Juće sam otišao da se prijavim za skupštinu.Nisam se mogao prijaviti jer kažu još nemaju knjigu dioničara.Doći če ovih dana!
Pa kada sam več tu,iskoristio sam priliku da razgovaram sa sekretarom Društva.
Prvo smo razjasnili šta se podrazumjva pod tačkom Raspodjela dobiti iz 2025.Nema nikakave dividende,jednostavno se ta dobit
rasporedjuje na poziciju NERASPOREDJENA DOBIT!To nam je donio ovaj nosilac odlikovanja zlatna orhideja što sad upravlja imovnom ,i Zlatnih ljiljana izmedju ostalog!
Ja sam pitao na osnovu čega su oni tražili ponude za nabavku TELEMACH;komada DVA.,i vodili razgovore o utrošku iznosa večeg od knjigovodstenog ili nominalnog kapitala u vlasništu dioničara.
Saglasili smo se da o utrošku tolikog kapitala Društva može odlučiti samo Skupština društva.
A na skupštini nikada nisu dali o tome progovoriti.
Naraavno da se nismo složili ni o vrijednosti akvizicije,koju su potpuno netransparentno utvrdile dvije strane revizorske kuće.
Ja sam odbacio i tvrdnju da BH Telekom ne bi mogao opstati bez ove akvizicie.To je do menadzmenta .U poslovnom svijetu nije baš uobičajeno da vlasnici fataju po ulici komitente i kite ih hiljadarkama da predju u njihovu kompaniju.
Još dosta toga smo raspravili.Ostalo ču ostaviti za tužbu,koju samnajavio.
A i ovim postom dajem njjima priliku da me tuže,zbog odavanja poslovnih tajni,kako prijete!
I na kraju;MOJ UTISAK JE DA SE OVI JOŠ NADAJU TOJ GOZBI O TROŠKU DIONIČARA!
BH Telecom
Re: BH Telecom
Slavuj, zna li iko šta Telekom kupuje od Telamaha?
Izuzev njihove pretplatnike, bakar i stanice na elektroprivrednim banderama i... Niko ne pominje EON?
Izuzev njihove pretplatnike, bakar i stanice na elektroprivrednim banderama i... Niko ne pominje EON?
-
Sitna buranija
- Posts: 3032
- Joined: 12 May 2016, 10:51
Re: BH Telecom
EON nije predmet kupovine..
Znači, kupuju olupinu sa starom prevaziđenom tehnologijom gorom nego kojom sami raspolažu. Priča da kupuju korisnike je mazanje očiju jer bi BHT uz agresivnu ponudu i unaprijeđenu uslugu mogao preuzeti bar trećinu a možda i polovinu Telemahovih korisnika u naredne 3 godine, baš kao što su i oni njima svojevremeno uzeli...
Znači, kupuju olupinu sa starom prevaziđenom tehnologijom gorom nego kojom sami raspolažu. Priča da kupuju korisnike je mazanje očiju jer bi BHT uz agresivnu ponudu i unaprijeđenu uslugu mogao preuzeti bar trećinu a možda i polovinu Telemahovih korisnika u naredne 3 godine, baš kao što su i oni njima svojevremeno uzeli...
Re: BH Telecom
NAŠIM PARAMA KUPUJU PRILIKU DA NAM UKRADU STOTINU ILI VIŠE MILIONA EURA!
Za one koi se drže logike Nek komšiji crkne krava,da pojasnim:Mali dioničari su vlasnici samo nekoliko procenata kapitala BHT,ostalih više od 90 procenata je vlsništvo gradjana Federacije!
Za one koi se drže logike Nek komšiji crkne krava,da pojasnim:Mali dioničari su vlasnici samo nekoliko procenata kapitala BHT,ostalih više od 90 procenata je vlsništvo gradjana Federacije!
Re: BH Telecom
Ako Telekom, aproksimativno, vrijedi 900 miliona KM, zar je moguće da će za skoro istu lovu, kupovati bakar, tuđe bandere i stotinu, dvije, hiljada korisnika?
Jedino što vrijedi u Telemachu, to je EON i ljudi koji odgovorno rade svoj posao. To nije ni blizu cifri koja se pominje.
Jedino što vrijedi u Telemachu, to je EON i ljudi koji odgovorno rade svoj posao. To nije ni blizu cifri koja se pominje.
Re: BH Telecom
Juće sam se konačno uspješno prijavio za skupštinu.Opet nije bilo nikoga u kancelariji onih gospodja pa mi je Sekretar lično uradio
prijavu.Ljubazno od njega!
I malo smo i popričali.Pitao sam ga i šta bi to oni kupili našim parama ,gdje je tu EON.On je jednostavno prešao preko tog mog pitanja,a inače je odgovrio na sva pitanja do tada.Dakle,EON ne ide u tom paketu.
Ovim bih mogao doći u poziciju da mi sude za odavanje poslovne tajne,mada mi niko o tome nije ništa rekao,samo je prešutio odgovor!
Inaće sam stekao utisak da nema bog zna koliko prijavljenih.Ozbiljno razmišljam da ni ja ne odem na skupštinu.U ostalom,skoro polovicu dionica sam prodao.Krivo bi mi bilo ako ih zaustavimo u šišanju.
Re: BH Telecom
Kako su BH Telecom sistematski unistili,na pozicijama su se smjenjivali stranacki uhljebi...Rad bez ikakve odgovornosti, bez vizije za razvoj kompanije,samo se gledalo na tendere,kako nakupiti dovoljno za penziju.
Umori covjeka posmatranje takvog odnosa,sve su se stranke tu izmjenjale,valjda takav mentalitet kod naroda pa su I firme u takvom stanju.
Zalosno.
Umori covjeka posmatranje takvog odnosa,sve su se stranke tu izmjenjale,valjda takav mentalitet kod naroda pa su I firme u takvom stanju.
Zalosno.
-
Sitna buranija
- Posts: 3032
- Joined: 12 May 2016, 10:51
Re: BH Telecom
https://www.klix.ba/vijesti/bih/bh-tele ... /260622140
Ukinuo je krmak finansiranje dobrog projekta kojim se u regiji promovisala bh kinematografija i kultura, kojim se poticao razvoj nečega u čemu smo dobri i za šta se od početka znalo da neće finansijski biti u potpunosti isplativo i da će se uloženi novac vraćati u malo dužem roku, a onda obustavio sve aktivnosti na tom planu i sada podvaljuje priču o ogromnim gubicima. Ovo isto kao kada je Amar Osim bio u prvom mandatu u Želji, davao igračima odlične plate jer je imao dobre sponzore, a onda ga potjeraše nesposobnjakovići, izgubiše sponzore a obaveze ostadoše i onda spinuju Osim im ostavio dugove.
Kada sam na ovom forumu, tada kao dioničar, branio ovaj projekat neki su me napadali i rekli da (parafraziram) treba samo čisto kapitalistički se ponašati i da te pare treba sa filmova preusmjeriti dioničarima u džepove. Pare su njima, kinematografiji i kulturi ukinute, ali ne da bi se preusmjerile dioničarima nego da bi se usmjerile u pljačku kroz akviziciju Telemacha.
Nekako su možda filmadžije to i zaslužile (i ostali kulturno-umjetnički svijet), jer dok su dobijali pare svejedno su napadali one koji su im davali i govorili kako je to malo i kako treba više, a sada im ovi koje su oni sami promovisali ukinuše sve. A i dioničari su možda zaslužili da se te pare pravedno preraspodijele u tuđe džepove...
Ukinuo je krmak finansiranje dobrog projekta kojim se u regiji promovisala bh kinematografija i kultura, kojim se poticao razvoj nečega u čemu smo dobri i za šta se od početka znalo da neće finansijski biti u potpunosti isplativo i da će se uloženi novac vraćati u malo dužem roku, a onda obustavio sve aktivnosti na tom planu i sada podvaljuje priču o ogromnim gubicima. Ovo isto kao kada je Amar Osim bio u prvom mandatu u Želji, davao igračima odlične plate jer je imao dobre sponzore, a onda ga potjeraše nesposobnjakovići, izgubiše sponzore a obaveze ostadoše i onda spinuju Osim im ostavio dugove.
Kada sam na ovom forumu, tada kao dioničar, branio ovaj projekat neki su me napadali i rekli da (parafraziram) treba samo čisto kapitalistički se ponašati i da te pare treba sa filmova preusmjeriti dioničarima u džepove. Pare su njima, kinematografiji i kulturi ukinute, ali ne da bi se preusmjerile dioničarima nego da bi se usmjerile u pljačku kroz akviziciju Telemacha.
Nekako su možda filmadžije to i zaslužile (i ostali kulturno-umjetnički svijet), jer dok su dobijali pare svejedno su napadali one koji su im davali i govorili kako je to malo i kako treba više, a sada im ovi koje su oni sami promovisali ukinuše sve. A i dioničari su možda zaslužili da se te pare pravedno preraspodijele u tuđe džepove...
Re: BH Telecom
Mi moramo razumjeti jednu osnovnu stvar: telekomunikaciona kompanija nije Ministarstvo kulture, nije nevladina organizacija i nije fondacija za razvoj kinematografije. To je javno dioničko društvo.Sitna buranija wrote: ↑22 Jun 2026, 16:13 https://www.klix.ba/vijesti/bih/bh-tele ... /260622140
Ukinuo je krmak finansiranje dobrog projekta kojim se u regiji promovisala bh kinematografija i kultura, kojim se poticao razvoj nečega u čemu smo dobri i za šta se od početka znalo da neće finansijski biti u potpunosti isplativo i da će se uloženi novac vraćati u malo dužem roku, a onda obustavio sve aktivnosti na tom planu i sada podvaljuje priču o ogromnim gubicima. Ovo isto kao kada je Amar Osim bio u prvom mandatu u Želji, davao igračima odlične plate jer je imao dobre sponzore, a onda ga potjeraše nesposobnjakovići, izgubiše sponzore a obaveze ostadoše i onda spinuju Osim im ostavio dugove.
Kada sam na ovom forumu, tada kao dioničar, branio ovaj projekat neki su me napadali i rekli da (parafraziram) treba samo čisto kapitalistički se ponašati i da te pare treba sa filmova preusmjeriti dioničarima u džepove. Pare su njima, kinematografiji i kulturi ukinute, ali ne da bi se preusmjerile dioničarima nego da bi se usmjerile u pljačku kroz akviziciju Telemacha.
Nekako su možda filmadžije to i zaslužile (i ostali kulturno-umjetnički svijet), jer dok su dobijali pare svejedno su napadali one koji su im davali i govorili kako je to malo i kako treba više, a sada im ovi koje su oni sami promovisali ukinuše sve. A i dioničari su možda zaslužili da se te pare pravedno preraspodijele u tuđe džepove...
1. Zabluda o "dobrim, a neisplativim projektima"
U makroekonomskom okruženju gdje imamo strukturnu inflaciju, visoke kamatne stope i brutalnu borbu za svakog korisnika u telekomunikacionom sektoru, kapital je skup.
Svaka marka koja uđe u BH Telecom ima svoj trošak.
Kada uprava uzme novac koji pripada vlasnicima (državi malim dioničarima) i preusmjeri ga u snimanje filmova koji "neće finansijski biti isplativi", ona vrši direktnu destrukciju kapitala. To se u korporativnom svijetu zove zloupotreba Free Cash Flow-a.
Zadaća menadžmenta Telecoma je da taj novac investira u optiku, 5G infrastrukturu ili data centre koji će donijeti prinos od 15%, ili da ga isplati dioničarima kao dividendu. Igranje tuđim novcem pod krinkom "društvene odgovornosti" je samo paravan za bježanje od osnovnog posla.
2. Sindrom fudbalskog kluba
Autor posta spominje Amara Osima, Želju i "dobre sponzore". Gledajte, upoređivati telekomunikacionog giganta od kojeg zavisi digitalni suverenitet države sa načinom funkcionisanja balkanskih fudbalskih klubova je tragično.
Balkanski fudbalski klubovi su finansijske crne rupe koje žive od prosjačenja kod javnih preduzeća.
Kada javno preduzeće izigrava "dobrog sponzora", ono zapravo isisava likvidnost iz vlastitog bilansa da bi kupovalo socijalni mir i popularnost upravi.
3. Lažna dilema: Filmovi vs. Telemach
Ovdje dolazimo do najveće intelektualne zamke u koju je forumaš upao. On kaže: "Ukinuli su pare filmadžijama da bi ih usmjerili u pljačku kroz akviziciju Telemacha."
Njegova logika implicira da, pošto je akvizicija Telemacha pod ovim uslovima finansijski katastrofalna, onda je finansiranje neisplativih filmova valjda bilo "dobro"!
To je lažna dilema. I jedno i drugo je katastrofalna alokacija kapitala!
Dati stotine miliona preplaćenom kablovskom operateru koji ne može pokriti vlastiti kredit je uništavanje firme. Dati milione za neisplative serije i filmove je također uništavanje firme, samo u manjem obimu. Nema "manjeg zla" u korporativnim finansijama; svako spaljivanje keša je direktan napad na knjigovodstvenu vrijednost dionice.
4. Geopolitička i tržišna realnost
Svijet se trenutno lomi oko kontrole podataka, lanca snabdijevanja čipovima i umjetne inteligencije. Telekomi širom Evrope se agresivno restrukturiraju kako bi preživjeli nadolazeći udar globalnih tech giganata.
U takvom surovom geopolitičkom okruženju, zahtijevati da telekom operater glumi holivudskog producenta je diletantizam.