Bosnalijek

HANS
Posts: 183
Joined: 06 Dec 2012, 22:59

Re: Bosnalijek

Post by HANS »

JASNA PORUKA

Nikšić: BH Telecom, FDS, Bosnalijek i Elektoprivreda nisu na prodaju
Autor/izvor: SEEbiz / Oslobođenje
Datum objave: 19.07.2013. - 08:58:04
SARAJEVO - Vlada Federracije BiH nema ambicije prodavati BH Telecom, Fabriku duhana, Bosnalijek i dvije elektoprivrede, izjavio je premijer FBiH Nermin Nikšić u intervjuu za list Oslobođenje.
- Naš je interes da upravljamo svojom imovinom, da ona bude što vrednija i radnici zadovoljni i zaštićeni i naraavno da te kompanije što bolje posluju. Nema dilema: Ni Telekom, ni Bosnalijek, ni FDS ni Elektoprivreda, dok sam ja premijer nisu na prodaju, kazao je Nikšić.

Govoreći o predstojećoj Skupštini FDS-a Nikšić je kazao da očekuje realizaciju stavova Vlade i uputstva resornog ministarstva, a to je da se glasa protiv izvještaja i da se prihvati izbor članova Nadzornog odbora u ime državnog kapitala.

- Najinteresantnije je da sam ja opet dežurni krivac: preuzimam dakle taj dio odgovornosti i jasno se izjašnjavam da ću sve dok sam premijer i dok mogu uticati na određene odluke, ustajati protiv kriminala koji se evidentira u javnim kompanijama. Jedini moj interes je da Vlada FBiH upravlja svojom imovinom, što u ovom treenutku u FDS-u nije slučaj, kazao je Nikšić.

Dodao je da niko ne prodaje FDS nego da Vlada i resorno ministarstvo pokušavaju ostvariti da FDS posluje u skaldu sa zakonom i interesom radnika.

- Nas, kao, optužuju tobožnji spasitelji Fabrike duhana, a kako su je spasili piše u krivčnoj prijavi. Šezdeset miliona maraka preko dopuštenog iznosa je direktor podijelio. I sad se to zove spašavanjem. Umanjuje se imovina, vrijednost kapitala se umanjuje, padaju plate radnicima, padaju prodaja i proizvodnja.., kazao je Nikšić.

Govoreći o Bosnalijeku i izjašanjenju Vlade o situaciji u kompaniji, Nikšić je kazao da resorni minsitar treba da stavi predmet na sjednicu.

- Za mene ne postoje dvije uprave, ne postoje dva nadzorna odbora, za mene postoje institucije Vlade FBiH: u ovom slučaju Komisija za vrijednosne papire nije priznala jednu Skupštinu i nije pristala da upiše NO i Upravu koji su proizvod te Skupštine. Drugu Skupštinu je priznala i Nadzorni odbor. Zato ja nemam dilema. Da je Tužilaštvo na vrijeme zprocesuiralo Skupštinu za koju je utvrđeno da su flasifikovane punonoći vjerovatno ove dileme ne bi bilo. Zašto to tužilaštvo ne uradi, ja sam pokušao da pitam, pa su mi rekli da se ne miješam. Na kraju sam tražio od Tužilaštva da mene ispitaju. Mene, jer čini se da ja lažno prijavljujem ljude. Onda su mi rekli: ima elemenata, ali mi ispitujemo. Pa kad za deset godina završe ispitivanje, to više nikome neće biti bitno, istakao je Nikšić :twisted:
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by leon »

Ma početak u FDS izgleda identičan kao u Bosnalijeku, a za dalje vidjet ćemo . . .
panzer
Posts: 12082
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Unicredit skrbnik kupuje sve. U zadnjih desetak dana kupio preko 12000 komada.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by leon »

Imam nesreću da je gospodin Uzunović porijeklom iz Konjica i sad se to povezuje sa mnom. Nemam nigdje, pa ni u Bosnalijeku bilo kakve dionice. Nemam nikakav interes, osim interesa, kao u Fabrici duhana, da zaštitimo maksimalno prava radnika i da ta kompanija što bolje posluje. To su moji interesi koje ću tražiti od bilo koje uppave, kazao je Nikšić.
zuti
Posts: 26
Joined: 29 Nov 2012, 12:27

Re: Bosnalijek

Post by zuti »

niksic izjavljuje....da je za njega mjerodavno sto kaze kompv(komisija).....pa to je prestrasno.....mjerodavno je jedino pravomocna sudska presuda,pa j..... toliko bi trebao znati???
a ti skrbnici sto kupuju ,valjda ovi kokosari izracunali koliko im treba da ne popuse na iducoj skupstini pa dokupljuju....
ako americka ambasada ili ovaj gurbenator se ne umjesaju,cini mi se da smo mi mali dionicari popu....
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

"cini mi se da smo mi mali dionicari popu...."

"popu..." ste vi i sa Hadenamo i sa Arslanagićem, ako ne zaživi pravna država u ovoj ...hm...državi.
sarajevo2012
Posts: 84
Joined: 18 Oct 2012, 11:41

Re: Bosnalijek

Post by sarajevo2012 »

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/938 ... ugova.html
Nadam se da ovo nije baš ovako kako piše, ali bojim se da su moja nadanja bez pokrića!
panzer
Posts: 12082
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

sarajevo2012 wrote:http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/938 ... ugova.html
Nadam se da ovo nije baš ovako kako piše, ali bojim se da su moja nadanja bez pokrića!
Uzunović je još prošle sedmice rekao da je dogovorio jedan veliki izvozni posao.

Sad bi bilo dobro da se jave radnici i kažu da li je ovo istina. Kao i za isplatu dividende samo radnicima koji imaju dionice. Sad bi nam trebao taj info od njih.
Wanni
Posts: 44
Joined: 13 Apr 2013, 22:03

Re: Bosnalijek

Post by Wanni »

Panzer istina je namjestio je preko nekih svojih talova dobar privremeni posao jer kako sam uspio cuti od kolega suska se da su arsla i ostali isisali puno love u zadnjih 10 dana isto sam cuo provjerno da mali arsla i dalje koristi no limit karticu dnevno 1000-2000 i navodno ce se objaviti u nekom meduju tu a ovo konstantno trosenje je proteklih 20 dana i to u ostim lokalima... a para na racunu ili nema ili neko blokira placanje racuna itd itd
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

sarajevo2012 wrote:http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/938 ... ugova.html
Nadam se da ovo nije baš ovako kako piše, ali bojim se da su moja nadanja bez pokrića!
Onako kako ja cujemo ove price su bez pokrica. Kao i bas sve ostalo sto slobodna bosna objavljuje sto je 100 puta iznova dokazano. Ali ako vec citiramo sb onda bi bilo posteno da citiramo i intervju iz dnevnog lista sa prof. dr. matej zivkovicem iz kvp:
KOMISIJA NE PRESUĐUJE OKO VLASNIŠTVA NAD BOSNALIJEKOM!

SARAJEVO - Iznoseći osobni stav oko uloge Komisije za vrijednosne papire u slučaju Bosnalijeka, prof. dr. Matej Živković upozorava kako Komisija samo upisuje ono što je odlučeno na Skupštini i odbacuje optužbe o pristranosti nekome od nadzornih odbora.
Prof. Živković priznaje kako je Komisija trenutačno u tehničkom mandatu, tvrdi kako zbog toga ne smije stati gospodarski život u Federaciji i odbacuje optužbe da Komisija “ismijava” sudske odluke.

U Bosnalijeku funkcioniraju paralelno dva nadzorna odbora. Komisija za vrijednosne papire je ipak upisala u registar vrijednosnih papira nadzorni odbor izabran na zadnjoj Skupštini kompanije. Ahmed Žilić, predsjednik jednoga, “poraženoga” nadzornog odbora, optužuje Komisiju da je to zavedeno nelegalno i protivno odlukama Suda. Što je to uradila Komisija i kojim se zakonskim propisima vodila kod upisa “Hadenovog” nadzornoga odbora?
- Kao prvo, moram kazati da osobno zaista ne znam tko je “poraženi” nadzorni odbor, a niti moram znati tko je “Hadenov” nadzorni odbor. Za Komisiju za vrijednosne papire postoji isključivo nadzorni odbor koji je zakonski izabran na Skupštini Bosnalijeka. Naime, Zakonom o gospodarskim društvima propisano je da Komisija za vrijednosne papire upisuje nadzorni odbor ukoliko je Skupština sazvana sukladno zakonu o gospodarskim društvima. U sam sadržaj i tijek Skupštine, u ovom slučaju Bosnalijeka, Komisija ne ulazi. Mi smo dobili svu potrebnu dokumentaciju nakon što je Skupština Bosnalijeka održana, dapače dobili smo i dvije predstavke nezadovoljnih dioničara. Članovi Komisije za vrijednosne papire i naše stručne službe su provjerili navode iz tih žalbi i ustanovili smo da postoje zakonske pretpostavke ili uporište da se novoformirani nadzorni odbor Bosnalijeka upiše u registar Komisije za vrijednosne papire. Vrijedi istaknuti da po Zakonu o gospodarskim društvima upis nadzornih odbora kod Komisije za vrijednosne papire ima samo registracijski karakter, on u biti ne mijenja i ne mora ništa značiti. Oni koji su nezadovoljni odlukama Skupštine mogu svoju pravdu tražiti na sudovima. Još jednom podvlačim, za Komisiju je jedino zanimljivo je li Skupština Bosnalijeka sazvana po zakonu o gospodarskim društvima i ne ulazimo u zakonitost odlučivanja. Po nama, Skupština je sazvana u zakonskim okvirima.

Pojasnite do kraja, stoje li optužbe ili primjedbe da ste se Komisija za vrijednosne papire i Vi osobno stavili na stranu jednog nadzornog odbora?
- Želim otvoreno kazati kako je moj stav da se Komisija za vrijednosne papire, ne svojom voljom, pokušava uvući u nešto što niti je u njezinoj nadležnosti, a niti želi arbitrirati oko vlasništva nad Bosnalijekom. Nas isključivo zanima Zakon o gospodarskim društvima. S toga držim kako je krajnje degutantno pojedinačno prizivati i optuživati članove Komisije za nešto što ona nije učinila niti je to u njezinoj nadležnosti.

Ipak, postoji odluka Vrhovnog suda koji osporava formalno-pravnu validnost upisa u registar Komisije za vrijednosne papire jer djelujete u tehničkom mandatu. Optužuju Vas da “ismijavate” sudske presude?
- Točno je, postoji presuda Vrhovnog suda u kojoj se, između ostalog, doista ustvrđuje kako Komisija za vrijednosne papire trenutačno radi u tehničkom mandatu i u neku ruku se osporava i upis nadzornog odbora Bosnalijeka. Ali, nije Komisija kriva što radi u tehničkom mandatu i što nije izabran novi saziv Komisije za vrijednosne papire. Mi smo odgovorni ljudi i naprosto se ne smije zaustaviti rad i blokirati gospodarski život u FBiH. Uostalom, Vrhovni sud ne djeluje ili ne donosi odluke pretedentno, nego od slučaja do slučaja i po tužbama, odnosno žalbama. Moj je osobni stav da su postupanja i upisi u registar Komisije za vrijednosne papire apsolutno sukladni Zakonu o gospodarskim društvima i to što mi trenutačno radimo u tehničkom mandatu ničim ne mijenja bit stvari, odnosno registracijski karakter upisa. Ponavljam, taj upis nadzornog odbora Bosnalijeka ne mora značiti ništa. Oni mogu već sutra sazvati, ali po zakonu, novu Skupštinu i izabrati novi nadzorni odbor. Ako mi utvrdimo da je Skupština sazvana po Zakonu o gospodarskim društvima, sigurno ćemo u registar Komisije upisati takav eventualno novi nadzorni odbor. Ali neće Komisija presuđivati tko je vlasnik Bosnalijeka. Neki bi da nas uvuku u tu priču. Što se mene osobno tiče, odbacujem sve optužbe o nekakvoj pristranosti, isključivo sam se vodio zakonskim odredbama, savjest mi je apsolutno čista i mirna.
Nakon ovoga, ko hoce da razumije - razumjet ce! Ko ne razumije ne zeli dobro ni sebi ni drugima a narocito bh privredi.
Post Reply