Solana Tuzla

panzer
Posts: 12367
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Solana Tuzla

Post by panzer »

I ja tako nešto pretpostavljam ali ljudi u solani su me ubjeđivali u suprotno. Vidjet ćemo.

Sad, ako je tako nešto planirano, zašto onda kupuju ovo ovako. Neka sačekaju da riješe Klas i onda neka uzmu ovo "kako pretpostavljamo".
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Solana Tuzla

Post by proleter »

Sića je ovo za njih očigledno, a lovu za Klas su vjerovatno osigurali.
Možda bude nešto premije iznad 20 KM, ali ne puno u najboljem scenariju.
Do tada će zobati ovo od 19- 20 KM.
Ne sekiraj se za ovu ekipu, pokazali su da znaju.
Za male dioničar pak nema dobrih nagovještaja.
Da ja imam dionice Solane prodao bih njima po 19,5 i pokušao da izvučem u kešu razliku (par KM po dionici), ako bi oni htjeli, naravno.
Onda bih uzeo neke obveznice ratnih potraživanja i mirno spavao.
Muhamed Zornić
Posts: 3
Joined: 10 Mar 2014, 17:09

Re: Solana Tuzla

Post by Muhamed Zornić »

Objavljen je Poziv za 19. Skupstinu dd Solana za 23.04.2014 ,a to znači da je poznata raspodjela dobiti od 1,8 milina na fond rezervi i na akumuliranu dobit u omjeru 70% : 30% .
Info.. za proletera i istomisljenike, da je na 18. Izbornoj Skupstini dd Solana odrzanoj 22.01.2014 kvorum bio preko 73% bez značajnijih većih dionicara koji posjeduju cca 20% i vise. To znači da se priblizno tacno moze zakljuciti koliko koje grupacije posjeduju vlasnistva u dd Solani. Potpuno sam uvjeren da ni jedna grupacija nece prodati svoje dionice po 20 ili 30 KM.
Muhamed Zornić
Posts: 3
Joined: 10 Mar 2014, 17:09

Re: Solana Tuzla

Post by Muhamed Zornić »

Čitam što sam sinoć napisao i mislim da bi bilo dobro da pojednostavim zbog onih koji nisu u igri.
Onaj koji nema dionice dd Solane, a prodao bi, mozda je rekao istinu a možda i nije. Ali onaj koji nema dionice istina je jedna, a to je da ih ne može prodati jer ih nema.
Kapital dd Solana je skoro ukrupljen. 73% koji je bio prisutan na Izbornij Skupštini se tačno zna kome je pripado i svi dobro znaju vrijednost dionce, ali i ovih 20% (tu mozemo svrstati Šepu, Brodomerkur, Saponia-Osjek ...) isto znaju vrijednost dionice i zato se nisu htjeli miješati u borbu.
Ostalo nam je 7% što je veoma mali procenat za dioničare koji su nedostupni, ali i oni ili njihovi nasljednici znaju vrijednost dionice.
Odgovoriti ću ono što mnoge najviše zanima. Kada bi sada neko mudar otvorio cijenu na 60 KM (Što me ne bi iznenadilo) pokušao bi kupiti 50% vlasništva za 15 miliona KM, a svi znamo da je knjigovodstvena vrijednost firme preko 41,7 miliona KM ( a stvarna vrijednost je i veća od 140 miliona KM, a ako dodamo vrijednost posla koji može dd Solana napraviti u budućnosti onda ova kompanije vrijedi više stotina miliona KM)
Mnogi koji su iole vidoviti sami mogu i zamisliti do koje cijene može doći dionica ove kompanije.
panzer
Posts: 12367
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Solana Tuzla

Post by panzer »

Ti vjerovatno znaš kako funkcioniše trgovina dionicama u BIH i vjerovati tim ljudima što su činili kvorum skupštine je pomalo rizično.

Ako znaju kolika je vrijednost dionica Solane, zašto nisu znali kolika je vrijednost Bosnalijeka pa ga "prodali za siću". Tim ljudima je jasno da posjeduju dionice fonda a ne svoje dionice i njima je svejedno za koliko će prodati ako oni nađu svoj interes u tome.
Neko me može ubjeđivati u poštenje ljudi koji upravljaju fondovima ali dosadašnja praksa iz BH ekonomije pokazuje obrnuto. Hoćemo li vjerovati da fond direktori rade "savjesno"?
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Solana Tuzla

Post by proleter »

Šta ima na Ilidži, Muhamede :D
ZORNIĆ MUHAMED ILIDŽA, BIH 1,48 %
http://www.capitalmarket.ba/Default.asp ... ol=SOLTRK3

Prvo, čestitam na ovih 1,48 % dionica Solane.
Drugo - ne piši svoje ime i prezime kada hoćeš da pumpaš svoju dionicu.
Treće, "neko "mudar" neće otvarati na 60 KM jer nema potrebe, može do lijepog iznosa vlasničkog kapitala doći po sistemu "Haaden-Bosnalijek-Elektrogrupa Jajce+2 KM ispod stola".
Četvrto, među 10 prvih ne vidim nijednog Tuzlaka, što znači da baš i nema puno radnika dioničara.
Peto, samo tri fonda imaju oko 30 %, što nas vodi do te famozne cifre...itd itd
Šesto, po tom sistemu "best scenaria" (odnosno tvojih vlažnih snova), može se za bar 50 kompanija na SASE doći do zaključka kako "vrijedi nekoliko stotina miliona KM"...
panzer
Posts: 12367
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Solana Tuzla

Post by panzer »

Nije pumpanje to što čovjek piše nego optimizam da se stvarna vrijednost dionica može odraziti i na ovome što se zove SASE. Dionice sigurno i vrijede toliko ali znamo kako stvari funkcionišu.
Bilo bi dobro da nas naredne godine ubijede u suprotno.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Solana Tuzla

Post by proleter »

OK, sorry, možda sam koristio "oštar" riječnik, ali to što kažeš je ono što sam upravo htio reći - svako bi u nekom nastupu optimizma mogao iznositi "best scenario" za svoje dionice.
Ili obveznice :)
dsarajli
Posts: 11
Joined: 02 Apr 2014, 12:21

Re: Solana Tuzla

Post by dsarajli »

Priča kolika je "realna" vrijednost neke kompanije u Bosni je prava glupost. U čitavoj državi 5-6 kompanija isplaćuje dividendu (u najboljoj varijanti 10). A ako ćemo realno, jedino nam to može biti neka činjenica koja može opravdati tvrdnju koliko neka kompanija vrijedi (zbog puno mešetara na tržištu i malog obima trgovanja). Kada Solana bude isplaćivala dividendu bar 1,00 KM po dionici, priča o nekim desetinama miliona vrijednosti Solane možda bi i imala smisla.
Post Reply