Vispak

panzer
Posts: 12372
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Zavratio sam se na prve stranice teme. Moj skepticizam je počeo od 2016. jer su počeli prvo akumulirati dobit a zatim je sebi isplaćivati kroz pozajmice dok su istovremeno koketirali sa naznakama istiskivanja dioničara. Ne mogu se sad sjetiti ali kao da je nešto bilo pokrenuto na oko 10 KM. Ili je samo bio zakonska tender ponuda nakon koje se očekivalo istiskanje.
Mislim da je u tom nekom periodu i Prevent odradio istiskivanje dioničara FADa a Studen holding rastjerao dioničare Bimala.

I ko bi se u takvom okruženju usudio rizikovati i kupiti ove dionice. Jeste da se isplatilo ali AS je igrao pijačarski tih godina.

I kada sam podvukao trenutnu knjigovodstvenu vrijednost, to je zato što bi bilo pošteno da se isplati EPS puta 10.
Čini mi se da su isplatili svu akumuliranu dobit samo da bi kod ovog preuzimanja prikazali BV od 14 KM.
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vispak

Post by Sitna buranija »

Tada je AS igrao pijačarski, jer su Mujo i kompanija uspostavili prije toga pijačarska pravila. Sada kada su pravila poštenija i AS igra poštenije.

A to za dividendu i sadašnju otkupnu cijenu, malim dioničarima je svejedno, čak im je ova opcija i bolja ispala. Jer su dio para dobili prije 2 godine, pa prije godinu, a sada će dobiti i ostatak. Onako bi morali čekati 36 KM na kraju da dobiju, i čak bi i manje dobili jer bi ih isplatili po knjigovodstvenoj jer je ona veća u odnosu na tržišnu. A sada će im platiti po tržišnoj zadnjih pola godine ili godinu što za 1 KM izađe više od preostale knjigovodstvene.

A AS-u je ovako bilo jednostavnije jer su malim isplatili iz para iz Vispaka više od pola novca (22,3 KM), pa će manje AS morati obezbijediti keša za isplatu (samo 15 KM). Uglavnom, mali na kraju nisu oštećeni ništa. Oni koji su ostali do kraja. Oni koji su ranije pobjegli, oni su se zajebali. Jbg...
Mirnes
Posts: 174
Joined: 12 May 2016, 13:33

Re: Vispak

Post by Mirnes »

počelo je
Begov Han
Dosadno mi
Posts: 51
Joined: 15 Jun 2024, 08:53

Re: Vispak

Post by Dosadno mi »

Sta
Sitna buranija
Posts: 2292
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vispak

Post by Sitna buranija »

U januaru 2023. obavijest o isplati 19,7 KM dividende, u julu 2023. obavijest o isplati 3 KM dividende i sada otkup po 15 KM. Ukupno 37,7 KM. Pa to ni u najmokrijim snovima nisu mogli sanjati ovi koji su ostali do kraja...
Post Reply