BH Telecom

Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Visok pad profita kosvskog Telekoma

Kosovski "Telekom" zabilježio je u septembru rekordan pad profita, od 64% u odnosu na isti mesec prošle godine, piše list "Tribuna".

Sredinom prošlog mjeseca, kosovske vlasti su četvrti put odložile privatizaciju kompanije "Pošta i telekomunikacije Kosova" (PTK), pa se potpisivanje ugovora očekuje 26. decembra.
Odluka je donijeta pošto parlament nije usvojio dokumet o privatizaciji. Vladajuća većina nije uspjela da obezbijedi potreban broj glasova za privatizaciju 75% PTK, a s druge strane opozicija nije uspjela da obezbijedi formiranje specijalne komisije istražnog procesa privatizacije.
Sredinom aprila, Vlada Kosova donijela je odluku o prodaji PTK njemačko-američkom konzorciju "ACP Acsos Capital" i Najafi Companies", koji su za 75% akcija ponudili 277 mil EUR.
http://www.indikator.ba/index.php/kompa ... ki-telekom

Ovo je pad za dokupiti :D
montypython
Posts: 3913
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Investitor wrote:
montypython wrote:Nije logično da neko ulaže u infrastukturu bazne stanice i sl i još papreno plaća licencu a da neko drugi samo dođe i zajaše na valu skoro besplatnog interneta i ne plaća ništa. Teoretski "država" bi mogla reći: oni koriste rupu u zakonu, ništa ne plaćaju a "naše", ""državne" firme plaćaju. OK sad ćemo mi smanjiti licencu ovima koji plaćaju ili im dati poticaje (forma nije bitna) za recimo milion ili dva eura ili više ako treba a postojeći telecomi mogu taj novac upotijebiti da na godinu ili dvije daju damping cijene interneta koja će smlaviti manju konkurenciju na tom polju. U stvari i sami telcomi mogu to uraditi bez ikakvog poticaja i pomoći države. Samo jedan od načina. Batina ima dva kraja, a država je obično jača od bilo koje firme i obično se zna zaštititi. Vidim npr da su neke države prosto zabranile/blokirale Viber bez puno diplomacije.
Mješaš tri pojma: 1. neograničeni pristup internetu 2.ograničenni pristup internetu i 3.mobilnu telefoniju. Trenutno svi telekom operatori i kablovski operatori pružaju neograničeni pristup internetu (odnosi se na sadržaj ne na količinu prometa). Ukoliko bi telekom operateri počeli ograničavati pristup pojedinim aplikacijama to više ne bi bio neograničeni pristup već ograničeni. Postavlja se pitanje imaju li telekom operateri pravo ograničavati pristup i komunikaciju internetu, koja nije nezakonita, samo zbog mogućnosti da im to umanjuje prihode. Drugi problem kod ovakvog pristupa je kad bi telekomi i odlučili da blikiraju ove aplikacije morali bi to učiniti istovremeno, a to su već monopolski sporazumi koji su protivzakoniti. Nijedan telekom ne bi imao hrabrosti da prvi samostalno ograničava pristup zbog strahovanja od najmanje dva druga operatera i značajnog gubitka korisnika.
Mislim da nije mjerodavno navoditi primjer Njemačke i njenih operatera iz više razloga a prije svega što tamo postoji jedan uređen sistem u kojem su svi jednaki pred zakonom. U Njemačkoj se nemože desiti da kablovski i telekom operateri bez izdate građevinske dozvole mogu granati svoju mrežu kako hoće i kuda hoće, tamo se ne može desiti da jedan operater preko svoga računa naplačuje tuđe usluge a drugi ne, da jedan plaća licencu a drugi ne i sl. Imaju oni drugih problema :D http://www.dw.de/njema%C4%8Dki-telekom- ... a-16772548

PS. Ima tu još pravnih zavrzlama oko blokiranja vibera, sumnjam da telekom operateri mogu jednostrano izmjeniti uslove već potpisanih ugovora pa ograničiti klijente mimo odredbi istog. Pljuštale bi tužbe sa svih strana... Mislim da je to bio jedan od razloga zašto je HT odustao od blokiranja VoiP i MoiP usluga.
Ništa ja ne mješam, govorio sam o sve troje. Koknkretno, bilo je govora da se ukoliko bi npr Telemach ili druga konkurencija mogla jefinim internetom ponuditi zaobilaznu opciju za izlazak na Viber i slične što bi štetilo mobilnoj telefoniji BH Telecoma i drugih operatera, ko sprečava BhTelecom i slične da ponudi npr još jeftiniji (ili besplatan) internet na godinu dana i kako bi to uticalo na konkurenciju. Mislim vrlo loše.
Niko ne odgovori na to kako je moralno da se s jedne strane izdvajaju milioni za bazne stanice i mrežu a neko ko nije ni centa izdvojio da kupi profit. Kaže se to se jednostavno može, nije nezakonito. OK ako nije nezakonito ograničavati signal onda i to može. Zašto bi onda BH Telecom i ostala dvojica plaćali 15 miliona licencu. Šta u stvari plaćaju? Možda može licenca biti 1 KM. I to je zakonito.
Što se tiče dileme ograničeni/neograničeni pristup nije baš da je samo u pitanju Saudijska Arabija. Tamo je naime veliki broj radnika useljenika iz Azije koji rade po kućama kao posluga i sl i intenzivno koriste Viber za međunarodne razgovore i kad se ocijenilo da to šteti-smanjuje prihode nacionalnom operateru jednostavno ga se zabranilo. Nemoj ni pomišljati da to drugi ne bi i neće uraditi ako dogori do nokata, sada je vjerovatno taj dio kolača koji Viber i slični OTT uzimaju premali da se nešto poduzima ali kad bi bilo ocijenjeno da je to previše i da šteti nacionalnoj ekonomiji i krupnom kapitalu sve bi maske pale u sekundi, ne sumnjaj da bi se skinule rukavice i na demokratskom zapadu (sjeti se npr Gvantanama). Lako se npr pozvati na ugroženu sigurnost i privatnost jer kako čujem Viber ti preuzme čitav imenik ne mobitelu ako hoćeš da ga koristiš.
Saudijska Arabija je možda jedina koja ga je zvanično zabranila, ali ima još zemalja gdje se razmišlja o odluci a ima i dosta zemalja gdje to već rade sami operateri. evo npr
http://helpme.viber.com/Knowledgebase/A ... -providers
Kad kažeš da bi to telecomi uradili zajedno, zar misliš da ako procjene da im to smeta i da su ugroženi da nisu jednako ugroženi. Ko kaže da to i ne bi uradili zajedno? I ko bi bio taj koji bi mogao reći a kamoli dokazati da su to monopolski sporazumi.
Poslao sam link sa rezultatima DT da pokažem da su priče o nekavim ozbiljnijim gubicima od pomenutih aplikacija pretjerane jer da ima osnova vidjeli bi se na finansijskim izvještajima zemlje u kojoj ima mnogo više smartphonea procentualno nego kod nas i gdje je sigurno i Viber rašireniji. Međutim u najsvježijem kvartalnom izvještaju vidim samo riječi kao „rast“ i „stabilnost“. Gdje je Viber zašto se ne spominje, gdje je ta opasnost i zašto se ne vidi u ciframa.
Dalje, ne vidim zašto nije mjerodavno navoditi primjer Njemačke u ovom kontekstu.
Kakve veze ima to što je tamo uređen sistem i svi su jednaki pred zakonom sa izloženošću ili neizloženošću npr Viberu. Ako je sve tamo uređeno, a jeste, i ako su svi jednaki a jesu, onda je i veliki Deutche Telecom jednak sa malima, konkurencijom, pa i Viberom pa je onda valjda izloženiji. Ako je izloženiji onda bi i rezultati trebali biti loši, a nisu. Ako su rezultati operatera koji nije privilegovan, dakle jako je izložen, u zemlji koja ima mnogo više smarphonea od nas, gdje je Viber mnogo ranije počeo, i gdje su svi jednaki na tržištu, DOBRI, ne kontam baš zašto bi rezultati operatera koji je privilegovan i radi šta hoće (bar te tako ja shvatam), manje je dakle izložen ,u zemlji gdje je manje smartphonea, hotspotova i pretpostavljam i manje Vibera trebali biti lošiji ili loši.
Jednostavno sljedeći tvoju logiku ne dolazim do potvrde tvoje teze ustvari dolazim do obrnutog zaključka.
Ja ne tvrdim da nove aplikacije i konkurencija ne smetaju velikim operaterima i ne uzimaju i uzimaće jedan dio kolača, ali u većini zemalja gdje su one već duže (duže nego u nas) vrijeme u upotrebi nema naznaka da se dogodilo nešto aman dramatično, operateri to ne spominju u svojim izvještajima i obrazloženjima uz FI, ako neko i ima teškoća ili smanjena prihode to uglavnom obrazlaže samo i jedino krizom i time uzrokovanom smanjenom kupovnom moći i pojačanom konkurencijom drugih operatera.
Nekako mi se čini da se po svaku hoće uz BH Telecom prišivati neke katastrofične vijesti bilo to ili ne bilo realno. Pominjao sam Avaz ali nije to ni samo Avaz. Još pred dividendu, bila je sva sila postova da će dionica nakon dividende na 16, pa i na 14. Vidjesmo da nije što ne znači da nekome ne bi odgovaralo i da se nije guralo. Kasnije kad je počela i rasti sa 17, pitanja „pa kako raste, pa zašto raste“ pa ne bi trebalo. Kad se pojavio polugodišnji FI onda se sabiraju i oduzimaju kruške i jabuke bruto i neto dobiti da bi se dokazalo da je dobit manja nego što jeste. Itd itd.
A zašto za promjenu ne uraditi nešto korisnije, saznati i objaviti stvarne rezultate, pronjuškati sa nekim iz BHTelecoma, kako ide sa brojem pretplatnika, Ultrom, šta je sa Moja tv kuda ide, koji su planovi, imasačekati i razmotriti finansijski izvještaj i sl
Ni meni se ne sviđa način vođenja BH Telecoma i mislim da ga niko nije i ovdje iskritikovao koliko ja, ali to je druga priča. Kao dioničara i ili investitora ne zanima me ni uljepšana slika ni katastrofična nagađanja nego samo realnost, sadašnja i buduća.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

.
Last edited by Investitor on 27 Nov 2013, 20:46, edited 1 time in total.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Napisao si malo duži post pa je potrebno malo više prostora za odgovor. Kao prvo ja u svojim postovima, vezano za uticaj vibera, nisam nigdje spominjao BHT, već telekomunikacije uopšte.
Kao drugo, hrvatski operateri kao i direktor mtela kukaju da imaju manje prihode zbog vibera i sličnin aplikacija i da će internet pregaziti mobilnu telefoniju, a ti dođeš i kažeš da viber nema značajen uticaj na prihode.
Treće, aplikacija viber ne egzistira već dugo. Viber se pojavio u svijetu tek krajem 2010, odnosno početkom 2011. godine kad je veoma mali broj ljudi imao smartfone. Zbog malog broja smartfona njegov uticaj na prihode bio je zanemariv, skoro neznatan. Porastom broja smartfona sve više će se osječati taj uticaj na prihode. U našoj državi još uvijek preovladavaju klasični telefoni ali da se primjetiti da su smart telefoni u ekspanziji i za par godina će vjerovatno izbaciti klasične telefone iz upotrebe. više o statistici ovdje http://www.ictbusiness.info/telekomunik ... et-prometa
Ti ne uviđaš šta je viber za vrlo kratak period (posebno zadnju godinu) postigao, a šta će tek uraditi uraditi niko ne može predvidjeti sa sigurnošću.
Dalje, kažeš da nisi pomješao mobilnu telefoniju i internet usluge a potom sebe odmah demantuješ. Pružanje internet usluga ne spada u domen telefonskih usluga, druga je stvar što se preko interneta može konunicirati besplatno (mail,viber, skype i sl.). Tvrdiš "ko sprečava BhTelecom i slične da ponudi npr još jeftiniji (ili besplatan) internet na godinu dana" :?: Nemogu da vjerujem da si ti to napisao jer si do sada imao veoma dobre komentare. Šta će korisnicima koristi taj "besplatni" internet ukoliko zabrane viber, pa korisnici ne bi išli zbog cijene več zbog ograničavanja vibera, zar si zaboravio temu diskusije?
Dalje, nekorektno je navoditi svijetli primjer Njemačke dok skoro svi telekom operateri bilježe veliki pad prihoda što možeš pogledati na sljedećim linkovima http://ba.seebiz.eu/prihodi-i-dobit-reg ... /ar-63826/ , http://www.ictbusiness.info/kolumne/kom ... i-roamingu , http://www.index.hr/vijesti/clanak/tele ... 76604.aspx , http://www.index.hr/vijesti/clanak/kriz ... 08909.aspx itd...
jastuk1
Posts: 41
Joined: 07 Aug 2012, 01:59

Re: BH Telecom

Post by jastuk1 »

Investitor, mislim da malo previše prejudiciraš ono što monti kaže.

On nigdje ne dovodi u pitanje uticaj vibera, već pominje primjer gdje se viber puno koristi, a nema velikih uticaja na poslovanje. Montijeva ideja o besplatnom korištenju je super jer onda imaš sigurne prihode od pretplate. I investitor, zaboravi na zabranu vibera i druge slične zabrane. U trenutnoj teknološkoj konstalaciji samo bi bile kontraproduktivne i prekratkog daha.

Apsolutno sam ubjeđen da nije nikakvo rješenje telekomima ići kontra apps, jer će im na kraju krajeva dobrim dijelom za 3 do 5 godina upravo različiti apps davati mogućnost monetizacije odnosno novih prihoda. Jedan interesantan članak mogućih izvora prihoda za telekome koji je čini mi se namijenjen tier one telekomima, ali će i manji provajderi morati da razmišljaju u tom pravcu kod novih usluga, u suprotnom...

http://telruptive.com/2012/03/26/10-way ... venue-2-0/

Znači, nije nikakvo rješenje u zabrani, već u dodatnom omogućavanju usluga i kroz to omogućavanje izdejstvovati monetizaciju odnosno nove izvore prihoda.

Malo je apsurdno, ali trenutno se nalazmo u momentu kada je dobro što nismo bogato društvo, pa nije zastupljen još veći broj smartphone korisnika, jer bi prihodi možda imali strmiji pad. Ja prvi, iako mogu na smart, još uvijek koristim dumbphone odnosno pejdžer kako ga sada zovem jer je preminijaturan u odnosnu na normalne telefone danas. Nejse...

Ali kad za koju godinu sve usluge budu mogle preći na telefon, tj. kada bežične brzine LTE budu doboljno dobre i za TV pakete na telefonu, mnogi koji su na kablovskim provajderima će preći telekom. Mogu kablovci pokušavati nešto sa wi-fijem u tom pravcu, ali ipak će za koju godinu korisnici više željeti da imaju kompletnu high speed uslugu svugdje.


Od ove sedmice je skraćeno i vrijeme trajanja ultre, tako da će to dobrim dijelom usporiti evenualno očekivani pad prihoda naredne godine. A u Cro, mislim da su oni otišli predaleko u međusobnom obaranju cijena i da je to najviše uticalo. Meni se čini da smo mi ovdje u BiH dostigli vrnunac, tj. dno u mogućnosti obaranja cijena.

Pitanje za one koji znaju, da li krajem decembra ili krajem januara BHT ima onu uobičajenu presicu o poslovanju prethodne godine?
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

jastuk1 wrote:Investitor, mislim da malo previše prejudiciraš ono što monti kaže.

On nigdje ne dovodi u pitanje uticaj vibera, već pominje primjer gdje se viber puno koristi, a nema velikih uticaja na poslovanje. Montijeva ideja o besplatnom korištenju je super jer onda imaš sigurne prihode od pretplate. I investitor, zaboravi na zabranu vibera i druge slične zabrane. U trenutnoj teknološkoj konstalaciji samo bi bile kontraproduktivne i prekratkog daha.
Želio sam da kažem da bez uvida u strukturu prihoda i rashoda nije moguće ni približno odrediti uticaj vibera na poslovanje, što monti želi da kaže kroz primjer Njemačkog operatora. Ja koliko sam shvatio tekst, za rast prihoda Njemačkog operatora je prvenstveno zaslužno veliko povečanje broja korisnika i ponuda novih usluga. Vjerovatno je taj porast prihoda bio toliko veliki da je pokrio eventualne gubitke zbog vibera. Može se stvar i drukčije formulisati npr. možda bi dobit bila puno veća da nije ovih besplatnih aplikacija... Vi ste izvukli zaključak da ja tvrdim da je nemoguće povećati prihode zbog vibera, što nije tačno, ja samo naglas razmišljam da će internet komunikacija vrlo brzo (u par godina) pregaziti mobilnu telefoniju, a kakve će posljedice to imati po telekom operatere možemo samo nagađati, jer to prije svega zavisi od načina na koji će se telekomi postaviti prema ovim izazovima, a što zavisi od slučaja do slučaja. Mene više iznenađuje montijeva ubjeđenost da će to biti beznačajan uticaj. I ja ne tvrdim ( već monty) da će telekomi ako zagusti zabraniti viber.
Sabur2
Posts: 1873
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Uglavnom, na tragu smo istine da je rast prihoda moguc samo pojeftinjenjem i obogacenjem usluge, sto u logici telekom menadzera ne ide nikako zajedno.

Skracivanje trajanja Ultra kredita govori da je veliki broj korisnika na < 10 KM mjesecno (kao sto sam vec pomenuo, licno znam dva gospodina + sto su informaticki pismeni i koriste smartfone).
Takodje, vecina studenata (svi koje ja poznajem) je sa Ultre presla na studentski paket 10 koji je nekakva prilicno pametna kombinacija pripejda i postpejda, a nudi pristojnu kolicinu 3G prometa uracunatu u pretplatu, taman koliko bi prosjecan Viber korisnik trebao za mjesec dana.

Pitam se kad ce neko povezati te dvije stvari.
jastuk1
Posts: 41
Joined: 07 Aug 2012, 01:59

Re: BH Telecom

Post by jastuk1 »

Sabur2 wrote:Uglavnom, na tragu smo istine da je rast prihoda moguc samo pojeftinjenjem i obogacenjem usluge, sto u logici telekom menadzera ne ide nikako zajedno.

Skracivanje trajanja Ultra kredita govori da je veliki broj korisnika na < 10 KM mjesecno (kao sto sam vec pomenuo, licno znam dva gospodina + sto su informaticki pismeni i koriste smartfone).
Takodje, vecina studenata (svi koje ja poznajem) je sa Ultre presla na studentski paket 10 koji je nekakva prilicno pametna kombinacija pripejda i postpejda, a nudi pristojnu kolicinu 3G prometa uracunatu u pretplatu, taman koliko bi prosjecan Viber korisnik trebao za mjesec dana.

Pitam se kad ce neko povezati te dvije stvari.
Da, ali ustvari bolje da ne povežu te dvije stvari. Jer potencijalno je bolje imati više korisnika na prepaidu, čiji se rokovi uvijek mogu smanjiti i tako ustvari bez povećanja cijene povećati prihod, nego na postpaidu, jer će teško ići dizanje cijena paketa pretplate. Nisam li u pravu?

Btw, niko fakat ne zna kad tačno održavaju godišnju pres konferenciju o poslovanju?
panzer
Posts: 12027
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

jastuk1 wrote: [Btw, niko fakat ne zna kad tačno održavaju godišnju pres konferenciju o poslovanju?

Predhodne dvije godine su je sazivali u zadnjoj sedmici decembra a za ovu ćemo vidjeti. To se nikad ne zna sa sigurnošću.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: BH Telecom

Post by leon »

Danas Vam je i na skupštini, prilikom objašnjavanja Revidiranog trogodišnjeg plana, pomenuto da određeni uticaj na smanjenje prihoda imaju aplikacije, kao što su Viber i Skype, ali nije ništa precizirano.

Kao veći problem su istakli pad kupovne moći stanovništva, odnosno pad naplate svih usluga koje nudi BH Telecom po jednom korisniku. Čak je broj korisnika i povečan, ali smanjen je prihod po korisniku.

Također, jedan od istaknutih problema u Internet i TV je okrupnjavanje i jačanje konkurencije, kao i međunarodni promet usluga, za koji EU traži smanjenje cijena.

Ovo je ukratko šta sam zapamtio i šta mi je "zvonilo" u ušima . . .
Post Reply