Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 3928
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

panzer wrote: 27 May 2024, 20:03 Mislim da Čavalić ovaj put neće reagovati. Danas kaže da nije protiv poskupljenja ali je bio protiv pogrešnih blok tarifa

I on je za linearno poskupljenje svima od 10% za početak. I svjestan je mora ići ukupno za 30% a koliko sam shvatio između redova u čestom je konktaktu sa Buljubašićem.

Bolje bi mu bilo da je bio u kontaktu s nama i čitao šta ovdje piše. Buljubašić u 3 intervjua s medijima, kad je imao sve vrijeme svijeta da obrazloži poskupljenje, nije spomenuo da je prodajna cijena niža od proizvodne I da nije dizana 9 godina. Niti da je drastično povećana cijena uglja. Niti je spomenuo inflaciju od 20 % za 2 godine. Niti je spomenuo potrebu za investicijama. Što ne znači da mislim da je Čavalić I za atom stručniji od Buljubašića.
brzi
Posts: 2606
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://www.klix.ba/biznis/privreda/nak ... /240527183

Kazu novo poskupljenje, . Znaci bilo je već jedno.
panzer
Posts: 12063
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Kako god. Nadam se da će se ipak svi pokrenuti i da su shvatili da je situacija kritična. Već će krenuti ozbiljniji kontakti sa vladom entiteta i upravom EPBIH. A i uprava firme će shvatiti da mi nismo januarski slučajni prolaznici.

Po prvi put su parlamentarci shvatili da se mora slijediti zdrava logika jer uopšte nisu znali zašto je EPBIH u minusu.
Uprava kada objašnjava, objašnjava na način koji su nama objašnjavali. Samo birokratija, samo metodologija, samo procedura i sve ono za šta razlog da ne urade ništa.

Danas smo crtali dva plus dva. I ovaj put su shvatili.

Jedino Arnel Isak nije.
pistol
Posts: 26
Joined: 14 Dec 2023, 13:23

Re: Elektroprivreda BIH

Post by pistol »

brzi wrote: 27 May 2024, 21:01 https://www.klix.ba/biznis/privreda/nak ... /240527183

Kazu novo poskupljenje, . Znaci bilo je već jedno.
Ne bih se zacudio da to tako bude interpretirano za par dana :lol:

"NAKON PROŠLOG POVECANJA CIJENA STRUJE PO TARIFAMA SADA IDE I LINEARNO" :lol: :mrgreen: :mrgreen:
Anoniman
Posts: 35
Joined: 26 Apr 2021, 05:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Anoniman »

montypython wrote: 27 May 2024, 20:08 Pa penzioneri koji su blok tarifom mogli nešto i uštediti sada neće, ispada da će oni finansirati "višečlane porodice" koje rasipaju i npr vlasnike toplotnih pumpi koji imaju 10-15 hiljada KM da to kupe ali Im skup račun od 70 KM . Sirotinja plaća da bogati ne bi imali previsok račun. Bravo Čavalić nadmašio si Superhika iz Alana Forda koji je krao sirotinji i nosio to bogatima.
Cavalic ocigledno se borio za sebe,nece me iznenaditi ako je aktivirao toplotne pumpe.
Mora se od neceg krenuti,mislim na ovo poskupljenje 10%.
Mozda nakon ovog uvedu i blok tarife ili bude 2x po 10% linearno.
Za ovo poskupljenje koje ce koliko-toliko pomoci EP u finansiranju mozemo zahvaliti najvise dionicarima jer su oni bukvalno otvorili oci ovoj novoj upravi EP.
dogecoin
Posts: 15
Joined: 28 Dec 2021, 09:26

Re: Elektroprivreda BIH

Post by dogecoin »

panzer wrote: 27 May 2024, 21:24 Kako god. Nadam se da će se ipak svi pokrenuti i da su shvatili da je situacija kritična. Već će krenuti ozbiljniji kontakti sa vladom entiteta i upravom EPBIH. A i uprava firme će shvatiti da mi nismo januarski slučajni prolaznici.

Po prvi put su parlamentarci shvatili da se mora slijediti zdrava logika jer uopšte nisu znali zašto je EPBIH u minusu.
Uprava kada objašnjava, objašnjava na način koji su nama objašnjavali. Samo birokratija, samo metodologija, samo procedura i sve ono za šta razlog da ne urade ništa.

Danas smo crtali dva plus dva. I ovaj put su shvatili.

Jedino Arnel Isak nije.
:lol: :lol: :lol: :lol:
grovnica
Posts: 52
Joined: 06 Jul 2020, 19:40

Re: Elektroprivreda BIH

Post by grovnica »

gospodo, nakon prospavane noći, mogu samo zaključiti da zbog nedostatka znanja i volje, u upravljanju državom i preduzećem, naš najbolji adut je sud.
ostalo što je napisao panzer sam saglasan.
panzer
Posts: 12063
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Realno, od parlamentaraca nije ni bilo očekivati već znaju i da su ušli u suštinu. Imaju oni milion stvari o kojima nešto razglabaju.

Uprava firme im je još davno trebala objasniti, kako parlamentu tako i vladi FBIH. Ali uprava se ne trudi pošto su svi skupa, sa vladom, političari. Juče sam nakon zadnje sjednice Kadriji Hodžiću rekao da je uprava EPBIH samo izvršioc naredbi i nikakav incijator tako da vlast mora uticati odnosno ohrabriti upravu da uradi ono što zdrava logika nalaže.
brzi
Posts: 2606
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

U ovim tabelama na jednom mjestu se može vidjeti da je u kategoriji ostala potrošnja tarifna grupa II bilo 51,500 mjernih mjesta i da se taj broj smanjuje na 36.800. To je tih cca 15.000 firmi koje imaju preko 50 uposlenih ili ostvaruju veći promet i koji gube pravo na javno snabdjevanje.
I u tarifnoj grupi I se smanjuje broj korisnika sa 5.800 na 1.800 i u tarifnoj grupi V se smanjuje broj mjernih mjesta sa 7.400 na 6000. Znači ukupno oko 20.000 korisnika se prebacuje na tržišno snabdjevanje.
panzer
Posts: 12063
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

I prođe osam mjeseci a drug edisej ništa ne uradi. To je bar 20 miliona KM gubitka po pitanju prebacivanja firmi na tržišno snabdijevanje.
Post Reply