BH Telecom

insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: BH Telecom

Post by insider »

Veoma neobicna, mislim da se ovo ne pamti....zna li se ko kupuje...
montypython
Posts: 3913
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

insider wrote:Veoma neobicna, mislim da se ovo ne pamti....zna li se ko kupuje...
Ne znam, meni uopšte nije neočekivano, dan dva, gore dole, očekivao sam brzi rast nakon odmora, zar to nije u stvari pravilo. Uostalom rekli smo da je onaj pad nakon dividende manje više lažan i isforsiran i da se sve brzo vrati u normalu. Ljudi znaju da im je 21-22 po dionici praktično zagarantovano za svega nekoliko mjeseci a naravno uvijek postoji mogućnost da ode i mnogo više (jer je bivala više i jer vrijedi više). Prošle godine je nakon pada na 16 završila pred dividendu na 21. Ove godine startuje sa znatno višeg nivoa jer je minimum pada bio oko 17,5, nije li onda logično da i maximum bude viši od prošlogodišmjeg maximuma ako sve drugo ostane isto? Prodajom na ovim nivoima ne dobija se puno a gubi mogućnost mnogo veće potencijalne zarade plus se gubi dividenda. Osim ako se ne namjerava ponovo dokupiti, ali po recimo 23, ali to nema smisla ako prodaš po 19,5.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Malo si monty nategao ovo, visina dionice pred ovogodišnju isplatu dividende nije nikada prešla 20,5 KM, a dionice su se mogle kupiti u velikim količinama i po 20KM par dana prije prava na dividendu. Mislim da je razlog ovakvog neočekivano brzog rasta nezaintersovanost ulagača za druge dionice na berzi (jedino još ima potražnje za obveznicama i deviznom štednjom). Ovaj rast je prouzrokovalo reinvestiranje dobiti od ovogodišnje dividende što se vidi iz količina koje su u nalozima.
bht 7.8.2013.png
bht 7.8.2013.png (26.18 KiB) Viewed 4882 times
montypython
Posts: 3913
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Trenutno nemam (osim mobitelom) interneta da provjerim ovo za 20,5 ostalo mi u glavi nekako 21 ali naravno vjerovacu ti. Medjutim ne mijenja mnogo na stvari. Licno nisam pobornik cestih transakcija uz malu zaradu. Radije se potrudim da kupim sto povoljnije uz dosta analize, i onda kad u jednom sebi odredim koliko vrijedi (bolje reci na koliko bi mogla otici kad tad) nize od toga tesko da bih prodao. Telecom recimo u Bull uslovima moze lako otici i na 30 ili vise i zato ga ja npr sad ne bi prodao ni po 25, sve da ovog momenta i imam tu mogucnost. Razumijem da ima i drugih pristupa, ali jednostavno ne zelim da se zamaram dnevnim oscilacijama kursa. A da je kupovina vecinom reinvestiranje dobiti, vrlo vjerovatno, bilo bi cudno da nije.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Na današnji dan 2012 godine cijena dionice BHT-a je bila 17,10, znači 2,5KM manja nego danas. Prosječna cijena dionice u zadnjih 10-11 mjeseci nije nikada prešla iznos od 20,52KM. Nema više pravila, pretprošle godine je pred isplatu dividende cijena počela padati
montypython
Posts: 3913
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Investitor wrote:Malo si monty nategao ovo, visina dionice pred ovogodišnju isplatu dividende nije nikada prešla 20,5 KM,........
Dakle just for the record, kad već detaljišemo:
Cijena je otišla i na 20,71 i to 19 02 2013 a 20,60 je bila više puta. To je srednja cijena, a dostignuto je 20,8 i to više puta. 25 februara 2013 dostignuto je i 20,99. Nije da to nešto mijenja suštinu bilo čega, ali "nategao" mi je malo prejaka riječ, pa sam zato pogledao ove statistike inače (mislim da) nisam cjepidlaka.
Uz to, jeste da je taj dan 7 8 2012 cijena bila 17,1 tj oko 2,5 niža nego godinu kasnije, tj danas, ali treba dodati i da je samo mjesec dana prije toga npr 13 02 2012 cijena bila 16,02 tj već tog 07 08 2012 cijena je već rasla čitav mjesec i manje više nastavila rasti sljedećih mjeseci.
Suština mog posta je bila da nema mjesta čuđenju (i ništa drugo) ako je dionica krajem sezone počela rasti kad je to maltene trend i prethodnih godina, pogotovo uz poznati isforsirani pad, uz isplatu dividende i reinvestiranje iste itd itd.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Dobro si pronašao ova tri četiri blic skoka koja su cijeli 19, odnosno osam feninga veći od iznosa koje sam ja naveo. Suština je da su to bili trenutni blic skokovi na kojima se cijena nije odrzala niti jedan dan, odmah je padala narednog dana. Prosječna cijena 25.02.2013 bila je 20,51 a ne 20,99 kako ti navodiš (neko je možda kupio jednu dionicu po 20,99 i nije mjerodavno navoditi ovaj iznos.) Uglavnom poenta je da cijena veća za 2,5 km nego prošle godine, a firma ne posluje bolje nego prošle godine, šta više mislim da manje vrijedi nego prošle godine.
jastuk1
Posts: 41
Joined: 07 Aug 2012, 01:59

Re: BH Telecom

Post by jastuk1 »

Evo i danas jak promet od pola miliona ili 25 K komada dosad, a od polugodišnjeg izvještaja ni traga ni glasa ili je već objavljen samo ga ja ne mogu naći???
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

jastuk1 wrote:Evo i danas jak promet od pola miliona ili 25 K komada dosad, a od polugodišnjeg izvještaja ni traga ni glasa ili je već objavljen samo ga ja ne mogu naći???
Za izvještaj ne znam, ali ovo izgleda dogovorena prodaja obzirom na broj transakcija.
panzer
Posts: 12027
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Sad imamo i te polugodišnje izvještaje(prva tema na forumu), BH telecom sa 10 miliona manjim prihodima i dobiti. Jučer na Al jazeeri prilog o uticaju Viber aplikacije na prihode svih telecoma pa je pitanje ima li njegovog uticaja i u BIH. Kod nas, po običaju niko nema tačno stanje ni za šta.
U Srbiji nastoje da spriječe instaliranje Vibera na telefone:

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/ko ... u-u-srbiji
Post Reply