Međutim isti su nevjerovatno pasivni. A lično mislim da je i ovu korekciju cijene u dobroj mjeri izazvala aktivnost upravo tih članova koji su se malo više angažovali i pišu po 20 postova na dan, organizuju i iniciraju sastanke i prisustvuju istim, izlažu činjenice otvaraju oči nadležnim i sl. Nažalost, jer možda ne bi morali pisati "20 postova na dan" da se i drugi uključe. Ovo opet ne isključuje ni tužbu ni svaki drugi oblik borbe za svoja prava.
Kenanhr
Posts: 10
Joined: 27 Mar 2024, 17:03

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Kenanhr »

Ne mogu reci da sam vodjen mnogim misljenjima na forumu kupio dionice, prije jer sam bio siguran da je ovo kompanija koja ne može lose poslovati.

Ipak, sto rece Warren Buffet vodite računa ko je većinski vlasnik, a u ovom slučaju to je hobotnica...

Sve u svemu, mozemo i dalje pricati o nebeskim vrijednostima dionice, ali spreman sam prodati po 15 izaci sa gubitkom, i nastaviti dalje sa nekim drugim investicijama.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Onda su pogrešno postavljeni parametri odnosno posloženi faktori kod ulaganja.

Najmanje deset godina cijena dionice i poslovanje su dva odvojena svijeta. Nema apsolutno nikakve korelacije. Jer da ima, ne bi cijena bila 8 KM kada su isplaćivali preko 2 KM po dionici, niti bi bila 13 KM kada je firma zarađivala desetine miliona i do prije par godina na računima akumulirala preko 350 miliona KM.

Jedini parametar je skoro besplatna dionica u odnosu na vrijednost imovine koja stoji iza nje. Da se zanemari sva imovina u termoelektranama, vrijednost hidro i vjetroelektrana u posjedu EPBIH je najmanje 3,5 milijardi KM tj preko 100 KM po dionici
I svako ko je ulagao u ove dionice morao je ulagati prema tom faktoru a on bi pokazao da će se morati čekati da se imovina, koja ne može nestati jer niko ne može ukloniti 550 instalisanih megavata u hidro i vjetroelektranama.

I uvijek se govorilo da nema jasan termin kada će se ta imovina provrjednovati kroz dionice tako da je bilo nelogično očekivati da se za par godina zaradi 300-400%. Nekad će sigurno biti jer je većina emitenata prije ili kasnije provrjednovana iako su im dionice jedno vrijeme bile vrlo jeftine.

Ovdje nisu jeftine, ovdje su skoro besplatne. Ali to besplatne ima svoju cijenu kroz neodređeni rok čekanja.

Što se tiče naših aktivnosti, one su usmjerene na naredne godine poslovanja jer je cilj da se svima koji utiču na poslovanje pokazati da se više neće mirno gledati na ono što oni rade. Kako upravi, tako i parlamentarcima i nadam se FERKu jer su svi oni odgovorni za poslovne rezultate.
brzi
Posts: 2631
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Prije par dana vozim autoputem od Sarajeva prema Zenici i prolazim pored TE Kakanj i Cementare Kakanj i razmisljam,.. da dovodeš nepismena covjeka i pokazeš mu ta dva objekta i pitaš koji vise vrijedi,.. sta bi odgovorio?
A Cementara Kakanj ne samo da trenutno vrijedi vise od TE Kakanj nego i od obe TE i sve tri HE i svih distribucija i distributivne mreze.
A racunovodstveno je Elektroprivreda vrijednija 20 puta i da se sutra prodaju razlika bi bila i veća.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

@kenanhr
Jasno je da je ova cijena zaslugom mnogih toliko utjerana u zemlju da mnogima može izgledati depresivno. Fondovi su prodavali da bi se oprao novac, državni administrativci su "štitili narod", menadžeri u EP svoje fotelje itd. Međutim realno cijena je toliko utjerana u zemlju da I najmanja pozitiva može izazvati promjenu sentimenta. Uz ovo što Panzer reče da je stvar dugoročna (dugoročnija nego bi mi željeli) mislim da i kratkoročno ima pozitivnih mogućnosti za rasplet. Ako se usvoji ova korekcija cijene, nakon 9 godina, a ne bude značajnijeg istresanja fondova, mislim da je sasvim moguće da se trend zaokrene a potražnja značajno pojača (što se već nazire a zahtjev još nije ni odobren). A onda ide brzo, doživio sam to i na mnogo lošijim dionicama od JPESR. Ne bi me čudilo da se cijena koju pominješ dostigne za mjesec dva nakon odobrenja nove cijene struje. A pitanje je onda gdje i kad bi to stalo.
one
Posts: 1735
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by one »

trebat ce tu jos mozda par godina da krupni dogadjaji produ pa da se sve isplati..recimo da se sase integrise u zagrebacku berzu...
brzi
Posts: 2631
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

montypython wrote: 30 May 2024, 12:33 @kenanhr
Jasno je da je ova cijena zaslugom mnogih toliko utjerana u zemlju da mnogima može izgledati depresivno. Fondovi su prodavali da bi se oprao novac, državni administrativci su "štitili narod", menadžeri u EP svoje fotelje itd. Međutim realno cijena je toliko utjerana u zemlju da I najmanja pozitiva može izazvati promjenu sentimenta. Uz ovo što Panzer reče da je stvar dugoročna (dugoročnija nego bi mi željeli) mislim da i kratkoročno ima pozitivnih mogućnosti za rasplet. Ako se usvoji ova korekcija cijene, nakon 9 godina, a ne bude značajnijeg istresanja fondova, mislim da je sasvim moguće da se trend zaokrene a potražnja značajno pojača (što se već nazire a zahtjev još nije ni odobren). A onda ide brzo, doživio sam to i na mnogo lošijim dionicama od JPESR. Ne bi me čudilo da se cijena koju pominješ dostigne za mjesec dva nakon odobrenja nove cijene struje. A pitanje je onda gdje i kad bi to stalo.
Prije dvije godine je u dvije sedmice išla sa 14 KM na 22 KM.
Cijena ispod 15 je totalno van pameti pa i ispod 30.
Tu kad je prešla 20 nisam ni pomislio da prodam dio dionica.
Truba
Posts: 450
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

Znate moje razmisljanje
Ono sto vi kazete vjencanje s dionicama i ostavinska
Zato mi je dividenda preca
I bas ubodem 3 od 5 koje ne daju
A one dvije koje sam planirao kupiti a ne kupim oni daju
Post Reply