Bosnalijek

Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

Sabur2 wrote:
Investitor wrote:
Sabur2 wrote: Da se razumijemo. Meni je ovdje jasno sta se radi. Nicije maslo nije za ramazana, ali Haden je ovo mogao zavrsiti sa hedijama kod ministra i premijera, ali nisu. To indicira nesto, a sigurno ne da su nam politicari posteni.
Ništa tebi nije jasno kad tako možeš da tvrdiš da niko od Hadena nije dobio "hediju", jer i pticama na grani je jasno ko je iz vlasti omogućio ovakvo sramotno preuzimanje firme.
Namjerno ne razumijes sta sam napisao?
A ocito je da je meni situacija jasnija nego tebi.
Nije ti prvi put da minimaliziraš uticaje određenih političkih struktura, da braniš poziciju i postupke Hadena (napravi u prethodnom postu poštenjačine od njih jer nisu dali nikom hediju) , te da daješ neke naivne komentare tipa kako će oni raspisati tendere i sl. Nije mi jasno (a mislim da nije ni tebi) zašto to radiš ukoliko si zaista vlasnik dionica BSNL. Nama ovakvi investitori poput Hadena na SASE nisu potrebni i oni mogu samo otjerati ovo malo domaćih investitora sa berze. A ovi novopečeni forumaši što su po službenoj dužnosti na ovom forumu su priča za sebe i ja vjerujem da večina njih nikada nije marku jednu investirala u dionice. Žao mi te je, jer vidim da si po svoj prilici loše procjenio ovu investiciju u BSNL, ali pokušavam da svatim koji ti je motiv (osim mržnje prema SDA i porodici Arslanagić) pa tako slijepo braniš ove hoštaplere i tražiš im opravdanja za sve.
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

Investitor wrote:
asim.k wrote:1. Edin A. ne moze biti upisan kod suda niti moze obnasati funkciju direktora zbog starosne granice. Jasna odredba. Sud je mogao da je htjeo a mislim da je i morao na to ispisati osobu za zastupanje - direktora iz registra jer nije moguce obnasati funkciju direktora. (valjda je covjek penzionisan, a jos je i pitanje kako je mogao dobiti status penzionera ako jeste a da se prethodno nije ispisao iz registra ???).
Znaci funkciju direktora ne moze obnasati jer zakonski nije moguce raditi isto zbog starosne granice koja je definisana zakonskom odredbom.

2. Ne moze direktor dati punomoc i ovlastiti nekoga da bude VD direktor. To jedino moze NO drustva.
Punomoc moze izdati jedino da ga u njegovo ime zastupa u predmetima. A ako cemo i onda pravno, posto je stariji od 65 godina, ne moze biti direktor a samim tim je i punomoc nevazeca.
Takodje ima tu jos jedna stvar, da zanemarimo starosnu granicu, Edin A. je istekao mandat direktora pa i da nije stariji od 65.godina ne moze zastupati drustvo. Valjda bi i tu vrijedila ista pravila kao kod KOMVP ? Zar ne ?

A evo jos jedna info, mozda veza sa FDS-om. u Statutu Bosnalijeka stoji da direktor moze biti osoba sa dobnom granicom 70 i manje godina. Zakon je propisao da je dobna granica 65 godina. Znaci statut u koliziji za zakonom.
Na to je vec ranije upozoren Bosnalijek ! (prije svih ovih desavanja)
Sud ne vrši samostalno brisanje ovlaštenih osoba iz registra, već na osnovu zahtjeva NO koji je upisan od Komisije za vp. Obzirom da do sada nije upisan novi NO ništa se u sudskom registru ne može promjeniti a društvo ne može biti bez odgovorne osobe. U ovom slućaju odgovorna je ona osoba koju je imenovao legitimni direktor za vrijeme trajanja mandata bez obzira što mu je isti istekao, jer trenutno odgovornu osobu nema ko imenovati.
Edinu arslanagicu je istekao mandat 18.07.2012. a punomoc sefiku handzicu je izdao 16.10.2012. tako da EDIN ARSLANAGIC NIJE IMAO MANDAT NI OVLASTENJE DA PRENESE DUZNOST NA SEFIKA HANDZICA (kad vec pametujemo o mandatima)! Nije bosnalijek arslanagiceva knezevina!
asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Re: Bosnalijek

Post by asim.k »

Investitor, možemo tumačiti onda da je i KOMVP legalna jer niti tržište ne može funkcionisati bez KOMVP a sadašnji saziv je imenovan isto u skladu sa zakonom i potvrđen od strane parlamenta. Ne može valjda za jedne da vrijedi a za druge ne ?!
Ni jedan sud nije rezrješio sadašnji saziv KOMVP niti je to uradio parlament. To je kao shodno zakonu a isto je i za direktora. A da društvo može biti bez odgovorne osobe, može i to je situacija koja je sada trenutno u BNL kao što je trenutno prema tumačenju suda i tržište bez KOMVP bez obzira na posljedice koje takve odluke mogu donijeti. Ovo je stav suda a ne moj lični, znači i društvo je bez direktora u ovom momentu, postoje izvršni direktori sa ograničenjem ovlaštenja. (rade u teh.mandatu :-), ovlaštenja do 1% kapitala).

Nažalost sva ova situacija je dobra, jer će se morati nešto promjeniti te će doprinjeti po mom mišljenju obogaćivanju prakse iz ove oblasti koja do sada nije postojala.
Jedino nije dobro za interesne skupine u ovom slučaju dioničare i vlasnike. Ja sam mali dioničar i da sve propadne moja šteta će biti onolika koliko sam ja uložio i bio spreman riskirati i u slučaju najgoreg.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

Nisam upoznat kad mu je dao punomoć, ali mi je logično da se punomoć daje odmah na početku mandata zbog moguće spriječenosti da vršiš funkciju, odmora, odsustva i sl. Vidim da si ti bolje upoznat pa se izvinjavam ukoliko sam pogriješio.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

asim.k wrote:Investitor, možemo tumačiti onda da je i KOMVP legalna jer niti tržište ne može funkcionisati bez KOMVP a sadašnji saziv je imenovan isto u skladu sa zakonom i potvrđen od strane parlamenta. Ne može valjda za jedne da vrijedi a za druge ne ?!
Ni jedan sud nije rezrješio sadašnji saziv KOMVP niti je to uradio parlament. To je kao shodno zakonu a isto je i za direktora. A da društvo može biti bez odgovorne osobe, može i to je situacija koja je sada trenutno u BNL kao što je trenutno prema tumačenju suda i tržište bez KOMVP bez obzira na posljedice koje takve odluke mogu donijeti. Ovo je stav suda a ne moj lični, znači i društvo je bez direktora u ovom momentu, postoje izvršni direktori sa ograničenjem ovlaštenja. (rade u teh.mandatu :-), ovlaštenja do 1% kapitala).

Nažalost sva ova situacija je dobra, jer će se morati nešto promjeniti te će doprinjeti po mom mišljenju obogaćivanju prakse iz ove oblasti koja do sada nije postojala.
Jedino nije dobro za interesne skupine u ovom slučaju dioničare i vlasnike. Ja sam mali dioničar i da sve propadne moja šteta će biti onolika koliko sam ja uložio i bio spreman riskirati i u slučaju najgoreg.
Nemožemo staviti u istu ravan funkcionisanje privatne kompanije i državnog organa. Potruno različiti propisi i pravila važe za jedne i druge.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Bosnalijek

Post by Odbrana poste »

Gosp Asim K je dobro upučen u sav slučaj,aline znam kako neko od pojašnjenja koja traži ne potraži u ranijim postovima na ovom forumu.Na sve je skoro dat odgovor.Jedino ja nisam nikad napisao da je Haden odbacio listu za NO malih dioničara ,nakon što je sa spiska potpisnika od 5 i nnešto posto,skinuo moje dionice i još jednog ili dva potpisnika .Moje je skinuo jer kao dionice su na računu skrbnika pa ja ne mogu predlagati u ime tih dionica,mada sam imao uobičajenu potvrdu da sam ja konačni vlasnik dionica.Sa istom takvom potvrdom i od istog skrbnika bilo je još nekoliko dionišara,a pošto su oni sa hadenom ili su zapravo sam Haden,njima je priznao te potvrde za skupštinu pod vrbom.I ja sam sa tom istom potvrdom učestvovao u toj njihovoj skupštini.Te moje dionice kojima dan ranije nije priznao pravo predlaganja kandidata za NO,priznao je za učeđće na toj skupštini.Trebao im je bar neko ko nije Haden pa makar i ja.Nas nekolicina smo odmah nakon konstituisanja skupštine,istu napustili ali su naše dionice ostale evidentirane kao dio onih oko 38%.Sve sam ja to naveo u zahtjevu KOMVP da proglasi skupštinu nelegalnom.Oni su mi odgovorili da će moj biti razmatran u upravnom postupku utvrđivanja valjanosti skupštine.A oni su,već sam to i pisao,razmatrali samo postupak oglašavanja skupstine.To u ostalom piše i u intervjuu onog ono trećeg člana komisije koji je dao Dnevnom listu.
Ukratko,dobri Asime,oni su mradili sve što hoće,jer ih u ostalom na to obavezuju i svatovi,i kumstvoNadam se da i o tome nešto znate.E pa ne mogu baš svi u taj jedan avion.
A što se tiče legalnosti u Bosnalijeku,ja stvarno ne znam ko je u ovom trenutku tamo legalan.Izgleda da priznaju legalnost onima za koje nijedan sud nije ustvrdio da nisu legalni.
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

asim.k wrote:Investitor, možemo tumačiti onda da je i KOMVP legalna jer niti tržište ne može funkcionisati bez KOMVP a sadašnji saziv je imenovan isto u skladu sa zakonom i potvrđen od strane parlamenta. Ne može valjda za jedne da vrijedi a za druge ne ?!
Ni jedan sud nije rezrješio sadašnji saziv KOMVP niti je to uradio parlament. To je kao shodno zakonu a isto je i za direktora. A da društvo može biti bez odgovorne osobe, može i to je situacija koja je sada trenutno u BNL kao što je trenutno prema tumačenju suda i tržište bez KOMVP bez obzira na posljedice koje takve odluke mogu donijeti. Ovo je stav suda a ne moj lični, znači i društvo je bez direktora u ovom momentu, postoje izvršni direktori sa ograničenjem ovlaštenja. (rade u teh.mandatu :-), ovlaštenja do 1% kapitala).

Nažalost sva ova situacija je dobra, jer će se morati nešto promjeniti te će doprinjeti po mom mišljenju obogaćivanju prakse iz ove oblasti koja do sada nije postojala.
Jedino nije dobro za interesne skupine u ovom slučaju dioničare i vlasnike. Ja sam mali dioničar i da sve propadne moja šteta će biti onolika koliko sam ja uložio i bio spreman riskirati i u slučaju najgoreg.
Fino si ovo rekao a pogotovo zadnji pasus. Mislim da ce ovaj slucaj obogatiti nasu sudsku praksu ali ce osiromasiti nase dzepove i bh ekonomiju jer sve i jedan strani investitor ce pobjeci glavom bez obzira nakon ovog slucaja koji ce sad pogoditi svako dionicarsko drustvo u federaciji. A da je nase trziste kapitala sredjeno kako svi prizeljkujemo, danas bi cijene dionica trebale da padnu do najnize granice i tako danima da se nastavi. Sad je sva sreca sto je ovakvo kakvo jeste... nikakvo!
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

Odbrana poste wrote:Gosp Asim K je dobro upučen u sav slučaj,aline znam kako neko od pojašnjenja koja traži ne potraži u ranijim postovima na ovom forumu.Na sve je skoro dat odgovor.Jedino ja nisam nikad napisao da je Haden odbacio listu za NO malih dioničara ,nakon što je sa spiska potpisnika od 5 i nnešto posto,skinuo moje dionice i još jednog ili dva potpisnika .Moje je skinuo jer kao dionice su na računu skrbnika pa ja ne mogu predlagati u ime tih dionica,mada sam imao uobičajenu potvrdu da sam ja konačni vlasnik dionica.Sa istom takvom potvrdom i od istog skrbnika bilo je još nekoliko dionišara,a pošto su oni sa hadenom ili su zapravo sam Haden,njima je priznao te potvrde za skupštinu pod vrbom.I ja sam sa tom istom potvrdom učestvovao u toj njihovoj skupštini.Te moje dionice kojima dan ranije nije priznao pravo predlaganja kandidata za NO,priznao je za učeđće na toj skupštini.Trebao im je bar neko ko nije Haden pa makar i ja.Nas nekolicina smo odmah nakon konstituisanja skupštine,istu napustili ali su naše dionice ostale evidentirane kao dio onih oko 38%.Sve sam ja to naveo u zahtjevu KOMVP da proglasi skupštinu nelegalnom.Oni su mi odgovorili da će moj biti razmatran u upravnom postupku utvrđivanja valjanosti skupštine.A oni su,već sam to i pisao,razmatrali samo postupak oglašavanja skupstine.To u ostalom piše i u intervjuu onog ono trećeg člana komisije koji je dao Dnevnom listu.
Ukratko,dobri Asime,oni su mradili sve što hoće,jer ih u ostalom na to obavezuju i svatovi,i kumstvoNadam se da i o tome nešto znate.E pa ne mogu baš svi u taj jedan avion.
A što se tiče legalnosti u Bosnalijeku,ja stvarno ne znam ko je u ovom trenutku tamo legalan.Izgleda da priznaju legalnost onima za koje nijedan sud nije ustvrdio da nisu legalni.
Na stranu sto si taj spisak potpisao sa onima koje si prosle godine pljuvo, ja sam dobio drugaciju informaciju i rado cu promijeniti misljenje i uzeti zdravo za gotovo sto ti kazes samo ako mi odgovoris na sljedeca 3 pitanja:

1. Od kojeg datuma je tvoja potvrda da imas dionice na skrbnickom racunu?
2. Kada si je dostavio sazivacu skupstine dionicara?
3. Koji je datum bio krajnji za dostavljanje spiska za NO?
asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Re: Bosnalijek

Post by asim.k »

Poštovani Halile, ja stvarno ne želim diskutovati o svatovima ili kumstvu. Otići ćemo predaleko sa svim tim stvarima o kojima ja bas nemam informacije osim iz članaka pojedinih "nazovi" istraživačkih novina tako da nisam baš osoba za komentarisanje istog.

Što se tiče informacije zašto nije uvršten prijedlog kandidata za NO, informacije koje ja imam i čitanjem nadzora koji je izvršen se ne podudara sa Vašom tvrdnjom. Znam, da su pojedini povukli svoju punomoć i da iz tog razloga niste uspjeli sakupiti potrebnih 5%. Kao tvrdnju ovoga i sam sam povukao svoju punomoć koju sam prethodno dao a moja punomoć je bila značajna u tom trenutku (skoro 0,5%). Žalosno je što je sve rađeno i punomoći tražene od predstavnika vlade. Kada je ekipa shvatila da nema ni 5% onda su zabranili održavanje skupštine društva. Zašto Vi g.Halile ako već tvrdite to što tvrdite, niste tražili da se na skupštini unese u zapisnik Vaša tvrdnja a onda ste mogli putem suda da pokrenete postupak za isto?
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Bosnalijek

Post by Odbrana poste »

Kustos jedno a ovaj Asim drugo,daj dogovorite se čime će te me sve napadati.Dakle sve je bilo na vrijeme,nisu to osporavali.ED se uhvatio za moju tvrdnju da kapital može predstavljati onaj na kome se vodi u registru VP ili onaj koga on ovlasti.To sam napisao u kontekstu rasprave ko zastuva kapital vžVlade FBiH,tvrdeći da to radi ministar a ne premijer,jer se u registru kao vlasnik vodi ministarstvo.Onda je ED u svom odgovoru podvukao ovu moju tvrdnju i napisao da se stim slaže i nemoj da ga nazivam ja ovakvim ili onakvim kad on to primjeni.I primjenio je baš na meni,jer,kao što sam rekao,dionice se vode na skrbniku a ja kao nisam imao punomoć nego potvrdu o v lasništvu.O ostalom sam već pisao.I više neću jer bi se morao ponavljati.
I još sam,prije napuštanja skupštine izjavio da ću tražiti njeno poništenje na sudu,neka se to unese u zapisnik i neka mi se taj zapisnik dostavi:Naravno da mi to nikada nisu dostavili.Ponavljam,radili su šta su htjeli,jer svi su ih pokrivali.Pa sva ta nelegalnost,nezakonitost u imenovanjima,tolerisana je i kreirana da se stvori atmosfera
nesigurnosti i bezakonja u Bosnalijeku,da bi dioničari,naručito fondovi,prodali po cijeni koju ovi nude,uz malo ispod stola za direktore DUF a.
Ovo sve znaju svi,pa recimo i Sabur,za koga mi je stvarno čudno da piše kako eto ovi iz Hadena nisu ništa htjeli da rješavaju podmazivanjem.
Davno sam već napisao da će Ars lanagić ispasti kao onaj dobričina Redžo iz goražda,prema ovim.A znate šta sam sve za njega govorio,naravno od toga nikada nisam odustao.Ali evo već se pokazalo da su ovi gori.
Post Reply