Bosnalijek

Klis
Posts: 122
Joined: 29 Apr 2013, 12:28

Re: Bosnalijek

Post by Klis »

@Sarajevo2012,
Dragi moj Sarajevo2012 "ponemoc" je karikiranje na nemoc ovih iz Vlade. Jako mi je žao što sam ti to morao nacrtati.
panzer
Posts: 12082
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Sabur2 wrote:Istina je da je istraga protiv Arslanagica opstruirana, da su odabrane istrazne sudije radile u diskreciji za vrijeme GO da im se korumpirane kolege ne bi petljale i slale informacije osobama pod istragom.

Sve mi to govori da Trhulj mozda nekad i jeste htio da rascisti stvari, ali mu je neko zavrnuo ruku. To ga ne opravdava. Mogao je i da odbije i odstupi. Odabrao je stranu, privatni interes za koji koristi drzavni kapital i mehanizme. Sasvim slucajno se sad poklapa sa opstim interesom - iznosenjem prvljavog vesa sa berze. Samo kako ce sad da sapu svoje saradnike u drugim mutnim radnjama, Hrkaca i Blekica? Bice interesantno to gledati. Moja prognoza je da ce istraga zapeti na tom mjestu, osim ako Dizdar ili Uzunovic nisu licno nekom donijeli aktovku, a sve to neko snimio kamerom. Ovo je dakle samo pritisak pred skupstinu da se dodje do glasova.

Optuzba oko nelegalnog uticaja na cijenu neka je podignuta i drago mi je da se mulj zatalasa, ali stoji pitanje zasto se pravna drzava pali samo kad to odgovara nekoj odredjenoj opciji, a ne po defaultu uvijek kad treba. Tempirano 7 dana prije skupstine, navodi samo na jedan zakljucak.
Normalno da je ovo tempirano pred skupštinu. Jedino tako se i radi u BIH i da je trebalo i Arslanagića okončati u prošloj godini ali se nije dao.

Ovdje kad se gleda neko brzo rješenje onda bi bilo logično da je ostao onaj prijedlog o podjeli broja članova NO ali to bi značilo da vlast ulazi u savez sa ekipom sumnjive prošlosti i to bi nakon izvjesnog vremena vlasti moglo obiti o glavu ukoliko bi se ovi pokazali u nekoj nečasnoj namjeri.

Da se ne bi desilo da podrže situaciju: sjaši kurta da uzjaše murta. Ionako su godinama bili pasivni i u Bosnalijeku i u FDSu.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Bosnalijek

Post by Odbrana poste »

Odgovor Halila Čengića:

Podrzavomo rad institucija kao sto sam rekao i ranije i radujem se sto je Ministar podnio krivicnu prijavu.
Napokon je uradio ono sto je Halil Cengic mjesecima radio, prijavljivao nas razno raznim institucijama, davao lažne iskaze, blatio nas preko novina, ......, a sve u samo jednom CILJU DA NATJERA INVESTITORA TJ HADEN DA KUPI NJEGOVE DIONICE I PAR NJEGOVIH POJEDINIH SARADNIKA, po cijenama koje su samo u njihovim glavama!

Kao što vidite ,ovaj prvi pasus je napisao ED ,odbacuem samo ovo o lažnim iskazima.Ostalo potpisujem.
Jer sam već više puta ovdje napisao da mi je jedini cilj u BSNL da dobro prodam svoje dionice.Jer to se obično i radi kod normalnih slobodnih preuzimanja firmi!Naravno,dionice tada dobro prodaju svi dioničari koji to hoće.
A važnije od toga mi je cijelo vrijeme bila borba protiv instaliranja kontrolisanog preuzimanja na SASE.I to sam podvlašio u svim mojim istupima,jer zapravo najveća šteta je baš to,od svega onoga što ste pokazali.Na žalost,niko na to nije reagirao.A da se mene slušalo,vi bi ste bili zaustavljeni već na početku.
Naime ,kada mi je na jutarnjem čaju,prijatelj pokazao da je među prvih deset na RVP smanjeno učešće IFC_a u BSNL u korist Hrkača,rekao sam:Moram nešto poduzeti da se ovo zaustavi,ako ovo kupi Hrkač onda smo svi na gubitku.
I nazvao sam savjetnika premijera ,rekao mu o čemu se radi i da mislim da bi Vlada,radi zaštite svojih dionica i dionica malih dioničara,trebala kupiti dionice IFC preko neke od firmi u njenom vlasništvu.On me pozvao da dođem da se vidi šta se može učiniti.Kada sam došao tamo,momak mi je dosta mirno objasnio da oni eto ne mogu ništa učinitiali da će to biti dobro.U tom momentu me nazvao onaj prijatelj i kafane i rekao mi da je on morao Hrkaću javiti o mom odlasku u Vladu i mojim namjerama te da ja nazovem Hrkaća.Naravno da nisam nazvao,ali je on nazvao mene.Uklučio sam i zvučnik da čuje savjetnik.Hrkać meje molio da ne idem u Vladu, da im to ne kvarim a ja ću svoje dionice prodati kada on bude prodavao svoje.I još je dodao:Pa i mi smo u kontaktu sa nekima iz Vlade.Naravno,ja tada nisam znao ko je sve u toj igri,ali je sama činjenica da to vodi baš Hrkač,za mene bila dovoljna da zaključim kako će to sve ispasti.
Tada je dakle trebalo reagirati!Ne moguovdje nastaviti,jer bi trebalo pet,šest ekrana za sve.
Ne dugo poslije toga počele su se slgati kockice,i to prvenstveno uz pomoćjednog koji je također aktivan na ovom forumu.
Kada smo u tom lancu identificirali Uzunovića,oba smo zaključili da je ta ruska varijanta dobra za Bosnalijek pa i za nas,male dioničare.Čak nam je sugerisano da ne žurimo sa prodajom ,na kraju će biti bolja ncijena.
A kada sam saznao da se može dobiti nešto ispod stola,raspitivao sam se kako i gdje.I tek tada sam povezao sve koji u tome učestvuju i shvatio očemu se radi.Lično od Hrkaća sam za popriličan broj dionica tražio veću cijenu ali mi je on rekao da je to jednostavno nemoguće u narednih šest mjeseci,zbog fondova,
Naravno da su i meni nudili to 14 plus nešto,ali sam ja to odbio.Jer ,da ponovim,moj cilj je bio da prekinem tu kupovinu po kontrolisanoj cijeni.
Dalje stvarno ne mogu da pišem.Ako me ko o tome bude pitao,reći ću,a što se tiče mojih lažnih iskaza,nigdje ne postoje ni lažni,ni istiniti.Jer ja sam znao da su se ovi dobro obezbjedili kada ovako očito manipuliraju tržištem.Jer samo da Hasan Ćelam nije bio njihov,morao je to nakon nekoliko procenata kupljenih dionica,definitivno zaustaviti.Ovi što će to istraživati,moraju početi baš od njega i od SASE.Evo sada i njih prijavljujem.
I nadam se da će neko stvarno ozboljno shvatiti situaciju.Jer na SASE više nema investitora,zašto bi neko kupio i jevtinu dionicu ako vidi da će je morati porodati po cijeni koju odrede ovakvi!
A to bi morali shvatiti i oni šro su uzeli po tu marku preko,i o tome svjedočiti.Jer neće više imati šansu ni za tu marku ako se ovi ne zaustave.
Od mene dosta,ima toga još ali če mo to ostaviti za neki drugi put,na nekom drugom mjestu!
zuti
Posts: 26
Joined: 29 Nov 2012, 12:27

Re: Bosnalijek

Post by zuti »

gdje ima dima ima i vatre......ako osobe svojim imenom i prezimenom tvrde da im je nudjeno doplacivanje dionica kesom na ruke.....a takva djela se kaznjavaju zatvorom......a sve indicije upucuju da je toga bilo......dragi,Edine,vjeruj mi da nemam pojma tko si ti,jedino preko ovoga foruma sam skuzio da si povezan s ovima iz hadena,zelim ti kazati da za sve postoji u zivotu prvi put.....kod nas su svi krali,ali sanader je prvi u zatvoru.....sto ti zelim kazati.....ako ste doplacivali dionice kao sto tvrdi ovaj Halil(za kojeg isto nemam pojma tko je)i drugi na ovom forumu,to veliki brat zna i ima dokaze,samo je pitanje dali ce vas prve zakaciti.....tako da se netrebas preuranjeno veseliti,jer na balkanu je tanka granica izmedju zatvora i nadzornog odbora.....ako niste doplacivali onda se netrebas sekirati,nitko ti nista nemoze i netrebas svoju energiju i dragocjeno vrijeme trositi po forumima......pozdrav iz splita
Klis
Posts: 122
Joined: 29 Apr 2013, 12:28

Re: Bosnalijek

Post by Klis »

Ja cu prije završiti u Bajernu iz Minhena nego ovi u zatvoru. Šta mislite za presudu, kaže sudija, Halilu neko uz caj rekao da su davali ispod stola i zbog toga su krivi. Nemoj te biti djeca, sve i da se to desilo, znate li kako je to teško dokazati. Ovo je zapoceo politicar, a ovo se zove predizborna kampanja. Vjeruj te da ce se na tome i završiti. Za 2 mjeseca niko to više nece spominjati.
Edin Dizdar
Posts: 23
Joined: 09 Apr 2013, 17:31

Re: Bosnalijek

Post by Edin Dizdar »

Odgovor za adnana,

Adnane, Edin Dizdar ne kupuje dionice, nego Haden :)
Ako bude Haden ikad kupovao dionice po 16, bit cete obavjesteni putem SASE kroz izvještaj :)
one
Posts: 1735
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Bosnalijek

Post by one »

neko je ovdje postavio pitanje sta se neko pita sa 0.0001% dionica u svom vlasnistvu.nista, ako su oni drugi vecinski vlasnici radili sve po zakonu i transparetno,ali ako nisu onda moze privuci paznju javnosti i drugih zainteresovanih u ovoj igri.i od pada cijene sa 14 do danas je protrgovano upravo ovolika kolicina dionica i neko je sebi losu uslugu da se zbog tog procenta uvali u velike probleme.a tek treba da se pocne govoriti o hadenu i manipulacijama na drugim dionicama.
pavaroti
Posts: 49
Joined: 23 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by pavaroti »

Na zalost agencija za vrijednosne papire koja ima siroke ingerencije ne radi gotovo ništa.

Legalno A, legalno B, nemoze nikako biti NELEGALNA RADNJA.

Ja kupim od tebe dionice, sutra ti od mene itd itd i ako je svaka pojedinačno akcija urađena po propisu NEMA NELEGALNIH RADNJI....U OVOM DOMENU JE I ZAKON TAJ KOOJI JE NEBULOZAN I TUZILASTVO JE U NAAJMANJU RUKU SMIIJESNO.

Jedini spas za cijenu dionica jeste zahtijevanje tendera i prodaja drzavnog kapitala zajedno sa manjinskim dionicarima HADENU ili nekom trecem.
one
Posts: 1735
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Bosnalijek

Post by one »

EKONOMIJA

18.05.2013. | PIŠE: Mimi ĐUROVIĆ RUKAVINA
Čiji je Nedim Uzunović
Federalno Ministarstvo energije, rudarstva i industrije u četvrtak, 16. maja, dostavilo je dodatne materijale Federalnoj upravi policije i Kantonalnom tužilaštvu Sarajevo, tačnije Draganu Lukaču, te tužiocima Jasmini Čaušević i Enesu Kamenici. U materijalu je analiza kupovine i prodaje dionica Bosnalijeka na Sarajevskoj berzi SASE od septembra 2012. do polovine maja 2013. godine.


Faksimil dokumentacije dostavljene FUP-u Pranje novca?

- Iz te analize se vidi da postoje sumnje za kršenje Zakona o sprečavanju pranja novca. Sve one informacije koje budemo dobivali redovno ćemo dostaviti FUP-u, jer su oni jedini nadležni da zajedno sa Tužilaštvom ustanove istinitost ovih podataka i da postupaju ukoliko se to potvrdi, kazao je ministar Trhulj jučer.

FMERI je 13. maja dostavio FUP-u i Tužilaštvu KS-a materijal koji ukazuje na počinjeno krivično djelo Nedima Uzunovića, nekadašnjeg rukovodioca Bosnalijekovog predstavništva u Moskvi, a sadašnjeg predstavnika firme Haden SA koja je na SASE kupila 29,94% dionica Bosnalijeka. Materijal koji kompromituje Uzunovića je iz izvještaja renomirane svjetske revizorske kuće Price Waterhouse Coopers.

Kako stoji u dopuni materijala za FUP i Tužilaštvo, "od 3. 9. 2012. do 13. 5. 2013. nepoznata firma Haden SA iz Luksemburga kupila je 29,94% dionica Bosnalijeka na SASE u nizu netransparentnih i sumnjivih transakcija ukupne vrijednosti oko 40 miliona KM.

- U skladu sa Zakonom o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, ove transakcije su sumnjive jer odstupaju od normalnih modela aktivnosti firme Haden SA, te predstavljaju velike i kompleksne transfere novca netransparentnog i sumnjivog porijekla, istaknuto je.

Također, navodi se da su oskudne informacije o Hadenu SA, te da sve upućuje da je Haden SA kupio dionice Bosnalijeka za kompaniju - Imperia Pharma. Iz FMERI-ja smatraju indikativnim i to što Haden SA nije predložio niti jednog kandidata za člana NO Bosnalijeka.

Zakovanih 14 KM

U analizi dostavljenoj FUP-u navodi se i da se u istom periodu dionicama Bosnalijeka na SASE trgovalo 151 dan, a raspon cijena dionice bio je od 11,20 KM do 14,82 KM?!

- Indikativne su činjenice koje ukazuju da je cijena bila strogo kontrolisana od Hadena SA i njihovih predstavnika u BiH, jer nije prelazila unaprijed određeni nivo, stoji u materijalu. Cijena od 14 KM po dionici Bosnalijeka na SASE se ponavljala 59 dana trgovanja. Izražena je sumnja zbog pojavljivanja istih lica u procesu prodaje dionica Bosnalijeka firmi Haden SA, te navedeno da su ta lica "izvršila manipulaciju tržišta kapitalom tako što su imala dogovoren posao prikupljanja dionica za svoj račun, kako bi ih kasnije po dogovorenoj cijeni i unaprijed određenom vremenu, za dodatni profit, prodali firmi Haden SA".

- Bitno je utvrditi da li postoji veza prijašnje uprave Bosnalijeka sa sadašnjim propustima ili su sad isključivo neki novi ljudi. Konekcija između svih njih je Nedim Uzunović. Podsjetimo da je prethodna uprava po zaključku Vlade FBiH prijavljena zbog nepravilnosti u radu i sumnje na izvlačenje novca iz Bosnalijeka, podsjeća Trhulj.

On kaže da je bitno utvrditi istinitost, a ukoliko se ona pokaže, desiće se presedan.

- Poznato je koliko su u pravnim državama teška krivična djela malverzacija na tržištu kapitala, kaže ministar i dodaje da će se najavljena Skupština dioničara Bosnalijeka održati i polučiti rezultate, no smatra da je pitanje pokrenuto pred FUP-om i Tužilaštvom za Federaciju, državu i tržište kapitala daleko značajnije.
7pegaz
Posts: 84
Joined: 15 Sep 2012, 23:20

Re: Bosnalijek

Post by 7pegaz »

te navedeno da su ta lica "izvršila manipulaciju tržišta kapitalom tako što su imala dogovoren posao prikupljanja dionica za svoj račun, kako bi ih kasnije po dogovorenoj cijeni i unaprijed određenom vremenu, za dodatni profit, prodali firmi Haden SA".

Ovo je po meni jako opasno!! Da se sve ne pretvori u lov na vjestice sto ce dodatno utjecati na ionako umrtvljeno trziste kapitala!?

Pa ovdje se radi o klasicnoj call opciji koja se koristi na svakom normalnom trzistu kapitala. Netko skuplja za kupca i kad dode do odredene kolicine onda preproda uz premiju. Ne kontam sta je ovdje nejasno? Pri tome ne kazem da nije bilo manipulacija ali ovaj slucaj opasno prerasta u neciji obracun koji nema veze s trzistem kapitala.

Ovu hrpu nezadovoljnika boli samo sto nisu utalili dionice po vecoj cijeni pa sad kao traze neku pravdu!!!
Post Reply