Tvornica Cementa Kakanj

brzi
Posts: 2576
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by brzi »

Ja da ih imam ja bi ih prodao. Jer dugorocno ne vidim da će se toliko graditi u BiH. Kome? Populacija se smanjuje a glavnina autoputa se zavrsava za dvije godine.
Zao mi je samo sto nemam gotovine da kupim dionica Ase ili Privredne, jer prije ili kasnije će otići cijena dionica Elektroprivrede,.. išla je i do sada, ničim izazvana ali u zom trenutku bi i dionice ovih banaka mogle biti 1,5 do 2X u odnosu na danasnje.
kraba
Posts: 20
Joined: 12 Mar 2010, 09:28

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by kraba »

I službeno 3,91 KM po dionici.
Sitna buranija
Posts: 2063
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 21 May 2024, 11:28 Zašto izgleda komplikovano?

Ako toliko godina isplaćuje ostvarenu dobit i ako dobro posluje, zašto uopšte misliti da je rizično ili skupo. Povrat od 6,8,10% je odlično ulaganje. I nije cementara jedina takva.

A mi što hoćemo da nam bude zanimljivije i što lovimo neki rast cijene dionica rizikujemo daleko više. Ko nam je kriv što nećemo da budemo enisa babić.
Ti bi htio da budeš udovica? :D
novi
Posts: 174
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by novi »

"Ured 4"
Kenanhr
Posts: 10
Joined: 27 Mar 2024, 17:03

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by Kenanhr »

Logo Heidelberg Materials

Pretraga

Meni
Search entire site


Dioničari
Održana redovna Skupština dioničara kompanije Heidelberg Materials Cement BiH
23. Maj 2024
Usvojene sve odluke
Druga po redu najuspješnija godina u historiji kompanije
Generalni direktor istakao namjere širenja poslovanja i dalje dekarbonizacije
Skoro trećina ukupne prodaje cementa plasirana na tržište EU
Isplata dividende dioničarima u iznosu od 3,91 KM po dionici
Heidelberg Materials Cement BiH d.d. Kakanj, kompanija ranije poznata pod imenom Tvornica cementa Kakanj d.d. Kakanj, održala je danas redovnu godišnju Skupštinu dioničara. Na Skupštini je bilo zastupljeno lično ili putem punomoći 95,93% dionica, a Skupština je odlučivala o usvajanju izvještaja za 2023. godinu, raspodjeli dobiti, izboru članova Nadzornog odbora, izboru članova Odbora za reviziju, izboru vanjskog revizora i o izmjenama Statuta. Gotovo sve odluke usvojene su jednoglasno.

Glavna postignuća, poslovne aktivnosti i glavne finansijske pokazatelje za 2023. godinu, dioničarima je prezentirao generalni direktor kompanije, Branimir Muidža:

„Ovo je druga po redu najuspješnija godina za Heidelberg Materials Cement BiH od nastanka kompanije, 1978. Kontinuiram ulaganjem i strateškim pristupom tržištu ostvarili smo izvanrednu prodaju cementa uz maksimalnu iskorištenost kapaciteta i povećanje prodaje od 8,7 % kako u BiH, tako i u regiji. Samo u EU smo plasirali skoro trećinu svoje ukupne prodaje cementa, što dovoljno svjedoči o kvaliteti naših proizvoda i usluga, a to je ujedno i potvrda naše dobre strategije ulaganja“ istakao je Muidža u svom obraćanju dioničarima. „Naša namjera je svakako da nastavimo ovim putem uspjeha, te da se strateški, kroz širenje poslovne mreže betonara, dalje razvijamo i rastemo u regiji. Pored toga, prioriteti kompanije i dalje su primarno zaštita na radu, dekarbonizacija, realizacija mnogobrojnih planiranih investicija, posebno na polju održivosti i zaštite okoliša, te jačanje partnerskog i prijateljskog odnosa s lokalnom zajednicom,“ dodao je Muidža i najavio održavanje tradicionalne manifestacije „Dan otvorenih vrata“ krajem juna ove godine.

Damir Dinarević, jedan od predstavnika dioničara, uputio je čestitke kompaniji na sjajnim rezultatima i obratio se Skupštini ističući zadovoljstvo načinom na koji HM Cement BiH pristupa dioničarima: „Kao predstavnik investicionog fonda godišnje prisustvujem na otprilike 60 skupština dioničara, i osjećam potrebu istaknuti i pohvaliti kompaniju i menadžment obzirom da HM Cement BiH već godinama ima sigurno najbolji pristup svojim dioničarima, koji krasi transparentnost, pravovremenost, ljubaznost i odmjerenost, tako da mi dioničari sve informacije i materijale imamo dostupne uvijek na vrijeme sa svim potrebnim informacijama.“

Skupštini se obratio i predsjednik Nadzornog odbora HMCBiH-a, Zsolt Szilágyi, koji je istakao da je Nadzorni odbor veoma zadovoljan rezultatima i dugogodišnjom saradnjom s Upravom društva, ali i svim zaposlenicima kompanije: „Tokom obilaska cementare imao sam priliku vidjeti mnogo mlađih radnika koji poletno rade na uređenju tvorničkog kruga i na novim projektima unapređenja pogona. Ispred svih članova Nadzornog odbora zahvaljujem se Upravi i svim zaposlenicima na svemu što čine da kompanija iz godine u godinu postiže izvanredne rezultate i uspjehe, i želim vam mnogo uspjeha i u ovoj i narednim godinama,“ dodao je Szilágyi.

Nadzorni odbor je predložio a Skupština dioničara usvojila odluku da se ostvarena dobit iz prethodne godine isplati dioničarima u iznosu od 3,91 KM po dionici. Skupština dioničara razriješila je dužnosti člana Nadzornog odbora, Ernesta Jelita, te je izabran novi Nadzorni odbor u sastavu Jonathan Morrish, Thomas Spannagl i Zsolt Szilágyi. Za vanjskog revizora izabrana je kompanija PricewaterhouseCoopers Tax and Advisory d.o.o. Sarajevo, dok je Odboru za reviziju kojeg čine dr. Željko Šain, dr. Anto Domazet i Milan Dmitrović, povjeren još jedan mandat. Skupština je također usvojila i Godišnji izvještaj koji uključuje finansijski izvještaj, konsolidovani finansijski izvještaj, Izvještaj nezavisnog revizora, Nadzornog odbora i Odbora za reviziju, kao i izmjene Statuta kompanije.
Kenanhr
Posts: 10
Joined: 27 Mar 2024, 17:03

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by Kenanhr »

Da li je pocela isplata dividende? U obavijesti stoji do septembra da ce uplatiti :D
investitor_ba
Posts: 122
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by investitor_ba »

Ko prvi dobije nek javi za mustuluk :D
carrot
Posts: 122
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by carrot »

Prošle godine je prošlo nešto manje od mjesec dana od obavijesti do isplate.
Post Reply