Bosnalijek

Sabur2
Posts: 1878
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

radnik-bsnl wrote:Sabur2
Ti pričaš neke bajke kao da ne živiš u ovoj državi.
O kakvim zakonima i radničkim pravima govoriš? 70% radnika u BiH je obespravljeno, ni zdravstveno osiguranje ljudi nemaju, prijavljeni na minimalac, ne mogu u penziju zbog neuplaćenih doprinosa... U Bosnalijeku je do sada bilo onako kako bi u svakoj firmi trebalo biti, poštivanje zakona i radničkih prava 100%.
Nismo dosuše svi ni u tom i takvom sistemu bili prezadovoljni, ne može baš svih 750 radnika biti zadovoljno, ali kad se sve sabere i oduzme - vrlo dobar!
I do kada više te priče o Ranibosu, Loprilu i sl.? Pa šta mislite kako rade druge farmaceutske kuće. Milijarde se koriste za podmićivanje, javna tajna.
Pričaš hvalospjeve o HADEN-u. Pa mi ni danas, godinu dana poslije početka preuzimanja Bosnalijeka, još uvijek ne znamo ko stoji iza HADEN-a!
Daj mi samo jedan primjer, navedi neki njihov postupak, izjavu, bilo šta za šta bih se mogao uhvatiti, odakle bih mogao crpiti optimizam za dalji razvoj događaja oko Bosnalijeka!
Znam ja odlicno o cemu pricam. Zakon daje prava radnicima. Zar je potrebno isticati kao pozitivnu stvar da se radniku daje zagarntovano minimalno pravo? Hocete da se poredite sa robovlasnickim firmama, gubitasima? NE!
Porediti se trebate sa firmama jednako uspjesnim, jednake ili slicne vlasnicke strukture, jednake ili slicne pozicije na trzistu.
I znas sta? U vecini takvih firmi radnici maju redovnu platu, mozda i vecu nego u Bsnl, topli obrok u novcu, prevoz u novcu, regres prema zakonu. Dakle ako hvalis menadzement sto je ispunjavao MINIMUM zakonskih prava radnika, onda ih nemoj vise hvaliti.

@cicak
molim te kvotaj ispravno, ako zelis da te razumijemo. Pitas ko stoji iza SASE?
Znas li ti? Znas li ko je svukao dionicu na 7 maraka? Znas li zasto?
cicak
Posts: 35
Joined: 30 Aug 2013, 15:06

Re: Bosnalijek

Post by cicak »

@ Sabur2
Cemu nervoza ? Da znam nebih tebe pitao ! Zato budi ljubazan pa mi odgovori !
asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Re: Bosnalijek

Post by asim.k »

@cicak
Viska ljudi nema, ima samo nepodobnih i nestrucnih ljudi koji nisu zasluzili uopce da budu u ovoj kompaniji, pa ce svoju srecu vjerovatno morati potraziti na drugom mjestu a sigurno da ce pojedini izgubiti „sefovske“ privilegije koje su imali, te bili placani ne za svoj rad nego za ne rad.
Ko vlada SASE ? Pitanje je bez veze, onako narodno i senzacionalističko. SASE je privatna kompanija i da bi dobili odgovor na svoje pitanje, morace te malo citati iz literature, sta je berza, sta kompanija, kako se upravlja, o dionicama i cijenama i sl. Mozete koristiti i google posto imate jako puno vremena i provodite isto na internetu. Nemojte svoje obrazovanje dobijati u „carsijskim“ pricama i zutoj stampi.

Sa glede investitora ako bi gledali samo „sture“ financijske izvjestaje koje prikazuje BOSNALIJEK onda ova kompanija realno nebi bas mnogo bila interesantna. Treunutna cijena dionica je po meni kao privatnom investitoru i sada jako visoka. Zasto ?
Laicki, ako bi kupio upravljcki udio ove kompanije, pod predpostavkom da kompanija nastavi poslovati na nacin prikazan u fin.izvjestajima (recimo da su oni stvarni i objektivni) meni bi trebalo preko 25 godina da bi napravio povrat investicije. Druga stvar je da je kompanija „lokalna“ i sa vrlo malim trzisnim udjelom na domacem trzistu i ino trzistu, bez strateskog partnera tesko u srednjem razdoblju da moze ostvarivati pozitivne rezultate poslovanja.
Sa druge strane ako govorimo o stanju prikazanom u fin.izvjestajima, da se zakljuciti da kompaniju svaki radnik bruto mjesecno kosta 4.500 KM (30% prihoda otpada na zaposlene), a ovdje cujem informacije da pojedini radnici imaju min.plate sto dovodi do situacije da pojedini imaju emnormne plate, pa se da zakljuciti o odredjenoj diverzifikaciji zaposlenih i podjeli na podobne i nepohodne.
Iz fin.izvjestaja da se zakljuciti takodje da kompanija ima probleme sa tekucom likvidnoscu. Prosjecno vrijeme naplate potrazivanja od kupaca vise od 5 mjeseci (vise od 180 dana). Takodje primjetni su i veliki otpisi potrazivanja sto je pojedinih godina dosezalo iznos preko 1,5% prihoda (jako mnogo).
Kompanija koristi 25 Mil. Kreditnih sredstava – dugorocnih (kredit uzet kod Unicredit-a) za finansiranje izgradnje poslovno-administrativne zgrade. Ulaganja u taj objekat je jedan od razloga sto kompanija nije dobila pozitivan revizorski izvjestaj, pa se da predpostaviti da je novac „izvlacen“ iz kompanije za druge namjene.Takodje je primjetan i iznos kratkorocnih kreditnih iznosu od preko 20 mil.KM. koja vjerovatno sluze za pokrivanje tekucih obaveza. Tekuca potrazivanja od kupaca u iznosu od 55 Mil. KM (preko 50% god.prihoda, ili 100% polugodisnjeg prihoda) daju naslutiti da mozda i jedan znacajan dio ovih potrazivanja nece biti naplacen, jer struktura tih potrazivanja je vec jako stara. Naravno ove analize bi mogle ici u nedogled....
Ako bi recimo fin.izvjestaje i cijene dionice uporedili sa FDS-om (koji po meni ima mnogo bolje stanje barem po fin.izvjestajima, npr. ima 25 Mil. Orocenih sredstava kod banaka, cca 8 mil.KM kredita koje je koristio radi investicija u Srebrenici i sl.), dobili bi totalno ne logicne pozicije. Cijena BSNL dionice je preko 30% veca od nominalne cijene, dok je FDS 40% manja od nominalne. Zasto ?
I jedna i druga kompanija trebaju stateskog partnera koji ce biti ili ne i vlasnicki povezan, ali sigurno da vece sasne za nalazenje istog (sto je i trenutno slucaj) ima BSNL nego FDS, iz razloga sto je duhanska industrija vec mnogo globalizirana, mnogo vise nego farmacija – gdje jos uvijek mogu opstati mala drustva kao sto je BSNL (u proizvodnji gen.lijekova) a i sama trzista i navike potrosaca su drugacije. Svi globalni igracu u duhanskoj industriji su vec zauzeli svoje regionalne pozicije, tako da jedino interes kupnje FDS-a se moze ogledati u kupovini trenutnog trzisnog udjela u BiH (koji je inace u stalnom opadanju) i vjerovatnim gasanjem primarne proizvodnje u ovom obliku. Druga opcija je kupovina lokalnih investitora koji imaju informacije „iznutra“ pa imaju i znaju nacin kako mogu svoju investiciju „oploditi“ sa vjerovatnim scenarijom u buducnosti gasenja proizvodnje ili smanjivanje ili iznajmljivanje trenutnih kapaciteta. Treca opcija je alociranje iz sredstava iz postojece djelatnosti u neku drugu djelatnost (turizam, trgovina, poljoprivreda) sa postepenim gasenjem primarne djelatnosti, koji u ovoj situaciji nije izvjesna (zbog vlasnicke strukture) a zahtjeva mnogo odricanja, rada i sposobnih menadzera.
Opcija kompanije Imperia Pharm (Haden) kao suvlasnika u BSNL je po meni je za sada puno bolja opcija nego postojeca garnitura ljudi, jer obecava dugorocniji opstanak kompanije. Inace ko god ulozi 30 mil vlastitih sredstava u kupnju dionica imace podrsku i mene kao malog dionicara koji je takodje ulozio vlastita sredstva, prije nego sto ce moju podrsku dobiti Vlada – predstavnik drzavnog kapitala ili ljudi koji nisu uspjeli skupiti niti 5% dionica (koja nisu kupovali vlastitim novcem) a zelja im je da se domognu i izvuku koliko je god to interes za vlastiti dzep i ineterese bez da su bili spremni investirati vlastita sredstva. Jos me indikativno da stari menadzment koji je po mojoj slobodnoj procjeni izvlacio izmedju 8 – 15 mil. KM svake godine nije bio spreman ni novac koji je stekao na taj nacin da investira u kupovinu dionica , vjerovatno ne vjerujuci u iste ili „glupavo“ ocekujuci beskrajnu podrsku vlade i tada svjetske banke. A koliko vidim „glupi“ bas nisu bili ....

I jos jedna stvar mene Vasa placa ne zanima, (niti koliko Vam neko nudi, ni koliko ste imali ni koliko cete imati) i ovo nije ako sam ja dobro upoznat "sindikalni" forum BSNL, gdje trebamo razgovarati o Vasim platama i pravima. Obratite se svojoj sindikalnoj organizaciji pa tamo zadjeno sa ostalim se borite za svoja prava, a ako Vam ne odgovara postojeci sindikat u BSNL organizujte se i napravite svoj pa se obratite menadzmentu kompanije za sve probleme koje imate.
asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Re: Bosnalijek

Post by asim.k »

Jos jedan clanak iz avaza. Ovaj ce forum postati postati arhivski sa dosta dokumentacije. Valjda ce koristiti buducim generacijama.

Image
Klis
Posts: 122
Joined: 29 Apr 2013, 12:28

Re: Bosnalijek

Post by Klis »

Šta je ovo,v.d.izvršni direktor za finansije Šefik Handžić došao na posao. Pa kako kad je rekao da mu ne damo, kud je uspio proći? :lol:
Nevjerovatno čovjek danas nešto slaže, a odmah to sutra opovrgne. Prvo je bio talac, pa ga kamere uhvatile kako nesmetano ulazi i izlazi iz firme, sada kaže da ne može ući, a onda na očigled sviju uđe nesmetano do svog radnog mjesta.
Pravda
Posts: 39
Joined: 30 May 2013, 12:59

Re: Cicak

Post by Pravda »

Cicak i Vi radnici skontali šta se zapravo ovdje dešava, dobro je samo da ne bude kasno. Spavate !!!
Klis
Posts: 122
Joined: 29 Apr 2013, 12:28

Re: Bosnalijek

Post by Klis »

@pravda
Radnici ne spavaju, bore se protiv Fike i ostalih kriminalaca koji su u njegovom timu.
muuuu
Posts: 37
Joined: 23 Jul 2013, 22:11

Re: Bosnalijek

Post by muuuu »

Klis ja sam za tebe cuo da si sekretarica u Bosnalijeku da ti je Arslanagić dao platu oko hiljade i da još usput prodaješ polovna auta na parkingu i hoš su mi rekli da nikako ne dolaziš na posao.... mi dinočari prvo ćemo tražiti da tebi daju otkaz trošiš naše pare a ne radiš ništa ..štetiš bosnalijeku
Pravda
Posts: 39
Joined: 30 May 2013, 12:59

Re:Klis

Post by Pravda »

Samo oni koji ne razmišljaju svojom glavom ili u glavi nemaju ništa pa ne mogu da razmišljaju, mogu da napišu tako nešto. Klis ti si sretan kad dođeš kući a ne zalutaš.
Pravda
Posts: 39
Joined: 30 May 2013, 12:59

Re: muuuu

Post by Pravda »

Prijatelju dobro mi znamo ko je Klis, samo što on još nije svjestan u šta se jadan uvalio.
Post Reply