Sve o investiranju

KingPoint
Posts: 15
Joined: 28 May 2024, 12:45

Re: Sve o investiranju

Post by KingPoint »

panzer wrote: 10 Jul 2024, 14:23 Prije dvadesetak godina normalna pojava bila uzmati lombardne kredite uz zalog dionica.

Ako je ova kamatna stopa još uvijek aktuelna onda bi se možda moglo poduplati u dionicama. Založiti postojeće i uzeti gotovinu za kupiti još izvjesnu cifru.

Normalno, sve rizike uzeti u obzir. Ali rizici su ograničeni jer dionica koju kupuješ ne može doći na nulu pa da izgubiš sve. U najgorem slučaju možeš biti 20-30% u minusu a to se da izkompenzirati ako se napravi dobar plan prije uzimanja kredita. Uvijek treba imati plan i za negativne situacije.

S druge strane,kako sam spominjao sve više emitenta isplaćuje dividendu i to su dividende od 7-10% prinosa a ovamo EKS 2,76%
Je li u ovom slucaju zaloga vrijednosnih papira za kredit tebi i dalje ostaju prava sto se tice papira , konkretno mislim na manje dionicare tj.isplatu redovne dividende (zalozenih dionica) ili ako je neko npr vecinski vlasnik, ostaje mu i pravo glasa ?
panzer
Posts: 12332
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sve o investiranju

Post by panzer »

Kažu da će provjeriti da li stoji ta opcija zaloga dionica pošto je ovaj lombardni kredit u predhodnom linku napravljen za depozit odnosno ušteđevinu.

Ali pretpostavljam da bi samo bio zalog dionica a da dividenda ide meni. U suprotnom nemam interes uzeti kredit.

Bilo bi dobro da postoji ova vrsta kredita. Npr imam određenu količinu dionica ASA banke, zalažem kod njih jer bi valjda trebali vjerovati u vrijednost vlastitih dionica i dobijam novi kredit da kupim još toliko dionica.
panzer
Posts: 12332
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sve o investiranju

Post by panzer »

https://www.klix.ba/biznis/finansije/st ... /240701068

Dobar članak. I dobar je sagovornik. Kecman zna posao.

U Sarajevu su svakako sve mujine pudlice.
Truba
Posts: 587
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Sve o investiranju

Post by Truba »

nisam nikad isplacivao s onog rajfajzena kako to ono hoda
strah me kliknuti

takodjer broker mi se ne javlja da nisu godisnji?

osim toga koliko ono prodje od uplate da je kes aktivan

nisam dugo uplacivao sve sam zaboravio
vidim i povelika meni suma stoji na racunu :?
Dosadno mi
Posts: 45
Joined: 15 Jun 2024, 08:53

Re: Sve o investiranju

Post by Dosadno mi »

Pa u idealnim uslovima dan
Hugo
Posts: 25
Joined: 17 Jun 2024, 13:06

Re: Sve o investiranju

Post by Hugo »

Truba wrote: 22 Jul 2024, 13:04 nisam nikad isplacivao s onog rajfajzena kako to ono hoda
strah me kliknuti

takodjer broker mi se ne javlja da nisu godisnji?

osim toga koliko ono prodje od uplate da je kes aktivan

nisam dugo uplacivao sve sam zaboravio
vidim i povelika meni suma stoji na racunu :?
Savrseno funkcionise . Najbolje ako otvoris i racun u istoj banci i u par sekundi sa tekuceg racuna prebacis sredstva i preko aplikacije das nalog.

Za par minuta sve gotovo. Vrlo su profesionalni bez obzira na malo vecu pro iziju.
Truba
Posts: 587
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Sve o investiranju

Post by Truba »

Nisam u istoj banci...dje dugme isplat
NostradamusfromBandH
Posts: 4
Joined: 15 Jul 2024, 14:29

Re: Sve o investiranju

Post by NostradamusfromBandH »

Pozdrav, novi sam član na ovom forumu. Imao bih par pitanja, pa ko je voljan dati neki savjet, odgovor...

Ima li smisla oročavati novac u banci, obzirom na male kamate? Vidim da MF banka ima najbolju kamatu na štednju 4%, ima li neko iskustva s ovom bankom?

Ima li neki bolji vid štednje/ulaganja tipa u etfove, ali na legalan način iz naše zemlje ili su ovi brokeri jedini način, ali oni imaju neke povelike provizije?

Dosta toga sam iščitao i informirao se... o zlatu, dionicama i sl. većinom je to orijentirano na strano tržištre, ali mi je malo nezgrapno i nejasno u kojem smjeru krenuti za uštedu/ulaganje, a da novac ne propada na tekućem računu samo tako.

Ako imate nekih savjeta, dobro bi mi došlo. Thanks
Elkombar
Posts: 189
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Sve o investiranju

Post by Elkombar »

NostradamusfromBandH wrote: 19 Aug 2024, 19:10 Pozdrav, novi sam član na ovom forumu. Imao bih par pitanja, pa ko je voljan dati neki savjet, odgovor...

Ima li smisla oročavati novac u banci, obzirom na male kamate? Vidim da MF banka ima najbolju kamatu na štednju 4%, ima li neko iskustva s ovom bankom?

Ima li neki bolji vid štednje/ulaganja tipa u etfove, ali na legalan način iz naše zemlje ili su ovi brokeri jedini način, ali oni imaju neke povelike provizije?

Dosta toga sam iščitao i informirao se... o zlatu, dionicama i sl. većinom je to orijentirano na strano tržištre, ali mi je malo nezgrapno i nejasno u kojem smjeru krenuti za uštedu/ulaganje, a da novac ne propada na tekućem računu samo tako.

Ako imate nekih savjeta, dobro bi mi došlo. Thanks
Sa kamatom od 4 posto ti si na gubitku! Zapravo gubis novac zbog inflacije.
Sindikalna potrosacka korpa za mjesec juli ove godine iznosi 2977 KM, a u julu prosle godine iznosila je 2827 KM, sto je rast od 5.3 posto. U julu 2019 sindikalna korpa je iznosila 1998 KM - rast od 49 posto. U 2011, korpa je iznosila 1569 KM - rast od 89 posto.

Agencija za statistiku tvrdi da je inflacija za godinu dana 2 posto. Agencija za statistiku kaze da su cijene u maju ove godine pale 0.2 posto u odnosu na mjesec ranije. SSS u sindikalnoj korpi tvrdi da su cijene u maju rasle za 0.7 posto.
Kome vjerovati? Agenciji za statistiku koja spominje godisnju inflaciju 2 posto ili potrosackoj korpi kod koje su cijene rasle 5.3 posto. Dovoljno se osvrnuti oko sebe i vidjeti da su cijene porasle blize 5.3 posto, nego 2 posto. Cijena npr. vekne hljeba je uduplana za 3 godine.
Vlastima je u interesu da prikazana inflacija bude manja, nego to zaista jest, jer to znaci isplata manjih penzija, manjih plata, socijale... koji su vezani za inflaciju.

Uz kamatu koja je manja od realne inflacije i opasnosti da ce se inflacija nastaviti, ne isplati se stedjeti u banci.
Truba
Posts: 587
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Sve o investiranju

Post by Truba »

4% je super
Najbolje je baciti pare jer gube vrijednost
Il u ep uloziti
To je isto
Post Reply