Bosnalijek

sarajevo2012
Posts: 84
Joined: 18 Oct 2012, 11:41

Re: Bosnalijek

Post by sarajevo2012 »

@zeleni2012
Tako je zeleni, svi koji nisu vasi istomisljenici su ili glupi ili korumpirani ili im nesto drugo fali.
Rekao sam vec da mi ukucani rade u bosnalijeku tako da i ja znam ponesto i o ljudima i o dogadjajima gore.
Kako ste krenuli vi sa svojom demagogijom sutra cete i platu koju radnici zeljno iscekuju nazvati nelegalnom!
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

sarajevo2012 wrote:@zeleni2012
Tako je zeleni, svi koji nisu vasi istomisljenici su ili glupi ili korumpirani ili im nesto drugo fali.
Rekao sam vec da mi ukucani rade u bosnalijeku tako da i ja znam ponesto i o ljudima i o dogadjajima gore.
Kako ste krenuli vi sa svojom demagogijom sutra cete i platu koju radnici zeljno iscekuju nazvati nelegalnom!
Razdvoji dvije stvari: ispravnost vs. legalnost. Meni kao dionicaru je ispravno da dobijemo dividendu. Da li je isplata dividende legalna? Nije, i ja se za to brinem jer ce kad tad nastupiti posljedice, pogotovo jer se ta dividenda ne isplacuje sistematski vec po podobnosti pa ima dionicara koji sigurno nisu dobili dividendu ni za proslu godinu. Ni skupstina 07.07.2012. a ni skupstina 22.06.2013. nisu legalne tako da su sve odluke tih skupstina po automatizmu nelegalne. Ovo je vazno jer su te skupstine izglasale obim isplate dividende pa je tamo neki kriminalac trivun ili handzic odlucio da nas sljeduje 0,28 feninga po dionici umjesto npr. 0,56 feninga. Da je bilo pametnog ulaganja i optimizacije troskova umjesto rasipanja na porshe, katice, ikebane, slovence, kurve, apartmane od kojih niko osim arslanagica nema korist (amar arslanagic tamo ima 6 apartmana), itd. danas bi dividenda bila minimalno 2.50 marke. Normalno da neko treba da reaguje i napokon je to uradilo ovo udruzenje, a s obzirom da ti imas ukucane koji rade u kompaniji i vjerovatno imaju radnicke dionice onda bi valjda trebao da se boris da ta dividenda bude veca umjesto da se zadovoljavas sa mrvicama dok kajmak kupe ovi sto ko fol stite tvoje ukucane od tamo nekih rusa ili cetnika kako ih neki nazivaju. Zacudjuje me da udruzenje koje sebe naziva "dividenda" ovo pitanje oko legalnosti isplate dividende nije prvo pokrenulo ali kao i u mnogim drugim primjerima ovo udruzenje i ono rizaha softica je poligon za ucjene i demagogiju.

A kad vec spominjes isplatu plata radnicima reci cu ti ako ne znas da sefik handzic u skladu sa svojim ovlastenjima godisnje ne smije isplatiti vise od 1% osnovnog kapitala kompanije (cca 780 000 maraka) a samo na plate bosnalijek sigurno trosi vise od milion ili dva miliona maraka mjesecno, dakle visestruko vise od svojih ovlastenja. Je li legalno? Nije. Je li ispravno? Jeste naravno.

Eto u kakvom pravnom vrtlogu se nalazi ova kompanija pa se pitamo sto bosnalijek nije kupio pfizer ili novartis.
Sabur2
Posts: 1878
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Nisam siguran da je ikako moguce isplatu dividende rjesiti drugacije osim da se ona ozvanici i da se isplati svima koji je nisu dobili, a posjedovali su dionicu na datum presjeka. Sve drugo pa cak i vracanje novaca bi bilo nemoguca misija jer bi neizostavno uzrokovalo brojne sudske parnice.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by leon »

@Custos

Ovo tehnicki poslovi je pravni standard, koliko ja poznajem nigdje nije propisano taksativno koji su to poslovi koji se smatraju tehnickim, nego se za svaki konkretan slucaj ili posao cijeni da li je tehnicki ili ne. Dakle, to bi znacio onaj minimum poslova koji se moraju uraditi kako ne bi nastupile negativne posljedice, i ponavljam u svakom konkretnom slucaju se cijeni koji su to poslovi, te nisu unaprijed odredjeni

Za radno vrijeme suda, koliko znam subota i nedjelja u neradni dani. U te dane se nista ne moze predati na sudu, ne drze se rasprave osim u hitnim pritvorskim predmetima ili u hitnim predmetima sa strancima.

Za dividendu postoji mogucnost da se bude morala vracati prema pravilima sticanja bez osnova, odnosno sticanje po osnovu koji je kasnije otpao. To bi znacilo da, kada se utvrdi nistavost odluke o isplati dividende ili se utvrdi da ta odluka nikad nije ni donesena na zakonit nacin, Bosnalijek ima pravo traziti nazad uplacenu dividendu, kao nesto sto je placeno bez valjanog pravnog osnova. Kamata u om slucaju tece od dana nesavjesnosti, odnosno od dana kada Bosnalijek postavi zahtjev prema dionicaru za vracanje dividende.
Dakle, svako placanje mora imati valjanu pravnu osnovu. Ukoliko se nesto plati bez te osnove ili se naknadno utvrdi nistavost takve pravne osnove, moze se traziti vracanje onog sto je placeno!
Sabur2
Posts: 1878
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Ma jasno je to, ali obzirom koliko je ranije rukovodstvo opljackalo dionicare, ako bi novo rukovodstvo trazilo povrat te crkavice i prijetilo kamatama, vrlo nepopularan potez bi to bio.
Jednostavnije i lakse bi bilo donijeti odluku o isplati te dividende, jer ako firma iole pozitivno posluje tih 2% dobiti po dionici ne bi trebalo uopste biti upitno. A po mogucnosti i pojacati je malo.
zeleni.2012
Posts: 181
Joined: 23 Nov 2012, 09:42

Re: Bosnalijek

Post by zeleni.2012 »

EVO DO ČEGA NAS JE DOVEO TRHULJ, IZMEĐU OSTALIH NARAVNO, SAMO DA BI SAKRILI PLJAČKU BOSNALIJEKA I/ILI NASTAVILI DA GA PLJAČKAJU!

http://www.avaz.ba/vijesti/teme/svim-di ... stava-rada

Svim dioničkim društvima u FBiH prijeti obustava rada!

Ako se pitanje legitimiteta Komisije za vrijednosne papire FBiH, kojoj je još 6. maja 2009. godine istekao mandat, ne riješi u kratkom vremenu, to bi moglo izazvati nesagledive posljedice za tržište kapitala, kao i za cijelu privredu u FBiH, upozorio je jučer u izjavi za "Dnevni avaz" Hasan Ćelam, predsjednik ove komisije.

Komisija je, naime, jučer održala sjednicu na kojoj je raspravljano o ovom krupnom problemu za Federaciju. Ćelam je nakon sjednice za naš list izjavio da bi nerješavanje ovog problema moglo dovesti do onemogućavanja rada svim dioničkim društvima u FBiH.

Sudski registar

- Bez Komisije nije moguće izvršiti upise nadzornih odbora i uprava u sudski registar, nadzirati rad brokerskih društava i same berze, povećavati ili smanjivati kapital, emitirati dionice, promijeniti oblik organiziranja dioničkih društava. Dakle, mogla bi biti nanesena nemjerljiva šteta investitorima, domaćim i stranim vlasnicima vrijednosnih papira, kojih je samo u FBiH oko 350.000 - upozorio je Ćelam.

Podsjetimo, nedavnom presudom, odlučujući u sporu s Društvom za upravljanje fondovima "Bosinvest", Vrhovni sud FBiH poništio je rješenje Komisije, s obrazloženjem da joj je istekao mandat, zbog čega se pojavila sumnja u poništavanje svih odluka ove važne institucije za FBiH.

Ćelam, pak, u izjavi za naš list navodi da Sud nije utvrdio pravni status Komisije, zbog čega je od Parlamenta i Vlade FBiH zatraženo autentično tumačenje zakona koji regulira rad ove institucije.

Navodi da je Komisija podnijela apelaciju Ustavnom sudu FBiH, tražeći hitno postupanje, a obratili su se i Uredu visokog predstavnika u BiH.

Preskočena tačka

- Smatram da je Komisija dužna da vrši svoju funkciju sve do razrješenja njenih članova, što se još nije desilo. Dakle, funkcije aktuelnih članova ne prestaju sve dok ne budu imenovani novi. Mi smo upućivali pisma urgencije predsjedniku FBiH Živku Budimiru (SPP) i Parlamentu FBiH. No, na sjednici Predstavničkog doma održanoj 23. jula ova tačka nije uvrštena na dnevni red - objasnio je Ćelam.

Članovi Komisije

Napomenuo je da članove Komisije razrješava i imenuje predsjednik FBiH uz saglasnost potpredsjednika, a potvrđuje ih Federalni parlament.
Sabur2
Posts: 1878
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Mislim da je jedina moguca odluka svakog suda na koji ovaj predmet dodje je da su tehnicki poslovi - redovni poslovi komisije.
U suprotnom - istekom mandata, prestaje postojati komisija jer izgleda ne smiju nista raditi i nastaje taj vakuum koji imamo sada, odnosno blokada trzista kapitala, samim tim i privrede.

Ovo bi parlament trebao pod hitno da raspetlja, ali nemaju sad vremena. Vrlo su zauzeti. I na ovim se slucajevima pokazuje koliko je omiljena stranka u Bosnjaka dobra donijela ovoj zemlji i kako i dalje cini sve da sacuva svoje interese, makar to sve nas skupo kostalo.
Vidjecemo do kada ce kociti i ometati i kakve ce nam price prezentirati. Ko ce biti kriv? Dodik?
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

Dodik je kriv, ja' ko drugi :)

Meni je i dalje nevjerovatno da sudska presuda moze da sadrzi "neke tehnicke poslove" a nigdje nije definisano sta su to tehnicki poslovi. Sto se mene tice upis nadzornog odbora jeste tehnicka stvar dok davanje ili oduzimanje licence spada u malo krupnije poslove ali i to bi ljudi morali raditi sve do onog trenutka kada ih neko ne razrijesi.
asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Re: Bosnalijek

Post by asim.k »

Vidim danas iz placenih oglasa g.Hanzica u Oslobodjenju i Dnevnom Avazu (placeno novcem BSNL, naravno), da su svijesni da im se vrlo brzo blizi kraj. Pozitivna prica ulaska Hadena je da u BSNL vise nista nece biti kao sto je bilo te da vladanje jedne porodice polako prestaje. Sigurno da nije lako sve to raskopati ali pokrenuti procesi ce sigurno na kraju rezultirati odredjenim rezultatima. Hadenovo ulaganje u BSNL sigurno nije "promasena" investicija bez obzira da li oni na kraju upravljaljali ili ne BSNL. Za g.Handzica su sada i stari clanovi uprave ne regularni, odnosno clanovi uprave od strane Hadena.
Po njemu je sve ne regularno (stari clanovi uprave koji nisu na njihovoj strani, zastitarska agencija, komisija, skupstina, vlada i clanovi vlade u kojima nije SDA), Haden nije smije kupiti dionice BSNL - - trebali su valjda pitati za odobrenje, Imperia Pharm - kompanija koja je "oprala" novac,( dala avans za dionice u komenzaciju za lijekove - malo "smijesno" zar ne?).
Nasuprot tome sve ostalo je regularno sa njihove strane :

- skupstina od 7.7. - tuzena, odbijen upis NO, odbijen od Suda upis uprave itd...
- isti NO primao naknade za svoj rad, bez da nije upisan, uprava koja nije bila upisana trosila novac, potpisivala ugovore i sl. (vd POLIC)
- skupstina zasvana od tog NO, imenovala novi NO ciji legitimitet nije niko potvrdio , upravljaju novcem BSNL, isplacuju naknade, placaju privatne advokate, sudije i sl. (sve novcem BSNL)
- v.d. direktora Handzic, gdje je on upisan i koja ovlastenja ima (jeli vd direktor po odluci NO ili po punomoci Edina Arslanagica ???) Kada podnosi tuzbe onda prilaze punomoc a drugacije se poziva na odluku NO koji niti je potvrdjen niti upisan nigdje niti vise postoji

Moguca desavanja :

1. Sud upise vd direktora Uzunovica te institucije potvrde legitimitet NO ("hadenovog")
Sta ce se desiti sa svim poslovima, neregularnim isplatama i drugim radnjama ucinjenim od strane g.Polica i g.Handzica ? Ko ce tu odgovarati ?
Zar nikome ne govori cinjenica da su se g.Polic i g.Trhulj povukli i usutili ??? (dali ostavke ???)
Kolika je steta napravljena i cime doticna gospoda mogu namiriti stetu nastalu BSNL ?
Mene stvarno ne zanima i nije mi kao vlasniku dionica BSNL nikakva satisfakcija da se pokrenu krivicni postupci ili da dobiju zatvor? Mene zanima da se namiri steta BSNL (mojoj kompaniji barem malim dijelom)
U tom slucaju se mozemo nadati da se Haden nastaviti kupovati dionice BSNL i da cemo mi kao dionicari imati priliku ko to zeli da proda dionice po boljoj cijeni.
Ipak iz svih informacija da se naslutiti da prema ovome jedna kompanija iz farmacetske djelatnosti ulazi u vlasnistvo BSNL a to je sigurno Imperia Pharm, i to je sigurno dobro za BSNL.
100% sam uvjeren da ovdje nije rijec o domacem kapitalu jer da jeste ovo bi se davno rjesilo, ili "milom" ili "silom".

2. Sud upise g.Handzica te institucije potvrde legitimitet NO ("arslanagicev")
Onda neka se utvrdi steta koju su napravili predstavnici "HADEN"-a. Haden opet ima kapital (16 Mil. EUR u BSNL) od kojeg se moze namiriti nastala steta.
Pitanje placanja obaveza Imperia Pharm-a, mislim da nije upitno jer to nije "fiktivna" kompanija i gledajuci njigove FI, iznos od cca 12 M EUR-a je smijesan iznos, barem iz njihove perspektive.
Moze se "naloziti" obustava trgovanja dionicaima Hadena do okoncanja spora za namirenje stete koju su prouzrokovali.
Upisom ovog NO i legiliziranjem njihovih odluka, jedino kako ja vidim je nastavak agonije, izvlacenja novca, zaposljavanja podobnih kadrova i sl.
Ne vidim niti jednu pozitivnu "stvar" za mene u ovome.

Volio bih cuti i druga misljenja, ali stvarno mislim da je vise dosta razmatranja tipa , komisija nema ovlastenja (pa imace neka valjda u buducnosti i to ce se rjesiti), pranje novca , kriminal Eurohausa i sl. (imaju valjda institucije koje isto trebaju rjesavati , sipa, tuzilastva i sudovi - kakvi god bili nemamo bolje. O svemu ovome samo nagadjamo...).
Sta je interes nas dionicara - investitora i cemu se mozemo nadati ? Kako to da su zaposleni u svim sektorima osim u sektorima za koje je nadlezan g.Handzic (finansije, racunovodstvo, pravo i informatika - da li je u ovim odjelima i napravljen najveci kriminal ???) na drugoj strani i postuju odluke g.Uzunovica ?
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by leon »

Ma meni je ovo pitanje oko mandata Komisije za vrijednosne papire isto onaj vic kad su se dvojica parničili oko medje i kad je jedan vidio da gubi sve argumente kaže drugom: znaš li ti da ti žena spava sa tim i tim!

Isto tako ovdje kad se gube svi argumenti u postupku prema Komisiji, jedino ostaje napadati samu Komisiju i njen mandat.
Neka radi Komisija svoj tehnički posao, a i ja smatram da je upis tehnički posao, ali ako u tome bilo šta prekrši, neka se propisno kazne i sve vrati u zakonske okvire.

Za mene je sami upis tehnički posao, ali odlučivanje o prigovorima, nezakonitostima bi savjetovao Komisiji da kaze kako to nije tehnički posao i da ne mogu raditi na odlučivanju.
Protiv takvog rješenja onda zainteresirana strana pokrene upravni spor, Sud utvrdi stvarno da Komisija radi u tehničkom mandatu i onda sama donese presudu umjesto Komisije.

Dakle, upis - tehnički posao
sve druge odluke gdje se cijene argumenti - nije tehnički posao, pa i neodgovaranjem na to (šutnja uprave) može rezultirati upravni spor, pa će sud u tom sporu riješiti umjesto Komisije, kako ne bi bilo problema!

Nadam se da je rješenje kreativno i logično, te da zadovoljava zakonitosti u sadašnjem stanju stvari oko Komisije
Post Reply