Bosnalijek

panzer
Posts: 12082
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Haden je dao saopštenje:
Legitimnost Skupštine dioničara održane 25.05.2013. godine, koju je sazvao najveći pojedinačni dioničar Bosnalijek d.d., Haden S.A. iz Luxembourga, još jednom je potvrđena od strane Komisije za vrijednosne papire FBiH, saopćili su Nadzorni odbor Bosnalijeka i HADEN S.A. Luxembourg.
Na zahtjev aktuelne Uprave Bosnalijeka izvršen je nadzor koji je utvrdio da su Skupštine dioničara održane 19.04. i 25.05.2013. godine u potpunosti sazvane i održane u skladu sa važećom zakonskom regulativom te da ne postoji niti jedan osnov za poništavanje odluka donesenih na Skupštini dioničara održanoj 25.05.2013. godine.
U četvrtak 20.06.2013. godine Komisija za vrijednosne papire donjela je odluku o upisu članova Nadzornog odbora koji su izglasani na Skupštini dioničara održanoj 25.05.2013. godine te upis novog v.d. direktora Bosnalijeka gospodina Nedima Uzunovića koji je izabran na tu funkciju na konstituirajućoj sjednici novoizabranog Nadzornog odbora održanoj u četvrtak 06.06.2013. godine.
Informišemo širu javnost da dio Uprave Bosnalijeka na čelu sa Šefikom Handžićem i sekretarom Društva Melihom Begović čini sve da zadrži vlastite pozicije i to na štetu Bosnalijeka, njegovih dioničara i radnika. Svakodnevno se vrši niz opstrukcija i pritisaka kako na dioničare tako i na radnike Bosnalijeka. Pritisak se vrši i na institucije izvan Bosnalijeka u cilju sprječavanja uspostavljanja legitimnih organa upravljanja Društvom. U cilju blokade Bosnalijeka je i održavanje Skupštine dioničara sazvane za 22.06.2013. godine koju je sazvao Nadzorni odbor koji nema legitimitet.
Ono što smatramo neshvatljivim jeste ponašanje ministra energetike, industrije i rudarstva ministra Erdala Trhulja koji, bez obzira što su mu javno pravobranilaštvo F BiH i Komisija za vrijednosne papire F BiH pismeno obrazložili da je sa Skupštinama dioničara koje je sazvao Haden S.A. sve legalno i u okviru važeće zakonske regulative, na sve moguće načine opstruira zakonom propisane procese i uz podršku dijela Uprave Bosnalijeka na čelu sa Šefikom Handžićem nastoji ostvariti korist za interesnu grupu koja je okupljena oko ministra Trhulja.
Jedan od argumenata koji govori u prilogu navedenom jeste taj da ministar Trhulj nikada nije ni pokrenuo zvaničnu proceduru unutar Vlade FBiH za imenovanje kandidata za članstvo u Nadzornom odboru Bosnalijeka na koju je, između ostalog bio i obavezan po zakonima koji regulišu rad Vlade FBiH, i podzakonski akti koji regulišu procedure imenovanja članova Nadzornog odbora koji predstavljaju državni kapital.
Informacijom da se resorno Ministarstvo po nalogu ministra Trhulja prijavilo za učešće u radu i odlučivanju Skupštine dioničara zakazanoj za 22.06.2013. godine od strane Nadzornog odbora protiv kojeg je sam ministr Trhulj podnjeo tužbu nije teško zaključiti da ministr Trhulj zloupotrebljava svoj položaj u ličnom i interesu navedene interesne grupe, ne želeći da zaštiti interese FBiH.
Novoizabrani članovi Nadzornog odbora i najveći pojedinačni dioničar Haden S.A. iz Luxembourga ovim putem žele jasno i nedvosmisleno poručiti da su spremni sazvati novu skupštinu dioničara čim Vlada FBiH bude u mogućnosti da predloži kandidate u ime svog kapitala kao drugi najveći dioničar Bosnalijeka. Od samog početka zastupamo stav da Haden S.A., Vlada FBiH, Libijski fond i predstavnik malih dioničara trebaju biti zastupljeni u Nadzornom odboru shodno procentualnom učešću u vlasništvu Bosnalijeka.
Napominjemo da će novoizabrani Nadzorni odbor Bosnalijeka u narednom periodu učiniti sve što je u njegovoj moći, a u okviru zakonom propisane regulative, da zaštiti Bosnalijek na način da će uspostavom legitimnih organa odblokirati sve procese te omogućiti normalizaciju poslovanja i ukupnih okolnosti oko Bosnalijeka, navodi se u saopćenju.
Mislim da, ukoliko se ispoštuje ovaj član zakona o privrednim društvima, mogu s pravom biti legitimni:
Clan 59.

Prijavu za upis u sudski registar ovlasteno i duzno je podnijeti lice koje je po aktima drustva ovlasteno za zastupanje drustva.

Promjene podataka upisanih u sudski registar obavezno se upisuju u sudski registar.
zuti
Posts: 26
Joined: 29 Nov 2012, 12:27

Re: Bosnalijek

Post by zuti »

neka danas bude 30%,a za ostalo ima sud,sudjenja,zalbe,prigovori,dopisi,zastitari,itd.....:)
sarajevo2012
Posts: 84
Joined: 18 Oct 2012, 11:41

Re: Bosnalijek

Post by sarajevo2012 »

Kako ne skontaju vise, igraju igru sa ljudima koji su igraci prekaljeni, potcjenjuju ih a to se uvijek obije o glavu. Ili dogovor sa svim akterima price ili daljnja kupovina jos do kontrolnog paketa, trece opcije nema. Sve i da udju i vladaju sa 30% i svih pet clanova NO, nece imati mira od napada, tuzbi, optuzbi, podmetanja, opstruiranja i sl, bas kao sto ih i ova strana ima od famozne 07.07. skupstine!
zeleni.2012
Posts: 181
Joined: 23 Nov 2012, 09:42

Re: Bosnalijek

Post by zeleni.2012 »

@zuti
Vama vise ni dragi Alah ne moze pomoci, sta god da bude danas ako dodje do zastitara 500 radnika ce izbaciti i Fiku i Melihu i sve njihove pulene i zastitare zajedno sa njima. Pa onda idemo na sud, zalbe, prigovori, dopisi itd ;)
zeleni.2012
Posts: 181
Joined: 23 Nov 2012, 09:42

Re: Bosnalijek

Post by zeleni.2012 »

Dnevni Avaz-HADEN CE BLOKIRATI RACUNE BOSNALIJEKA

S obzirom da je Nadzorni odbor upisan u KVP ide blokada svih racuna Bosnalijeka od strane upisanog Nadzornog odbora pa da vidimo sta ce uciniti kada se presjece svakodnevno izvlacenje miliona iz firme. GOTOVO JE GOTOVO :D
panzer
Posts: 12082
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Navodno oko 40% vlasnika dionica je na današnjoj skupštini što je više od Hadenovog kvoruma koji je iznosio oko 38% . Sudeći prema ponašanju KOMVP oni ovu skupštinu neće priznati a onda nastaje pravi problem.
Komisija dolazi u sukob sa državnom odnosno državnim udjelom.

Niti će Haden moći upisati svoj NO u sudski registar niti će komisija dati saglasnost za članove NO koji će danas biti izabrani.

Žali bože firme i radnika. Da su bar bili medijatori u dogovoru između vlasnika bolje bi bilo.
crveni
Posts: 166
Joined: 14 Nov 2012, 12:20

Re: Bosnalijek

Post by crveni »

Moj panzer nastampala je Meliha punomoci pa me nebi cudilo da imaju i 80 % :D
zeleni.2012
Posts: 181
Joined: 23 Nov 2012, 09:42

Re: Bosnalijek

Post by zeleni.2012 »

@panzer
Nemoj molim te da siris dezinformacije! Na danasnjoj nelegalnoj Skupstini je prisutno 38 i nesto %, to je tacna informacija! Jos ako izbijes Libijca Badija koji je krivotvorio punomoc jer je smjenjen na mjestu direktora Fonda onda nisam siguran da uopste imaju kvorum.
panzer
Posts: 12082
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Napisao sam "navodno" jer sam dobio takvu info. Za libijca ne znam je li validan ili nije ali znam da je prisutan. Ali skupština je sad nebitna, ono što će se poslije dešavati je problem za firmu. Totalni konflikt svih strana a to nije dobro za poslovanje.
zeleni.2012
Posts: 181
Joined: 23 Nov 2012, 09:42

Re: Bosnalijek

Post by zeleni.2012 »

Naravno da je Badi prisutan, ima pecat i sam sebi potpisuje punomoc. Ali bez obzira na sve, ja sam siguran da ce i sud potvrditi Hadenovu Skupstinu i odluke kao i novi NO i novog vd Direktora. Nebi sigurno KVP priznala sve to da ljudi nemaju dokumente koji su ispravni i zakoniti. Ovdje je sve jasno svima koji nisu "coravi kod vlastiti ociju".
Post Reply