Elektroprivreda BIH

brzi
Posts: 3030
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Pa ne bi bilo loše prodati termoelektrane u paketu sa rudnicima.
Onda bi bila jasna računica, prodaješ struju iz HE i uvoza i prodaješ uz određenu maržu.
Kad smo kod proizvodnje.
Prognoza je da će naredni mjeseci biti sa ispodprosječnim padavinama.
Neće biti popravljanja poslovanja dobrom hidrologijom.
brzi
Posts: 3030
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Izvještaj za decembar je tu.
Distribucija rekordnih 569 GWh, prošle godine u decembru 486 GWh. Troši raja grije se, jeftino je, zašto koristiti druge energente.
Proizvedeno 476 GWh, kupljeno 93 GWh. Cijene su bile dobre, tako da bi onaj planirani minus mogao biti znatno veći.
Kad se pogleda cijela godina proizvedeno 200 GWh manje nego što je distribuirano. Sad smo i zvanično uvoznici.


Kad su pisali onaj plan, u oktobru ?
U planu procjena proizvodnje u TE 4.076 GWh a proizveli 3.826.
Kako se u oktobru može profulati 250 GWh ?
Tako da sa ovim planovima mogu guzicu obrisati.
montypython
Posts: 4214
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

S druge strane proizvodnja u TE je bila vrlo solidna, TE Tuzla sa 224 GWh najveća mjesečna proizvodnja u decembru u zadnje 4 godine koliko ja vidim, a ni Kakanj nije loš sa 160 GWh i on je bolji i od prethodne godine a i od one prije. HE su zbog nikad lošije hidrologije podbacile međutim to je bilo očekivano. Što se tiče tog uvoza bilo je u decembru dosta dana sa značajno nižim cijenama nego što su sad a i dijelova dana kad je cijena na berzi bila i niža od 90 pa i 80 E/MWh, posebno vikendom tako da sve zavisi kada se je uvozilo.
brzi
Posts: 3030
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Cijene su bile povisoke.
https://www.energy-charts.info/charts/p ... 24&week=49

Kad se pogleda ova mapa cijena po državama, jugoistočna Europa sa najvišim cijenama u decembru.
montypython
Posts: 4214
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ja sam gledao ovo historical data na Hupxu, može se birati između satnih, dnevnih, sedmičnih i mjesečnih prosječnih cijena. I kad se uzme dec 2024 i prebaci na satne cijene, ima mnogo slučajeva kad je za npr prosječnu dnevnu od 140 E/MWh tog dana bilo nekoliko sati (obično sredinom dana a često vikendom) po ispod 90 ili čak niže, tako da se moglo i uvoziti bez nekog gubitka štedeći pri tom ugalj za kasnije i onda izvoziti po 200-300 E/MWh. E sad, jesu li to i radili ne znam.
https://hupx.hu/en/market-data/dam/historical-data
brzi
Posts: 3030
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Ako imaš konstantnu proizvodnju u TE 600 do 650 MW a satnu potrošnju između 500 i 1000 MW onda nemaš velike mogućnosti da izvoziš kad je cijena najbolja nego možeš izvoziti noću a u večernjim satima kad imaš opterećenje od 1000 MW moraš uvoziti ili jedva pokriti sa skoro maksimalnom proizvodnjom u HE. Nemaš tu nekog velikog prostora za igru.
panzer
Posts: 12718
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

panzer wrote: 21 Jan 2025, 12:45 Biće tu još otimanja jer ovi neće napustiti svoju politiku i interese tek tako, još je uticajan taj "nazovi zeleni lobi". S tim da u međuvremenu TE Ugljevik dobije novog vlasnika, ovaj put privatnog. Jer će trenutni vlasnici tražiti "izlaz" iz ovoga pa će elektranu prodati za 1 KM. Nešto kao što je otišla željezara Zenica.
Ovako nekako, s tim da je ovdje bijedi od poličara dovoljna jedna KM, toliko im vrijedi državno:
Glasnogovornik njemačkog Ministarstva financija, koje upravlja državnim udjelom u Uniperu, rekao je samo da Berlin razmatra sve mogućnosti za smanjenje svog udjela, no da još nije donesena odluka o vremenskom okviru i strukturi prodaje.

Berlin razmatra prodaju svog 99,12 postotnog udjela u Uniperu, koji je nacionaliziran tijekom energetske krize u Europi 2022. godine. Prema izvorima upućenima u planove, opcije uključuju djelomičnu ili potpunu prodaju udjela. Trenutna vrijednost Unipera iznosi 19 milijardi eura (19,6 milijardi dolara), što znači da bi prodaja mogla biti jedna od najvećih europskih transakcija 2025. godine, iako bi se, prema riječima izvora, prodaja vjerojatno obavila uz popust.

To bi također bila najveća ‘meta’ koju je Křetínský do sada preuzeo, iako je moguće da bi EPH mogao surađivati s partnerom.

Sveobuhvatan nadzor
EPH je 2019. godine kupio određenu Uniperovu imovinu u Francuskoj i dobro je upoznat s njemačkim energetskim sektorom, budući da je 2016. godine kupio lokalne termoelektrane na lignit švedske kompanije Vattenfall.

U Njemačkoj investicijske tvrtke pod kontrolom Křetínskoga također posjeduju petinu odjela za čelik kompanije Thyssenkrupp i 45,62% veletrgovca Metro.

Njemačka vlada potrošila je 13,5 milijardi eura na spašavanje Unipera, što ga čini jednim od najvećih korporativnih spašavanja u zemlji.

Svaka transakcija vezana uz Uniper, kao kritičnu infrastrukturu, bit će podvrgnuta sveobuhvatnom regulatornom nadzoru, izjavile su dvije osobe. Berlin može kritički pregledati, pa čak i blokirati, svaki pokušaj kupovine više od 10% njemačke energetske imovine od strane kupaca izvan EU-a.

Uniper je prošle godine osiguravao otprilike četvrtinu ukupne potrošnje plina u Njemačkoj i najveći je operater skladišta plina u zemlji. Također upravlja s gotovo četvrtinom tzv. sustavno relevantnih kapaciteta električne energije u Njemačkoj koji se moraju držati u rezervi kako bi se osigurala stabilnost opskrbe.

Prema sporazumu o spašavanju s Europskom komisijom, Berlin mora smanjiti svoj udio u Uniperu na najmanje 25% plus jednu dionicu do 2028. godine. U međuvremenu, Uniper mora prodati određenu imovinu, uključujući termoelektranu na ugljen Datteln, do kraja 2026. godine.

Od deset zahtjeva za prodajom imovine koje je Bruxelles izdao u prosincu 2022. godine, Uniper je do sada dovršio sedam.
brzi
Posts: 3030
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://www.zenicablog.com/podneseni-tu ... -kovanici/

Dobro nam je koliko imamo sabotera.
panzer
Posts: 12718
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

9 % solari i vjetroelektrane od ukupne proizvodnje.
Fizički obim izvoza električne energije iz Bosne i Hercegovine 2024. godine iznosio je 8,4 TWh, što je u odnosu na 2023. godinu povećanje od osam procenata, rekao je Edhem Bičakčić, predsjednik Regionalnog komiteta Međunarodnog vijeća za velike električne sisteme SEERC (CIGRE)

Na bazi podataka prezentiranih u izvještaju Nezavisnog operatora sistema u BiH i Agencije za statistiku BiH, finansijski to iznosi oko 640 miliona KM, što predstavlja 60 posto od vrijednosti izvezene električne energije u prošloj godini.

Istovremeno uvoz električne energije iznosio je 5,9 TWh, što je povećanje od 57 procenata u odnosu na prethodnu godinu.

Neto izvoz je bio 2,5 TWh i manji je za 36 odsto, a finansijski iznosi 485 miliona KM, što je takođe za 42 procenta manje u odnosu na 2023. godinu.

Proizvodnja električne energije u 2024. godini je bila 14,3 TWh, što predstavlja smanjenje od osam odsto u odnosu na 2023. godinu, a na to je najviše uticala loša hidrologija.

Bičakčić napominje da je proizvodnja hidroelektrana u 2024. godini 4,7 TWh i manja je za 25 posto, a termoelektrana je 8,4 TWh i na nivou je iz 2023. godine.

Vjetroelektrane, fotonaponske elektrane i elektrane priključene na distributivnu mrežu proizvele su 1,2 TWh. Potrošnja je iznosila 11,3 TWh, kao i 2023, prenosi Fena.

Cijene električne energije u bandu na berzi uveliko variraju: prošle sedmice su iznosile i do 300 EUR/MWh. U utorak su bile 108 evra za MWh, a danas 180EUR/MWh.
montypython
Posts: 4214
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

brzi wrote: 22 Jan 2025, 12:13 https://www.zenicablog.com/podneseni-tu ... -kovanici/

Dobro nam je koliko imamo sabotera.
Umjesto nevladine organizacije treba ih zvati Vladine samo što nije naša vlada u pitanju nego neke druge i naravno neki drugi interesi a ne zaštita prirode. Dovoljno je pogledati ko ih finansira, što se vidi i na njihovoj (Aarhus) stranici, strane ambasade, strane organizacije, OSCE, USAiD, EU, Evropska klimatska fondacija, razne tzv NVO uglavnom izvana, sve dobro umreženo i plaćeno. Donacije i grantovi stižu iz svih smjerova. Čak im grantove daje i zloglasni Rockefeller Brothers Fund evo ovdje samo jedan primjer od 80 hiljada dolara, u moru takvih. A ni Aarhus nije jedini, ima sličnih u BiH desetine sa stotinama zaposlenih. Čitav jedan parazitski mikrokosmos. Usput mnogi od "zaposlenika" i klimatskih boraca nemaju nikakav naučni background, dosta ih je počelo kao vozači, domari i sl u stranim NVO USAidu, OSCEu i sl ovdje poslije rata ili su samo šefovima išli po burek ili npr "govorili engleski". A onda malo po malo dogurali do klimatskih "stručnjaka". I vrlo su selektivni u "zaštiti". Rijeke pune smeća, starih šporeta krpa, kesa, plastičnih boca i sl ali to im ne smeta, jedino im smeta ono što daje energetsku nezavisnost čak i ako ništa ne zagađuje poput hidroelektrana. Ovakvi su doveli njemačku na rub energetske i ekonomske katastrofe.
https://ibb.co/5FrvGHw
Post Reply