Bosnalijek

Sabur2
Posts: 1897
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Radi Arslanagic na stari nacin. ZAUZETO pise na fasadi.

Ne bih se cudio da im je sugerisano iz odredjenih krugova da tako nastupe, jer se ne bi usudili na to bez politicke podrske.
A vi samo i dalje budite na toj strani, uvodite obrazac ponasanja gdje je bitno koga znas i sa kim si u talu, a ne sta pise u zakonu.

Po meni je ovo sad postalo normalna stvar i ocekivati je svuda sporadicnu pojavu slicnog cim to nekom zatreba. Ljudi koji su od berze napravili cirkus su stvoreni od istih ovih sto sad ovo rade. Sud ce naravno i dalje da razvlaci presude, a najbolji nacin da ih jos vise razvuces je da stalno dodajes nove.

Ok, mozda ima neke male sanse da je ovo dobar potez i da ce prisiliti Haden da kupuje dalje, ali je protivzakonito i kabadahijski. Dalje, siguran sam da organizatoru nije namjera natjerati Haden na kupovinu, nego upravo sprijeciti je.
one
Posts: 1737
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Bosnalijek

Post by one »

U postupku sazivanja Skupštine dioničara Društva, Haden SA i njegovi punomoćnici učinili su brojne nezakonitosti i donijeli nezakonite akte u svrhu sazivanja, održavanja i odlučivanja Skupštine dioničara Društva, kojima su grubo prekršene brojne odredbe Zakona o privrednim društvima, kao i odredbe Statuta Društva te odredbe Pravilnika o upravljanju dioničkim društvima, saopćeno je u subotu iz Bosnalijeka.

Navodi se, primjera radi, da Haden SA nije dostavio bilo koji akt iz kojeg je vidljivo da je predmetnu Skupštinu zaista sazvao Haden SA. Potom, u prijedlogu odluke o razrješenju članova Nadzornog odbora Društva nisu navedeni razlozi za razrješenje na način propisan Zakonom o privrednim društvima i Statutom Društva.

"Haden SA je u obavještenju o sazivanju Skupštine naveo da se prijedlozi kandidata za članove Nadzornog odbora dostavljaju Odboru za glasanje što je još jedan u nizu prekršaja Zakona o privrednim Društvima", stoji u saopćenju Bosnalijeka.

Ističe se da Haden SA uopšte nije uvrstio kandidate malih dioničara na listu kandidata za Nadzorni odbor Društva, bez obzira što je taj prijedlog dostavljen blagovremeno i u zakonom ostavljenom roku.

"Zbog naprijed navedenog Bosnalijek d.d. je prinuđen poduzeti ovu mjeru kako bi spriječio nezakonit rad i odlučivanje sazvane Skupštine dioničara Društva, a što bi imalo dalekosežne negativne posljedice po ovo Društvo", kaže se na kraju saopćenja Bosnalijeka. Izvor: FENA
Edin Dizdar
Posts: 23
Joined: 09 Apr 2013, 17:31

Re: Bosnalijek

Post by Edin Dizdar »

Pošto se ovo očekivalo, drago nam je da se i desilo.
Drago nam je što je Federalno pravobranilaštvo FBiH, odnosno Komisija za vrijednosne papire FBiH utvrdila i donijela rješenja kojim je utvrđeno da je Haden S.A. sazvao Skupštu društva u skladu sa Zakonom o privrednim društvima.
Boga mi ja sam se nadao da će šta pametnije smisliti :)
pavaroti
Posts: 49
Joined: 23 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by pavaroti »

@Edin Dizdar

Aha, znaci donio si odluku da si ti na zakonit nacin sazvao skupstinu...TI SI BOG I BATINA NA BERZI(ukljucujuci u to sve,KOMVP itd.) to je tvoja babovina.

Ali na terenu je to isto E.A.

Imena ista, iste postenjacine itd...kratko i jasno kupujte dionice anonimusi, vi ste "veliki" investitori...
Moj savjet ubrzajte stecaj u vranici pa mozda vam ostane koja hiljada, a i onaj hrvat bi imao po nesto prodat.
Edin Dizdar
Posts: 23
Joined: 09 Apr 2013, 17:31

Re: Bosnalijek

Post by Edin Dizdar »

Ili si nepismen ili ne znash citati :)
Nisam ja nista donio, i sl. Imaju institucije koje se bave tim, ja samo radim svoj posao kako umijem i znam!
Bog je samo jedan, za tvoju informaciju!
Ali ako neko sumnja da je ne zakonita, onda se to radi na drugaciji nacin, a ne ovako kao sto je to gosp. Handzic uradio.
Divim mu se, zaista! Meni kad bi otac rodjeni naredio da potpisem onakve odluke, kojima se zabranjuje skupstina, ja je ne bi potpisao.
U ostalo Vam kazem, kao sto sam danas i Halilu rekao, da nije bilo 5% na papiru. Kazem dodji slobodno, pa provjeri :)
Pa se covjek naljuti i rece, niste smjeli odbiti, bilo, ne bilo :)
Pa onda je najbolje da po Ferhadiji fataju ljude i salju prijedloge gdje god ima neko imenovanje! :)
Haj zivjeli i zdravi bili!
Idemo dalje! :)
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Po svim segmentima smo daleko i predaleko od pravog dioničarstva. Ništa od ovog se ne bi dešavalo da dioničari nisu ravnodušni prema svom vlasništvu. Ovako, dvije strane se prepucavaju i prave cirkus.
Ako je neko mislio zabraniti skupštinu, trebao je te navode o neregulanosti iznijeti ranije a ne na dan skupštine. I šta su mislili, da će se odustati od skupštine zato što im neko ne da ući ( u vlastitu firmu). Ako je Arslanagić mogao održati skupštinu u hladovini, onda se uvijek može naći prostor za održavanje.

Po ovome znači da će komisija odobriti upis novog NO a to znači da će taj V.D tražiti novi posao jer ga u Bosnalijeku više neće imati.

Ja bih opet pitao jesu li Arslangić i Čengić bili u tih 5% (ili manje ) dioničara koji su imali svoje kandidate?
Sabur2
Posts: 1897
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Moras Fiku razumjeti. Znas koji mu je ulog. Pred sudom ce biti on krivlji od Arslanagica za sve sto se izvuklo.
pavaroti
Posts: 49
Joined: 23 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by pavaroti »

Postovani Edine,

Skolovaniji sam od Vas, ali vi niste shvatili poentu...
Edin Dizdar
Posts: 23
Joined: 09 Apr 2013, 17:31

Re: Bosnalijek

Post by Edin Dizdar »

Ponovit cu i to da je na istom spisku bio, Halil, Meliha, Edo, Fiko, ........
Vidim ja ovdje po nekima i kad bi teoretski imao 100%, ako ti direktor i NO ne dozvole u firmu, nema sanse da ih onda nikako smjenish )
Za sve dušebrižnike, i teoretičare član 240. kaže

Skupština se, u pravilu, održava u mjestu sjedišta dionickog društva.

Ne kaže se u sjedištu dioničkog društva, već u mjestu, a čini mi se da u registraciji Bosnalijeka d.d. piše da je mjesto sjedišta Sarajevo

To je posao za pravnike, a ja cu se i dalje baviti berzom :)
pavaroti
Posts: 49
Joined: 23 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by pavaroti »

Magistar sam ali ne pravne struke, ali praksa kaze da se misli na sjediste dionicarskog drustva.

To ste morali uciti kod prof. Tihog ili u novije vrijeme Trivuna Poslovno pravo, dio dionicka drustva.

To je drugu ruku manje bitno ako kontate na ledjima imati "drzavu",ostale dionicare medju kojima su i neki kupci,distributeri...drzavu ce te imati zasigurno jer SDP vise tesko da ce na vlast.

Nisam podrzavaoc ovakvih radnji, ali opet vam ponavljam vi carujete na berzi ali imat ce te probleme na terenu.

Pozdrav.
Post Reply