Elektroprivreda BIH

Dejan118
Posts: 264
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

Ide ljeto godisnji odmori ....mozda u septembru bude nesto ali malo vjerovatno zbog izbora koji su u oktobru . Nista od povecanja cijene do novembra sigurno.
brzi
Posts: 2576
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Ja ocekujen da do 01.06. predaju novi zahtjev sa novom cijenom od 01.08.
Slesh_sa
Posts: 1
Joined: 24 May 2024, 15:56

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Slesh_sa »

Kakva je situacija sa ovim Prosumer, da li je neko predavao za izmjenu energetske saglasnosti nakon što je izašao konačno ovaj šuplji pravilnik od ferk, a da je dobio šta je to od dokumenata po pojednostavljenoj proceduri.

Ja sam poslao na FERK mailom upit na koji niko nije odgovario, a onda i pismeno ove sedmice, za pojašnjenje pravilnika u kojem uopšte nema naveden rok do kad Elektrodistribucije trebaju da im predaju ta pojednostavljena pravila i obrasce za Prosumer.

Pošto sam prije 2 godine pokrenuo na krovu kuće 6 kw u vlastitu proizvodnju, i nikad to do kraja sa EP nisam doveo jer su tražili nenormalno dokumenata uz Z08a obrazac kao da je proizvodna elektrana, i ni ozviđač nije htio radit te papire jer nigdje u zakonu ni bilo kojem pravilniku nije pisala takva lista papira za vlastitu potrošnju fizičkog lica. Sad sam im podnio ponovo taj obrazac da vidim šta će bratija odgovorit, i pošto nema obrasca za Prosumer, ja dopišem na njega Prosumer, i bratija odgovara nakon par dana, kaže dopisali ste prosumer, ne piše vam to u onim papirima što ste predali 🤣 itd i opet lista od 12 dokumenata koju su i prije slali. Nigdje riječi bit će uskoro obrazac za prosumer sačekajte, bit će dovoljno taj i taj dokument uz njega itd. Znači grozno koja je to bezobrazna stoka u Elektrodistribuciji BiH Sarajevo koja će i dalje to da opstruira ako FERK konačno ne donese sam papir ide zahtjev i atest/izjava izvođača kao što je u Hrvatskoj, evo i u Rs je tako definirano.

Znači ovo su mi sad poslali prije par dana, iako je novi zakon na snazi i poznaje samo Prosumer za fizička lica, i nekalv Pravilnik u kojem kaže to će se nešta jednostavno priključivat.Image
brzi
Posts: 2576
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Proizvodnja mrkog uglja i dalje u padu, u aprilu proizvedeno 278 hiljada tona, u prva cetiri mjeseca 190.000 manje nego prosle godine. Smanjen je i izvoz za skoro istu kolicinu.
Lignit povećanje proizvodnje april bolji od proslogodisnjeg za 12.000 tona. Ukupno proizvodnja veća za 130.000 u prvih cetiri mjeseca.
Ne treba vise ocekivati da će Elektroprivreda biti izvoznik i mora se poslovanje dovesti do pozitivnog tu, na domaćem trzistu uz uvoz nekih manjih kolicina kad je jeftina i izvoz manjih kolicina kad je na trzistu skupa.
panzer
Posts: 12024
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Otprilike naše izlaganje na parlamentarnim odborima.
Mi smo ovdje formalno kao predstavnici dioničara-suvlasnika EPBIH, ali smo suvlasnici i kao građani. Kao i vi i bilo ko živi u ovoj državi.

Tako da, razlog radi kojem smo ovdje nije lične prirode nego pokušaj spašavanja EPBIH. Dok i ovo pričamo EPBIH pravi ogromne gubitke. Svaki dan je gubitak sve veći

Za nekoliko sedmica će izaći zvanični rezultat a od EPBIH možete tražiti preliminarne bilanse pošto imaju mogućnost da ih naprave u SAP računov.programu.

EBIH je godinama imala poslovnu formulu po kojoj je radila: 30% struje građanststvu, 30% privredi i 30% za izvoz. Otprilike po 2 do 2,5 TWh

finansijski, na građanstvu su bili u minusu, nekada ranije to je bio mali iznos a danas je preko 150 MIL KM, na privredi su uvijek bili oko nule, a ukupni rezultat su peglali na izvozu.

sad smo već duboko u drugoj godini kako nema izvoza a poslovni rezultat u 2023 upravo pokazuje šta će se desiti i u ovoj godini. Veliki minus i dovođenje EPBIH na granicu likvidnosti.

Mi smo u početkom ove godine imali sastanak sa upravom EPBIH i objasnili im da vode firmu u kritično stanje ali oni ne razumiju situaciju, Pozivaju se na birokratiju, na metodologiju i sve ostalo
zanemarujući činjenicu da firma propada. Sve što trebaju uraditi je da ne prodaju struju ispod nabavne odnosno proizvodne cijene.

tako da smo vidjeli da nećemo uraditi ništa u konktaku sa njima i tražili smo nekog ko je više odgovoran za poslovanje.

parlament je taj koji donosi konačne odluke i vi u ovom slučaju morate reagovati. U suprotnom, već iduće godine ćete iz budžeta morati odobravati desetine miliona KM da bi firma uopšte mogla poslovati,

Cijena struje mora rasti za najmanje 30%. Pošto smo vidjeli da FERK ne dozvoljava rast preko 10%, EPBIH mora odmah krenuti sa povećanjem od 10% i svakih 3-6 mjeseci dizati za još po 10%

Vi ste pravili tematske sjednice da umanjite prihode i dobit elektroprivredi i tako je indirektno doveli u gubitak a sada morate uraditi suprotno, ukoliko mislite da firma uopšte opstane.

Ako ništa ne uradite desiće se sljedeće: do 2006. degradiran je Energopetrol i prodan za bagatelu, do 2016. degradiran je FDS i prodan za bagatelu, a po svemu sudeći 2026, gledaćemo isti scenario sa EPBIH.

ako nemate volju da hitno intervenišete po pitanju cijene struje, jer vam to nije popularno, onda prodajte elektroprivredu dok još nije na izdisaju, EPBIH vrijedi preko 10 milijardi KM (na berzi je 350 mil) a prodaja za bagetelu bi značila prodaja ispod jedne milijarde KM, Ne bi bilo prvi put da neki premijer federacije proda firmu za bagatelu.


pošto mi znamo da nećete uraditi ništa iako imate mehanizne, uradićemo mi jer mi kao suvlasnici imamo mehanizme da sankcionišemo upravu firme. Već smo spremili krivične prijave protiv uprave firme po zakonu o privrednim društvima radi nanošenja direktne štete firmi kojom upravljaju,

nakon ovog sastanka dogovaramo sastanak sa članovima FERKA gdje ćemo i njih pozvati na odgovornost jer su i oni obavezni samo pokrenuti tarifni postupak ukoliko vide da prodajna cijena ne odgovara stvarnom stanju u odnosu na proizvodnju.

Uglavnom vrijeme ističe a stanje je sve gore. Nemojte da za dvije godine sliježemo ramenima i govorimo : eto možda smo mogli reagovati na vrijeme
panzer
Posts: 12024
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Obećali su nam da hitno informisati vladu FBiH i da će čim prije napraviti tematsku sjednicu po tom " vrlo složenom pitanju".

Jedan nam parlamentarac reče, insistirajte vi dalje ,i kod uprave EPBIH i kod FERKA
montypython
Posts: 3913
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

brzi wrote: 24 May 2024, 15:41 Ja ocekujen da do 01.06. predaju novi zahtjev sa novom cijenom od 01.08.
Dobro si pretpostavio. Novi prijedlog cijena za, primjenu od 01 08
https://www.ferk.ba/_ba/index.php/pocet ... d-sarajevo
brzi
Posts: 2576
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

montypython wrote: 27 May 2024, 17:27
brzi wrote: 24 May 2024, 15:41 Ja ocekujen da do 01.06. predaju novi zahtjev sa novom cijenom od 01.08.
Dobro si pretpostavio. Novi prijedlog cijena za, primjenu od 01 08
https://www.ferk.ba/_ba/index.php/pocet ... d-sarajevo
Zanimljivo da još nema nista u medijima.
Sad će zastitnici da se pitaju,.. pa zasto poskupljuje svima, zasto i penzionerima,..
panzer
Posts: 12024
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Mislim da Čavalić ovaj put neće reagovati. Danas kaže da nije protiv poskupljenja ali je bio protiv pogrešnih blok tarifa

I on je za linearno poskupljenje svima od 10% za početak. I svjestan je mora ići ukupno za 30% a koliko sam shvatio između redova u čestom je konktaktu sa Buljubašićem.
montypython
Posts: 3913
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Pa penzioneri koji su blok tarifom mogli nešto i uštediti sada neće, ispada da će oni finansirati "višečlane porodice" koje rasipaju i npr vlasnike toplotnih pumpi koji imaju 10-15 hiljada KM da to kupe ali Im skup račun od 70 KM . Sirotinja plaća da bogati ne bi imali previsok račun. Bravo Čavalić nadmašio si Superhika iz Alana Forda koji je krao sirotinji i nosio to bogatima.
Post Reply