Bosnalijek

asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Re: Bosnalijek

Post by asim.k »

Opet se vracamo na komisiju.
Nisam pravnik, pa mi je tesko realno reci sta o sudskim presudama. Gledajuci kao ekonomista onda barem razumijem ono sto su me ucili i sto sam naucio.
Sud nije nadlezan za tumacenje zakona jedino je nadlezan zakonodavac u ovom slucaju parlament. On treba donijeti tumacenje da li komisija moze i sta moze raditi nakon isteka mandata do imenovanja nove. Neka donese odluku da ne moze nista raditi i to je odluka i tumacenje zakona. Drugo, sud je duzan ako to vec zakonom nije regulirano (iz razloga nepostojanja primjenjivog zakonskog propisa) stvoriti pravo. Ako je vec ulazio u tumacenje izvan svojih ovlastenja onda je trebao stvoriti i pravo - sudsku praksu, definisati poslove tehnickog mandata. Ko je citao presudu vidjece ako zeli naravno da je ona dosta povrsna.
Trece koliko ja znam (ako neko od pravnika zna neka mi objasni, bio bih zahvalan) da se BiH ubraja u kontinentalni pravni krug drzava, te da je sudska praksa samo posredan izvor prava to jeste da se kod nas ne prihvaca tkz. sistem presedana kakav koriste angloamerički pravni sistemi. Naime, u sistemu presedana svako se moze pozvati na sadrzaj vec ranije donesene sudske odluke viseg suda kao na izvor prava. Naprotiv, u sistemu kontinentalnog prava, pozivanje na stav viseg suda izrazen u nekoj presudi ima samo posredan dokument. Takva odluka djeluje samo snagom svoje logicke uvjerljivosti na suca koji presudjuje, a ne snagom koju bi imao neki propis. Znaci presuda Vrhovnog suda FBiH nema zakonsku snagu pa prema tome koliko ja razumijem komisija moze obavljati sve poslove (ne samo tehnicke) dok im neko to ne zabrani a presudom nije isto zabranjen rad ovog sastava komisije. Bolje bi bilo da jeste jer bi onda situacija bila cistija i brze bi se rjesila ova agonija oko komisije.
Medjutim da li je problem BSNL samo komisija za vp - zar sve sto je neregularno u BSNL je samo vezano za KOMVP?
Koji su procesi otvoreni na sudu u dokazivanju nelegalnosti od strane grupe g.Handzica ? Zasto taj proces nije otvoren na sudu ?
Samo se pisu nekakve obavjesti, krivicne prijave (krivicnu prijavu moze svako podnijeti to je samo papir), pise se ministru Trhulji i slicno.
Zasto skupstina dionicara ne rjesi ova problem ?! Neka se sazove nova skupstina i neka svako snagom "glasnja" rjesi ovu agoniju. Niti jedan sud to ne moze osporiti ?
sarajevo2012
Posts: 84
Joined: 18 Oct 2012, 11:41

Re: Bosnalijek

Post by sarajevo2012 »

Ta Vam je dobra Asime, nova skupstina pod hitno!
I varate se svi, vecina radnika nije ni za koga, nego za svoja radna mjesta i plate.
Sabur2
Posts: 1877
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Dvije se stvari ne desavaju a morale bi u ovoj situaciji.
Skupstina d.d. ako nista, onda zbog zavrsnog racuna i raspodjele dobiti. Izgleda da i oni precutno prihvataju onu nelegalnu kad je to u pitanju. Majku mu, pa ima valjda neki rok.
Drugo, da se Vlada ne oglasava u smislu da kaze prodacemo HADEN-u 19,8% po toj i toj cijeni, uzmi ili ostavi.
Tu bi se otkrile karte.
ALi vlada realno ne postoji i oko ovoga ne bi bilo saglasnosti.
Zasto Haden ne saziva redovnu skupstinu - to bi ovdje neko trebao da pojasni ko je dovoljno blizak njima.
zeleni.2012
Posts: 181
Joined: 23 Nov 2012, 09:42

Re: Bosnalijek

Post by zeleni.2012 »

Kakava redovna Skupstina? Pa ljudi ko je lud da sazove Skupstinu kad KVP ne postoji???!
Znaci pitanje tehnickog mandata KVP se mora rijesiti da bi se rijesio pravni vakum do izbora nove KVP, a nakon toga mogu ici skupstine. U ovom trenutku to je suludo..
Sabur2
Posts: 1877
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Haden se ponasa kao uljez i kao da i sam priznaje da su nelegalno u posjedu.
Sve dionicare interesuje poslovanje, profit i dividenda, i to nema veze sa KomVP i da li ona postoji ili ne.
Umjesto da se postave kao regularna uprava koja zeli da posluje po zakonu, transaprentno, bez obzira sta im se pakuje ili optuzuje po medijima, oni se usutili kao krivci.

Naravno da sve ovo neko od njih redovno cita i neka malo razmisli o poruci koju ovako salju. Planinska smo zemlja. Ovdje vjetrovi brzo mijenjaju smijer.
sarajevo2012
Posts: 84
Joined: 18 Oct 2012, 11:41

Re: Bosnalijek

Post by sarajevo2012 »

Sve sto rade je da nas bombarduju saopstenjima u kojima optuzuju za kriminal bivse vodje bosnalijeka, kao da to nije vec davno ispricana prica. Kojekakvim budalastinama samo nanose stetu bosnalijeku, nisam siguran da li nesvjesno to rade. Niti jedne rijeci o buducnosti bosnalijeka i pravcu razvoja firme, rus izjavi da sada prave strategiju razvoja?!
Koliko god covjek zelio promjene i koliko god zelio da vjeruje hadenu, do sada nista nisam nasao sto bi prevagnulo u njihovu korist.
I nije izvor slobodna bosna, radnici u proizvodnji pricaju da ce pare od prodaje lijekova imperipharmi ici na hadenov racun, a radnicima je objasnjeno da je tako bolje i da je razlog sprecavanje izvlacenja para od strane stare uprave. Ni ja se nisam trudio da vidim nesto lose u tome sve dok me ovdje neki nisu demantovali i nazvali to spekulacijama sb! Hoce li bosnalijek imati ista od ovog izvoza, postavljam pitanje opet?
Znam samo da radnicima bosnalijeka prvi puta u zadnjih nekoliko godina kasni plata i potpuno je neizvjesna!
asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Re: Bosnalijek

Post by asim.k »

Novac nece niti moze ici na Hadenov racun . To je stvarno u domenu naucne fantastike.
Novac ce doci na racun bosnalijeka, 100%. Ja sam blizak hadenu i znam to 100%. Cak su rusi htjeli da uplate avans 2-3 mil. Eura kako bi se demantovale ove informacije. Savjetovano je da to ne rade, pa jeli ljudi vi vidite sta g.Handzic radi sa novcem bsnl. Znate li za uplatu avansa u iznosu 200.000 advokatskom timu ??? Isplate dividendi, placanje sumnjivih faktura da ne nabrajam dobavljace i poslove. Ko je kriv zasto nema plata u bsnl? Ko zeli silu da pokaze nad radnicima?
muuuu
Posts: 37
Joined: 23 Jul 2013, 22:11

Re: Bosnalijek

Post by muuuu »

gospodine Asime k. ja vase postove ne mogu citati. mogu li Vas molim Vas zamoliti da se uhvatite tog svog biznisa...ja mislim da je svima jasno šta se ovdje desava i nema potrebe da glumite advokata Hadenu .. sve Vi znate ....
asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Re: Bosnalijek

Post by asim.k »

Moje postove onda slobodno preskocite. Ne tjera Vas niko da citate. Imam apsolutno pravo da pisem kao i Vi i svi ostali. Sad mi je trenutno u preokupaciji BSNL a posto posjedujem preko 25.000 dionica BSNL vjerovatno imam i vece pravo da komentarisem nego mnogi ,,mali,, dionicari ovdje na forumu. Vi slobodno nastavite da pisete meni nije mrsko da citam Vase postove a imam i dosta vremena za to.
sarajevo2012
Posts: 84
Joined: 18 Oct 2012, 11:41

Re: Bosnalijek

Post by sarajevo2012 »

Asime, ovdje ocito neko laze.
Ovu informaciju, o kojoj sam govorio, su radnicima prenijeli predstavnici sindikata, za koje kazu da ne izlaze iz upravne zgrade.
Drugo, smeta mi ova percepcija, kao neka svi u bosnalijeku rade za haden i neka izvrsavaju svaku njihovu zelju, neka se i dan i noc tovari roba na hadenove kamione, a neka platu i sva druga placanja radnicima da handzic!
Ako je haden tako dobar, zasto onda on ne da platu radnicima?
Neka mi forumasi oproste sto ovdje stvari gledam kroz prizmu radnickih prava, ali nije ni prema dionicarima odnos nista bolji.
Zasto su se digli protiv isplate dividende, tu su pokazali kakav odnos imaju prema dionicarima?
Post Reply