BH Telecom

Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: BH Telecom

Post by Custos »

Sabur2 wrote:Da ti kazem da ja na Viberu imam ljude kojima novac zaista nije problem, pa ni racun za telefon koji je vrlo cesto na budzetu firme. Dakle nije vise stvar ustede. Viber ima jako zgodan sistem razmjene poruka i slika, tako da tu telekomi zasad ne mogu parirati. Jedino sto je razgovor neugodan zbog odredjene vremenske zadrske. Tu bi mozda telekomi mogli pokusati pronaci sebe i ponuditi neke pakete sa niskim troskovima.
Ono sto mogu uraditi je da se prislone uz 3G i 4G revoluciju i ucine da svi koriste mobilni internet tako sto ce cijene toga biti potpuno prihvatljive svakome. U ovom momentu je WiFi hotspot najpozeljnije mjesto u svakom gradu, a mobilna internet veza slabijeg kvaliteta i protoka je dvostruko ili vise skuplja od ADSL veze. To ce se vjerujem u narednom vremenu promijeniti, tako da ce indirektno telekomi zaradjivati i na Viberu slicnim tehnologijama.
Sve sto si naveo slazem se osim sa zadnjom recenicom jer ne mislim da operateri imaju odgovor na viber i slicne tehnologije, cak ni indirektno. Razmatrane su raznorazne opcije, od zabranjivanja pristupa tim aplikacijama do usporavanja interneta kada se one koriste ali mislim da telecom sektor globalno ipak nema odgovor na smart telefone jer putem wi-fi zona korisnici zaobilaze koristenje i 3g i 4g mreze a svi znamo da se wi-fi zone rapidno rasprostranjuju. Viber, skype, whatsapp i drugi messengeri jedinu manu imaju u kvalitetu razgovora ali ce se sa vremenom i taj segment poboljsati. Pored konvencionalnih poziva i sms-a, najdrasticniji pad prihoda se nalazi u roaming uslugama i medjunarodnim pozivima,to je odavno poznato. Nasi telecomi ce poceti uskoro da biljeze pad prihoda i dobiti i u panici mogu ici ka dampingu sto za korisnike moze biti dobro. Jedini pametan potez bh telecoma u odnosu na konkurenciju je moja tv ali pitanje je do kada ce se ova tehnologija zadrzati. Misljenja sam da je dodik prodao telecom u najboljem trenutku, za cijenu koja se danas ne moze postici ni za bh telecom i svakim danom odlaganja pripreme privatizacije telecoma moze biti pogubno za vladu i gradjane federacije. Kao i u svemu pa tako i u ovom slucaju kasnimo godinama pa tako i do ove spoznaje da smo propustili priliku da prodamo telecom mada je jos vaznije da konstatujemo da ni sada nije kasno.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Meni je za oko zapela ova izjava
CAPITAL: Internet čini se uništava mobilnu telefoniju onom brzinom kojom je ona „pregazila“ fiksnu telefoniju?
VLAOVIĆ: To je tačno. Ali primjetićete da uvijek postoji uvodni period za sve novine na tržištu. . Definitivno će i internet biti. Imaćete jeftino komuniciranje, ali ono će biti naplativo. Moramo se prilagođavati. Tako se predviđa da za par godina uopšte neće biti rominga. I sa tim treba da se nosimo.


Ukoliko znamo da je mobilna telefonija glavni izvor prihoda, moja tv je samo simbolika...Za godinu dvije više neće biti klasičnih telefona, svi će imati smart telefone...I ova konstatacija gosp. Vlaovića "Sve manje imate besplatan vajrles" prosto nije tačna, svaki kafić ima vajrles, aerodromi, stanice, radne organizacije u potpunosti pokrivaju poslovne zgrade vajrles signalom, komšije u zgradama solidarno koriste vajrles, ja i moj brat u dvije kuće koje su jedna do druge koristimo jedan vajles a on konstatuje ovako nešto... :?:
jastuk1
Posts: 41
Joined: 07 Aug 2012, 01:59

Re: BH Telecom

Post by jastuk1 »

A joj, čemu taj toliki doom i gloom ovdje. Tačno je sve što je napisano, ali mislim da će telekomi iznaći različite načine da monetizuju korištenje svojih usluga.

Ovo da će ići ka dampingu zbog manje prihoda, ma ni slučajno. Pa to su do sad radili. Koliko su se izdampingovali, izdampingovali su se. Dobra je stvar da su telemach kupili neka investigicjala grupacija, pa sumnjam da će ići sa obaranjem cijena, a oni su nekako u ove zadnje tri godine s tim vazda išli prvi.

Ako se ne varam, glavni segment prihoda BHT su prepaid ultra usluge. Nedavno je donešena odluka za smanjenje broja dana perioda za važenje dopuna. U budućnosti, Telekomi mogu i dalje smanjivati trajanje dopuna i tako dobrim dijelom navlačiti odnosno zadržavati postojeće prihode.

Do sada BHT je za dopunu imao ove termine:
inicijalni kredit od 5 KM - 30 dana,
dopune od 1 KM do 4,99 KM – 10 dana,
dopune od 5 KM do 9,99 KM – 45 dana,
dopune od 10 KM do 19,99 KM – 75 dana,
dopune od 20 KM do 49,99 KM – 120 dana,
dopune od 50 KM – 180 dana.

Od prekosutra, dupune važe manje dana:
početni kredit od 5 KM – 30 dana
dopune do 0,99 KM - rok upotrebe ostaje nepromijenjen
dopune od 1 KM do 2,99 KM – 7 dana
dopune od 3 KM do 4,99 KM – 10 dana
dopune od 5 KM do 9,99 KM – 30 dana,
dopune od 10 KM do 19,99 KM – 50 dana
dopune od 20 KM do 29,99 KM – 100 dana
dopune od 30 KM do 49,99 KM – 120 dana
dopune od 50 KM – 180 dana.
Sabur2
Posts: 1873
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Ima tu i jos mnogo toga sto se moze uciniti na povecanju prihoda, ali jednostavno nema sluha kod operatera. Znam dva gospodina koji su nedavno presli na smartphone, ali im nisu neophodni za posao, dakle cisti luksuz. Obojica su na Ultri odavno. Razgovor sa suprugama, djecom, sa mnom i medjusobno. Cesto preko Vibera. Mjesecno izmedju 5 i 10 maraka potrosnje. Zbog iskoristenja punog potencijala smartphone uredjaja nuzno je imati stalnu 3g mrezu, sto je na Ultri potpuno nesiplativo. Nisu htjeli da si uduplavaju mjesecni rashod za telefon pa su se raspitivali za one studentske tarife sa pretplatom od 10 maraka. Dakle bili su spremni da u startu prihvate 30-tak procenata vece troskove sa mogucnoscu da i dalje rastu, ali su odbijeni jer nisu studenti. Ostali su na ultri upravo zato jer ima dovoljno hotspotova po gradu da se ne isplati davati 10-tak maraka vise mjesecno radi stalne konekcije.

Dakle bili su spremni trositi vise, da bi izbjegli stalno trazenje otvorenih mreza, ali im mudri telekom nije htio dati ugovor na vec postojecu tarifu jer nemaju index. WTF?
Mozda su oni rijetki slucajevi, ali nisam bas siguran da tarifa od 10 km pretplate sa nekom kolicinom 3g prometa ukljucenim u cijenu ne bi bila hit kod vecine Ultra korisnika. Uostalom, skoro svi studenti su vec na tom paketu, sto znaci da je zaista vrlo primamljiv.

I umjesto da telekom sada prepozna mogucnost da uzme tog cenera koji bi uglavnom bio potrosen na Viber, sada ga nece dobiti.
brzi
Posts: 2576
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Ne bojim se ja za telekom operatere.
Sigurno neće izvršiti kolektivno samoubistvo.
Onog trenutka kada viber & Co budu ozbiljan problem ukinut će flat rate pa se niko više neće rasipati wireless-om.
Naći će se način da se usluga naplati.
Ja viber koristim samo za razgovor sa prijateljem u USA a za lokalni razgovor mi ne pada na pamet jer je kvalitet loš.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: BH Telecom

Post by Damirko »

Ko ce ukinuti flat rate? Svi ostali internet provideri, Logosoft, HS, Telemach?
brzi
Posts: 2576
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Mislim ( nisam siguran ), da je ovisnost kablovskih operatera o telekom operaterima prevelika da bi im objavili otvoreni rat.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

brzi wrote:Mislim ( nisam siguran ), da je ovisnost kablovskih operatera o telekom operaterima prevelika da bi im objavili otvoreni rat.
Konkurencija je puno prije BHT-a uvela flat rate, BHT je bio prinuđen da ih slijedi. Da nije konkurencije mi bi i danas imali ISDN konekciju.
brzi
Posts: 2576
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Ukidanje flat-a sam naveo kao jednu od opcija.
Želio sam samo reći da se globalno gledano telekom operateri neće odreći većeg dijela kolača i dovođenja u situaciju da postanu gubitaši zbog nekih aplikacija za "besplatno" telefoniranje i kablovskih operatera.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Razumijem ja da ti želiš reči da se telekomi neće dobrovoljno odreći "kolača", samo što to nije dobrovoljno odricanje već zbog, svakog dana jače, konkurencije. Internet će zasigurno pregaziti mobilnu komunikaciju, samo pitanje je koliko brzo i da li će telekom operatori pronaći adekvatan način da zadrže prihode jer im se manevarski prostor stalno sužava.
Post Reply