Elektroprivreda BIH

brzi
Posts: 2625
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Tesko pitanje.
U ovom zahtjevu Elektroprivrede opet ima gresaka, od pogresno iskazanih procenata do pogresno popunjenih tabela.
Postoji neki manji rizik da opet bude vraćen zahtjev, da se urade ispravke.
Od FERK-a bi trebalo traziti da urade svoj posao i da nađu nacin da u sto kraćem roku, maksmalno godinu dana prodajnu cijenu za JS usklade sa proizvodnom odnosno nabavnom.
Ova cijena je damping cijena, cijena monopoliste.
Sto nije u skladu ni sa Zakonom o elektricnoj energiji ni sa propisima FERK-a.
panzer
Posts: 12082
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

brzi wrote: 29 May 2024, 15:56
Od FERK-a bi trebalo traziti da urade svoj posao i da nađu nacin da u sto kraćem roku, maksmalno godinu dana prodajnu cijenu za JS usklade sa proizvodnom odnosno nabavnom.
Radi ovog i pitam. Može li uprava na skupštini dioničara potvrditi da će nastaviti dizati cijenu u narednih godinu dana? Šta će uraditi FERK kada odobri 10% a cijena opet ostane ispod proizvodne. Moraju reagovati po službenoj dužnosti.


Što se tiče dividende, možda su trenutno odgodili isplatu dividende ali to je zakonsko pravo svakog dioničara i iznos će se akumulirati dok ne odluče isplatiti. Hoće li do kraja godine ili iduće godine to je do njih ali moraju isplatiti.
Sabur2
Posts: 1888
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Jesam li dobro upratio da je doslo do imenovanja novih članova FERK?
panzer
Posts: 12082
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Bila je promjena ali svakako se ne bi tražila revizija prošlih godina nego reagovanje i upozorenje za naredne mjesece i godine.
Sitna buranija
Posts: 2091
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Treba FERK-u priprijetiti i krivičnom prijavom zbog nesavjesnog rada i zloupotrebe položaja nevršenjem službene dužnosti...
Anoniman
Posts: 35
Joined: 26 Apr 2021, 05:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Anoniman »

Da li je bila skupstina danas,i kako je prosla.
novi
Posts: 178
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: Elektroprivreda BIH

Post by novi »

imam ovih dionica i htio sam nesto napisati ali me sramota, ono fuj, ima potencijal ali u drugoj drzavi, prodat necu jer sam shkrt ali za zaradu ovo mi je odlozeno na 10 20 godina, truba sori svi smo se zajebali, ali ima ovih sto postaju 20 puta dnevno i kontaju da ce to donjeti pare,
panzer
Posts: 12082
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Stručnjak za energetiku Nihad Harbaš, s druge strane, kaže za "Avaz“ da trenutne cijene električne energije za domaćinstva, koje zbog čuvanja socijalnog mira nisu mijenjane godinama, ne odražavaju stvarne troškove proizvodnje struje, posebno iz uglja.

- Takvo poslovanje dovelo je ovo javno preduzeće do velikih gubitaka, čak i neodrživosti ako ne dođe do poskupljenja. Ovo je neizbježan potez, kako ne bismo imali novi slučaj BHRT-a, otkaza i prestanka snabdijevanja električnom energijom.
Treba voda doći, ne do grla nego, preko usta da bi počeli pričati ovako.
Truba
Posts: 446
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

novi wrote: 29 May 2024, 22:51 imam ovih dionica i htio sam nesto napisati ali me sramota, ono fuj, ima potencijal ali u drugoj drzavi, prodat necu jer sam shkrt ali za zaradu ovo mi je odlozeno na 10 20 godina, truba sori svi smo se zajebali, ali ima ovih sto postaju 20 puta dnevno i kontaju da ce to donjeti pare,
Da i mene sramota vec sam 2 dividende mogo dobit dasam isa prema prvobitnom planu o 5 vrsta dionica ali sam skoro sve preusmjerio ovdje na konto vaseg pisanja
Svi smo se zajebali ali zbog mene nije niko
montypython
Posts: 3940
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... sto-957826
Nisam nikad ni pomišljao da ću se složiti s Harbašom a kritikovati Jerlagića kojeg sam prije par puta (nažalost) hvalio, ali eto dođe i taj čas. Gledam članak u Oslobođenju i naslovnicu "Opet poskupljuje struja" i podnaslov "Povećanje cijena struje u pravilu prate i poskupljenja ostale robe". Pri čemu je oboje netačno. Ne može poskupiti OPET ako prvi put i nije poskupila jer je zahtjev odbijen. Ili je krajnje manipulativno ili "novinarka" i ne zna da nije bilo nikakvog poskupljenja. Drugo, poskupljenje struje za domaćinstva NE poskupljuje ostale robe, ne uzrokuje inflaciju. Naprotiv smanjenje kupovne moći (mada je u ovom konkretnom slučaju zanemarivo (račun viši za 5-6 KM na prosječnu platu od 1330 KM), smanjuje potražnju za drugim robama te u stvari smanjuje inflaciju i cijene tih drugih roba. U SAD npr FED se bori protiv inflacije tako da pokušava da smanji standard građana i navede ih da manje troše. Poskupljenje privredi je druga priča jer firme mogu da prenesu porast troškova na cijene i time povećaju inflaciju, ali ovdje govorimo o domaćinstvima koja porast NE MOGU prenijeti nikome.
Toliko o (ne)znanju i logici gđe Busnov autorice članka.
Što se tiče samog članka u kojem se iz duboke pozadine javio g Jerlagić, razočaravajuće je koliko je tu populizma, skoro pa više od Čavalića. Ne bih ni da komentarišem, vidite sami. Očito je štićenje mase od cijena struje popularan sport i niko ne može da odoli pa ni sam Jerlagić koji dobro zna da nikakva proozvodnja uglja ne može nadokanditi to da se struja prodaje ispod proizvodne cijene 30-40 % ali eto to je tako primamljivo reći.
Post Reply