Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

http://www.indikator.ba/kompanije-trzis ... iri-godine

Zanimljivo, u "novom milenijumu" očiti nepotizam više nije nešto što treba sankcionisati iako je juče samo naznaka toga odmah bila poziv na linč.

Hrustanović me "predstavlja". Ko je njega birao? Kada je bio odabir predstavnika malih dioničara? Ko im daje punomoć?

Možda je penzioner Softić našao sljedbenika u penzioneru Hrustanoviću.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

http://www.nezavisne.com/posao/privreda ... 04229.html

Sad je već ozbiljno. Gazda kaže da se ide u spajanje a njegova je zadnja.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Jedan od zaključaka je i da će Vlada FBiH inicirati da Predsjedništvo BiH, u najkraćem roku, imenuje nedostajuće članove Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika, kako bi bili riješeni sporovi o lokacijama za gradnju infrastrukturnih objekata i otklonile nejasnoće u vezi sa negativnim uticaja na kulturno-istorijsko naslijeđe. Kao što je poznato, neimenovanje člana ove komisije sprečava gradnju hidroelektrane Vranduk na rijeci Bosni.

"pa eto... ko´ trebali bi... al,ček... ah vrijeme je za ručak, kasnije ćemo to vidjeti..."

18 mjeseci govore kako bi TREBALI imenovati nedostajuće članove nekakve komisije i još uvijek niko onu stvar ne pomjera da to i uradi.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

kako sad ovo:
Vlada FBiH donijela je danas Odluku o dodjeli koncesije JP Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo za izgradnju hidroelektrane Vranduk 19,63 MW na rijeci Bosni i odredila Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije da zaključi ugovor o koncesiji.
U novembru 2009. opštinsko vijeće Zenica donijelo odluku o koncesiji za HE Vranduk. Kako sad vlada ponovo donosi odluku. Ista ona vlada koja nije mogla dati koncesiju za istraživanje nafte oko Tuzle jer kanton odlučuje o tome.

Edit: Ipak, prema zakonu o koncesijama vlada odlučuje o objektima preko 5 MW.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Citam jucer u novinama da su se rudari Kaknja uspjeli izboriti za povecanje plata jer im je uprava rudnika izasla u susret. Bas lijepo i dirljivo. Ne kaze reporter da se radilo o cistoj ucjeni da ce prestati isporucivati ugalj termoelektrani. Cudi me da po starom dobrom obicaju nije spomenuo i "zuljevite ruke" i "hljeb sa 7 kora".
Kazu, izborili su skoro sve sto su trazili a trazili su povecanje satnice sa 2,4 na 3,2. Dakle dobice povecanje od 30ak posto. Sami kazu da je prosjek sad oko 1000 KM, prema tome imace oko 1300 plus povecanje toplog obroka i regresa od 2012.
Saznao sam od ljudi koji navodno znaju situaciju malo bolje, da je produktivnost u rudnicima nikakva, (ni pola od proizvodnje u jamama u razvijenijim zemljama,) a da je najgora u jamama tj da se vecina proizvodnje ostvari na sirokim kopovima a da ove u jamama sto se bune drze samo jer ne znaju sta bi s njima i da su cisti gubitak ali niko ne moze i ne smije da ih otpusta.
Kazu i da u rudnicima radi oko 13 000 ljudi, a u jamama manje od hiljadu, a sad na koga se sad odnosi ovo povecanje niko ne kaze, da li samo na rudare u jamama ili i na sve zaposlene u rudniku Kakanj. Vjerovatno ove u jamama sa krampama drze samo za kad dodje televizija, onda im malo nagarave lica, raznjezeni novinar pomene cuveni hljeb sa 7 kora i eto skrog povecanja plata za sve njih zajedno, ne zna se vise kojeg po redu u zadnjih 4-5 godina.
E sad jesam li ja jedini u drzavi koji smatra da nije normalno davati povisicu od 30% u firmi koja je u gubitku i gdje je produktivnost katastrofalna.
Je li dovoljno izaci na ulicu i ucjenjivati da munjevito ostvaris sve svoje zahtjeve? Je li to provjereni recept za sve nas ostale? Ocigledno jeste. I u GRASU kako cujem imaju prosjek oko 1000 KM. Je li normalno da rudar sa 8 razreda osnove skole ima platu vecu od vecine inzinjera i ljekara? Je li to preporuka ove drzave novim generacijama? Je li to put u drustvo znanja? Hoce li od sada mame prijetiti svojoj djeci da ako budu marljivo ucili morace postati inzinjeri ljekari ili novinari i sl pa nece moci u rudare i da ako ih jos jednom zateknu s knjigom u rukama dobice sipkom po straznjici. Ispada tako.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Evo dvije strane medalje. Dobro je što će ove godine biti pozitivni(mada se to očekivalo) ali pitanje je šta se stvarno radi sa prodajom viškova struje. Privatni sektor napreduje u izgradnji, i EFT i KTG a niko iz EPBIH ne spominje izgradnju novih objekata. Tuzlanski stručnjaci upozoravaju na isticanje roka u kojem treba započeti izgradnju zamjenskih blokova a sarajevski "stručnjaci" se bave traženjem novih partnera umjesto Hamovića.

U kratkom vremenu od preuzimanja dužnosti do danas, generalni direktor Elektroprivrede BiH Elvedin Grabovica povukao je toliko pogrešnih i štetnih poslovnih poteza da bi ga svaka odgovorna vlast ne samo smijenila s dužnosti, za koju nema ni elementarnu kompetenciju, nego i podvrgnula ozbiljnom istražnom postupku.

Prvi poslovni potez s katastrofalnim ekonomskim posljedicama Grabovica je povukao desetak dana nakon preuzimanja dužnosti, početkom juna ove godine, kada je na svoju ruku, bez ikakve ozbiljne analize i provjere, poništio tender za prodaju viškova električne energije za četvrti kvartal 2011. godine. Na poništenom tenderu pobijedile su tri kompanije koje su istaknule iznimno visoku prosječnu cijenu od oko 64,5 eura za megavat sat. Bilo je to vrijeme kada je cijena električne energije naglo poletjela u visinu, zbog najave njemačke kancelarke Angele Merkel o zatvaranju četiri nuklearne elektrane u Njemačkoj. Referentna berza u Leipcigu reagirala je munjevito: cijena električne energije u samo nekoliko dana skočila je za oko 12 posto, što je bio najveći rast cijena električne energije u posljednjih deset godina. Munjevito je reagirala i bivša uprava Elektroprivrede BiH s direkorom Amerom Jerlagićem na čelu, koja je iskoristila trenutnu konjukturu i oglasila prodaju svih raspoloživih viškova električne energije EPBiH. Tako je postignuta iznimno visoka cijena od oko 64,5 eura za megavatsat.



ELIMINACIJA TENDERA

Novoimenovani direktor EPBiH Elvedin Grabovica danima je nakon preuzmanja dužnosti „studirao“ rezultate upravo okončanog tendera, da bi naposlijetku, bez ikakvog objašnjenja i rezona, odlučio poniątiti tender a sav viąak električne energije prodati bez tendera, metodom slobodne pogodbe na dnevnoj osnovi.

Rezultati ove sumanute odluke direktora Grabovice već su vidljivi i mjere se milionima maraka pretrpljenog gubitka. Ni jednog dana tokom oktobra, naime, cijena električne energije nije prešla 60 eura za megavatsat, odnosno bila je za oko 5 eura niža od cijene postignute na tenderu! Osim što je grubo naručio Zakon o javnim nabavkama, koji propisuje obavezu raspisivanja tendera, Grabovica je ovom odlukom umanjio prihod Elektroprivrede BiH za najmanje tri miliona KM. Glavninu viškova električne energije na dnevnoj bazi Grabovica je prodao srbijanskoj kompaniji Rudnap u vlasništvu Vojina Lazarevića, a kako pouzdano doznajemo, posrednik u ovom poslu bio je notorni Damir Fazlić, koji je nakon izborne pobjede SDP-a na velika vrata ponovo ušao na poslovnu i političku scenu BiH.



IZBOR POVLAŠTENIH TRGOVACA

I naredni poslovni potez novoimenovani direktor EPBH Elvedin Grabovica prilagodio je poslovnim interesima beogradskog Rudnapa. Znatan dio viškova električne energije (oko 40 posto) u 2012. godini Grabovica namjerava prodati na dnevnoj bazi, metodom neposredne pogodbe. Preostali dio viškova od oko 60 posto, Grabovica je ponudio na skandalozno koncipiranom tenderu koji je okončan prije nekoliko dana. Kako se i očekivalo, na tenderu je uvjerljivu pobijedu odnijela beogradska firma Rudnap Vojina Lazarerevića, koja je ovoga puta istaknula osam eura niľu cijenu od one postignute na poništenom tenderu početkom juna ove godine! Rudnap će dakle za megavatsat plaćati oko 57 eura, a vjerovatno i koji euro niže budući da oko 50 posto viąkova električne energije otpada na tzv. „negerantiranu isporuku“. U svim dosadaąnjim tenderima, dio „negarantirane isporuke“ uobičajeno se kretao u rasponu od 20-30 posto, no Grabovica je ovaj dio viška električne energije, čija je cijena u startu niža za oko 10 posto, povećao na rekordnu razini pa je prvi put u povijesti EPBiH jeftinija „negarantirana isporuka“ izjednačena sa skupljom „garantiranom isporukom“! Tako će se tek četvrtina stvarnih viškova električne energije u narednoj godini prodati na „pravom“ tenderu, dok će se lavovski dio i dalje krčmiti slobodnom pogodbom na dnevnoj bazi. Prema gruboj procjeni, ovaj će potez direktora Grabovice Elektroprivredu BiH koštati 10-ak miliona konvertibilnih maraka.



POLITIČKA ZAŠTITA KRIMINALA

Od stupanja na dužnost do danas, samovoljom novog direktora s jakim političkim zaleđem, Elektroprivreda BiH još uvijek ni jedan megavat električne energije nije prodala na zakonit način - na javno raspisanom tenderu. Štaviše, Grabovica je poništio tender raspisan u maju za četvrti kvartal 2011. godine, i od tada do danas električnu energiju prodaje kao na kvantažnoj pijaci - slobodnom pogodbom, u četiri oka, bez „suvišnih“ svjedoka.

Ta će se praksa u nešto modificiranom obliku nekažnjeno nastaviti i u 2012. godini, uprkos činjenici da je SDP u predizbornoj kampanji goleme političke poene skupljao na brutalnoj kritici navodno nezakonitog i netransparentnog rada bivše uprave Elektroprivrede BiH i na obećanjima da se bitne odluke iz elektroenergetskog sektora neće donositi bez znanja federalne Vlade i federalnog Parlamenta.

Nakon izborne pobjede SDP-a uslijedile su promjene, ali nagore - sve bitne odluke iz elektroenergetskog sektora odnedavno donosi direktor EPBiH uz tijesnu konsultaciju sa stranačkim vrhom SDP-a, sve u skladu s novom ideološkom matricom stranaka platforme koje unisono rade na jačanju partijske i slabljenju pravne države.



DOBIT OD POSKUPLJENJA STRUJE PRELIT ĆE SE U DŽEPOVE STRANIH TRGOVACA


Efekti nedavnog povećanja cijena struje za domaće kupce bit će anulirani netransparentnom i nezakonitom prodajom električne energije stranim kupcima. Gotovo je izvjesno da će EPBiH poslovnu 2011. godinu okončati s gubitkom, uprkos višim cijenama struje za 15,7 posto od 1. jula tekuće godine. Gubitak se očekuje i na koncu 2012. godine, zbog izrazito niske prodajne cijene za inostrane kupce od oko 56 eura za megavatsat, ali i zbog remonta dva termobloka u TE Tuzla, koji će skoro cijelu godinu biti izvan pogona.
I saopštenje za javnost:
pored zatečenog gubitka od 16,3 milijuna KM u prvom polugodištu ove godine, izuzetno loše hidrološke situacije, te kašnjenja u završetku remonata u proizvodnim objektima, nova Uprava Elektroprivrede BiH (EPBiH) će, zahvaljujući racionalizaciji troškova poslovanja, većim angažiranjem raspoloživih proizvodnih objekata, rekordnoj proizvodnji električne energije te boljoj prodaji viškova električne energije, ovu poslovnu godinu završiti sa pozitivnim poslovnim rezultatom, priopćeno je iz EPBiH.

Također, očekuje se da će poslovna 2012. godina biti uspješnija od 2011., na što ukazuju rezultati posljednjeg tendera za prodaju viškova električne energije, gdje je postignuta cijena za 13 posto veća u odnosu na prošlu godinu.

Novim uvjetima za prodaju električne energije omogućeno je većem broju ponuđača da sudjeluju na međunarodnom javnom tenderu tako da je prikupljeno 37 ponuda za razliku od prošlogodišnjeg tendera kada ih je bilo 15, što je u konačnici rezultiralo većim prihodom za 11,5 milijuna KM za istu količinu električne energije.

"Ako se ima u vidu činjenica da je ovim tenderom prodato manje od 50 posto očekivanih viškova električne energije za narednu godinu može se očekivati i povećanje prihoda veće od 20 milijuna KM. Aktualna situacija i planovi za narednu godinu nam daju osnovu za dalje poboljšanje ukupnog poslovanja EPBiH čime će biti omogućen daljnji razvoj kompanije i članica Koncerna, revitalizacija poslovanja u rudnicima i intenziviranje kapitalnih investicija, kao i da se stvore pretpostavke za razvoj gospodarstva Federacije BiH i BiH u cjelini", kaže se u priopćenju EPBiH.
simo
Posts: 3
Joined: 21 Feb 2011, 00:36

Re: Elektroprivreda BIH

Post by simo »

Pozdrav. Imam jedno pitanje za vas. Koliko je EEX tržište relevatno u prodaji struje na spotu na našim tržištima? Ako je EPBIH odlučila da više struje prodaje na dnevnoj bazi koliko se to može isplatiti odnosno može li ta cijena biti veća od cijena koje su ponuđene tenderom kao što su sada na EEX-u?
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

simo wrote:Pozdrav. Imam jedno pitanje za vas. Koliko je EEX tržište relevatno u prodaji struje na spotu na našim tržištima? Ako je EPBIH odlučila da više struje prodaje na dnevnoj bazi koliko se to može isplatiti odnosno može li ta cijena biti veća od cijena koje su ponuđene tenderom kao što su sada na EEX-u?
Dobro pitanje. Cijene su zadnjih dana znacajno porasle (mozda padnu malo danas i sutra jer je to uobicajeno na kraju sedmice) i jucer je npr bilo 68 E/Mwh a u peaku 84. Kad bi se po tim cijenama mogli prodavati viškovi bila bi ogromna zarada.
E sad ne znam tacnu tehnologiju prodaje, ali iz jedne od recenica gornjeg saopštenja:

"Ako se ima u vidu činjenica da je ovim tenderom prodato manje od 50 posto očekivanih viškova električne energije za narednu godinu može se očekivati i povećanje prihoda..."

može se naslutiti da će biti dosta struje za prodaju i van onog ugovora/tendera pomenutog gore po kojem je cijena 57, kao i da se ti viškovi iznad ugovorene količine mogu prodavati. Tako bar ja to vidim.
simo
Posts: 3
Joined: 21 Feb 2011, 00:36

Re: Elektroprivreda BIH

Post by simo »

Hvala na odgovoru. Ipak, za sada ništa pozitivno ne utiče na cijenu dionica.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Sve su dionice trenutno, ili bar ogromna većina, na svojim rekordno niskim nivoima ili blizu njih. Nikakvi izvještaji o poslovanju ne utiču ni na jednu od njih pa ni na JPESR. Da se sad pojavi vijest da ce dobit biti 50 ili 100 miliona, dionica ne bi ni pomakla, mozda bi čak pala.
Likvidnost je niska, prometi nikakvi, domaći investitori su u apatiji (a manje više nemaju pojma koja dionica vrijedi a koja ne) a strani su "digli ručnu" i čekaju rasplet političke situacije da vide da li ulagati ili ne (tj u njihovoj percepciji, hoće li biti rata ili ne). Lovci u mutnom koriste nelikvidnost i kad god mogu (kad vide neaktivnu kupovnu stranu) obore pomalo cijenu (prodaju sami sebi ili kompanjonima po niskoj cijeni a onda se nakupuju. Ja lično mislim da je ovo povoljna prilika za dugoročne ulagače za moguću zaradu od 100 % ili više.
Za promjenu trenda misliim da će trebati relaksacija političke situacije i atmosfere u zemlji a kad se to desi (mogu biti sedmice a mogu biti mjeseci) mislim da će doći do pravog stampeda na Sase tj žešćeg Bull marketa i ne bi me začudilo da npr JPESR ode na preko 50 sa lakoćom, a možda i puno više.
Post Reply