BH Telecom

Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

proleter wrote:Malo sam se zabavio ovim brojkama .
Dakle ako je 100 % dobiti isplaćeno državi Kosovo kroz dividendu onda je dobit 45 mil EUR-a kako se navodi u gornjem linku.
Prema ovoj cijeni za 75 % kapitala znači da vrijednost 100 % kapitala Telekoma Kosova iznosi oko 720 mil KM, što opet iznosi 8 godišnjih dobiti.
Osam godišnjih dobiti BH Telekoma iznosi oko 1,120 milijardi KM ili oko 17,5 KM po dionici.
Znači li to da će državni kapital u BH Telecomu jednom biti prodan za 18-20 KM po dionici, ako se smatra da je ovo dobra cijena za PTK ??
Ne bih se iznenadio nakon svega viđenog...
Sumnjam da su dobit isplatili 100%, morali su nešto ostaviti i za investicije. Bilo bi dobro kada bi neko pronašao njihov godišnji FI da uporedimo sa BHT. S druge strane koliko vidim, za razliku od BHT-a, PTK nije imao neke konkurencije što situaciju čini još apsurdnijom. Ipak mislim da je ovo zahvalnost za nezavisnost!
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Evo pronašao sam finansijske izvještaje PTK: Neto dobit u milionima eura po godinama: 2008- 60 mil, 2009-44 mil., 2010-33 mil., 2011-46 mil. Na njihovoj stranici nema izvještaja za 2012. godinu. Evo i link http://www.ptkonline.com/ptk/eng/raport/
panzer
Posts: 12069
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Još dvije kompanije kao BH Telecom i BiH ne bi trebao MMF
http://www.indikator.ba/ekonomija/35067 ... om-krug-99

Pa mogli bi imati elektroprivredu da bude profitabilna kao BH Telecom ali ne. Političari misle da se izbori gube na cijeni struje pa su tu odlučni da elektroprivreda ne ostvari 100 mil KM dobiti iako je dokazano da to ne pali kod birača .Sa Jerlagićevim odbijanjem da poveća cijenu struje zbog čega je firma poslovala negativno stranka za BIH je svakako izgubila izbore.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Znači i ove godine donesena odluka o podjeli 110 miliona za dividendu ili 1,73 KM po dionici.
montypython
Posts: 3930
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Sinoć u većini medija vidjesmo direktora BH Telecoma koji je obrazlagao zašto ne bi valjalo prodati BH Telecom. To jedva da se isplati komentarisati jer je valjda jasno da ne može imati nezavisan stav neko ko bi prvi letio da se kojim slučajem i privatizuje. Plus to govori koliko su nezavisni u klubu nezavisnih intektualaca koji je i organizovao nekakvu panel diskusiju pa zovnuo baš direktora firme da o tome priča. Volio bih da mi neko pokaže jednog direktora firme koji smatra da njegovu firmu treba privatizovati za vrijeme njegovog mandata. Nema veze, ne javljam se zbog toga.
Naime, Rešidbegović izjavi (ako sam dobro upratio) da su u prošloj godini dobili novih 160 000 mobilnih korisnika. To bi bila jako dobra vijest ako je istina i moglo bi uticati na povećanje prihoda.
Usput demantovao je totalno pograšna pisanja nekih medija ( o čemu smo i ovdje govorili i to dan poslije) da je Telecom izgubio milijarde na kapitalu u zadnjih nekoliko godina, a u stvari se radilo o tržišnoj vrijednosti, što s kapitalom veze nema i samo pokazuje grandiozno neznanje novinara
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

O B A V J E Š T E N J E
o sazivanju 35. Skupštine Dioničkog društva BH Telecom Sarajevo


Saziva se 35. Skupština Dioničkog društva BH Telecom Sarajevo, koja će se održati dana 09.05.2013. godine (četvrtak) sa početkom u 10,00 sati u Sarajevu, u prostorijama Generalne direkcije BH Telecom d.d. Sarajevo, Obala Kulina bana broj 8. velika sala na III spratu.

I Za Skupštinu se predlaže s lj e d e ć i:

D n e v n i r e d

1) Izbor predsjednika Skupštine i dva ovjerivača zapisnika;
2) Usvajanje Izvještaja o poslovanju za period I – XII 2012. godinu, koji uključuje finansijski izvještaj i izvještaje revizora, nadzornog odbora i odbora za reviziju;
3) Usvajanje Odluke o raspodjeli dobiti za 2012. godinu;

a neto dobi za 2012 je 131.700.576
jastuk1
Posts: 41
Joined: 07 Aug 2012, 01:59

Re: BH Telecom

Post by jastuk1 »

Znači, sam dobro shvatio za kupce ponedjeljek 6.5. je zadnji dan za div za 2012?
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

I onda pad na 14 KM ??
Šalim se, Monthy :D
montypython
Posts: 3930
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

proleter wrote:I onda pad na 14 KM ??
Šalim se, Monthy :D
Ma štagod, čitam neki dan ponovo malo o Warrenu Buffettu i njegovoj "filozofiji" investiranja. Kad odabereš kompaniju koja je dobra, donosi profit a kupiš je po povoljnoj cijeni, onda zaboravi na berzu i kretanja gore-dole, šetanja tržišne cijene odslikavaju samo trenutno raspoloženje (manje više gomile koja uglavnom pojma nema) i nisu pokazatelj ničega. Pratite i to detaljno kompaniju, poslovanje trendove, proizvodnju, mandžment, zaboravite neko vrijeme na ticker i tržišno kretanje cijene, sve na kraju dođe na svoje ako imate dobru firmu. I ne slušajte nikoga osim sebe ako ste dobro istražili. Dakle, što se mene tiče može i na nulu, nisam je mislio prodavati, samo dokup je moguć.
To sam manje više mislio i prije nego sam detaljnije čitao o Buffettu a kad sam vidio da i on manje više razmišlja na taj način uspone i padove uzimam vrlo relaksirano, pogotovo na tržištu kakvo je SASE.
jastuk1
Posts: 41
Joined: 07 Aug 2012, 01:59

Re: BH Telecom

Post by jastuk1 »

proleter wrote:I onda pad na 14 KM ??
Šalim se, Monthy :D
Naravno, baš kao i rast na 18 do septembra, 19 do oktobra i prelazak 20 u januaru. Svake godine sve isto. Isperi i ponovi.
Post Reply