BH Telecom

jastuk1
Posts: 41
Joined: 07 Aug 2012, 01:59

Re: BH Telecom

Post by jastuk1 »

Meni ovo izgleda sasvim normalo disanje za ovu dionicu. Proteklih godina raspon je 4 KM. Prošle je sa skoro 20, pala na 16, pa porasla na 20,5. Analogno, ove bi mogla sa tog nivoa do 16.5 - što bi mogla biti donja linija odbrane.

Nemam uvid u dubinu tržišta, ali prema trgovanoj količini situacija post div skoro identična prošlogodišnjoj.

Naravno da su oscilacije mtela pliće jer dividenu isplaćuju polugodišnje.
montypython
Posts: 3913
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

@investitor pad nije prevelik u odnosu na zelje i aktivnosti da se cijena obori, mjesecima prije skupstine za dividendu padale su prognoze (zelje, namjere) o padu i do 16 ili nize. Pogledaj npr moj post od 13 Maja da se ne ponavljam. Mislim da je prosle godine i svucen na 16. Ono sto je bitno je da je taj pad vrlo kratkotrajan lazan i nevazan, i da je, sa velikom sigurnoscu, svako ko proda po ovim cijenama na gubitku a ko kupi na dobitku. Mnogo vise od ovog kako neko rece "disanja" cijene zanima me trenutno poslovanje, zna li ko sta?
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Vidjet ćemo šta će se dešavati u narednom periodu sa cijenom, optimisti kupuju-pesimisti prodaju
hrkljus
Posts: 87
Joined: 17 Jan 2013, 09:16

Re: BH Telecom

Post by hrkljus »

Ja sam cekao 17.5 za dokup ali moguce da necu docekati taj nivo. Prosle godine je pad cijene trajao oko mjesec i po nakon odluke o ispati dividende i onda je krenuo lagani rast. Ako se to aplicira na ovu godinu uskoro mozemo ocekivati ponovni rast.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

hrkljus wrote:Ja sam cekao 17.5 za dokup ali moguce da necu docekati taj nivo. Prosle godine je pad cijene trajao oko mjesec i po nakon odluke o ispati dividende i onda je krenuo lagani rast. Ako se to aplicira na ovu godinu uskoro mozemo ocekivati ponovni rast.
Između 17,5 i prošlogodišnjih 16 je 1,5 Km razlike, mislim da ćeš ipak dočekati da kupiš po 17,5, ja ću vrebati na nižim cijenama (ako ih bude), jer prošlogodišnji prosjek mojih kupovina BHT-a je oko 17,5, a poslije je otišlo i do 16.
hrkljus
Posts: 87
Joined: 17 Jan 2013, 09:16

Re: BH Telecom

Post by hrkljus »

Cini mi se da je ovdje bilo govora da je neki fond morao se rijesiti dionica prosle godine pa da je to uzrokovalo obaranje cijene na blizu 16KM. Zbog toga mislim da se ove godine to nece ponoviti.
one
Posts: 1720
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: BH Telecom

Post by one »

Nijaz Hastor preko svog Preventa kupuje BH Telecom da bi BH Telecom kupio Prevent?

SARAJEVO - Nakon što je nedavno Šuhret Fazlić, direktor federalne Agencije za privatizaciju, najavio mogućnost prodaje dijela kompanije BH Telecom, nastala je šutnja.
Jedni je objašnjavaju situacijom u Vladi Federacije i oko nje, drugi je tumače kao “zadnje 'glancanje' tajnih planova” za preuzimanje BH Telecoma. Iz Vlade, koja je vlasnik 90 posto te kompanije, također su stigle poruke da je otvorena mogućnost prodaje dijela njezina vlasništva.

Zatvaranje savršenog kruga

Šuhret Fazlić kaže da bi bio dobar posao prodati pet ili deset posto državnog kapitala u BH Telecomu, ne otkrivajući detalje o cijeni i načinu prodaje. Uvod u cijelu operaciju mogla bi biti i njegova tvrdnja da je “BH Telecom zlatna koka za sve druge osim za državu i mi moramo zaustaviti uništenje državnog kapitala”.
Ta izjava naišla je na iznenađenje u javnosti i još više zaprepaštenje upućenih u poslovanje Vlade i kompanije jer je BH Telecom u federalni proračun samo za prošlu godinu na ime dividende uplatio oko 100 milijuna maraka. Fazlićeva izjava doživljena je i kao izravan napad Vlade i Agencije za privatizaciju na menadžment kompanije, odnosno kao optužba da rukovodstvo uništava tvrtku, a bez ikakvih konkretnih dokaza.
Prema informacijama do kojih smo došli, već je bilo tajnih razgovora o tome kome prodati dio državnog vlasništva, ali i ponuda u četiri oka pojedincima da “uđu u posao”. Radi se o poslu teškom blizu 400 milijuna maraka za deset posto Vladinih dionica.
Prema našim saznanjima, glavni u igri iza zatvorenih vrata je Nijaz Hastor, vlasnik ASA grupacije iz Sarajeva, koja u svom sastavu ima 20 tvrtki. Navodno, smišljen je plan po kojem bi jedna od tih tvrtki, Prevent, u ovoj fazi kupila od Vlade deset posto dionica BH Telecoma. Tu se plan ne završava – nakon toga BH Telecom bi kupio Prevent pa bi na kraju Hastor bio apsolutni dobitnik – sav novac u tim transakcijama ne bi izišao iz njegovog džepa, a svakako bi ga dodatno napunio!
Naši dobro obaviješteni izvori kažu da je ova shema itekako izgledna iz niza razloga. Prvi i najvažniji je da Nijaz Hastor, koji živi u Njemačkoj, ima dobre veze među političkim moćnicima u Federaciji i s nekim od njih je od ranije u poslovima, a uz to mu se stalno preko posrednika nude i stavljaju na raspolaganje i oni koje osobno još nije upoznao. Nije teško dokučiti da se iza toga kriju unosni poslovi i veliki novac. Osim toga, on već ima udio u vlasništvu BH Telecoma, a ima i svog čovjeka u Nadzornom odboru kompanije – Eldina Hadžiselimovića, direktora prodaje ASA grupacije. Hadžiselimović, zajedno s Damirom Ferovićem, direktorom za financije ASA grupacije, član je i Nadzornog odbora Moje banke čiji je Hastor većinski vlasnik, a koja posluje u okviru njegovog holdinga.
Naime, po nalogu federalne Komisije za vrijednosne papire, nedavno je Hastorov investicijski fond Prevent Invest bio obvezan prodati dio svojih dionica jer po zakonu vlasništvo u nekoj kompaniji ne smije prelaziti 15 posto portfelja fonda. Hastorov fond Prevent Invest odmah je prodao dionice BH Telecoma Hastorovoj tvrtki Prevent Sarajevo.
Kompletna transakcija 300.000 dionica u vrijednosti od oko šest milijuna maraka obavljena je preko Hastorove Moje banke. Inače, on je prije tri godine kupio većinski paket dionica Fima banke za 15,3 milijuna maraka i tako je nastala Moja banka. Treba reći da su u sastavu ASA grupacije i tvrtke koje se bave špediterskim, marketinškim i građevinskim poslovima, zatim brokerska kuća, osiguravajuće društvo, leasing tvrtka, investicijski fond...
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: BH Telecom

Post by insider »

Uspostavljena je stabilana cijena na 18 KM, a evo vec je dosao i kupovni nalog na 4.000 komada, nista od pada koji je slican proslogodisnjem, kao sto su neki najavljivali.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Još je rano govoriti, ja tek sad očekujem pad u vrijeme godišnjih odmora. Ali svaka godina je priča za sebe. Da čovjek zna sigurno kakva će kretanja biti svi bi bili bogataši. Berza je to, optimizam i pesimizam pa gdje se susretnu
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Je li ikome legla dividenda
Post Reply