Bosnalijek

asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Re: Bosnalijek

Post by asim.k »

Mnogo je razloga za mali promet. U firmi je pravni haos, ne zna se ko upravlja, sve je potpuno netransparentno, ne zna se ko je gori stara ili nova ekipa. Moguće da se haos i svjesno kreira da cijena ne bi rasla zasad, da bi se onda mogao nakupovati ko treba, kad se na to odluči. Netransparentnost je neviđena a pravne države ni na vidiku. Ljudi potencijalni investitori to vide, i jednostavno čekaju rasplet, i vjerovatno i rezultate poslovanja kad se sve slegne. Svjesni su da dionica ponude vrijedi više pa onda i ne prodaju tako lako. Zato nema ni neke velike po cijenama po kojima bi neko možda želio. Većina navedenog vrijedi i za ostale dionice na SASE. Jasna je golema potcijenjenost većine firmi i dionica ali jasna je i netransparentnost i potpuna nezaštićenost dioničara od strane sistema i države, uvezanost stranaka i države i kriminalnih struktura, spor ili nikakv rad sudskih organa čak i kad je sve jasno iz aviona itd itd. Ništa dakle drugačije od ostalih aspekata života ovdje. Npr pljakaši samoposluge (uz pomoć noža) nakon što ih je policija odmah uhvatila, nakon salušanja -pušteni. Čeka se pravna država a kada će i hoćel' doći za našeg života, ne zna se.
Slažem se, jedino nisam mišljenja da se stvara pravni haos u firmi da bi se držale vrijednosti dionica, to je po meni jako teško izvodljivo i to su samo nagađanja. Mi kao država smo još uvijek „ na početku“ i promet dionicama na našoj berzi još se uvijek odvija sa dionicama koje su nastale i upisane u procesu privatizacije. Dok se stvari ne „poslože“ unutra kompanija dolazi će i do ovakih situacija o kojoj svjedočimo. Sjećam se vremena kada je se o BSNL pisalo kao o jedinoj transparetnoj kompaniji, hvalili formati i dizaj njihovih fin.izvješataja od mnogih „nazovi“ profesora na našim fakultetima. Međutim pravo lice tadašnjeg menadžmenta je se pokazao prilikom prvog ozbiljnijeg pokušaja preuzimanja kompanije još od prije 3 godine. Ista situacija bi bila i u FDS-u. Meni i jeste najveći problem, taj famozni državni kapital u tim preduzećima. Menadžment koristi te dionice kako bi se „odupreo“ a istodobno se i najveći kriminal i izvlačenje novca, zapošljavanje podobnih upravo dešava u tim kompanijama. Volio bih vidjeti eventulano nove emisije dionica ovih kompanija i kakvu bi vrijednost postigle na tržištu.
Sabur2
Posts: 1873
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Ne radi se ovdje o izborima pa ce sutra neko promijeniti dres.
Morate shvatiti da imate novog vlasnika. Cemu se zapravo vi nadate? Da ce Haden nestati samo tako? Autizam prisutan kod vecine ovih koji podrzavaju i hvale staru upravu. Ne vjerujem da nisu znali kako ta uprava pljacka novac od vlasnika, od mene, od Asima, od Halila, itd, od svih nas koji smo dali keš za tu dionicu. Zanli su itekako, ali su imali nesto od toga i zato ih danas brane i prizeljkuju povratak.

Dakle morate shvatiti, bolje prije nego kasnije, da je dosao novi gazda i da je vase da radite prema poptisanom ugovoru o radu, a da se preko sindikata borite za sto bolje uslove i benefite. Sto budete bolje radili, svakako ce vam i vlasnik vise izlaziti u susret. Jednako tako ste odgovorni u slucaju disciplinskog prekrsaja ili krsenja obaveza iz ugovora.

Cicak, ti nisi glup/a, ali se namjerno tako pravis. Ovo nije sindikalni forum, niti forum politicke stranke. Imamo razumjevanje za vase strahove dok god su oni realni ili osnovani, kao sto bi svaki vlasnik morao imati. Ovdje ne vidim razloga za bojazan osim ako ti prsti nisu slipavi od meda, ili ako nisi jedan od frizera, obucara, stolara na poziciji V stepena strucne spreme. Nece Haden zapaliti Bosnalijek. Posla ce biti.
Pravda
Posts: 39
Joined: 30 May 2013, 12:59

Re: radnik-bsnl

Post by Pravda »

Apsolutno se slažem sa Vama onaj ko jednom izda izdaće opet. Oni koji su najviše dobili od kompanije su je izdali i sada na sva usta laju protiv onih koji su od njih napravili ili pokušali napraviti ljude. Skontaće ili su već skontali ova gospoda iz Hadena sa kakvim sojem ljudi imaju posla. Problem je u tome što im oni još uvijek trebaju da odrade prljavi dio posla a onda će ih šutnuti tamo gdje im je i mjesto.
asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Re: Bosnalijek

Post by asim.k »

Poštujem Vas jer vidim da ste upućeni i obrazovani, za razliku od mnogih od nas koji nemamo pojma o dionicama, dioničkim društvima i sl., ali Asime jasno je ko dan da ćete Vi imati puno veći interes ovdje sa HADEN-om, budući da ste dali punomoć Arslanagićevoj ekipi pa je ekspresno, uz nagovor i "otvaranje očiju" od strane hadenovaca, povulki tu punomoć i dali je HADEN-u, čime ste im značajno pomogli i zadužili ih. Ovo sam sve upamtio iz Vaše prepiske sa Halilom Č., nadam se da nisam nešto usnio.
Niste usnili. Biću iskren a to se i zna, da je moje povlačenje punomoći dovelo da "druga" strana nije imala dovoljnih 5% kako bi predložila kandidata za članove NO, što je kasnije konstatovano kroz nadzor od strane KOMVP. Želim da se zna i slijedeće, svoju punumoć sam uvijek do sada davao predstavnicima državnog kapitala (iako ih baš i ne simpatišem) jer do tada nije bio niti jedan ozbiljniji dioničar sa većim brojem dionica (isključujem svjetsku banku i libijce). Punomoć sam povukao iz razloga ne iznošenja istine od strane vlade. Ja sam mislio da su oni kandidovali svoje predstavnike a ne da punomoći sakupljaju za Arslanagiće, a godinu dana ranije sam znao da se vlada borila sa Arslanagićem na isti način kao što to sada čini Haden. Od min.Trhulja sam lično tražio da mi dostavi prijedlog kandidata što on nije učinio, i tada sam već postao sumnjičav.

Moje pitanje za Vas je slijedeće i za sve "protivnike" :

1. Zasto se Hadenu osporava skupstina drustva ?
Sazvana je na isti nacin kao godinu dana ranije sto je bila sazvana od strane Vlade.

2. Ko moze odluciti i onemoguciti odrzavanje skupstine Hadena u krugu BSNL ? - to je krivicno djelo, jer g.Hanzic nije sud pa da odluci da je nelegalna skupstina, zna se i zakonski propisan nacin za dokazivanje i osporavanje ?

3. Primjetite da isti scenario je uradjen i kao godinu dana ranije, cim se priblizi odrzavanje druge skupstine suprotne strane, NO sazove novu skupstinu. Ko onda pokusava da stvori pravni haos ?

4. Zasto nikada nije tuzena skupstina Hadena odrzana u "kafani" i pokrenut postupak pred sudom.

Ja ovo ne smatram ratom, i da neko nekoga treba izdati ili ne. Vlasnistvo je jedna stvar a radnicka prava, druga. Nemojmo ih molim Vas sad vezivati zajedno. Mi se bojimo za nasa radna mjesta ako dodje Haden ili obratno. To ostavimo sa strane, ponavaljam se ali radnici nisu vecinski dionicar kompanije, nije da ne mislim da se ne trebaju pitati ali jos uvijek o menadzmentu odlucuje vlasnik kapitala.
Ja nisam nikada bio u BSNL a posebno ne u zadnje vrijeme i ne znam, nisam vidjeo svojim ocima sta se desava.
Koliko citam ovdje i u novinama, imamo veci broj radnika (600) koji se ne protive sluzbama obezbjedjenja i sami ucestvuju u cuvanju kruga kompanije i druge (30) radnike koji to ne odobravaju. Volio bih da neko objektivan napise sta se dogadja i kakva je situacija. Na medijima vidim da je promet u 8 mjesecu preko 10 mil.KM sto mi daje za pravo da mislim da proizvodnja i isporuka nije stala ove mjesece, sto je jako dobro.
asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Re: Bosnalijek

Post by asim.k »

Kantonalni sud u Sarajevu odluku Vrhovnog suda FBiH ne smatra obavezujućom

Postupajući po žalbi protiv rješenja Općinskog suda u Sarajevu, Kantonalni sud u Sarajevu donio je Rješenje kojim se žalba odbacuje kao neosnovana. U dispozitivu Rješenja se navodi da: „po mišljenju ovog suda odluka Vrhovnog suda Federacije BiH ne predstavlja presudu koja sud obavezuje na postupanje, jer su u istoj konstatovane činjenice (istek mandata Komisije), a koje su s obzirom na ostale okolnosti slučaja, mogle biti poznate kažnjenim i ne predstavljaju nove činjenice. Dakle, prvostepeni sud je ispravno postupio kada je odbacio zahtjev kažnjenog pravnog lica i nije dozvolio ponavljanje prekršajnog postupka.“

http://www.komvp.gov.ba/site/images/Pre ... broker.pdf
asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Re: Bosnalijek

Post by asim.k »

Ako citate presudu vidjecete 2 zanimljice stvari. Advokat tuzenog je Amila Eterovic. Supruga sudije Zdenka Eterovica koji je bio sudija u predmetu na Vrhovnom sudu. Hm... zanimljivo
Sabur2
Posts: 1873
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

I zaista... ovo bi bilo nemoguce u pravnoj drzavi. Ocit sukob interesa.
Kad bi se i desilo, neko bi definitivno odletio.
asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Re: Bosnalijek

Post by asim.k »

Oni su se razveli , barem koliko ja znam :-)
Kao sto je se i vlasnik jedne velike kompanije razveo od svoje zene pa prodao kompaniju njoj nakon razvoda. :-)
radnik-bsnl
Posts: 55
Joined: 25 May 2013, 18:32

Re: Bosnalijek

Post by radnik-bsnl »

Asime
I ja sam iznenađen spoznajom da ta "hadenova" skupština nije tužena, prvi puta čujem od Vas, jer sam čuo da je ekipa ipak uspjela prikupiti 5% a da HADEN to nije prihvatio. U onom Fikinom obavještenju o zabrani otkazivanja skupštine u krugu Bosnalijeka stoji da je prekršeno niz članova zakona, ja stvarno nemam pojma o toj materiji pa nisam ni tražio o kojim članovima zakona je riječ.
Što se tiče one julske skupštine od prošle godine, održane na livadi pošto su iz vlade javili da je bomba podmetnuta u restoranu, znao sam da ni ta skupština nikad neće biti prihvaćena jer je isključena vlada odnosno dioničar sa 20% dionica.
Evo i ova hadenova skupština gdje su sa 30% vlasništva postavili svih 5 članova NO mislim da nije u redu, jer im objektivno, shodno vlasničkom udjelu, pripadaju max 2 mjesta, jel tako. Pa bi, po meni, pošteno bilo da oni imaju 2 člana, vlada 1, libijci 1 te mali dioničari - radnici 1 člana.
To bi, dame i gospodo, bilo jedino fer i pošteno, pa ako ste svi skupa sa hadenom legalisti i pravednici, bujrum idite u ovom pravcu, pa da li nova skupština ili neki drugi aranžman...
Ali znam ja, sad će odmah salva pritužbi tipa "kako je mogo Arslanagić sa 0,5% vladati kompanijom a sada najveći pojedinačni vlasnik sa 30% to isto ne može"!?
Ako ja dobro kontam, hadenovci nemaju nikakve veze sa Arslanagićima, zgrožavaju ih se, preziru ih i ne podržavaju njihove postupke, pa ako je tako neka onda naprave nešto što je kontra "Arslanagićevih" metoda i načina upravljanja pa neka se jednom u Bosnalijeku pošteno podijele karte.
zeleni.2012
Posts: 181
Joined: 23 Nov 2012, 09:42

Re: Bosnalijek

Post by zeleni.2012 »

@radnik-bsnl
Radnici su glasali za svog kandidata na Skupštini 25.5., zaposlenika Bosnalijeka bez obzira što ga je Haden formalno pravno kandidovao. E sad ćeš ti reći taj kandidat je ovakav ili onakav, ali i dalje stoji činjenica da je apsolutna većina radnika dioničara glasala za radnika Bosnalijeka. To znači da je sada odnos u NO 4+1. Dalje se slažem sa tobom da bi u NO trebao biti jedan predstavnik Vlade i jedan predstavnik Libije i to će se sigurno desiti u budućnosti.
Post Reply