Bosnalijek

Sabur2
Posts: 1922
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Odbrana poste wrote:Sabur,sabur,Sabur2!U bilo čijoj pobjedi ovdje odlučivat će nekoliko procenata ukupnog broja dionica.
Ako bi se i zadržeo status qo, svi znaju kako se to rješava.Potencijalni većinski vlasnim objavi tender,prvi pa onda drugi.Na ovom drugom,a možda i na prvom,ovisi od cijene,prodat ću mu ja i svi koje ja znam.A to je sigurno više nego što će biti odlučujeće u ovoj bitci na Soči.Ali je problem što svi hoće da upravljaju tuđim kapitalom a da to ne plate.Znaju to i ovi fabulas dežurni.A i previše značaja daju svojim glasačkim kapacitetima.
I još nešto:Nedajte nda vas plaše onim koga nema.
Idealan scenario za male, pod uslovom da vlasnici imaju love.
Ali nemaju!
U toj bici na Soči nadoći će da im se jedino isplati nastaviti ispumpavanje u talu. Ljubav je prolazna, kao i mrznja, a interesi su vjecni.
Ne trebam dalje pričati, zna se kako glasi kraj.
pavaroti
Posts: 49
Joined: 23 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by pavaroti »

sabur 2

Uz duzno poštovanje ali otkud ti ideja da vlada ukoliko bi imala 3 člana NO direktno ili pod uticajem ne bi ispumpavala novac...makar 1 neovisan član u NO(mada jako je teško biti neovisan pred novcem) bi mogao dosta pomoći u pravcu transparentnijeg poslovanja.

Što se tiče članova NO, vlada mora zasjedat po tom pitanju i usaglasiti članove, navodno je SDP zelio 2 ali će morat pristat na 1 a 1 od SDA, ko zna mozda Polić.

Mislim da će doći do usaglašavanja liste članova NO koji će biti iznešeni na glasanje...3 su sigurna za sada-Konstantin,Dizdar i Sijerčić i 2 od strane vlade.
Super bi bilo kad bi se mali dioničari udruzili te umjesto vlade usaglasili 1 ili 2 člana NO ukoliko se stranke ne dogovore o svojim kandidatima a ništa nije isključeno.
Sabur2
Posts: 1922
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

pavaroti wrote:sabur 2

Uz duzno poštovanje ali otkud ti ideja da vlada ukoliko bi imala 3 člana NO direktno ili pod uticajem ne bi ispumpavala novac...makar 1 neovisan član u NO(mada jako je teško biti neovisan pred novcem) bi mogao dosta pomoći u pravcu transparentnijeg poslovanja.
Nešto se nismo razumjeli. Upravo tvrdim isto što i ti.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Bosnalijek

Post by Odbrana poste »

Moj stav i ono zašto se borim je da ni ministarstvo ,ni Haden ne dobiju 3 člana NO.U oba slučaja i firma i mali dionišari su na gubitku.Jer ako bi vlada instalirala tri člana pod svojom kontrolom ,postoji ozbiljna opasnost da ostane skoro sve po starom,samo bez direktnog učešća Arslanagića ,Šepe i njima sličnih.Koliko bi to bilo bolje nego do sada,ne znam.
Prednost ove situacije je u tome što bi ovi iz Hadena morali naći partnera da preuzmu firmu na zakonit način.Morali bi svoj dio prodati da izvuku uloženo i još dobro zarade.To bi sigurno bila najbolja varijanta za sve.Ja vjeruem da bi oni,Haden,mogli naći dobrog partnera ako se odreknu ambicije da sami upravljaju Bosnalijekom i na već oprobani ,Arslanagića način,izvlače dobit.Argument da to neće raditi jer su kao oni vlasnici 30%,pada u vodu kada se uzme u obzir da u tom slučaju od ukaradenih 100,ipak je 70 od ostalih dioničara.
Ako pak oni dobiju 3 člana,podvlačim njihov kandidat je i ona doktorica Sierčić koja ide sa onim ko da viš,zbog toga je ,u ostalom i bila u onom Trivunovom NO ,onda smo svi ostali dioničari popušili.Požurit će da se brzo namire.Neče im sigurno biti teško da kupe nekoga iz vlade da ih,bar za neko vrijeme ne diraju.
Dakle,jedino pravo rješenje za dioničare i Bosnalijek je ,1 ispred ministarstva,jedan ispred ostalih dioničara kojima je jasno ko i šta je Haden i Libijac.Ovo je i moguća varijanta.Ako ministarstvo ili ovi oko Melihe ne pristanu na ovakvu varijantu,onda ću i ja podrzati Haden!Eto,toliko od mene.
Jošmsamo da pozovem ove iz Hadena da dobro razmosle kako dalje.Ova vlada i ovo bezvlašće nisu vječni.Šta ako Keljmendija Ameri dovedu kod nas kao okidać za lavinu!!!
panzer
Posts: 12125
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

insider wrote:
fx78 wrote:šta se dešava? zar nije haden kandidovao petero? panzer?
i mene interesuje ova situacija. Za 25.05. Haden je kandidovao 5 članova NO.

E sad, kakva je procedura da se izaberu i drugi clanovi osim ovih koje je Haden predlozio, jer nema sanse da ce svi proci ako se pojave i ostali veliki dionicari? Da li se mora ranije najaviti kandidatura ili moze i na dan skupstine da se kandiduju odredjeni članovi NO???????

Panzer? ti si neutralan, nemas dionice, shala mala:)
Haden predložio 5 ako se niko ne pojavi na skupštini. Onda imaju kvorum i sve izabrane članove. Vjerovatno će od njih samo dva biti prioritet. Pogodit ćemo ko su ta dva sigurna kandidata.
Ja poštujem vlasnika 30 % dionica jer je najveći ali mu radi nedovoljne pozitivne reputacije treba postaviti protivtežu i to bi morala biti fvlada sa ostalim malim dioničarima.
Kako sam ranije govorio nemam dionice jer sam ih prodao prošle godine. A kupujem ih tek kada padnu i ako padnu ispod 10 KM a u raspravu sam uključen jer me zanima kako napraviti primjer dobre prakse dioničarstva što bi se moglo kod Bosnalijeka zbog velike razuđenosti vlasništva.
Sabur2
Posts: 1922
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

@odbrana
potpuno se slazem sa ovim zadnjim postom.
Ovo bi i bilo optimalno rjesenje, ali ako se Arslanagic i njegovi repovi istjeraju iz firme. Najbitnije je da firma dobije legalnu upravu i da se zaustavi propadanje i ispumpavanje novca. Nakon toga bi i Haden mogao konacno da pokaze biznis plan, pa da vidimo kako oni to misle napraviti lidera u regiji. Ovako se sve svodi na obecanja nalik na one predizborne sa cestama sa 14 traka i aerodromima po selima.
Bojim se da ce se Bosnalijek i dalje koristiti za prepucavanja do izbora. Vruca je tema u nezgodno vrijeme. To ce posljedicno sprijeciti oporavak poslovanja, ako se i u NO pocne bistriti "zastita nacionalnih interesa".
Klis
Posts: 122
Joined: 29 Apr 2013, 12:28

Re: Bosnalijek

Post by Klis »

Vlada nece izaci sa svojim kandidatima, moraju se dogovoriti Nikšić i Trhulj, nema dogovora, definitivno. Trhulj može sam poslati izaslanika na skupštinu, koji ce glasati za Elviru Radeljaš i Mirjanu Lasić, ako Fiko,Meliha,Semin i ekipa uspiju otipkati na telefonu toliko brojeva i nagovoriti ljude da im daju ponemoc da skupe 10%, koliko im je potrebno za kandidovanje 2 clana. Sa tim bi uz Libijca imali 3 kandidata,a Trhuljev izaslanik bi na skupštini glasao za njih. Ali imaju jedan problem, što je matematika egzaktna nauka. Ja ne mislim, ja znam da se Hadenu može odmah cestitati, poželjeti ljudima puno srece u radu, svi mi mali dionicari treba da im pomognemo da Bosnalijek bude br.1.
Klis
Posts: 122
Joined: 29 Apr 2013, 12:28

Re: Bosnalijek

Post by Klis »

@odbrana pošte.
Halilu za informaciju, tipa koji ima 2 dionice Mancester uniteda još nisu zvali iz kluba, da ga konsultuju koga dovesti umjesto Fergusona.
Pozdrav.
žuč
Posts: 11
Joined: 25 Apr 2013, 09:48

Re: Bosnalijek

Post by žuč »

Slažem se sa odbranom pošte i sabur-om , na njihova dva zadnja posta. Ja sam na prošloj skupštini dao punomoć Vladi preko COL centra odakle me zvao neki Berin i Almir.
Ja sam bio sretan kao mali dioničar da dolazi kraj dugogdišnjoj pljački BL od Arslanagića , a i mene kao dugogodišnjeg dioničara gdje sam svoje pare uložio u ovu kompaniju smatrajući da mi je to bolje negu u banku , misleći da poznam dobro ulaganja bazirajuči se na svjetske tokove. A farmaceutski biznis je među najprofitabilnijm i spada u top 3.
Ali od toga ništa.Sve generičke kompanije u regiji imaju profit od 12-20 % , a BSL je godinama imao oko 5-7% i svi znamo koji pratimo BL zbog čega je to.
Prošle godine u maju me zvao neki Haris iz BL i tražio punomoć, uz obrazloženje da će BL dati 30% divedende, pošto sam ja htio više informacija tražio sam nekoga ko mi može dati više informacija kako bi dao punomoć i odmah mi se javila i predstavila dr Mirna, koja je poslije ušla u Arsalngićev NO.ova gospođa je toliko ocrnila Premijera Nikšića i vladu , SDP da sam ja inače kritičar vlasti ostao zapanjen (toliko o o navdnoj arslangićevoj kandidatkinji). Normalno nisam imao dilema da glasam za Vladu (dam punomoć) misleći konačno je da dolaze bolji dani , ali ništa izgubismo i tu bitku sa organizovanim kr... Haden ima 30% i to treba poštovati.i po ovom odnosu snaga pripadaju mu 2 člana NO,Vladi pripada također 1-2 člana , a malim dioničarima 1-2 ćlana . Ovo je jedina dobitna konbinacija za male dioničare i ta taj NO izabere prave sposobne ljude u menadžment. Ako se to ne desi BL će i dalje ići silaznom linijom koja se dešava u zadnje 2 godine.Ali sada nastaje problem jer mali dioničari nemaju za koga glasati jer nemaju svog predstavnika, ako imaju recite mi ko je TO. Ne pada mi ni na pamet da glasam za Arslanagićeve ljude koji očito pokušavaju zadržati pozicije.
Također misim da nije dobro ni da Haden preuzme sa 30 % kompletnu vlast , jer tada na scenu stupa drugi scenario. o kojem imam svoju prognozu baziranu na saznanjima i činjenicama.
crveni
Posts: 166
Joined: 14 Nov 2012, 12:20

Re: Bosnalijek

Post by crveni »

Meni se cini da "savjetnik ministra" ili neko njegov savjetuje i zuc.ona staraa "zavadi pa vladaj" ;)
Post Reply