Bosnalijek

montypython
Posts: 3912
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

asim.k wrote: ...
Sa glede investitora ako bi gledali samo „sture“ financijske izvjestaje koje prikazuje BOSNALIJEK onda ova kompanija realno nebi bas mnogo bila interesantna. Treunutna cijena dionica je po meni kao privatnom investitoru i sada jako visoka. Zasto ?
Laicki, ako bi kupio upravljcki udio ove kompanije, pod predpostavkom da kompanija nastavi poslovati na nacin prikazan u fin.izvjestajima (recimo da su oni stvarni i objektivni) meni bi trebalo preko 25 godina da bi napravio povrat investicije. Druga stvar je da je kompanija „lokalna“ i sa vrlo malim trzisnim udjelom na domacem trzistu i ino trzistu, bez strateskog partnera tesko u srednjem razdoblju da moze ostvarivati pozitivne rezultate poslovanja.

...Ako bi recimo fin.izvjestaje i cijene dionice uporedili sa FDS-om (koji po meni ima mnogo bolje stanje barem po fin.izvjestajima, npr. ima 25 Mil. Orocenih sredstava kod banaka, cca 8 mil.KM kredita koje je koristio radi investicija u Srebrenici i sl.), dobili bi totalno ne logicne pozicije. Cijena BSNL dionice je preko 30% veca od nominalne cijene, dok je FDS 40% manja od nominalne. Zasto ?....
Baš bih volio znati kako si došao do ovih 25 godina za povrat investicije. Ne znam na koje rezultate poslovanje misliš? Znamo da je Bosnalijek imao dobit od 6-8 miliona zadnjih godina (a znamo da može i duplo više), a 8 miliona x 25=200 miliona. dakle sadašnja tržišna cijena od 13,5 odnosno 14 je mizerija posmatrajući i dosadašnje poslovanje a kamoli ono koje je realno moguće (bez Brštanice, sa realnim transportnim troškovima itd).
Na isti način ne može se upoređivati Bosnalijek sa Fds om rečenicamo poput "cijena dionice BSNL je 30% iznad nominale a FDSa 40% manja od nominale" To je sabiranje krušaka i jabuka. Bosnalijek ima u prosjeku veću dobit od FDSa iako FDS ima mnogo veći kapital od Bosnalijeka. Dakle ako se već poredi onda bi trebalo pomoću mjerodavnijih parametara (npr P/E) a ne poredeći nominalu i tržišnu cijenu dva po veličini nesrazmjerna preduzeća, ne uzimajući u razmatranje dobit (po dionici).
zeleni.2012
Posts: 181
Joined: 23 Nov 2012, 09:42

Re: Bosnalijek

Post by zeleni.2012 »

Šefik Handžić je zaista došao danas na posao, sasvim normalno bez ikakvih opstrukcija na ulasku i boravku na svom radnom mjestu. Šuplje priče koje iznosi i putem medija su samo očita propaganda. Do sada su progutali sve što su rekli i sami sebe demantovali u vrlo kratkom roku. Došao je jer je shvatio da su plaćeni oglasi i laži koje iznosi dali kontra efekat, radnici su još ujedinjeniji i odlučniji da daju doprinos da se prošlost ostavi tamo gdje pripada, u prošlosti.

Nadamo se samo da će biti bar malo pametan pa pustiti plate za koje postoji svi uslovi da budu puštene, 100% provjereno u sektoru Finansija.
cicak
Posts: 35
Joined: 30 Aug 2013, 15:06

Re: Bosnalijek

Post by cicak »

Gospodo,ako ste tako sigurni u krajnji ishod ne vidim svrhu ovakvih "studioznih" analiza ?! A i ne skidate se sa foruma iznoseci ne istine i to u kontinuitetu. Toliko se hrabri a i na putu "istine i pravde"da vas i privatna vojska mora cuvati !
Klis
Posts: 122
Joined: 29 Apr 2013, 12:28

Re: Bosnalijek

Post by Klis »

@muuuu
Polupao si lončiće druškane, ja ti po čitav dan vozam viljuškara za 7 glava. Ne radim ti ja u finansijama za 1300KM, a sa srednjom kozmetičarskom, kao neki koji pišu ovdje :lol:
asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Re: Bosnalijek

Post by asim.k »

Ja sam rekao svoje misljenje o vrijednosti. Naravno prihvatam i druga. Problem je sto je nemoguce odrediti vrijednost za mene, jer bi morao imati puno drugih povlastenih informacija koje sada trenutno ima samo uzak krug ljudi. Po Vasoj logici bi ulaganje u kompaniju po sadasnjoj vrijednosti dionica itekako bilo isplativo ?! Zasto su onda mizerna trgovanja sa ovim dionicama ?
asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Re: Bosnalijek

Post by asim.k »

@cickava
mene ne cuva nikakva vojska. Vec sam Vam rekao da me bas ne zanima Vasa trenutna situacija u kompaniji u kojoj se Vi izgleda osjecate ugrozenim a dodatno se prepali jer su se stvari pocele "raspetljavati". Moj posao meni dozvoljava normalan zivot... bio Haden u "igri" ili ne, ili neko treci, dok ste Vi izgleda vezani samo za jednu porodicu...
cicak
Posts: 35
Joined: 30 Aug 2013, 15:06

Re: Bosnalijek

Post by cicak »

Ta porodica je nama ulijevala povjerenje u egzistenciju i opstanak nase djece na ovim prostorima. A vi nam zadajete strah u kosti sa porukom da postenom , vrijednom radniku i gradjaninu kao i nasim porodicama nema mjesta u ovoj napacenoj zemlji za koju sam se borio i krvario da bi nas VI mogli harati i tlaciti !!!
montypython
Posts: 3912
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

asim.k wrote:Ja sam rekao svoje misljenje o vrijednosti. Naravno prihvatam i druga. Problem je sto je nemoguce odrediti vrijednost za mene, jer bi morao imati puno drugih povlastenih informacija koje sada trenutno ima samo uzak krug ljudi. Po Vasoj logici bi ulaganje u kompaniju po sadasnjoj vrijednosti dionica itekako bilo isplativo ?! Zasto su onda mizerna trgovanja sa ovim dionicama ?
Mnogo je razloga za mali promet. U firmi je pravni haos, ne zna se ko upravlja, sve je potpuno netransparentno, ne zna se ko je gori stara ili nova ekipa. Moguće da se haos i svjesno kreira da cijena ne bi rasla zasad, da bi se onda mogao nakupovati ko treba, kad se na to odluči. Netransparentnost je neviđena a pravne države ni na vidiku. Ljudi potencijalni investitori to vide, i jednostavno čekaju rasplet, i vjerovatno i rezultate poslovanja kad se sve slegne. Svjesni su da dionica vrijedi više pa onda i ne prodaju tako lako. Zato nema ni neke velike ponude po cijenama po kojima bi neko možda želio. Većina navedenog vrijedi i za ostale dionice na SASE. Jasna je golema potcijenjenost većine firmi i dionica ali jasna je i netransparentnost i potpuna nezaštićenost dioničara od strane sistema i države, uvezanost stranaka i države i kriminalnih struktura, spor ili nikakv rad sudskih organa čak i kad je sve jasno iz aviona itd itd. Ništa dakle drugačije od ostalih aspekata života ovdje. Npr pljakaši samoposluge (uz pomoć noža) nakon što ih je policija odmah uhvatila, nakon salušanja -pušteni. Čeka se pravna država a kada će i hoćel' doći za našeg života, ne zna se.
asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Re: Bosnalijek

Post by asim.k »

Zao mi je sto Vam zadajem strah. Iskreno nemam tu namjeru. Odlazimo predaleko na ovom forumu ali za Vasu informaciju i ja sam bi borac i igubio najblize u ratu. Ali rat nije tema pa Vas molim da to ostavimo za druge forume...
radnik-bsnl
Posts: 55
Joined: 25 May 2013, 18:32

Re: Bosnalijek

Post by radnik-bsnl »

Asime
Poštujem Vas jer vidim da ste upućeni i obrazovani, za razliku od mnogih od nas koji nemamo pojma o dionicama, dioničkim društvima i sl., ali Asime jasno je ko dan da ćete Vi imati puno veći interes ovdje sa HADEN-om, budući da ste dali punomoć Arslanagićevoj ekipi pa je ekspresno, uz nagovor i "otvaranje očiju" od strane hadenovaca, povulki tu punomoć i dali je HADEN-u, čime ste im značajno pomogli i zadužili ih. Ovo sam sve upamtio iz Vaše prepiske sa Halilom Č., nadam se da nisam nešto usnio.

PostPostao/la asim.k » 25 srp 2013, 19:03

Da ja i g. iz N.Travnika inace vlasnik jedne velike kompanije na tom podrucju, a inace smo u jako bliskim vezama, smo zajedno povukli punomoci kada smo shvatili kome smo ih zapravo dali. Nismo se do tada se ni interesovali nesto narocito za skupstinu BSNL, dobili poziv iz Vlade pa hajd daj. Ali kada smo shvatili kojim smo petljancima dali punomoc licno sam ga nagovorio da isto povucemo.

To je Vaše legalno i legitimno pravo, nemam ništa protiv i pozdravljam Vašu iskrenost glede prava radnika u Bosnalijeku, i ja bih isto tako razmišljao da sam na Vašem mjestu.
Znači imate pravo da se borite za svoje interese, ali nemojte iskrivljivati istinu, Vi i ovi drugi hadenovci, i nemojte ubijati svaku kritičku misao u korijenu.
Činjenica je da je bilo nelogičnosti kod samog preuzimanja dionica, da su ljudi pajserom provalili u kompaniju, da se Bosnalijekom šeće 30-ak naoružanih čuvara pa se čovjek osjeća kao u zatvoru a ne na poslu, da članovi užeg rukovodstva sindikata i malih dioničara ne izlaze iz upravne zgrade i da se planski i namjerno pravi haos u Bosnalijeku, jer samozvani vd se još nijednom nije obratio radnicima i pozvao ih na rad i disciplinu pa čak i kad su na vratima pojedinih uposlenica Bosnalijeka osvanule prijetnje i poruke uvrjedljivog sadržaja.
Na osnovu svega ovoga što se dešava u Bosnaliejku, likova koji se motaju u i oko Bosnalijeka, čovjek nikako ne može biti optimista.
Činjenica je da su ljudi koji su najviše dobili od Arslanagića danas najžešći protivnici i najviše laju na istog. Znat će ovi ljudi iz HADEN-a cijeniti to sigurno i neće nikad shvatiti da bi ih oni isto ovako mogli izdati sutra i još žešće i strastvenije prozivati po medijima :lol:
Post Reply