Bosnalijek

panzer
Posts: 12119
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Po meni nije u redu da neko sa 30% traži potpunu prevlast u firmi. Da su nastavili kupovati i kupili preko 35 % ili 40% onda su mogli tražiti nešto više čime bi ostalima izbili argumente da budu ravnopravni u NO. Ali ovdje se tražilo i jare i pare. Neće da idu preko 30 % ali hoće da firma bude pod njima.
asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Re: Bosnalijek

Post by asim.k »

Da nije uredu. Gledano na taj nacin. Ali zakon i pravila upravljanja su tu jasna. Takav je smisao pravila i zakona i ne mozemo sada traziti ispravnu logiku. Tako je vjeruj mi svugdje u svijetu. Imamo 20% dionicara u ovom slucaju koju ne iskoristavaju svoja prava, (mozda i puno vise) Vjerovatno je trazlog sto i ne znaju ali tesko mi tu mozemo nesto uraditi. Sad cemo pokusati onemoguciti na sve nacine upravljanje kompanijom i sta dobijamo sa tim. Samo Bosnalijek je gubitnik naravno i mi mali.
Evo recimo situacije, druga strana je totalno upravu. Upise se nova uprava i vd direktora Handzic. Haden po zakonu ponovo trazi odrzavanje skupstine (na to ima zakonsko pravo) i opet dodjemo do matematike gore navedene da sada u situaciji u kojoj se nalaze mogu dobiti min. 3 clana. I sta onda, opet cemo osporavati u nedogled. Zasto vlada, odnosno ministarstvo ne predloze kandidate, pa ako i ne dobiju podrsku vlade u skladu sa procedurama o vladinim imenovanjima, tek onda mogu dobiti dojam da ministar koji je nadlezan za ovo pitanje pokusava da se bori za drzavni kapital. Na ovaj nacin dobijam dojam da samo covjek samo lupeta i za javnost pokusava se predstaviti kao zastitnik pravde i zakona.
panzer
Posts: 12119
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

To matematika je možda i zvanična matematika Hadena. Vladu ćemo diskvalifikovati,libijce ćemo diskvalifikovati i ostajemo samo mi pa imamo pravo na 4-5 članova. Teško se složiti da je to pravo rješenje. Pa i ovaj aranžman od 30 miliona KM prema Imperia farmi je dio tog posla jer to se sad smatra kao dobro ugovoren posao a ljudi iz imperie su u ovoj NO koji je izabran u maju što znači da sami sebi prodaju.
Ne vidim kao dobro rješenje ali eto, neka se bore. Meni ni iz džepa ni u džep.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

Sabur2 wrote: Da se razumijemo. Meni je ovdje jasno sta se radi. Nicije maslo nije za ramazana, ali Haden je ovo mogao zavrsiti sa hedijama kod ministra i premijera, ali nisu. To indicira nesto, a sigurno ne da su nam politicari posteni.
Ništa tebi nije jasno kad tako možeš da tvrdiš da niko od Hadena nije dobio "hediju", jer i pticama na grani je jasno ko je iz vlasti omogućio ovakvo sramotno preuzimanje firme.
nostradamus
Posts: 7
Joined: 16 Apr 2013, 11:13

Re: Bosnalijek

Post by nostradamus »

Ponavljam pitanje svima zašto nije Haden nastavio kupovinu i imao makar 40 % dionica
asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Re: Bosnalijek

Post by asim.k »

Slazem se Panzer da je se teško složiti da je isto pravo rješenje, ljudi iskorištavaju situaciju kakva jeste ali kako im se to može osporiti ? Ne može se osporiti njihovo pravo na način kako se sada želi uraditi. Jedina mogućnost osporavanja po meni je putem skupštine društva. Za to očigledno nema snage pa se na druge načine pokušava prolongirati trenutna situacija. Da odustanu od želje sa upravljanjem i prepuste nekome drugome, sigurno neće dok imaju dionice Bosnalijeka. Budimo realni, zar da smo mi u takvoj situaciji bi to napravili ? Ja sigurno ne. Možda se odluče da se povuku ali moje razmišljanje ide u smjeru da i ako se povuku neko će drugi doći i opet ista situacija. Mislim da gdje god država ima barem neku moć odlučivanja će se dešavati ovakvi problemi. Siguran sam da umjesto države neko drugi ima ovaj vlasnički udio da bi situacija davno bila rješena. Realno, kakve koristi ima država od vlasništva u Bosnalijeku. Dividende nema nikakve i to ih vjerovatno i ne zanima. Jedini interes je da instaliraju svoje ljude u NO, zapošljavaju podobne kadrove i slično. Briga o zaposlenim sigurno nije interes i to su dokazali sa svim svojim dosadašnjim ponašanjem.
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

panzer wrote: Zar nisu bile dvije paralelne skupštine gdje je na Hadenovoj bilo oko 38% a na onoj u aranžmanu ranijeg NO oko 39 % kvoruma. Iz toga se ne vidi da samo Haden ima većinu.
I pitanje je šta bi se desilo da je bila zajednička skupština odnosno koliko bi ko imao glasova.

I čemu borba za apsolutnu prevlast ako se zna da su snage gotove ravnopravne.Bez njihovog kompromisa ovaj slučaj će se bespotrebno povlačiti po hodnicima suda duži period.
Da je kojim slucajem skupstina 25.05.2013. bila odrzana u bosnalijeku daleko vise dionicara bi bilo prisutno tako da kvorum od 38,7 % je i vise nego veliki odaziv i to sigurno 100% ljudu koji su uz haden. Na nelegalnoj skupsitni od 22.06.2013. bilo je prisutno 39,09%. A kako saznajem, nije slucajno taj procenat u tom iznosu jer su ciljali na provlacenje oduke o izmjenama odluke o osnivanju drustva sa ogranicenom odgovornoscu (u rusiji) koja je prosla sa 50,56% zastupljenih dionica!!! Na stranu sto je to katastrofa za bosnalijek kada bi se realizovalo, jedva cekam da neko pogleda punomoci sa te "skupstine"...
panzer wrote:Po meni nije u redu da neko sa 30% traži potpunu prevlast u firmi. Da su nastavili kupovati i kupili preko 35 % ili 40% onda su mogli tražiti nešto više čime bi ostalima izbili argumente da budu ravnopravni u NO. Ali ovdje se tražilo i jare i pare. Neće da idu preko 30 % ali hoće da firma bude pod njima.
Mislim da vise nije bitno koliko ko ima dionica. Kompanijom pokusavaju da ovladaju ljudi koji nemaju ni 1%. Zasto je vlada prosle godine trazila 3 clana u nadzornom odboru sa 19,2%???
Sto bi neko dalje kupovao kad se osporava nadlezna institucija koja treba da upise i potvrdi odluke skupstine?
panzer wrote:To matematika je možda i zvanična matematika Hadena. Vladu ćemo diskvalifikovati,libijce ćemo diskvalifikovati i ostajemo samo mi pa imamo pravo na 4-5 članova. Teško se složiti da je to pravo rješenje. Pa i ovaj aranžman od 30 miliona KM prema Imperia farmi je dio tog posla jer to se sad smatra kao dobro ugovoren posao a ljudi iz imperie su u ovoj NO koji je izabran u maju što znači da sami sebi prodaju.
Ne vidim kao dobro rješenje ali eto, neka se bore. Meni ni iz džepa ni u džep.
Imas li dokaz za taj aranzman sa imperia farmom ili ti je izvor slobodna bosna? I jako bitno, jesmo li svi sada saglasni da hadenu izvor finansiranja nisu bosansko-crnogorske pare? Ako je tako, ovo je pozitivan pomak u cijeloj prici...
prva slavna
Posts: 41
Joined: 15 Apr 2013, 21:37

Re: Bosnalijek

Post by prva slavna »

Sigurno znate,gospodine Asim k.,da je vlada došla na skupštinu FDS sa usaglašenim prijedlogom svoja tri kandidata za NO.Jednostavno zato što
direktor FDS nije dobacio do Nikšića i Lijanovića,kao što je uspjevao do sada do svih njihovih predhodnika.
A za Bosnalijek nisu mogli usaglasiti prijedloge jer je jedan od glavnih na drugoj strani premijerov čovjek.Trhulj u tom slučaju nije htio poslati predstvnika na Hadenovu skupštinu,jer bi mu samo bio kvorum za izbor Hagenovih kandidata.I to je jedino što je do tada iz Vlade urađeno pošteno!
asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Re: Bosnalijek

Post by asim.k »

Zasto na sudu nisu osporili ili pokrenuli postupak osporavanja skupstine Hadena ? Ono sto ja podvlacim i sto sam se ukljucio u diskusiju da ako je jedini argument istek mandata komisije za vrijednosne papire fbih onda je situacija vise nego jasna u cijeloj prici. Zasto su se nakon odrzavanja skupstine ministar i g.Handzic obratili KOMVP iako su i u tom trenutku znali za presudu vrhovnog suda. Moram napomenuti jer sam upoznat i trazio sam od komvp, da je ista napravila kontrolu odrzavanja skupstine Hadena pa tek nakon izvrsenog nadzora donijela odluku o upisu. Zasto oni koji osporavaju datu skupstinu ne traze zapisnik sa kontrole a koja je napravljena na poziv g.Handzica i ministra. Kada su dobili zapisnik, umjesto da isto u upravnom sporu ospore, oni se onda pozivaju na istek mandata. Valjda je pametnom jasno. Necu se ja baviti cije su pare niti bilo ko iz bosnalijeka ima pravo da se tim pitanjem bavi. Postoje valjda institucije koje se trebaju baviti takvim stvarima. Ono sto je zabrinjavajuce da svi zelimo vladavinu prava ali onako kako mi tumacimo pravo. Osnovni postulat je po meni pravo na vlastitu imovinu a to je pravo u ovom slucaju osporeno na nacin da se proceduralno zeli sprijeciti nekoga da upravlja svojom imovinom. Vise sam na strani Hadena od onoga trenutka kada im je zabranjeno odrzavanje skupstine u krugu Bosnalijeka, tada nisam htjeo ucestvovati na skupstini ali u buducnosti cu sigurno iskoristiti moje pravo. Sebi je neko uzeo za pravo da tumaci mnoge stvari, zabranjuje odrzavanje skupstine i slicno, a nema nikakva ovlastenja za isto niti pravo na to. O tome se ne prica.
panzer
Posts: 12119
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Custos wrote: Mislim da vise nije bitno koliko ko ima dionica. Kompanijom pokusavaju da ovladaju ljudi koji nemaju ni 1%. Zasto je vlada prosle godine trazila 3 clana u nadzornom odboru sa 19,2%???
Sto bi neko dalje kupovao kad se osporava nadlezna institucija koja treba da upise i potvrdi odluke skupstine?
.....................

Imas li dokaz za taj aranzman sa imperia farmom ili ti je izvor slobodna bosna? I jako bitno, jesmo li svi sada saglasni da hadenu izvor finansiranja nisu bosansko-crnogorske pare? Ako je tako, ovo je pozitivan pomak u cijeloj prici...
Koliko me sjećanje služi vlada je tražila 3 člana kako bi eliminisala Arslanagića kao što to danas radi u FDSu i tada smo navodno svi bili za tu operaciju ali kada je bila skupština Arslanagić je imao većinu pa se trebamo pitati, počev od radnika, odkud mu većina sa 1% vlasništva.

Haden je prestao kupovati dionice davno prije skupštine i tada nije bilo riječi o osporavanju nadležne institucije i danas mu niko ne bi osporio aktivnosti ulaska u NO da je prešao 30 % odnosno da je pokazao namjeru da planira kupovati i ostatak.

Što se tiče prodajnog aranžmana, za to smo saznali svi iz pomenutog članka. Niko nije demantovao ali svi kažu da su sklopili jedan veliki ugovor i ako je veliki onda je logično da se kaže ime firme. Nemam u rukama taj ugovor da kažem jeste ili nije.
Izvore finansiranja isto tako ne znam ali dosta relevantnih ljudi kažu da je od Sberbanke uzet kredit kao i da se finansira od sredstava ljudi koji su ranije radili u Proteku a sada rade u Imperia farmi što pokazuje i pristustvo Zelova u NO koji je izabran u maju.

Još da dodam da ovo što je asim spomenut u zadnjem postu ima logike ali nemam uvid u tačno stanje sudskih dešavanja jer je to vrlo složena pravna procedura tako da ja o tome nemam neki siguran stav.
Post Reply