Ministar energetike:
Mislim da će Energoinvest ići uzlaznom putanjom, a u isto vrijeme će uzlaznom putanjom ići i odnosi između BiH i Alžira. Impresije koje smo tamo doživjeli su sjajne, dočekani smo na najvišem mogućem nivou. Osjetili smo ogromno poštovanje Alžira prema Energoinvestu i BiH. Ono što me je malo iznenadilo jeste da je taj nivo poštovanja mnogo veći nego što sami sebe poštujemo u BiH.
Energoinvest će u narednom periodu biti u prilici da aplicira na projekte u Alžiru, s obzirom da je to bio i interes alžirske strane. Pored Alžira smatramo da bi i ostalo tržište Afrike bilo interesantno za Energoinvest u narednom periodu jer je načelno dogovoreno i osnivanje zajedničke firme Energoinvesta i alžirske firme koja bi radila na proizvodnji elektronskih komponenti. Te elektronske komponente će biti vrlo bitne ne samo za alžirsko tržište nego za kompletno afričko tržište i šire.
Stekao sam osjećaj da se Energoinvest u prethodnom periodu apsolutno zatvorio i da je cjelokupno svoje poslovanje sveo na poslovanje sa gasom, što nikako nije trebalo da se desi. Ovom posjetom Alžiru ponovo se reaktiviralo Energoinvestovo učešće na drugim tržištima i siguran sam da će donijeti značajne rezultate za FBiH i za naše građane. Razgovarali smo i o drugim temama u Alžiru, jedna od tema je bila gasifikacija i naftna industrija, s obzirom da je Alžir poznat po proizvodnji gasa i nafte. Također dotakli smo se segmenta rudarstva, Alžir također razvija ovaj segment intenzivno ali je i ovaj put zatražio pomoć naših stručnjaka jer imaju određenih problema u realizaciji svojih projekata.