Elektroprivreda BIH

Truba
Posts: 445
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

znaci ide dividendić

ide već godinama samo nikakoda da legne
Truba
Posts: 445
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

brzi wrote: 28 May 2024, 23:09 Mediji pisu sta hoće i kako hoće.
novinar danas piše o titu, sutra o džeki, prekostra o rezoluciji, onda o misi za blajburg, pa o karleuši i onda dobije vijest da napiše o poskupljenju struje

treba i njih razumjeti...ali i ne uzimati za ozbiljno
panzer
Posts: 12080
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Kod EPBIH bar organizuju normalne skupštine sa konkretnim odlukama pa će i usvajanje izvještaja za predhodne godine i obavezna odluka od isplati preostale dividende doći na red.
montypython
Posts: 3937
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Pitam se, je li moguće da je ovaj pad proizvodnje struje od početka godine, iz članka sa prethodne stranice, bio možda uzrokovan time da je sredinom dana struja na berzi znala biti ekstremno jeftina zbog hiperprodukcije solara uj Evropi pa su naši možda i uvozili da bi se štedili resursi (i ugalj i voda) i koristili kad struja na berzi poskupi. Ne znam, nagađam. Evo npr za danas na nosbih grafu potrošnje vidi se da kriva planirane proizvodnje ide ispod planirane potrošnje i to baš sredinom dana (za oko 200 MW) nekoliko sati, što bi značilo da tada planiraju uvoz. A u tom trenutku na HUPXu se vidi da je struja oko 60 E/MWh )(išla je ona i mnogo niže prethodnih par mjeseci, i ispod nule) dok prije i poslije toga prelazi 100 pa i 150. Inače, cijene na berzi se lagano popravljaju zadnjih dana.

https://www.nosbih.ba/bs/ees/graf-potrosnje/
https://hupx.hu/en/
panzer
Posts: 12080
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ma nije bilo čestitih padavina mjesecima. To je jedini razlog, nema tu plana niti se birokrate trude da budu efikasni.
brzi
Posts: 2624
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Sad sa ovim novim zahtjevom Elektroprivreda nam je dala još jasniju sliku i tačnije brojke u slučaju tužbe.
Prosječna proizvodna cijena je 12,1 fening a najniža opcija sa najmanjom mogućom količinom iz TE je 10,33 feninga pa kad se pomnože sve ove količine i cijene dobijemo gubitak na JS u prvih 7 mjeseci od 54 miliona u odnosu na najpovoljniju opciju ili 85 miliona u odnosu na prosječnu proizvodnu cijenu.
Dakle bit ćemo oštećeni blizu 3 marke po dionici samo u ovih prvih 7 mjeseci.
panzer
Posts: 12080
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

montypython wrote: 28 May 2024, 11:43
panzer wrote: 28 May 2024, 11:23 I prođe osam mjeseci a drug edisej ništa ne uradi. To je bar 20 miliona KM gubitka po pitanju prebacivanja firmi na tržišno snabdijevanje.
Zar to nije trebalo automatski od nove godine? I ako da, ko sankcioniše to što nije sprovedeno i što firma faktički ima gubitak zbog toga? Ima li tu FERKa?
Evo, tek danas dolazi obavijest da firme gube pravo na javnu uslugu i da moraju preći na tržišno snabdijevanje. Krajnji rok je 31.08. ove godine što znači da iako je još prošle godine donesen propis o prelasku oni su izgubili skoro godinu dana i desetine miliona KM prihoda.
panzer
Posts: 12080
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Pitanje.

Da li odmah tražiti sastanak sa FERKom ili sačekati skupštinu EPBIH na kojoj će se usvajati izvještaj za 2023. Ja očekujem da će biti već naredni mjesec.
Sitna buranija
Posts: 2086
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 29 May 2024, 15:23 Pitanje.

Da li odmah tražiti sastanak sa FERKom ili sačekati skupštinu EPBIH na kojoj će se usvajati izvještaj za 2023. Ja očekujem da će biti već naredni mjesec.
Treba tražiti sastanak odmah, a dok se on realizuje možda u međuvremenu i budu polugodišnji izvještaji. Svakako imamo argument od 140 mio gubitka iz prošle godine.

P.S. Ne znam zašto si uvjeren u isplatu dividende kada su eksplicitni bili na skupštini da je neće isplaćivati. Zato sam i reagovao na skupštini, ima u zapisniku. Mislim da će oni iz vlade i dalje davati subvencije određenim kategorijama, a ovi u EPBiH će i dalje knjižiti potraživanja po tom osnovu, a isplata će biti nekad kada se stvore uslovi. Možda...
montypython
Posts: 3937
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

https://www.epbih.ba/novost/40553/-ferk ... pravilnika

A ovo je iz drugog saopštenja EP: "Podsjećamo da je FERK, kada je riječ o modelu s tri tarife, stava kako je predložena plava tarifa (potrošnja od 268 do 1.000 kWh) veća za više od 50% u odnosu na zelenu tarifu (potrošnja do 268 kWh), što je vezano samo za energiju, bez uključivanja mrežarine. Međutim, analiza Elektroprivrede BiH je pokazala da je stvarna razlika daleko manja kada se uključi i mrežarina.
Pored greške u obračunu prosječne razlike u cijeni koja bi nastala predloženim povećanjem uz tri tarife, FERK je propustio da samostalno predloži povećanje, odnosno usklađivanje cijena, na što ga propisi obavezuju.
"

Na možeš da vjeruješ u FERKU nisu bili u stanju da naprave obični račun. Ne postoji potrošnja u plavoj tarifi gdje bi račun bio veći za 50%. Uzeo sam granični slučaj (ne čak ni prosječni) za potrošnju od 1000 KWh i ispada mi svega 17,4% viši (193,3 prema 164,5 KM) od računa "po starom" a to je kad bi se sve računalo kao zelena zona tj bez poskupljenja. To s mrežarinom. Kad bi uzeli bez mrežarine tj samo potrošena struja sa mjernim mjestom izlazi mi 35% (94 KM prema 69,4 KM), dakle ni blizu 50% i bez mrežarine. Šta su oni radili, gledali su odnos jedinične vrijednosti cijene za plavu i zelenu tarifu (0,1 prema 0,0664) što je ludilo jer su zaboravili da i onaj u plavoj tarifi troši prvih 268 KWh bez poskupljenja. Ne može se gledati jedinična cijena. Kakvi amateri i nesposobnjakovići, treba taj FERK dobro protresti i podijeliti otkaze. A tačno je i ovo da u FERKU samostalno ne rade ništa, trebali su 5 x u zadnjih 9 godina sami predložiti korekciju cijena.
Ispada da je najveća graška EP bila što nisu poskupili i onu zelenu tarifu do 268 KWh bar za 10%, onda bi razlika između zelene i plave bila manja i sve bi bilo OK.
Post Reply