Bosnalijek

asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Re: Bosnalijek

Post by asim.k »

Sud je donio rjesenje kojim se ponistava nadzorni odbor zbog isteka mandata komisije za vrijednosne papire a predmet se vraca komisiji za ponovno odlucivanje ??? Posto radim na sudu nije mi jasno kako je moguce da je tuzba predata u petak a u ponedjeljak sud donosi rjesenje bez rocista i izjasnjavanja tuzene strane. Sud ne zeli da ulazi u meritum... prema ovome ni jedna uprava od 2009.nije legalna a samim tim ne postoji nadzorni odbor niti direktor drustva.
Nezelim da se svrstavam niti na jednu stranu, ali pravno postoje vlasnici koji ne mogu doci u posjed svoje imovine, te se bojim daljnjih tuzbi. Da je sudija ovako brzo radio svoj posao kada je predmet bosnalijek aktualiziran prije vise od godinu dana, danas nebi postojao ovaj problem. Medjutim cinimi se da je ovdje rijec o tome ko ima vise veza.

Sto se tice krivicnih prijava protiv komvp, to su gluposti jer prema zakonu , cini mi se clan 17A , clanovi komisije ne mogu odogovarati za svoj rad. Decidno i jasno stoji.

Sigurno je da je problem neimenovanje nove komisije za vp, ali to je sada postalo politicko pitanje. Sigurno da bi bolje bilo da ima i imenovana bilo koja komisija nego sadasnja situacija. Vidim da je netko postavio pitanje zasto je iz sadasnjeg saziva imenovana odnosno predlozena 2 clana. To je zakonski propisano da MORAJU iz postojeceg saziva imenovati 2 clana, sto kada se i desi znaci da ce vrlo vjerovatno sva rjesenja komisije koja su donesena u ovom periodu biti potvrdjena od strane novoimenovane komisije. Bitno je takodje napomenuti i jos jednu recenicu da se komisija imenuje i razrjesava. Znaci po tome sve dok se ne razrjesi postojeca ona po meni ima mandat. Ali ne odlucujem niti ja ali niti sud jer jedino tumacenje zakona moze doci od parlamenta. Sud niti u jednoj presudi nije zabranio rad postojeceg saziva komisije za vp jer znaju da za to nemaju uopriste. Bolje bi bilo da je takvu odluku donio jer bi onda postojala mogucnost apelacije na ustavni sud bih koji bi onda donio konacno rjesenje za ovaj slucaj jer to izgleda parlament ne zeli. Ista ili skoro slicna situacija je bila i u RS ali su oni izmjenom zakona rjesili problem. Donijeli su dopunu da sve do imenovanje nove komisije postojeca komisija nastavlja sa radom.
asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Re: Bosnalijek

Post by asim.k »

Sud je donio rjesenje kojim se ponistava nadzorni odbor zbog isteka mandata komisije za vrijednosne papire a predmet se vraca komisiji za ponovno odlucivanje ??? Posto radim na sudu nije mi jasno kako je moguce da je tuzba predata u petak a u ponedjeljak sud donosi rjesenje bez rocista i izjasnjavanja tuzene strane. Sud ne zeli da ulazi u meritum... prema ovome ni jedna uprava od 2009.nije legalna a samim tim ne postoji nadzorni odbor niti direktor drustva.
Nezelim da se svrstavam niti na jednu stranu, ali pravno postoje vlasnici koji ne mogu doci u posjed svoje imovine, te se bojim daljnjih tuzbi. Da je sudija ovako brzo radio svoj posao kada je predmet bosnalijek aktualiziran prije vise od godinu dana, danas nebi postojao ovaj problem. Medjutim cinimi se da je ovdje rijec o tome ko ima vise veza.

Sto se tice krivicnih prijava protiv komvp, to su gluposti jer prema zakonu , cini mi se clan 17A , clanovi komisije ne mogu odogovarati za svoj rad. Decidno i jasno stoji.

Sigurno je da je problem neimenovanje nove komisije za vp, ali to je sada postalo politicko pitanje. Sigurno da bi bolje bilo da ima i imenovana bilo koja komisija nego sadasnja situacija. Vidim da je netko postavio pitanje zasto je iz sadasnjeg saziva imenovana odnosno predlozena 2 clana. To je zakonski propisano da MORAJU iz postojeceg saziva imenovati 2 clana, sto kada se i desi znaci da ce vrlo vjerovatno sva rjesenja komisije koja su donesena u ovom periodu biti potvrdjena od strane novoimenovane komisije. Bitno je takodje napomenuti i jos jednu recenicu da se komisija imenuje i razrjesava. Znaci po tome sve dok se ne razrjesi postojeca ona po meni ima mandat. Ali ne odlucujem niti ja ali niti sud jer jedino tumacenje zakona moze doci od parlamenta. Sud niti u jednoj presudi nije zabranio rad postojeceg saziva komisije za vp jer znaju da za to nemaju uopriste. Bolje bi bilo da je takvu odluku donio jer bi onda postojala mogucnost apelacije na ustavni sud bih koji bi onda donio konacno rjesenje za ovaj slucaj jer to izgleda parlament ne zeli. Ista ili skoro slicna situacija je bila i u RS ali su oni izmjenom zakona rjesili problem. Donijeli su dopunu da sve do imenovanje nove komisije postojeca komisija nastavlja sa radom.
asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Re: Bosnalijek

Post by asim.k »

I jos nesto. Pozitivna stvar ako uopce postoji u svemu ovome sto ce stvoriti sudska praksa iz ove oblasti koja je olaksati korporativno upravljanje u buducnosti. Do sadasnji zakljucak je jednostavan za nas kao male investitore da ne treba ulagati u bilo koju kompaniju u kojoj drzava ima znacajno ucesce, jer drzava kakva je sada nema interes za kompaniju nego samo licne interese ljudi koji u datom trenutku predstavljaju drzavu.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Bosnalijek

Post by Odbrana poste »

Izgleda da se konačno neko iz nekog suda sjetio da treba nešto i uraditi za plaću.Ne znam je li to zaštitna mjera ili presuda,ali je poništen upis članova Nadzornog odbora
ispod stare vrbe.A do konačne odluke će mo sačekati.No i ona ništa neće značiti ako se ne imenuje nova Komisija za VP.Sada se vidi da je ona presuda Vrhovnog suda FBiH prava stvar.Svaki sudija sada mora dobro razmisliti hoće li ići kontra te presude.
I to je prvi nagovještaj pravne sigurnosti na tržištu vrijednosnih papira.
A što se tiće Hadena,konačno bi morali po onoj:Ako ne može nikako drugačije,onda pošteno.Ovo sam im i ranije preporučio.
Treba dakle naći partnera da nastavi kupovati,za sebe ili zajedno s njima.Pa kad jednog lijepog dana bude imenovana nova Komisija, kulturno,ko pravi gazda,ući u Bosnalijek,bez pajsera!Jer bez nove komisije neka ko provesti bilo kakvu odluku suda koju bi oni i sačekali!
asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Re: Bosnalijek

Post by asim.k »

Problem ce nastati jer vjerovatno novu komisiju ne mozemo ocekivati tek poslije izbora kako sada stvari stoje. Odbrana poste nebi rekao da sud radi svoj posao. Bolje bi bilo da je usao u meritum da li je skupstina bosnalijeka regularna ili nije. Zasto g.Handzic nije tuzio vezano za regularnost skupstine ? Zasto sud nije donio odluku o regularnosti skupstine od prosle godine? Nama investitorima to predstavlja problem a sada se izgleda samo razmatra da li komisija moze odlucivati ili ne? To su po meni pitanja koja za mene nisu znacajna niti me zanimaju. Institucije nadzora financijskog trzista nisu apoliticne i nezavisne a o sudu da negovorim. Niko ne zeli da ulazi u meritum odluka, komisija ovakva kava jeste je donija odluku i meni bi bilo bolje da je sud ponistio odluku a ne neulazeci uopste u meritum vratio na ponovno odlucivanje? Zasto g.Handzic nije tuzio odluku o upisu nadzornog odbora ne na nacin isteka mandata nego legalnosti skupstine i pobijo odluku komisije. Takva presuda bilo pozitivna ili negativna mene zanima ova ne. Ovo je samo produzenje agonije. Izgleda da ostaje da Haden jedino tuzi sam sebe kako bi dosao do odluke, ili jesu ili nisu...
asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Post by asim.k »

A sto se na pitanje da li je mjera ili rjesenje. Rijec je o rijesenju a ne mjeri. Samo kakvo rjesenje - nikakvo ! Ko je sad direktor a ko nadzorni odbor? Niko ! Sta dalje ? Cekacemo izbor nove komisije? Koliko dugo i sta ce biti sa firmom za to vrijeme, izgubice trziste ostvaeiti gubitak? Sta smo mi dobili, nista. Izgubili smo svi. Ne vidim razlog za veselje
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Bosnalijek

Post by Odbrana poste »

Opet moram raspravljati sa ovim pravnicima .U Zakonu o Komisiji stoji da je mandat komisije pet godina!Znači,a to je u slučaju Bosfininvest ustvrdio Vrhovni sud FBiH,
da nakon toga gube ovlaštenja iz zakona.Niko se unaprijed ne može osloboditi odgovornosti za učinjeno krivično djelo,,samo za druge posljedice svoga rada.
A čto se tiče ponovnog izbora ove dvojice ,znam za taj zakon.Ali oni su stvarno zaslužili izmjenu tog zakona.
Slažem se da bi bilo bolje da je sud poništio skupštinu zbog neregularnosti,ali je to teško očekivati u situciji kada je Komisija tu skupštinu,također po hitnom postupku,proglasila regularnom.I to,kako kažu, sa aspekta zakonitosti zakazivanja,i ništa više.
Što se Hadena tiće,njemu sam već preporučio čta da radi.Vrijeme ne radi za njih!
asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Re: Bosnalijek

Post by asim.k »

Prvo ja sam ekonomista a ne pravnik.
Zakon o komisiji je decidan i jasan (i tako je uredjeno u 99% zemalja svijeta jer niko nebu radio taj posao. )

Procitajte:

Predsjednik, zamjenik predsjednika, članovi Komisije i zaposleni u Komisiji, kao i lica koja obavljaju poslove po nalogu Komisije ne mogu biti gonjeni za krivična djela, niti se smatrati odgovornim u građansko-pravnom postupku za bilo koje radnje koje su izvršili u dobroj vjeri u toku izvršenja zadataka iz okvira svojih ovlaštenja.Komisija će obeštetiti svoje zaposlenike u pravnim postupcima pokrenutim protiv zaposlenika za radnje koje su obavili u dobroj vjeri u toku izvršavanja svojih dužnosti i u okviru svojih ovlaštenja.
asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Re: Bosnalijek

Post by asim.k »

A sto se tice hadena koliko sam procitao oni vec su u bosnalijeku. Sjedice sigurno gore dok se ne rjesi situacija.
To pravo im niko ne moze oduzeti pa zar nemaju barem ista ako ne i veca prava nego drugi?
Nazalost je sve ovo zalosno i u ovoj jadnoj nasoj ekonomiji cemo sami mi unistiti i ono malo sto je vrijedilo ili smo barem mislili da vrijedi.
Sabur2
Posts: 1878
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Upravo je problem sakacenja kompanije. Ova odluka i insistiranje na blokadi (pa to i rade majstori blokada...zaboravio sam) samo steti svima nama. Hadenu najvise jer je najvise ulozio. Ali to nije razlog da ja budem sretan, jer je upravo steta firmi direktan interes grupe stetocina koji ovu zemlju dovedose na ove grane. Samo tako ona moze potpuno pasti u njihove ruke, a oni ce iz svoje fildzan perspektive biti sretni kad budu snabdjevali 3% liste ZZO u pra kantona gdje im politicki mentori imaju vecinu.

I narvno rastaljivace se bez nas, a moj Halile cudi me od tebe da ne vidis ovo.

Jer sta ce biti sa ovom dionicao ako sad Haden najavi povlacenje iz ovog blata i ode kupiti Galeniku?
Znate li pretpostaviti koliko ce vrijediti ova dionica?
E bas to oni hoce da bi onda u rasprodaji obezbjedili sebi kraljevske pozicije u ovom fildzanu odo drzave sto su nam je napravili.
Post Reply