Elektroprivreda BIH

Dejan118
Posts: 400
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

Elkombar wrote: 25 Jul 2024, 20:53
montypython wrote: 25 Jul 2024, 18:57 To je ovo. https://www.klix.ba/vijesti/bih/nije-sv ... /240725025

Što se tiče ovog dijela koji je izdvojio beka, za EPBiH (pa onda i dioničare) je odlična vijest jer se vidi da se ne dozvoljava da firma radi kao socijalna ustanova i da se ide na realniju cijenu struje. Kad neće milom hoće silom. Tu će se sigurno insistirati ubuduće tako da to uzmite da je gotova stvar jer naši bez pogovora slušaju sve što je "na evropskom putu". Ja ovo shvatam kao praktično sigurnu stvar da će u sljedećoj godini doći do poskupljenja bar još 15- 20 %, ako su pametni od 2-3 puta, što su trebali davno. I do značajnog povećanja dobiti što se desilo svim EP u regiji osim (do sada) EPBiH. Pogotovo jer kako vidim oko ove mjere nije bilo neslaganja. Ne bi me čudilo da "nezavisni" mediji zaokrenu za 180 stepeni preko noći i da počne kakofonija o potrebi za "realnijom cijenom struje ako nećemo da ostanemo bez nje". I da to podrži i pozicija i "opozicija". Što se tiče ostatka ove "reformske agende" radi se u stvari o agendi Klausa Schwaba i WEF što je jasno kad se vide druge mjere poput insistiranja na "digitalizaciji" (uključivo škole), uvođenju 5 g mreže javno privatnom partnerstvo (aerodrom, ne bi ne čudilo da ga poklopi Blackrock ili slični) itd. Oni dolasci Ursule i EU izaslanika i sve one konferencije nisu bile bez veze što sam i govorio. Postaviću negdje kako ide to "javno privatno partnerstvo" i kako se "poklapa" infrastruktura podređenih zemalja (bogatih resursima), možda na red pill iako nije nikakva fikcija nego kako vidimo stvarnost.
Godine 1815. Napoleonova vojska je krenula u bitku kod Waterlooa u Belgiji. Investicijski moguli u Capel Courtu u Londonu grickali su nokte od zabrinutosti jer ce ishod bitke odrediti cijene dionica. Ako bi Francuzi pobijedili, cijene dionica bi dramaticno pale. Ako bi Britanija pobijedila, cijene bi dramaticno porasle.

U to vrijeme komunikacija je bila spora, trebalo je dosta vremena da sluzbeni izaslanik otputuje sa borilista u Belgiji u London sa vijestima o ishodu bitke.

Najistaknutiji engleski bankar, Nathan Rothschild, poslao je vlastitog glasnika u Waterlo s uputama da se vrati najbrzim mogucim putem sa vijescu. Kao posljedica toga, Rothschild je primio vijest mnogo sati prije povratka sluzbenog glasnika.

Zatim je vidjen na berzi kako prodaje sto je vise mogao i sto je brze mogao. Proculo se:" Rothschild zna" To je izazvalo paniku i drugi su prodali sto su brze mogli.

Cijene su brzo pale; zatim, kad je sluzbeni glasnik iz Waterlooa dosao Temzom, Rothschild je iznenada mnogo kupovao po najnizoj cijeni. U roku od sat vremena, izaslanik je saopstio vijest da je Britanija pobijedila. Cijene dionica su skocile preko krova, donoseci enormne profite za Rothschilda, sve u jednom trgovinskom danu.

Kasnije ga je nazvao " Najboljim poslom koji je ikada napravio"

Godine 2000-te. EU beskrupulozno izmislja zelenu agendu, klimatske promjene, finansira po BiH razne nevladine organizacije, sa ciljem da se docepa nasih resursa. Prodaju nam pricu kako je ugalj stetan, kako rudnike i termoelektrane treba zatvoriti i da krave takodjer zagadjuju.


Godine 2050-ete. EU objavljuje da su pronasli nacin da termoelektrane vise ne zagadjuju okolinu, i da rudnike u BiH treba opet otvoriti, prodati ih kompanijama iz EU...
Posao po uzoru gore spomenutog N.Rothschilda. Obezvrijedi neciju imovinu, a onda je uzmi djabe.


A bosanskim seljacima uvode porez na krave, ali bez subvencija, kao sto je to slucaj u Danskoj ovih dana. I da ne zaboravim, rekao Zeljko Komsic - krave stetne po okolinu, treba porez uvesti na njih.
Raznim malverzacijama i montiranom arbitrazom su obezvrijedili RITE Ugljevik na 0.012 KM na samo 1 fening stoti dio nominalne vrjednosti i to termoelektrana koja je zavrsila proces zelene tranzicije . Investitali su desetine miliona u postrojenje za odsumporavanje japanska tehnologija.
I to ce sad neki Mađarski fond ili elektroprivreda da kupi kroz nekakve dokapitalizacije za jedan fening po akciji.
Isto tako im je cilj da pocijepaju EPBiH na vise malih preduzeca da bi lakse pokupovali.
veliki dedo
Posts: 126
Joined: 10 Jan 2013, 17:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by veliki dedo »

Pošto su ovi naši toliko nesposobni koliko drugima podobni, jedino što nam preostaje je nada da će se njihova Agenda i EU raspasti prije nego što nam uspiju uništiti Elektroprivrede i oteti nam sve resurse...
Mada nama nisu ni potrebni neki vanjski neprijatelji dovoljni su nam i ovi naši domaći.
A gdje bi nam bio kraj da nije tako...
brzi
Posts: 2769
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Ja ne vidim da je MMF odmogao Srbiji natjeravsi je da podigne cijenu el.energije.
Daleko od toga da EU i Europa ne donose i lose odluke.
Ima tu eksperimentiranja, ima tu i odluka koje pogoduju odredenim kompanijama, drzavama i bogatom sloju ljudi ali nista ne raditi i nista ne mjenjati kao sto je nas slucaj je gore od svih promasaja.
A sto se tice nasih resursa, jedini koji bi mogao biti zanimljiv Europi je pitka voda. A zasad niko i ne pokusava da nam to uzme.
Dejan118
Posts: 400
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

U srbiju su dosli norveski " strucnjaci i eksperti " i naplatili milione za konsultacije kako da naprave toplu vodu.

https://www.euronews.rs/biznis/biznis-v ... egije/vest

Citavo vrijeme srbija uvozi ugalj gdje ga ima na trzistu iz skoro svih rudnika u BiH cak se otvaraju novi rudnici bez ikakvih dozvola i pravila i sve sto se proizvede se izvozi za srbiju.
Niko ne pita na granici odakle taj ugalj i legalni i ilegalni.

Dakle nista bez uglja a ko fol neki norveski strucnjaci.
Izbacili profesore sa ETF i Masinstva koji su bili u nadzirnim odboru i ubacili strance.

Kod nasih politicara nije nikom palo na pamet da u nadzorni odbor ubace nekog sa ETF a ili Masinskog fakulteta nego su kadrovi iz Travnickog univerziteta.
veliki dedo
Posts: 126
Joined: 10 Jan 2013, 17:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by veliki dedo »

Ujedno se ne osporava Srbiji da troši ugalj i to tuđi a mi bi svojih ogromnih zaliha morali da se odreknemo zato i sprečavaju izgradnju Bloka 7.

Vjerujem da su i naše rezerve uglja njihov cilj zato i osporavaju njegovu upotrebu i trošenje a to ne bi mogli kada bi postojao zamjenski Blok 7 koji bi ga na mnogo efikasniji i ekološki prihvatljiviji način mogao koristiti.
Dejan118
Posts: 400
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

Ahenda

Ne smijete trositi svoj ugalj nego prodajte nama pa cemo vam mi prodati struju.

Koliko bi EPBiH zaradio da od tog uglja napravi struju i izveze je u srbiju ?
Anoniman
Posts: 41
Joined: 26 Apr 2021, 05:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Anoniman »

brzi wrote: 26 Jul 2024, 18:37 Ja ne vidim da je MMF odmogao Srbiji natjeravsi je da podigne cijenu el.energije.
Daleko od toga da EU i Europa ne donose i lose odluke.
Ima tu eksperimentiranja, ima tu i odluka koje pogoduju odredenim kompanijama, drzavama i bogatom sloju ljudi ali nista ne raditi i nista ne mjenjati kao sto je nas slucaj je gore od svih promasaja.
A sto se tice nasih resursa, jedini koji bi mogao biti zanimljiv Europi je pitka voda. A zasad niko i ne pokusava da nam to uzme.
MMF to nije uradio radi Srbije,nego najvise radi sebe.
Ista stvar ceka i nas ako uzmemo aranzman,povecanje poreza i ostalih nameta sa ciljem da imaju"siguran" novac za vracanje kredita i dodatak tome da je Srbija mnogo vise zaduzena nego BiH.
Struja treba da poskupi kod nas radi sacuvanja EP i sistema,tu nama MMF nije potreban.

Voda ide na red sigurno, Adriatic M. je otvorio rudnik u Varesu i tako ce krenuti problemi sa vodom a prva stepenica je da cemo vodu najvise kupovati jer nenoguce je da od svih metala voda ostane ispravna a mislim da je Kakanj u problemu.
Kako se ovaj rudnik bude sirio u BiH,tako cemo gubiti vodu kao resurs, jer onaj ko je problem napravio on ce za svoje potrebe njeg otkloniti.
Nece me iznenaditi ako vremenom krenu praviti i HE neke strane firme.
Dejan118
Posts: 400
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

Svi najavljuju u evropi uvodjenje elektricnij vozila u masivnu upotrebu cak zabranu sus motora. Ovo ce sigurno povecati potrosnju i potraznju za el energijom u evropi.

Mislim da ce cijene svih elektroprivreda koje imaju dovoljno vlastitih izvora se visestruko porasti. Tako i EPBiH koja je mozda i najvise podcijenjena. Kad pocne taj uzlet na berzi mnogi ce htjeti kupiti ali ponuda i koja je bila ce se povuci i. Ckati cijenu od 100 i vise. Dakle nece biti moguce kupiti nista.

Svi ce pricati "znao sam" " e da sam znao" " neki su znali".......



E pa evo znate pa cu za par godina da se citiram sa smeskom. ;)

Jer ja sa vremena na vrijeme dokupim nesto malo a to pomalo vec je fina kolicina za prijevremenu penziju.
veliki dedo
Posts: 126
Joined: 10 Jan 2013, 17:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by veliki dedo »

Dejan118 wrote: 28 Jul 2024, 16:30 Svi najavljuju u evropi uvodjenje elektricnij vozila u masivnu upotrebu cak zabranu sus motora. Ovo ce sigurno povecati potrosnju i potraznju za el energijom u evropi.

Mislim da ce cijene svih elektroprivreda koje imaju dovoljno vlastitih izvora se visestruko porasti. Tako i EPBiH koja je mozda i najvise podcijenjena. Kad pocne taj uzlet na berzi mnogi ce htjeti kupiti ali ponuda i koja je bila ce se povuci i. Ckati cijenu od 100 i vise. Dakle nece biti moguce kupiti nista.

Svi ce pricati "znao sam" " e da sam znao" " neki su znali".......



E pa evo znate pa cu za par godina da se citiram sa smeskom. ;)

Jer ja sa vremena na vrijeme dokupim nesto malo a to pomalo vec je fina kolicina za prijevremenu penziju.
Kada želiš da (do)kupiš to se ne govori niti se hvali dionica...
Dejan118
Posts: 400
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

Ako neko pocne jos da kupuje dobro je jer cijena ide gore, a ako pocnu neki da prodaju opet je dobro jer cijena ide dole pa ce da bude prilike da se dokupi po nizim cijenama spusti prosijecna kupovna.

U svakom slucaju meni odgovara.
Post Reply